Na via ferratu s dětmi? Žádný problém…
Chystáte se na via ferratu s dětmi? Nebo přemýšlíte o nějaké aktivitě s dětmi v přírodě? Lezení zajištěných cest by mohlo být právě pro vás. Přečtěte si několik rad a tipů pro bezpečnější a snadnější absolvování zajištěné cesty s malými horolezci. Vyrazte vybaveni a poučeni na zajištěné cesty u nás nebo v zahraničí.
CO PŘINÁŠÍ LEZENÍ ZAJIŠTĚNÝCH CEST S DĚTMI?
Absolvování zajištěných cest (via ferrat) s dětmi může být pro všechny zábavou a zároveň objevováním nového – vertikálního světa. Příroda, skalní prostředí, případně kramle a stupně, žebříky jsou skvělým hřištěm a učí děti novým pohybovým návykům. Pro lezení s dětmi je používání lana a jejich zajišťování/dojišťování (společně s tlumičem pádu) velmi důležité (doporučené je lano jednoduché nebo poloviční, délka 10-20 m).
Upozornění: Ferraty stejně jako podobné vertikální aktivity nejsou 100% bezpečné. Avšak s horským vůdcem nebo poučeným rodičem toto riziko může být minimální.
Několik tipů pro ferraty s dětmi
• Vyberte via ferratu nejlépe takovou, kterou dobře znáte. Zhodnoťte schopnosti vaše a vašeho svěřence. Nejlépe zvolte túru s únikovými a odpočinkovými místy.
• Začněte raději jednodušší zajištěnou cestou. Klidně i kratší. Důležité je malého svěřence neodradit, neznechutit či nevyděsit.
• Jasně a zřetelně vysvětlete a prakticky ukažte před nástupem na začátku ferraty bezpečnostní prvky a základní pravidla postupu (rozestupy, cvakání).
• Zkontrolujte počasí a předpověď pro danou oblast, než vyrazíte na túru.
• Myslete i na orientaci zajištěné cesty: při chladnějších dnech může být cesta orientovaná na sever opravdu jako lednice a naopak jižní stěna může být v letní dny Saharou.
• Časová náročnost se může v případě zácpy nebo pomalejší skupinky před vámi protáhnout. Mějte časovou rezervu a v batohu pití, svačinu a oblečení navíc.
• Buďte dostatečně vybavení: vhodná obuv, technické vybavení (sedák, tlumič pádu, helma, lano a karabiny …) Nezapomeňte na dostatek vody a jídla a další doporučené vybavení běžné pro tuto aktivitu. Co sbalit při cestování s dětmi?
• Horolezecké lano používejte pouze k zajištění vašeho svěřence jako druholezce. Pro spojení lana a úvazku použijte osmičkový uzel s pojistkou.
• I přestože používáte k dojištění dítěte lano, trvejte na současném používání tlumiče pádu. Proč? V případě, že by se dítě opravdu pustilo jistícího ocelového lana, mohlo by se bez použití tlumiče pádu zhoupnout do strany, pod převis nebo jiného těžkého místa!
• Nepřekonávejte s lanem dlouhé úseky. Raději volte kratší pasáže tak, abyste dítě měli pod kontrolou a mohli tak udržovat vizuální i hlasový kontakt.
• V kolmých úsecích postupujte jako prvolezec po ferratě zajištěni pomocí certifikovaného tlumiče pádu. V případě potřeby jistící lano tam, kde dochází ke změně směru, procvakněte do karabiny nebo do expresky. Dítě mezitím čeká zajištěno tlumičem pádu na stanovišti a případně pomáhá podávat lano.
• Sami zajištěni na příhodném místě (nejlépe tam, kde se dá dobře stát) vytvořte stanoviště a odtud malého svěřence dobírejte (jistěte). Buď za pomocí jistícího kyblíku v „reverso módu“ nebo HMS karabiny a polovičního lodního uzlu. Během výstupu malý horolezec vybírá případné mezijištění (zanechané karabiny) a bere jej s sebou.

• Hlavní funkcí jisticího lana je zamezení pádu – buď do tlumiče pádu nebo toho fatálního. Další funkcí je samozřejmě zvýšení pocitu jistoty. Navíc se lano může hodit na slanění, spouštění nebo zajištění úseků, kde již není natažené ocelové lano.
• Máte opravdu malého lezce a nevíte, jak ho jistit lanem? Nebo lano prostě nemáte? Pak mějte malého svěřence alespoň před sebou, a to těsně. Výhodou je, že ho máte stále na očích, můžete mu pomoci s karabinami. Vaši přítomnost a kontakt dítě ocení. Dodává mu pocit bezpečí. Může se o vás doslova opřít. A navíc si v případě vlastního pádu nespadnete na dítě!
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ MALÉHO HOROLEZCE
HELMA
Ta by měla na hlavě dobře sedět, neměla by klouzat do stran nebo dozadu a dopředu. To vše proto, aby dobře fungovala.
SEDÁK
Pro malé lezce doporučujeme celotělové nebo kombinované úvazky (sedací úvazek + hrudní) tak, aby v případě pádu nebo dlouhého visu byli vždy ve svislé poloze.

TLUMIČ PÁDU
Mělo by se vždy jednat o tlumič pádu podle nové normy, který funguje v rozsahu 40-120 kg. Rázová síla pro 40 kg v případě pádu nesmí překročit 3.5 kN a při 120 kg přes 6 kN. Lehčí svěřence je nutno dojišťovat vlastním dynamickým lanem. Před výstupem věnujte dostatek času, aby se děti seznámily s dlaňovými karabinami a věděly, jak je otevřít a taky cvaknout na lano.
RUKAVICE
Vhodné pro lezení zajištěných cest. Nabízejí pohodlný a bezpečný úchop. Ochranu v případě roztřepeného lana, dlouhého šplhání či sestupu po laně.
BOTY
Ideální takové, které podporují klenbu nohy a s podrážkou, která umožňuje jisté stání i na malých stupech.
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ VELKÉHO HOROLEZCE – RODIČE
Kromě lezecké helmy, sedáku, tlumiče pádu, rukavic a vhodné obuvi by měl rodič nebo dospělácký doprovod ještě mít:
DOJIŠŤOVACÍ LANO
Určitě by se mělo jednat o certifikované dynamické lano. Dop. délka 10-20 m. Měli byste zvládnout uvázat osmičkový uzel pro spojení úvazku svěřence a lana – eliminovat spojení karabinou. Dále alespoň poloviční uzel pro jištění či spouštění.
HMS KARABINA
Ta slouží k jištění. Dále se hodí i šitá 60cm smyčka, aby se karabina ve velkých kramlích, držácích nebo na ocelovém laně nelámala nebo neležela na skále. Poloviční lodní uzel by takto fungoval omezeně.

LÉKÁRNIČKA
Ta má svoje místo v batohu při všech outdoorových aktivitách, že ano?!
LEPÍCÍ PÁSKA – TAPE
Ta může být po ruce přímo na sedáku pro rychlé zalepení oděrek, zlomených nehtů nebo puchýřů.

ČELOVKA
I na kratších túrách má svoje místo v batohu. Túra se může kdykoliv prodloužit.
náhradní tlumič pádu

záložní oblečení
pití a svačina
nabitý mobilní telefon
nákres (topo) zajištěné cesty
RADY A TIPY PRO LEPŠÍ LEZENÍ ZAJIŠTĚNÝCH CEST NEJEN PRO LEZENÍ S DĚTMI
1. PARTNERSKÁ KONTROLA
Dělejte to jako horolezci. Před nástupem na ferratu si stejně jako oni proveďte partnerskou kontrolu: Má můj spolulezec dobře oblečený a zapnutý sedací nebo kombinovaný úvazek a má správně navázaný tlumič pádu? Kontrolou můžete předejít následnému velkému průšvihu. Ani přetočený sedák, nohavičky nebo jisticí oko nepůsobí dobře, profesionálně. Jako rodič zodpovídáte za svého svěřence. Nechejte se však v rámci zaškolení zkontrolovat i vy od vašeho malého horolezce.
POZOR: V případě, že vlastně nevíte, jak se správně navázat nebo jste zcela nepolíbení, vaše partnerská kontrola nebude fungovat! Naučte se tedy nejdříve správně obléknout sedák a připojit tlumič pádu.

2. NOSTE HELMU
Namazané housky na feratách padají opravdu zřídka. Buď upadnete na hlavu vy, nebo chytíte do lebky kámen, nebo třeba i nějaké vybavení, které upadne lezci nad vámi. Naučte se nasadit si helmu už pod nástupem. Místo pod nástupem k přípravě na túru vyberte tak, aby vás nic seshora nemohlo ohrozit! Když to nejde jinak, jako první si nasaďte helmu.
POZOR: Helma by měla na hlavě správně sedět. Zvláště dospělácké helmy na dětech často neplní svoji funkci!
3. STÁLE ZAJIŠTĚNÍ
Jistěte sebe i děti i v lehkém terénu. Soustřeďte se na lezení a kontrolujte si dovřenost karabin. Zůstávejte zajištěni i v případě, že vás někdo předbíhá. Vaše bezpečnost má prioritu! Karabiny mějte pod kontrolou tak, aby se vám nemotaly pod nohy.


4. ROZESTUPY
Dodržujte rozestupy. Nenechte na sebe spadnout gorilího samce před vámi. Někdy stačí nebýt aspoň ve spádnici potenciálního pádu. Naučte se nechávat si před sebou minimálně dvě volná lanová pole, tedy tři volné držáky jisticího ocelového lana. Je-li jištění hustší, přidejte úseků víc.
5. PŘEDBÍHÁNÍ
Myslete především na vlastní bezpečnost! Zůstávejte zajištění. Všichni! Pouštět není povinnost, ale slušnost. Čekejte na vhodný okamžik. (Police, chodník nebo dobré stupy.) Buďte trpěliví. Domluvte se dopředu na určitém místě, kde plánujete předběhnout. Dodržujte do poslední chvíle rozestup. Nezapomeňte poděkovat.
TIP: V případě, že jste předbíháni, přitiskněte se ke stěně a nechte chrty přejít za vašimi zády. Vaše bezpečnost je na prvním místě!

6. LANO STRÝČKA PŘÍHODY
Naučte se nosit na zajištěné cesty lano. Stačí 10-20 metrů jednoduchého nebo polovičního lana. S ním a s karabinou HMS byste měli být schopni zajistit nebo i spustit vysíleného nebo vystrašeného člena výpravy.

Dbejte na to, aby i jištěný druholezec pořád používal tlumič pádu. V případě, že je směr cesty šikmo nebo do traverzu a spadl by nejištěn svým tlumičem pádu, mohl by vám předvést pěkné kyvadlo a skončit někde hluboko pod vámi v hladké stěně, nebo dokonce pod převisem.
TIP: Lano do batohu nemotejte, ale jen vložte volně od konce a druhý konec s karabinou nechte čouhat z batohu tak, že v případě potřeby pošlete lano ke spolulezci, aniž byste batoh museli sundávat.

7. ZÁLOŽÁK
Není to úplné běžné, ale profíci nosí na ferraty v batohu záložní tlumič pádu. V případě pádu člena družstva tak můžete otřesenému lezci vyměnit tlumič a túra se vám bude líp a bezpečněji dokončovat nebo sestupovat.

8. PLÁNOVÁNÍ
Mějte záložní plán. Měli byste vědět o únikových místech na zajištěné cestě, kdyby bylo potřeba túru zkrátit. I znalost sestupu je součástí výstupu. Dobré je i vědět a znát expozici cesty. Je to sever? Nebude tam ještě sníh nebo zima? Jih? Vedro a slunce? Zkoukněte i časovou náročnost. I krátká, avšak populární via ferrata se může značně protáhnout kvůli zácpám.
EXTRA TECH-TIP: RYCHLÁ KONTROLA FERRATY
Při každém nástupu do zajištěné cesty se doporučuje blesková optická kontrola cesty podle následujících kritérií:
- Jsou fixní body provedeny masivně a jsou pevně zakotveny?
- Je ocelové lano opticky v dobrém stavu a je spojeno se všemi fixními body?
- Jsou jednotlivá napojení lana dostatečně dobře spojena lanovými svorkami?
- Jsou konce lan opatřeny krytkami, které zabraňují jejich roztřepení?
- Pozor! Vyvarujte se zkouškám zatížení formou silného lomcování lanem – hrozí nebezpečí zranění nebo pádu.
V případě, že si na jednu z těchto otázek odpovíte NE, zvažte absolvování dotyčné túry.