Jak se správně vybavit na turistiku
René Kujan
5 minut čtení
Nás Čechy doprovází pověst velkých outdoorových divochů. Zdoláváme alpské vrcholy v sandálech a lezeme i tam, kde je to třeba vzhledem k lavinové situaci zakázané. Odhodlání je jedna věc, přežití a zároveň užití si všech chvil strávených venku věc druhá. Co si sbalit na trek, abychom si hory řádně užili, zároveň ale zbytečně neriskovali nebo netrpěli?
Existují samozřejmě určité rozdíly ve vybavení do hor, chystáme-li se jen na jednodenní přechod bez přespávání venku a na trek vícedenní. Rozdíly ve vybavení na turistiku budou i v závislosti na ročním období. Nicméně existují zásady, které platí vždy a všude.

Turistická obuv
Jste přátelé vícedenní turistiky, nebo vyrážíte na kratší hvězdicové výlety v horách z pohodlí hotelu? V obou případech budete potřebovat dobrou trekovou obuv. Kritérium číslo jedna je určitě pohodlí. Ty tam jsou ty doby, kdy jsme zakoupili celokožené pohorky s tím, že budeme několik výletů povinně trpět, než se boty pořádně prošlápnou a kůže se přizpůsobí našemu chodidlu. Dnes platí zásada jiná: Turistická obuv vhodná pro vás vám na noze dobře sedí, je pohodlná a nikde nedře „na první dobrou“. I v případě, že vyrážíte pouze na túry o několika málo kilometrech, provedou vaše nohy několik tisíc kroků v náročném svažitém, kamenitém terénu. Každá oděrka, každý puchýř se může škaredě vymstít.

Obuv na turistiku by měla být vždy kotníková, a to z několika dobrých důvodů:
- Ochrana chodidel a kotníků před odřením kameny, klacky, trnitou vegetací a podobně.
- Do vysoké boty také méně vnikají nečistoty typu písku, drobných kamínků, bahna. Neváhejte použít i návleky.
- Treková obuv zpevní nohu v oblasti kotníku, takže pravděpodobnost jeho zvrtnutí klesá.
Případně mrkněte na tento článek.
Nepodceňujte ponožky
Samostatnou kapitolu turistických potřeb tvoří i dobré trekové ponožky. Samotná dobrá pohorka totiž nestačí. Teprve vhodná kotníková obuv doplněná dobrou ponožkou zajistí příjemnou a pohodlnou chůzi v terénu i po několik dní. Přírodní vlákna jsou příjemnější a některé z nich dokáží i aktivně bojovat se zápachem. Naproti tomu syntetická vlákna mají lepší fyzikální vlastnosti, jsou odolnější, pružnější, trvanlivější, tvarově stálejší. Z toho vyplývá, že nejvhodnější budou ponožky vyvedené v kombinaci obou materiálů. Zkusit můžete třeba Icebreaker, který kombinuje merino se syntetickými materiály.

Batoh na turistiku
Pohodlný turistický batoh je základ dobrého výletu do hor. Samozřejmostí by měla být zvolena správná velikost, hlavně vzhledem k délce vašich zad, a zároveň dobře nastavené popruhy včetně bederního hrudního a těch stabilizačních. U batohů platí v zásadě totéž co u trekové obuvi – pohodlný by měl být od prvního okamžiku. Při koupi nového expedičního batohu neváhejte na prodejně požádat o zkušební zátěž a vše řádně vyzkoušet. Proškolený personál vám pomůže jak s výběrem vhodného batohu, tak i s jeho nastavením. Některé typy dokonce umožňují speciální tepelné modelování bederního pásu přímo podle proporcí vašeho těla. Na pohodlnosti batohu se určitě nevyplatí šetřit. I za jednodenní výlet s ním na bedrech uděláte tisíce a tisíce kroků, to znamená i drobných přesunů jeho zátěže ze stran na stranu. Zkuste třeba klasiky od deuter.
Dobrý batoh na hory by měl umožňovat rozdělit dobře zátěž (tady pomůže např. oddělitelná přepážka vnitřního prostoru), řádně rozložit zatížení zad a zafixovat náklad (všechny popruhy v dostatečném rozsahu nastavitelné, dostatek bočních kompresních popruhů) a mít vše potřebné rychle po ruce (boční kapsy, členěnou kapsu ve víku batohu, kapsičky na bederním popruhu, úchytky na turistické hole).

Oblečení na horskou turistiku
Pokud máme vybráno na poli turistické obuvi a batohů na hory, zbývá mít šťastnou ruku i v oblasti oblečení. Zásada vrstvení oblečení je už notoricky známá, takže snad stačí připomenout, že více tenčích vrstev je lepší než jedna tlustá. Ta první možnost nám totiž jednak dává možnost přesněji reagovat na okolní počasí a regulovat teplotu, jednak nám umožňuje i v širokém spektru improvizovat, co se týče vysoušení jednotlivých vrstev a podobně.
Opět platí, že jak přírodní, tak syntetické materiály mají své výhody, které můžeme vhodně kombinovat. Z přírodních materiálů na treky do hor využijete hlavně merino prádlo, které se vyrábí jak v provedení do letních podmínek, tak do těch zimních. Nebude zapáchat ani po několikadenním používání a má velmi dobré tepelně izolační vlastnosti i při značné vlhkosti. Syntetické materiály naopak máloco překoná v oblasti nepromokavých a neprofoukavých svršků.

Nebojte se barev
Kromě funkčnosti a odolnosti je u vybavení na turistiku důležitá také barva. Tedy ne že by vám musela veškerá výzbroj a výstroj barevně ladit, ale v horách je dobré být dobře vidět. Nebojte se proto reflexních nebo zářivých barev. Na treku v horách mají své opodstatnění: Je dobře, když jste například na okraji suťového pole dobře vidět už z dálky. Lidé nad vámi si dají větší pozor, aby dolů neshazovali kameny, když o vás budou vědět. Jakákoli odložená nebo odfouknutá výbava se následně lépe hledá, když na sebe už z dálky upozorňuje svou barvou. A v neposlední řadě vám nápadné barvy mohou zachránit život, když nedejbože dojde na záchrannou akci nebo dohledávání vrtulníkem.

Dobře vybavená outdoorová lékárnička – půl zdraví
Lékárničku není radno podceňovat. Na mnoha výletech do hor ji třeba vůbec nevyužijete, ale dříve nebo později může nastat chvíle, kdy na ní bude záviset váš život. Základem je několik dobře držících odolných náplastí různých velikostí, sterilní mul a obvaz. Jakkoli banální zranění je vhodné co nejdříve dezinfikovat, takže účinná dezinfekce by také v žádném případě neměla chybět. Nejčastěji ji asi využijete při odstraňování klíšťat. Na ně, ale třeba i na odstraňování třísek nebo včelích žihadel budete potřebovat pinzetu. Na vícedenní turistiku se vyplatí přibalit i několik druhů léků. Vždy přítomna by měla být „svatá trojice“ léků na bolest, na zažívací potíže a na horečku. Pokud trpíte alergiemi nebo jinými zdravotními komplikacemi, doplňte specifická léčiva už do základní verze své lékárničky.

Moje tajné tipy
Multitool – nouzová dílna do kapsy
Na každou túru s sebou od jisté doby vždy beru taky spolehlivý multitool, např. od Laetherman . Nůž, pilka, pinzeta, kleště, nůžky, případně nouzové škrtadlo nebo brousek mohou doslova zachraňovat životy. Díky multitoolu jsme třeba mohli kamarádovi při výstupu na Dachstein provizorně přišít odtrženou podrážku od pohorky nebo zapálit plynový outdoorý vařič a ze sněhu získat vodu, když se nám jediný zapalovač, který jsme s sebou měli, rozpadl na prvočinitele.

Kšiltovka vždy a všude
Ať vyjíždím na trek v zimě nebo v létě, ať má svítit slunce nebo pršet, zkrátka úplně vždy si s sebou beru dobrou kšiltovku. Taková čepice totiž zabrání slunečním paprskům dopadat přímo do vašich očí. A úplně stejně dobře si poradí třeba i s dešťovými kapkami, kroupami nebo sněhem. A stejně jako zabraňuje oslnění od slunce, stejnou službu poskytne třeba i v případě setkání s protijedoucím vozidlem, cyklistou nebo turistou, který zrovna testuje svou supervýkonnou čelovku. V zimě nebo za deště či větru kšiltovka nasazená pod bundu řádně umravní kapuci, takže vám nikdy nesklouzne do očí nebo nebude příliš zakrývat boční výhled.
A jak se pozná dobrá kšiltovka? Je dobře prodyšná, perfektně sedí, její dotahovací pásek má spolehlivé jištění. A co je taky velmi důležité: kšilt je odspodu (část směřující k obličeji) podšitý tmavou, nejlépe černou látkou, která zabraňuje spodním odrazům světla do očí.

Hamaka – závěsné instantní štěstí
Pro větší pohodlí při přestávkách na odpočinek i jako vhodnou zábavu pro děti dnes s sebou nosím také ultralehkou hamaku ENO. Doslova pár stovek gramů v maličkém sáčku v sobě skrývá hodiny a hodiny zábavy a pohody při výletech do hor a všude tam, kde existují dva pevné body, mezi něž můžete hamaku napnout. Jak v hamace správně spát se dočtete zde.
Když už víte, jak se správně vybavit na turistiku a chození je vaším velkým koníčkem, nebojte se vyzkoušet i něco opravdu extra. Tím extra je Camino - Svatojakubská pouť.
René Kujan (1974) 
Žurnalista, překladatel, (ultra)maratonec. Pohybový poživačník, outdoorový nadšenec, milovník výzev, přítel zbytků přírody. Na svém kontě má autorství jedné knihy, tří synů a tří světových prvenství v obíhání a přebíhání Islandu. Ve volném čase se ukrývá v lesích, horách nebo řekách. Noci tráví nejraději pod širým nebem, pětihvězdičkový hotel mu je málo.