Jak vybrat mačky?
Michal Bulička
5 minut čtení
Při stoupání svahem pokrytým ledem a sněhem nám většinou bota nezajistí dostatečnou stabilitu. Už v pionýrských dobách připevňovali horalé na boty všemožná železa, aby jim bota neklouzala. Postupem času se z nich vyvinuly precizní technické pomůcky nejen pro chůzi zledovatělým terénem, ale i pro zlézání svislých ledopádů. Mačky v hojné míře najdou uplatnění i v rámci skialpinismu.
OBSAH:
- Druhy maček
- Výběr maček
- Uchycení maček
- Vložky do maček proti nabalování
- Broušení maček
- Cena maček - co ji ovlivňuje
Druhy maček
Rozlišujeme základní dva druhy maček. Nepleťme si mačky s nesmeky, které mají využití při méně náročných horských túrách nebo při (pod)zimních výletech do přírody i do města.
Turistické mačky
Turistické mačky pro chůzi po plochých ledovcích, firnových polích a méně strmých svazích (do 40°). Obvykle mají 12 hrotů, některé, odlehčené modely jsou s 10 hroty. Lepší stabilitu a tím i bezpečnost při sestupu nebo traverzování svahu mají dvanáctihroté mačky. U tohoto typu maček je obvyklá kloubová konstrukce – přední a zadní část je spojená tenkým ocelovým nosníkem, která dovoluje botě mírný ohyb podešve a tím pohodlnější a jistější chůzi. Obvyklá hmotnost páru maček se pohybuje od 800 do 1200 g.
Místo na trhu mají lehké mačky s hmotností 500 až 600 g. Mačky z lehkých slitin používají hlavně skialpinisté. Používají se ale jen sporadicky na kratších úsecích a kvalita materiálu nebývá špičková.
Mrkněte na článek Jak se vybavit na skialpy.
Lezecké mačky
Lezecké mačky mohou být o něco těžší než turistické, ale není to podmínkou. U maček na lezení se můžeme výjimečně setkat s rámovou konstrukcí (ta už dnes patří spíše do historických sbírek či propadliště dějin). Její vyšší tuhost je vykoupena větším nebezpečím, že uživatel škobrtne. Pro lezení se kromě tužšího systému uchycení používají horizontální vyměnitelné hroty. Jejich špice jsou řešeny podobně jako špice cepínů pro lezení v ledu.
Podle čeho mačky vybírat?
Při výběru maček je potřeba zohlednit několik faktorů. Především musím mít jasno, na jaké boty hodlám mačky nasadit a pro jaké aktivity je potřebuji. Volitelný je rovněž systém uchycení maček k botě – důležité při střídání typů bot.
- musí pokrývat celou plochu podešve
- musí mít alespoň 8 hrotů, z nichž 6 musí být vertikálních
- minimální délka hrotů je 20 mm
Vhodné boty
Outdoorová obuv pro pohyb s mačkami musí být dostatečně robustní, tuhá, se svrškem odolným proti oděru. Samozřejmostí je výborná odolnost proti vnikání vlhkosti, tedy s voděodolnou membránou. V naší nabídce odpovídají této kvalitě pohorky kategorie C a vyšší a samozřejmě skeletové boty na lezení nebo skialpinismus. Měkčí a lehké letní trekovky, byť kotníčkové, pro chůzi v mačkách rozhodně nedoporučujeme.
Ocelové hroty
Dobrý a odolný materiál dělá dobré mačky. Musíme počítat s tím, že kromě sněhu a ledu občas popojdeme po kamenech a při mixovém lezení (kombinované lezení po skále a ledu) a drytoolingu (lezení s pomocí maček a cepínů po holé skále bez sněhu a ledu) jsou hroty v permanentním kontaktu se skálou. Kromě odolnosti proti opotřebení, a tedy i otupení, je důležitá i houževnatost materiálu. Právě únavové lomy způsobené opakovaným, stále stejným zatěžovaním maček, jsou nejčastější příčinou poškození.
Při lezení jsou nejvíce namáhané horizontální přední hroty. Tyto kované a ostře nabroušené hroty jsou vyměnitelné a dvojici hrotů pro lezení v ledu můžeme s pomocí nářadí vyměnit za jediný, tzv. monopoint, používaný hlavně v mixech a při drytoolingu.
Uchycení boty k mačce
Spolehlivé spojení je velmi důležité. Dojde-li k uvolnění špičky, např. v prudkém svahu, může nastat „horká chvilka“ při opětovném upevňování. Základní spojení boty a maček je provedeno třemi způsoby.
Univerzální plastové úchyty
Na špici i patě mačky jsou otočně přinýtovány plastové úchyty. Přední obejme špičku boty ze stran a shora, zadní vymezí polohu paty. Pomocí provlečeného řemínku se spojení utáhne. Velkou výhodou je fakt, že tento systém umožňuje nasazení maček na jakékoli boty i lyžáky, které navíc nemusí mít na špičce a patě žádné drážky a další úpravy.
Plastový úchyt na špici – rychloupínací pata
Vhodné pouze pro robustnější boty, které mají na patě drážku pro rychloupínací páku. Páka je spojena ocelovými pruty s nastavitelnou upínací pákou. Pozor, u skialpinistických bot je dobré vyzkoušet přepínání chůze/sjezd, které může způsobit problém v uchycení maček na patu. Špička je řešena podobně jako v předchozím případě. Obsluha je jednoduchá a rychlá. Spojení opět dotáhneme řemínkem. Toto upnutí je dostatečně tuhé a lze jej doporučit i pro lezení v ledu.
Ocelová hrazdička vpředu – rychloupínací pata

Mačky jsou součástí boty
Délka maček
Všechna stoupací železa mají nastavitelnou délku. Složité montování šroubů a matic při změně délky nahradil jednoduchý a neporuchový systém napružené západky.
Vložky proti nabalování sněhu
Všechny druhy maček jsou náchylné k nalepování sněhu na vnitřní plochu mezi hroty. Dvoudílné, kloubové mačky sice o něco méně než rámové, přesto se však vždy snažíme vyvarovat nežádoucím bakulím sněhu, které mačkám znemožňují jejich funkci (hroty se nezapíchnou do podkladu). Dnes máme k dispozici tzv. vložky proti nabalování sněhu. Spodní plochu současných maček pokrývají hladké plastové pláty, na jejichž povrchu sníh neulpívá.
Moderní mačky se prodávají už s integrovanými vložkami, na některé starší se vložky dají dokoupit. Proč tolik řečí kolem takové maličkosti? Důvod je jasný. Nalepené hroudy sněhu jsou nejčastější příčinou úrazů při chůzí v mačkách po firnu a ledu. Plastové vložky jsou dnes standardem, mačky bez nich určitě nekupujte.
Broušení maček
Provádíme jej zásadně ručně, jemným pilníkem. Použití brusky je nevhodné. Důvodem je velký vývin tepla, kvůli němuž dochází k nepříznivé změně vlastností materiálu (změknutí). Při pilování moc netlačíme a zahřátá místa občas chladíme ponořením do vody. Pilujeme s rozvahou, snažíme se zachovat tvar hrotů a upilujeme jen tolik materiálu, kolik je nezbytně nutné. Hroty by se při broušení neměly zkracovat.
Obal na mačky
Pro přepravu maček je důležité mít vhodný, nejlépe výrobcem dodávaný obal chránící nejen hroty, ale hlavně sousední věci v batohu. Zejména nabroušené ostré hroty mohou roztrhat batoh a oblečení v něm.
Cena maček – co ji ovlivňuje
Kromě použitých materiálů bude mít na cenu maček vliv hlavně provedení. Rozlišujeme jednodušší a zpravidla levnější mačky turistické a specializovanější a dražší mačky lezecké. Také poloautomatické či automatické upínání bude dražší než klasické provedení. Vertikální hroty ve špičce cenu maček také přizvednou. A pokud sáhnete po závodních mačkách, ultra odlehčených, a tudíž s vysokými nároky na použitý materiál, dostanete se také do vyšších cenových hladin. Ocel použitá na hroty platí za levnější (a těžší) materiál, hliníkové slitiny se pohybují na opačném konci spektra.
Mrkněte na článek Mačky nebo také stoupací železa a jejich vývoj.