Jak vybrat nesmeky
Marek Žampach
5 minut čtení
Pád na led může být nejen nepříjemný, ale mnohdy i nebezpečný. Nejedno prosté uklouznutí už zhatilo dobře rozvíjející se výlet. Je proto určitě na místě se na přicházející ledovku připravit a včas se vybavit kvalitními nesmeky, aby nás zákeřný led nebo přemrzlý sníh nemohl na naší cestě překvapit! Nesmeky během zimy využijete na horách i ve městě.
OBSAH:
- Podle čeho vybírat nesmeky
- Gumové nesmeky
- Řetízkové nesmeky
- Porovnání nesmeků s mačkami
- Běžecké nesmeky
- Cena nesmeků – co ji ovlivňuje
- Šroubovací kovové hřeby - náhrada nesmeků
Podle čeho vybírat?
Ačkoliv se to nemusí zdát, trh s nesmeky je poměrně pestrý. Najdete tam velké množství lišící se cenou ale i zpracováním. Před nákupem je tedy nanejvýš vhodné věnovat pár minut jejich výběru a dobře si promyslet jaký typ bude pro vás ten nejvhodnější. Při rozhodování je nutné vzít v potaz několik parametrů a podle nich následně vybrat.
- Použití – chcete používat nesmeky při chůzi po zledovatělém chodníku, případně v lehkém terénu nebo je vzít spíše někam do náročnějších kopců?
- Velikost – pokud vyberete příliš velké nesmeky, nemusí vám na noze držet. Naopak při výběru malé velikosti může být zase problematické jejich oblékání. V případě výběru velikosti nesmeků vezměte v potaz i velikost vaší boty. Některé pohorky bývají dosti veliké a jejich kopyto může velikostí odpovídat i třeba o číslo větší velikosti.
- Váha – čím těžší nesmeky, tím více se pronesou, ať už na noze nebo případně ve vašem batohu. Proto je před nákupem potřeba zvážit i tento parametr.
- Cena – i toto je samozřejmé důležitý parametr při výběru. Cena by měla korelovat s intenzitou použití. Pokud protiskluzové návleky budete používat skutečně jen zřídka, asi si vystačíte s levnějším modelem než v případě, když je budete navlékat víkend co víkend.
Pokud jste si zodpověděli následující otázky, je čas se podívat, jaké typy nesmeků se vlastně na trhu nacházejí. V podstatě se budeme bavit o dvou základních kategoriích. Nesmeky gumové, které disponují malými hroty, nebo nesmeky řetízkové.
Gumové nesmeky s malými hroty
Obecně se jedná o levnější variantu, většina modelů se dá pořídit v řádu stokorun. Tyto nesmeky se však úplně nehodí na horskou turistiku, kde můžete narazit na strmé výstupy pokryté ledem i udusaným sněhem. Jejich hroty totiž nebývají natolik veliké, aby mohly být na tomto podkladu efektivní. Na polní cestě nebo zledovatělém chodníku však budou jako doma. Svými hroty totiž většinou nijak nepoškodí beton, pokud dojdete na kus plochy, kde zrovna uklouzaná ledová pokrývka chybí.
Kromě zmiňované ceny je jejich výhodou rychlé nasazení a použití. Nesmeky se prostě natáhnou na nohu a můžete pokračovat v túře nebo procházce. Některé modely jsou tvořeny ve variantě gumového kola, které se nazutím přizpůsobí tvaru chodidla, jiné mají podobu gumového návleku. Existují i typy koncipované tak, že mají hroty pouze v přední části nohy. Mohou vypadat jako takové malé pásky s párem drobných zoubků. Jejich ochrana proti uklouznutí je tím samozřejmě výrazně menší, ale zase se vejdou i do malé kabelky nebo příruční tašky.

Některé gumové nesmeky disponují vyměnitelnými hroty, což je jistě výhoda. Na druhou stranu může docházet k jejich vypadávání a následné ztrátě. Přece jenom jsou hroty většinou zasazené do gumové hmoty, která během chůze pracuje a nemusí v sobě hroty udržet.
Pokud sháníte nesmeky pro lehkou turistiku nebo město volte spíše tento typ. Doporučit mohu například nesmeky Nortec Street nebo Svorto Magic Spiker.
Nesmeky řetízkové
Tyto modely jsou takovým přechodovým můstkem mezi nesmeky a klasickými mačkami. Mnohem více se hodí do zimních hor, pozor ale, rozhodně nedokáží nahradit klasické mačky.
Jak název napovídá, jsou tvořeny sérií hrotů přidělaných k řetízkové konstrukci. Hroty bývají větší než v případě gumových variant a tvarem jsou lépe přizpůsobeny k tomu, aby se zakously i do udusaného sněhu, na který při horské túře jistě narazíte. Tyto nesmeky jsou tedy vhodnější pro použití při horské turistice. Naopak ve městě s nimi příliš parády neuděláte. Jejich veliké a ostré zuby vás donutí je zout pokaždé, když budete muset přejít nějaký kus země bez ledu a sněhu.
Obecně se dá říct, že řetízkové varianty lépe drží na noze, obzvláště v příkrém terénu. Na druhou stranu o nich při chůzi již budeme vědět. Jsou těžší a na noze působí větším dojmem než ty gumové s hroty. Zkrátka se jedná o agresivnější variantu do náročnějších podmínek.
Drobnou nevýhodou řetízkových modelů může být jejich cena, která bude většinou vyšší než u předchozího typu. Pokud ale hledáte nesmeky do náročnějších terénů, sáhněte raději po některých modelech z této kategorie. Příkladem mohou být třeba Nortec Alp 20.
Nesmeky řetízkové versus mačky
Jak jsem psal, tento druh nesmeků určitě nedokáže nahradit použitím mačky. Mačky bývají těžší a mohutnější alternativou do ještě náročnějších podmínek. Disponují předními zuby pro hladké stoupání v exponovaném terénu a celkově většími hroty. Stejně tak i systém uchycení na botu bývá odlišný. Rozhodně tedy nezaměňujte tyto dvě zimní pomůcky.
Nesmeky běžecké
U běžeckých variant je kladen veliký důraz na váhu a dobrou přilnavost k botě. Nesmeky musí držet na i na měkké botě. Navíc musí odolávat prudkým změnám směru nebo dopadům, když při běhu poskočíte. Částečně se dají nahradit některými typy gumových nesmeků, ale pokud plánujete běhat v zimních horách, určitě bych se poohlédl po některých variantách k běhu přímo určených. Třeba Nortec Nordic budou určitě vhodnou volbou. Pokud by jste byli opravdovým gramařem, koukněte na typ Nortec Trail, které patří k jedněm z nejlehčích nesmeků na trhu a jsou tak dalším jasným adeptem pro použití při zimních běžeckých aktivitách.
Cena nesmeků – co ji ovlivňuje
Cenu nesmeků ovlivňuje především druh, určení do určitých podmínek (městské nesmeky, turistické, běžecké...). Čím méně technické nesmeky jsou, tím jsou také levnější. Nejlevnější bývají nesmeky městské – jednoduchý systém gumového upínání s jednoduchými hroty. Dražší nesmeky jsou vyzbrojeny celokovovými podkůvkami s bytelnými integrovanými hroty.
Konstrukce může být řetízková nebo z nerezových ocelových lanek, což výslednou cenu také navýší. Obecně platí, že čím více hrotů, tím vyšší cena, ale také vyšší spolehlivost a lepší stabilita na horším povrchu. Běžecké nesmeky budou patrně odlehčené (stejně kvalitní materiál, ale bude ho méně), u nesmeků na těžkou turistiku nějaký ten gram navíc lépe sneseme. Většinou se vyplatí připlatit si i za nesmeky s kvalitním přepravním obalem, případně si nějaký takový dokoupit samostatně.
Mrkněte na porovnání tří výše uvedených nesmeků od Nortecu v podání horského vůdce UIAGM Janka Bednaříka.
Šroubovací kovové hřeby do podrážky bot
Speciálním typem nesmeků jsou kovové hřeby, které se přidělají do podrážek bot k tomu určených. Některé hřeby se zašroubují natrvalo, jiné lze po aktivitě zase oddělat. Výhoda jejich použití oproti klasickým variantám spočívá v tom, že vás hřeby v podrážce nijak neomezují v přirozeném pohybu. Vůbec o nich nevíte, a tak si můžete naplno užít vaši trekingovou či běžeckou aktivitu.
Doporučit lze například boty La Sportiva Cyklon nebo Crossover 2.0 GTX, které jsou kompatibilní s La Sportiva hřeby do podrážek. Oboje boty navíc disponují kotníkovým návlekem, který výrazně zvýší pohodlí pohybu ve sněhových podmínkách.
Věřím, že teď už budete vědět, po jakých nesmecích sáhnout a ať už vyberete gumové nebo řetízkové, budete díky nim na svých zimních toulkách disponovat pevným a jistým krokem a vždy do svého cíle dorazíte bez pádu či jiného karambolu.