Jak správně pečovat o outdoorové boty a jak je impregnovat
René Kujan
5 minut čtení
Nejlepší radou ostřílených turistů dnes už naštěstí není nanést na své vzácné kožené pohorky nejlevnější krém na ruce jedné nejmenované značky. Chemický průmysl ruku v ruce s tím obuvnickým naštěstí odkráčeli mílovými kroky vstříc moderní budoucnosti. Budoucnosti, kde máme na výběr z široké škály outdoorové a sportovní obuvi, materiálů, impregnací, past, vosků, sprejů a dalších impregnačních a čisticích přípravků. Máme větší svobodu ve výběru, ale nesmíme zapomínat ani na péči o své boty. Přeci jen v nich v nehostinných prostředích různého charakteru za jejich i náš život uděláme přinejmenším statisíce a statisíce kroků. A správná péče o obuv je neodmyslitelnou podmínkou dlouhé životnosti našich pohorek, outdoorových, trekových a sportovních bot.
Jak a proč vlastně pečovat o outdoorovou obuv?
„Proč“ je ta jednodušší část. Protože chceme, aby trekové boty dlouho sloužily svému účelu a protože se v nich chceme cítit dobře. A taky proto, že po jejich použití nechceme navštěvovat příliš často dermatologa. A jak správně pečovat o boty? Na to už tak jednoduchá odpověď není.

V zásadě rozlišujeme boty kožené, textilní a kombinované. Naše péče o ně se bude lišit i podle toho, jestli jsou opatřeny nějakou funkční membránou. Samozřejmě se budou lišit také specializované prostředky určené k péči o ně. A trochu jiné zacházení budou vyžadovat boty nové a již nošené. Než se pustíme do samotné péče, určitě nebude na škodu prostudovat návod – co na to říká jak výrobce obuvi, tak výrobce přípravků, které se chystáme použít.
Jak se postarat o nové boty?
Pokud to vaše nová obuv bude vůbec potřebovat (dozvíme se v návodu), použijeme vhodnou impregnaci (sprej, krém, pasta), která nejenže udrží vlhkost vně boty, ale částečně ji ochrání i před drobnými nečistotami, takže bude déle lépe vypadat i fungovat a bude se taky po nějaké době i lépe čistit. Nové kožené pohorky nejspíš budou potřebovat trochu nějakého toho krému – k tomu určenému. Nová kůže po aplikaci krému krásně ztmavne a stejně jako vaše větry ošlehaná tvář bude vyzařovat připravenost ke všemu dobrodružnému.
Zmiňované pokusy s krémy na ruce nebo s krémy na běžnou konfekční obuv nemusí dopadnout dobře. Kůže může příliš změknout a ztratit tvarovou pevnost, což pak poznáme jednak na zvýšeném uživatelském nepohodlí, jednak na rychlejším opotřebování koženého svršku a snížení životnosti obuvi.

Jak pečovat o starší boty?
Bez rozdílu provedení bude potřeba obuv nejprve pořádně očistit. Je-li potřeba, vhodným kartáčkem, následně vlažnou vodou nebo vodou s mýdlovým roztokem. Existují samozřejmě i speciální mycí prostředky na obuv, které použijeme hlavně na boty s membránou. Zkuste třeba ty od Grangers. Čas od času je totiž potřeba vytáhnout tkaničky a umýt boty hezky i zevnitř. Vysrážená sůl z potu a bakteriální nános totiž snižují účinnost funkční membrány. Takže pokud se vám zdá, že se už v pohorkách začínáte vařit ve vlastní šťávě, zkuste tenhle vnitřní restart.
Praní bot v pračce nedoporučujeme. Důležité je nechat boty následně řádně vyschnout. Ne na přímém slunci, ne na radiátorech, ne v troubě, ne v sušičce, ne u krbu nebo u otevřeného ohně, ani ne za pomocí fénu! Sušte hezky pozvolna na místě, kde proudí vzduch.
Ta nejjednodušší babská rada, která funguje dodnes, je vycpat mokrou obuv novinami. Ty do sebe natáhnou vlhkost, takže je můžete po nějaké době zase vyjmout (případně postup se suchými novinami opakovat) a boty opatrně dosušit. Pořádné vysušení není hned, chvíli trvá. Ale věřte, že na životnosti turistické obuvi se vám to bohatě vrátí.
Vysoušeče nejsou vůbec od věci
Odborníci na tomto místě sahají po speciálních vysoušečích obuvi. Jde o více či méně sofistikovaná malá topná tělíska, které se zasunou do bot. Nemají žádné pohyblivé části, takže se snižuje riziko jejich poruchy. Vysoušeče uvnitř bot hřejí přesně na tu správnou teplotu, aby neublížila ani koženým pohorkám. Ty nejvymazlenější mají tvar uzpůsobený dokonalému proudění teplého vzduchu po vnitřním obvodu boty a jsou vybavené i UV zářiči, které pomáhají zabít uvnitř vašich bot všechno, co tam nepatří. Vysoušeče se dají pořídit s běžnou elektrickou přípojkou na 230 V nebo s auto-přípojkou, takže budou fungovat i na cestách ze zásuvky pro zapalovač. Vysoušeče do auta někdy bývají vybavené i adaptérem na připojení do zásuvky, takže je můžete používat v obou zmíněných případech.

Některé impregnační prostředky se dnes už dají aplikovat i na vlhkou obuv, což oceníte hlavně v terénu, na dovolené nebo výletě mimo domov. Lepších výsledků impregnace bot ale určitě dosáhneme po řádném vysušení.

Nejlepší impregnace na boty?
Neexistuje, respektive existuje vždy na příslušný druh použitého materiálu. Kůže, pokud se o ni dobře staráme, vydrží neskutečně dlouho. Je sice o něco těžší a méně prodyšná, ale své uplatnění v horách a v dalších obtížnějších terénech stále právem obhájí. Péče o kožené boty je trochu náročnější a dnes najdeme nepřeberné množství krémů, vosků a sprejů. To samé platí i pokud máte městské kožené boty. O jejich čistění se dozvíte v tomto článku.
Jak tedy impregnovat boty? Nečekejte, až bude svršek vašich bot vypadat jako seschlé a rozedrané dlaně stařeny obdělávající políčko kdesi na úpatí Himálaje. Pravidelně je ošetřujte hloubkovou impregnací, dokonalým promazáním krémem nebo voskem. To bude „velká technická“, kterou v závislosti na frekvenci a míře používání bude potřeba provést jen několikrát ročně. Tuhle starost doplňujte pravidelně a mnohem častěji „malou technickou“ – alespoň rychlým nástřikem k tomu určeným sprejem. Případně existují i šikovné menší tuby s přípravky použitelnými také v terénu. Ty se vyplatí vzít s sebou na mnohadenní náročné túry mimo civilizaci. Opět stojí za to přečíst si návod, některé impregnační vosky je totiž potřeba před použitím nahřát (případně také obuv).

Největší pozornost vždy věnujeme nejproblémovějším partiím svršků obuvi, kterou jsou přechody mezi nártem a špičkou a samotná špička. Tam, kde se při chůzi bota nejvíce ohýbá, dochází také k nejčastějším patáliím, z nichž největší je určitě prasknutí koženého svršku. Proto je dobré je udržovat neustále v dobré kondici vhodnými prostředky. Když je povrch kožené pohorky vybledlý, vrásčitý a na omak vysušený, bývá už pět minut po dvanácté.
Jak impregnovat Goretexové boty

Pokud máte ve svých botách pod kůží nebo textilem i některou z funkčních membrán, existují speciální přípravky i na takové boty. A speciality se v tomto případě opravdu vyplatí. Protože aby mohla membrána dobře fungovat, musí si svrchní vrstva udržet maximální prodyšnost, ale zároveň dostatečnou vodoodpudivost. Na co by vám byla dobře fungující membrána, když by vrstva nad ní byla pořádně nacucaná, a tudíž v podstatě neprodyšná? Opět doporučujeme sáhnout po Grangers.
Ošetření turistické nebo sportovní obuvi s textilním svrškem
Celotextilní boty nevydrží tak dlouho jako kožené. Zato jsou lehčí, prodyšnější a u vzhledu a pestrosti barev jim, zdá se, nestojí nic v cestě. I o ně je potřeba se postarat, i když asi ve srovnání s jejich ostatními sestrami v nejmenší míře. Základem je správné vysoušení, aby nám v nich nerašily kdejaké plísně či houby. A občasný nástřik (samozřejmě že po předchozím vyčištění) impregnačním roztokem zpříjemní jejich další nošení.
Některá obuv využívá předností obou materiálů a kombinuje kůži na nejexponovanějších místech s ohebnější a prodyšnější textilií. Při údržbě postupujeme stejně jako u jednotlivých materiálů. Existují i impregnační prostředky určené k ošetření těchto materiálových mixů. Pokud ale chcete dosáhnout naprosté dokonalosti, ošetřete oba materiály vždy tím nejlepším specializovaným přípravkem na kůži, resp. textil, přičemž začínáme s ošetřením textilu, následně věnujeme péči kůži.

Jak vyčistit stélku bot
K pravidelné údržbě patří také péče o vložky. Nejen vložky, ale také celý vnitřní prostor obuvi si občas zaslouží pořádně vystříkat dezodoračním sprejem. Ten slouží nejen k dodání té pravé svěžesti jarní rozkvetlé louky našim odkvétajícím pohorkám, ale zničí i zárodky všeho nečistého, co by potěšilo tak maximálně mykology nebo mikrobiology. Mnohé ze stélek lze bez problémů prát v pračce, některé ale ne (návod!). Náročné využití turistické, trekové nebo jakékoli jiné outdoorové obuvi odnášejí asi nejhůře právě ony. Nejrychleji ztrácejí své dobré vlastnosti a sešlapávají se. Navíc bývají právě vložky nejčastějším nositelem nějakého nepěkného podhoubí. Pokud si chcete užívat komfortu své obuvi až do úplného konce, občas je vyměňte. A při sušení bot určitě vždy vyjměte. K dostání jsou vložky se speciální antimikrobiální úpravou, s rozlišením podle druhu klenby vašeho chodidla nebo převažujícího použití (zvýšená míra absorpce nárazů a pod.).

Tajný tip:
Lehké návleky
Návleky odvedou skvělou práci při pohybu v hlubokém sněhu nebo na ledovci. Dnes existují i ultralehké, snížené návleky, které se používají při treku nebo mountain/trail-runningu beze sněhu. Proč? Ochrání naše nohy, boty i ponožky před vnikáním drobných nečistot nebo vody v případě deště. Zvláště droboučké kamínky s ostrými hranami nám můžou způsobit nejen ošklivé odřeniny a puchýře na nohou, ale třeba i nevratně poškodit membránu našich bot. Většina dobrých návleků má možnost úpravy obvodu nad kotníkem a délky pásku nebo lanka pod patou. Můžeme si tak návlek upravit opravdu přesně na nohu, respektive botu. Návleky z moderních materiálů jsou vysoce elastické, neváží a nezaberou skoro nic, ale mohou odvést skvělou práci, kterou na komfortu pohybu po horách určitě poznáte.
Mohlo by vás zajímat:
Jak si správně vybrat trekovou obuv
Rady k výběru bot fyzioterapeutky Petry Valouchové
René Kujan (1974) 
Žurnalista, překladatel, (ultra)maratonec. Pohybový poživačník, outdoorový nadšenec, milovník výzev, přítel zbytků přírody. Na svém kontě má autorství jedné knihy, tří synů a tří světových prvenství v obíhání a přebíhání Islandu. Ve volném čase se ukrývá v lesích, horách nebo řekách. Noci tráví nejraději pod širým nebem, pětihvězdičkový hotel mu je málo.
Další články RK: