Ledové stěny a ledopády v ČR: Kam vyrazit?
Magdalena Štanglerová, Radoslav Groh
5 minut čtení
Ledolezení čili lezení v ledu je název sportu, při kterém se leze na ledové útvary – zmrzlé vodopády, ledopády, skalní útesy pokryté ledovou vrstvou. Česko není zrovna ledopádovou velmocí jako například tradiční alpské státy, avšak nalezneme zde několik lokalit, kam se dá na ledy vyrazit. Najdeme u nás jak ledy přírodní, tak uměle vytvořené (ledové stěny). Ledová stěna je uměle vytvořený ledopád, uznávaný Českým horolezeckým svazem jako cvičný terén sloužící k nácviku ledového lezení.
Mezi nejoblíbenější destinace v Čechách patří Krkonoše, Jizerské hory, Vysočina a další. K nezbytnému vybavení k provozování ledolezení slouží klasická lezecká výbava, a to sedací úvazek, lana (dynamická, ideálně s voděodolnou úpravou), jistítko na jištění druholezce/ jištění prvolezce/slaňování, smyčky, lezecká přilba, brýle, expresky, karabiny. Navíc je potřeba si k ledolezení pořídit cepíny (takzvané „zbraně“, aby to znělo ještě nebezpečněji), mačky (stoupací železa) ke stoupání po ledovém podkladu a v neposlední řadě také ledovcové šrouby k zakládání postupového jištění.

Mačky a cepíny - lezecké zbraně
Mačky jsou nejvhodnější ledolezecké. Turistické raději nechte doma, s těmi v příkrém ledu moc parády nenaděláte. Ideální je nechat si při výběru poradit v obchodě, aby železa seděla na konkrétní typ obuvi. Obuv na ledy by měla být tvrdá, pevná a vysoká. Tomu odpovídají ideálně pohorky, případně lze použít i skialpinistické boty (pozor na možnost upevnění daných maček!). Cepíny budeme třímat v rukou určitě dva. Turistické nejsou příliš vhodné. Na ledolezení se vyrábějí zbraně speciální.
Co dál si zabalit do batohu?
I kdyby se naše ledolezení neodehrávalo přímo ve vysokých horách, myslet na dostatek ideálně teplých a lihuprostých tekutin je zcela na místě. Do našeho ledolezeckého batohu dále patří adekvátní svačina, náhradní rukavice, peřová bunda, nepromokavé kalhoty a nepromokavá bunda (pokud je už nemáme na sobě), lékárnička, plně nabitý mobil a čelovka s čerstvými bateriemi. Pořídíme si i podrobnou mapu oblasti, v níž se chystáme lézt.

Než se pustíte do svých prvních rampouchů samostatně, je nutné mít s lezením v ledu odpovídající znalosti a zkušenosti. Tento sport může být a je nebezpečný! Doporučeníhodné je z tohoto důvodu pouštět se do větších akcí s certifikovaným horským vůdcem UIAGM, který se o vás postará, na vše dohlédne a potřebné vysvětlí a naučí. S vybavením pro lezení na ledopádech vám samozřejmě rádi a ochotně poradí také v prodejnách HUDY. A pokud nemáte vybavení na ledolezení? A třeba nevíte, zda vás to „chytne“? Nezoufejte, všechno se dá vyřešit. Třeba v HUDY půjčovně lezeckého vybavení!
Neváhej a přihlas se na: Ledolezecký kurz v Krkonoších
Zajímavosti
Lezecké vybavení do ledu prošlo v rámci historie velikými změnami. Milníkem bylo třeba zavedení desetihrotých maček zkonstruovanými Angličanem Eckensteinem. Do té doby se lezlo jen pomocí sekání stupů cepínem, což bylo neefektivní a náročné. Používání těchto maček se nejvíce ujalo ve Francii v oblasti masivu Mont Blanc, proto se také zažil pojem „francouzský styl“. Na konci 30. let 20. století přišel Ital Grivel s konstrukcí dvanáctihrotých maček. Dva přídavné přední páry hrotů trčí z původních želez vpřed a slouží k zasekávání špiček.

Technika lezení v ledu
Co se týče techniky ledolezení, je poměrně odlišná od klasického lezení na skále. Lezení ledů se člení do čtyř základních složek, pohybových vzorců: umísťování stoupacích želez, umisťování zbraní, poloha těla a přenos váhy. Souhrou všech těchto aspektů pak vzniká více či méně ladný pohyb po vertikálním ledu. Klasická technika lezení v ledu spočívá v tom, že ve výchozí pozici máme oba cepíny zaseknuté ve výši hlavy, pokrčením rukou se přitahujeme. Nohy jsou natažené a přední hroty maček zaseknuté, pánev tlačíme k ledu, ramena jsou v mírném záklonu. První krok nohou bychom měli ideálně zakopnout do svislice pod těžiště těla. Při tom v jednotlivých krocích pánev vykloníme bokem nad zatíženou nohu, čímž odlehčíme nohu kterou posunujeme vzhůru.
BUDE SE HODIT |
LEZENÍ V LEDU I |
LEZENÍ V LEDU II: LEZENÍ S HORNÍM JIŠTĚNÍM |
JAK VYBRAT MAČKY? |
Pohyb záseku cepínu vedeme předloktím a zápěstím, rameno zůstává pevné, cepín zasekneme nahoru vzpaženou rukou ideálně hluboko a vysoko. Samozřejmě musíme brát v potaz specifika terénu, který máme doslova před očima. Tím že jsme si cepín zasekli výše a dostatečně hluboko, máme nyní oporu pro vytažení dolního, též hluboko zaseknutého cepínu. Po jeho vyjmutí z ledu jej opět vzpaženou rukou zasekneme výše. Celý postup opakujeme až do konečného zdolání stěny. Existuje také skotská technika (trojúhelníková a její pokročilejší varianty; nohy jsou zde napnuté a rozkročené do písmene A).

Šedá je však teorie, pestrá bývá praxe. Podobu reálného lezení ovlivňuje samozřejmě kvalita ledu a tomu odpovídající kvalita a rozmístění záseků cepínů a maček. Také s technikou vám pomohou horští vůdci. Nezapomínejte, že stejně důležitá jako technika je i psychika, síla, taktika a pohyblivost. Ledolezení jako disciplína má svoji specifickou stupnici obtížnosti. Ke klasifikaci výstupů ve vodním ledu se používá systém WI. Má stupně obtížnosti obvykle mezi 1-7. Vodní led je hustší než led alpský.
Jak na první ledy?
Rady, jak se vydat na první ledy, zní:
1) Poprvé určitě s někým zkušeným (horský vůdce/zdatný kamarád)
2) Mít znalosti lezecké metodiky a bezpečného pohybu v horách
3) Řádně se obléknout (merino, GORE-TEX, zateplená vrstva, raději dvoje rukavice, teplá čepice)

Ledopády v ČR
Krkonošské ledopády
Krkonošské ledopády jsou unikátní v tom, že jsou jedinými přírodními ledy u nás, kde lze skutečné ledolezení provozovat. Nacházejí v Labském dole v Krkonošském národním parku, tudíž podléhají zvláštnímu povolení k lezení. Než se tam vypravíte, je nutné si udělat rezervaci. Rezervace se provádí na stránkách KRNAPu. Na jejím základě můžete získat povolenku od správy tohoto národního parku. Počet návštěvníků je zde regulovaný. Maximální počet osob, které mohou v jeden den ledopád navštívit, je šestnáct. Na stránkách KRNAPu lze také ověřit celkové podmínky, zda je led v dobré kondici k provozování tohoto sportu. Ledopád je lezcům zpřístupněný od roku 2010. K ledopádu vede velice pohodlný přístup z Medvědína po cestě „Buď fit“. Je vhodné použít k přemístění lyže (ať už běžky, nebo skialpy). Cesta bývá hezky upravovaná. Lezecké cesty zde dosahují délky až 20 metrů, tudíž si zde zalezou jak začátečníci, tak i ostřílení lezci. Obtížnost se pohybuje okolo WI4 ledolezecké stupnice. Kronošský ledopád je v kontextu českého ledolezení naprosto unikatní a za optimalních ledových podmínek si zde skvěle zalezou jak profíci, tak začatečníci. Často zde můžete vidět při tréninku i opravdová esa českého alpinismu, jako je Marek Holeček , Zdenda Hák nebo Michal Brunner.

LedoVé stěny v ČR
Ledová stěna Vír
Pro trénink ledolezení lze využít i umělé ledové stěny. Vůbec nejvyšší uměle vytvořená ledová stěna je ve Víru. Jde dokonce o nejvyšší umělý ledový útvar v Evropě. Výška skály dosahuje až 45 metrů, avšak délka lezeckých cest se pohybuje zhruba kolem poloviny (15-20 metrů). Najdeme tu celkem deset lezeckých cest nejrůznějších obtížností. Ledovou stěnu najdete v obci Vír na Českomoravské vrchovině v údolí řeky Svratky.
Výrovka
Dvanáctimetrovou umělou stěnu můžete navštívit přímo na hřebeni Krkonoš. Na severní straně chaty Výrovka se tyčí tento strmý velikán přímo vybízející k lezení. K dispozici je i profesionálního pomoc horských vůdců, kteří dohlédnou na bezpečné a správné zvládnutí lezeckých technik v ledu. Na místě je tako možnost zapůjčit si ledolezeckou výbavu.
Brádlerky
Další ledovou věží se chlubí například Brádlerovy boudy v Krkonoších.

Ledopády v údolí Štolpich v Jizerských horách
V údolí Velkého Štolpichu se nacházejí pravděpodobně nejhezčí ledy v Jizerských horách. Bývají také o něco méně navštěvovány pro horší přístupy a jejich nižší koncentraci na jednom místě. Jsou zde jak oblasti pro pokročilejší lezce, tak pro začátečníky. Přístup do Štolpichu je nejlepší z Ferdinandova. Ve Štolpichu najdete stěnu za Jeskynní věží. Lezou se zde 8-15 metrů dlouhé cesty o sklonu 90 stupňů. Další ledy se nacházejí na protějším svahu a mají výšku zhruba 8 metrů, sklon se pohybuje mezi 80-90 stupni.

Jedním z největších odborníků na ledolezení v Jizerských horách je Petr "Sokol" Maršíček, který je zároveň prodavačem v HUDY Jablonec. Petr vám tedy rád poradí jak s výběrem správného ledolezeckého vybavení, tak i s plánování ledového dobrodružství v nádherných kulisách Jizerských hor.
Shrnutí vhodného vybavení na lezení v ledu
Sedací úvazek | Lano | |
Expersky | Karabiny | Jistítko |
Lezecký batoh | Cepín | Mačky |
Pohorky | Ledovcové šrouby | Rukavice |
Podobné články
RECENZE: Testujeme běžecké vesty La Sportiva Trail 5L / Ultra Trail 10L
5 minut čtení
7. 5. 2025, René Kujan


RECENZE: Testujeme softshellové kalhoty Mammut Taiss SO Pants
5 minut čtení
29. 4. 2025, Lucia Janičová


Nejlepší spacáky 2025 + recenze - jak vybrat nejlepší
7 minut čtení
24. 4. 2025, HUDY tým

