Gore-tex - k čemu je a kdy se vám hodí
Marek Žampach
3 minuty čtení
Prodyšnost a nepromokavost. Pomyslný boj těchto parametrů svádí outdoorové oblečení od počátku věků. Co nepustí vodu jedním směrem, ji jen těžko pustí v podobě páry tím druhým. To možná dříve skutečně platilo. Pravidla této odvěké hry změnil až nástup gore-texu.
OBSAH:
- Historie membrány gore-tex
- Funkce gore-texu
- Nepromokavost a prodyšnost
- Laminace gore-texu
- Gore-tex v oblečení
- Gore-tex v obuvi
- Gore-tex a ekologie
Historie
Historie gore-texové membrány sahá až do roku 1969. Tehdy totiž chemický inženýr R. W. Gore objevil ve firmě svých rodičů způsob, jak rozpínat polytetrafluorethylen (PTFE; teflon) do podoby velmi husté „síťoviny“, což byl základ pro vznik samotné membrány. V roce 1976 byla na trh uvedena její první varianta. Ta nejprve sloužila v průmyslu jako těsnění. Až později se dostala také do textilu a obuvnictví, čímž zásadně obohatila tyto obory. I dnes je ale gore-tex doménou průmyslových aplikací. Obrat outdoorového segmentu v celkovém obratu firmy netvoří ani jednu třetinu. A aplikace gore-tex nacházejí také stále nová uplatnění. Pro své vlastnosti se využívají například také ve zdravotnictví, letectví či kosmonautice.

>>> CO NOVÉHO NA POLI OUTDOOROVÝCH MATERIÁLŮ? <<< |
Z čeho je a jak funguje?
Nepromokavé membrány můžeme základně rozdělit na dvě hromádky:
• hydrofilní membrány, které pracují na principu absorpce vlhkosti
• mikroporézní, jež mají co do činění s malými, „jednostranně prostupnými“ póry ve své struktuře; představitelem takového typu membrány je právě gore-tex

Materiál gore-texu obsahuje mikroskopické póry, které jsou na sobě namačkané v jen těžko představitelném chumlu 1,4 miliardy pórů na centimetr čtvereční. Póry jsou tedy dostatečně malé na to, aby jimi neprošla molekula vody ale zároveň dostatečně velké pro odvod vodních par a potu od těla pryč. Tato konstrukce zajištuje vysokou nepromokavost materiálu se zachováním výborné prodyšnosti.
Nepromokavost a prodyšnost
Dva parametry, které jsou u nepromokavých membrán zcela klíčové. Nepromokavost udává, jak velký tlak vody je potřeba k tomu, aby materiál protekl. Uvádí se v hodnotách milimetrů vodního sloupce. Co se týče gore-texu, pohybujeme se běžně na hodnotách 28 000 mm vodního sloupce. Záleží samozřejmě na variantě membrány.
Prodyšnost je parametr týkající se propustnosti membrány pro vodní páry. Zde se můžeme setkat s vyjádřením ve formě „kolik gramů projde metrem čtverečním látky za 24 hodin“. Opět se pohybujeme minimálně na 28 000 g/m2/24 hod. Druhým vyjádřením hodnoty prodyšnosti je tzv. RET stupnice, která udává odpor materiálu proti prostupnosti vodní páry. Jednoduše řečeno, čím je číslo RET menší, tím jím snadněji projde pára od těla ven. Zde je výsledek obrácený a platí, že čím nižší číslo, tím je materiál prodyšnější. Gore vykazuje RET hodnotu přibližně okolo 6, v prodyšnějších variantách až třeba pod 3.

Ke dvojici sledovaných parametrů můžeme přiřadit i větruodolnost, která je gore-texu také vlastní. Důvod je podobný jako v případě voděodolnosti. Vzduch/vítr přes drobné póry prostě prochází mnohem hůře.
Jsou všechny membrány gore-tex nepromokavé?
Ano i ne. Záleží samozřejmě také na parametrech a podmínkách. Je to pár let nazpět, co společnost Gore-Tex uvedla na trh novou řadu membrán označených Gore-Tex Infinium využitelných u produktů, kde uživatel nepotřebuje silně nepromokavou membránu. Tyto produkty jsou spíše vodoodpudivé a nedosahují tak vysokých parametrů. Příkladem mohou být lehké větruodolné rukavice, v nichž můžete ovládat svůj mobilní telefon nebo softshellová bunda určená do větrného, ovšem suchého počasí.
Jak se tedy v produktech Gore tedy vyznat? Je to jednoduché! Pokud uvidíte produkt s originálním nápisem Gore-Tex na černém pozadí, jedná se o nepromokavý produkt, pokud na bílém kosočtverci, pak zde hledejte hlavně výbornou prodyšnost a větruodolnost.

Laminace gore-texu
Tloušťka samotné membrány se obvykle pohybuje v rozmezí od 0,01 do 0,04 milimetru. To je právě jedna z vlastností, která umožňuje zachovat membránu extrémně lehkou a ohebnou. Horší to je ale s její odolností. Samotná membrána příliš odolná není, proto se v různých provedeních laminuje. Setkat se můžeme s:
• dvouvrstvou laminací – tato konstrukce laminuje membránu na odolný vnější materiál. Podšívka bývá volná. Toto se často využívá u modelů určených pro nižší intenzitu použití nebo u městských modelů.
• dvouapůlvrstvou laminací – provedení s vnějším materiálem, membránou a ochrannou vnitřní vrstvou bez podšívky
• třívrstvou laminací – ta spojuje vnější materiál, membránu a vnitřní podšívku a vytváří z nich tak jeden celek. Toto provedení je odolnější, ale i technicky propracovanější. Využívá se tedy u náročnějších produktů.

Varianty gore-texu v textilu
Vzhledem k úspěšnosti membrány byla vyvinuta celá řada variant:
• tradiční konstrukce Gore-Tex –membrána využívaná u široké škály outdoorových produktů; využívá se v kombinaci různých laminací
• Gore-Tex Paclite – nízká hmotnost a vysoká sbalitelnost, to jsou hlavní přednosti této membrány; často bývá laminována spolu s vnější odolnou látkou s absencí podšívky; ta bývá nahrazena speciálním ochranným povrchem na vnitřní straně látky
• Gore-Tex Pro – membrána navržená pro extrémní podmínky a intenzivní outdoorové aktivity; nabízí vysoké hodnoty všech sledovaných parametrů včetně odolnosti; mimo jiné díky zesílené podšívce, s níž je slaminovaná
• Gore-Tex Active – membrána pro vysokou intenzitu pohybu; kombinuje lehčí a tenčí membránu s jemnou funkční textilií a poskytuje tak dokonalé 3vrstvé řešení pro vysoce aerobní aktivity
• Gore-Tex Stretch – speciální varianta membrány, která je navržena s důrazem na elasticitu a pohyblivost; tato technologie kombinuje vlastnosti tradiční membrány s možností roztažnosti, což umožňuje větší volnost pohybu a flexibilitu
• Gore-Tex C-Knit – novinka, která spojuje tradiční membránu se zcela novou podšívkou C-Knit; tato podšívka je vyrobena z lehkého, měkkého a prodyšného materiálu, který zvyšuje pohodlí a snižuje hmotnost oblečení
• Gore-Tex Infinium – varianta vodoodpudivého (ne nepromokavého) gore-texu, která vás však zaručeně ochrání před větrem

Gore-tex v obuvi
Využití gore-texové membrány v botách představuje další z primárních využití. Vyžaduje však jiné technologie a přístupy. Kromě klasického použití stojí za zmínku například:
• Gore-Tex Surround – technologie navržená tak, aby poskytovala vysokou úroveň prodyšnosti kolem celé nohy včetně spodní části chodidla. To je oblast, která bývá mnohdy hůře větraná, což může vést k pocitu nepohodlí. Princip Gore-Tex Surround spočívá v tom, že vnitřní membrána obklopující nohu ji chrání před vnější vlhkostí, zatímco perforovaná podrážka umožňuje odvod potu a vytváří kanály, jimiž může vzduch proudit kolem celé stélky boty.
• Gore-Tex Invisible Fit – v tomto případě je membrána připevněna přímo ke svršku obuvi beze švů. To zajišťuje flexibilnější použití. Využívá se hlavně u obuvi s pleteným svrškem.

Gore-tex a udržitelnost
Toto je téma, které se v posledních letech se zmiňovanou membránou hodně pojí. Problém vzniká hlavně při výrobě, kde se používají různé chemikálie, jež mohou mít negativní dopad na životní prostředí. PTFE, ze kterého je gore-texová membrána vyrobena, navíc obsahuje množství fluorovaných uhlovodíků (PFC), které jsou velmi náročné na odbourávání.
V roce 2017 firma Gore vytvořila plán na postupné odstranění PFC z výroby. Během pěti let se díky plánu podařilo snížit použití PFC o 85 % s výhledem, že v roce 2025 to bude již 100% snížení výskytu PFC v jejich laminátu a DWR úpravě tkanin.

V roce 2022 navíc společnost představila zcela novou ekologickou membránu ePE, která je založena na nefluorovaných prvcích a drží prestižní certifikaci Standard 100 a bluesign udělované produktům, při jejichž výrobě je dbáno na bezpečí a zdraví lidí a životního prostředí. Gore-tex má tedy z pohledu udržitelnosti poměrně pozitivní vyhlídky.
Seriál o materiálech připravujeme ve spolupráci s českým výrobcem technického outdoorového oblečení Direct Alpine.