Jak na záchranu z laviny – znáte metodiku?
Radoslav Groh / René Kujan
7 minut čtení
Pohyb v horách, zvláště pak v těch zimních, má své neoddiskutovatelné krásy. Sněhová nádhera v sobě ale ukrývá i ledovou královnu lačnící po krvi nevinných obětí. Ano, máme na mysli laviny. A jak se říká v Tatrách: „Ludia robia kraviny, podceňujú laviny.“ Tento článek má za úkol vás vyčlenit ze skupiny těch, kteří si riziko neuvědomují, neuznávají ho nebo mu nevěnují dostatečnou pozornost. Vybavíme vás zkrátka ideologicky tak, abyste si mohli krásy zimních hor užívat ještě dlouhá léta.
Základem profylaxe, předcházení rizikům, je do lavinového terénu se vůbec nedostat. Problém před nás ovšem staví samy horské štíty, ale i jejich kopcovití a muldovití příbuzní. V horách zkrátka nikdy 100% nevíte, odkud to na vás může vlítnout. Jak se do laviny vůbec nedostat, jsme si už vyprávěli jindy a jinde. Dnes se podíváme, jak na záchranu z laviny, když už se do ní dostaneme my nebo někdo, koho můžeme z laviny vyprostit.
cenné statistické údaje
- Až 97 % zasypaných lavinou přežije prvních 18 minut od pádu laviny
- V ČR platí, že příjezd záchranářů může od příjmu hlášení trvat až 35 minut
- Zhruba ¾ osob zachycených a usmrcených v lavině zahyne z důvodu udušení
Z uvedeného vyplývá, že nejefektivnější pomoc může být poskytnuta lidmi na místě neštěstí. Záchrana po pádu laviny musí přijít opravdu rychle a pomáhající musí zachovat profesionální klid, a hlavně přístup. Musí mít zkrátka odpovídající lavinové vybavení, ale i dostatečné teoretické a praktické zkušenosti.
krok 0: KONTROLUJ!
Ještě před túrou lavinové vybavení pečlivě překontrolujeme. Jak lavinovou lopatu, tak sondu zkusíme cvičně sestavit a opět rozložit, překontrolovat na případná poškození. Vše pečlivě uložíme do batohu. Ideální je, když máme speciální skialpový nebo přímo lavinový. Ty totiž mají zvláštní přihrádky na jednotlivé části lavinové výbavy tak, aby byly v případě potřeby ihned po ruce, a zároveň je chrání při transportu.
Překontrolujeme také lavinový vyhledávač: Fungují bez problémů oba režimy (vyhledávání/vysílání) u všech přístrojů? Jsou baterie alespoň z 90 % nabité? (POZOR: Při vyhledávání ubývají baterie výrazně rychleji. Navíc při nízkých teplotách mohou rychle slábnout.)
KROK 1: POZORUJ
Už na začátku překonávání lavinového žlabu nebo jiného terénu, kde hrozí lavinová neštěstí, je důležité vstupovat do něj jednotlivě. Jedině tak může zbývat někdo, kdo při pádu laviny může posloužit jako pozorovatel. V klidu se zastavte a pečlivě sledujte situaci. V případě nehody je klíčové si co nejpřesněji zapamatovat a následně identifikovat místo, kde zasažený zmizel pod lavinou. Výborně poslouží zkušenosti z práce s mapou a orientací v terénu. Několik orientačních bodů nám může pomoci vytvořit pomyslný průsečík přímek, na němž se nachází místo střetu/posledního vizuálního kontaktu s postiženým.
KROK 2: BURCUJ
Pokud máš u sebe telefon (měl bys ho mít!), okamžitě volej místní záchrannou službu, Horskou službu (její číslo máš určitě uložené v telefonu ještě z doby příprav téhle túry, že jo?!). A pak v klidu a zřetelně informuj operátora:
- kdo jsi
- co se stalo
- kde se to stalo
- kdy se to stalo
- kolik je na místě zasažených osob
- počet osob, které jsou schopny pomoci s lavinovou záchranou
- jaké je počasí na místě
- zda může případně přistát vrtulník
Klid, hlavní je klid – nemusíš si všechno pamatovat. Představ se a řekni co/kde/kdy, když zapomeneš na ostatní, operátor se tě doptá. Čím profesionálněji budeš postupovat ty, tím profesionálněji a hlavně rychleji mohou postupovat záchranáři. Obrovská míra stresu ale dokáže udělat své, takže hlavně klid, abys mohl za sebe dělat to nejlepší.
KROK 3: PLÁNUJ A PŘEDVÍDEJ
Ale bacha, ještě než začneš organizovat záchranu z laviny jiných, zajisti si bezpečnost svoji! Jako další zrakvený nikomu nepomůžeš. Zhodnoť situaci, zda je vůbec možné provést bezpečné vyprošťování z laviny. Neexistuje na místě riziko sekundárních lavin? Existuje jiné ohrožení? Kudy se dostanete bezpečně na laviniště a zpět? Mají všichni, kteří se budou záchrany v lavině účastnit, funkční lavinový vyhledavač („pípák“), lopatu a sondu?
KROK 4: ORGANIZUJ
Opět si zopakujeme: Zajistěte v první řadě vlastní bezpečnost. Určitě záchranářům neuděláte radost tím, že počet zasypaných nebo raněných v průběhu záchranné akce ještě naroste! Organizace hledání v lavině a následného vyprošťování nechť se ujme JEDEN nejzkušenější člen výpravy. Pro přístup do laviniště volíme cestu s nejmírnějším sklonem a nejstabilnější sněhovou pokrývkou. Při postupu dodržujeme bezpečnostní rozestupy. Vyhýbáme se rizikovým místům, jako jsou strmé svahy, žlaby, muldy. Naopak cestu vedeme přes „ostrůvky jistoty“ ve formě nejrůznějších vyvýšenin, zalesněných úseků a podobně.
KROK 5: VYHLEDEJ
V první řadě je nutné identifikovat poslední místo, kde byl postižený spatřen. Vedoucí vyhledavačů od tohoto bodu velí k přepnutí pípáků do vyhledávacího režimu. Od místa závalu vedeme pátrání směrem dolů a systematicky prohledáváme laviniště. Pokud jsme sami nebo je nás málo, nasazujeme s patřičnými rozestupy metodu cik-cak. V případě většího množství pátračů můžeme postupovat po přímkách. Na začátku vyhledávání se snažíme postupovat co možná nejrychleji, se zkracující se vzdáleností k zasypanému zpomalujeme a zpřesňujeme lokalizaci vyhledávačem. Režim jemného dohledávání aplikujeme od vzdálenosti cca 5 metrů od zasypaného.
BUDE SE HODIT: |
Laviny a terén |
Laviny a počasí |
Základní informace o lavinách |
Při pátrání nám mohou hodně pomoci stopy po pohřešovaném. Všímáme si vyčnívajících částí lyží (pozor, zasažený je mohl stihnout během pádu odhodit; mohou ale minimálně upřesnit směr hledání), oblečení a dalšího vybavení. Stopy necháváme na místě, nemanipulujeme s nimi!
KROK 6: ZACHRAŇ!
Pro tento krok je pochopitelně nesmírně důležité, aby všichni zúčastnění byli obeznámeni s lavinovou problematikou a metodikou. To už se pak na svahu špatně dohání. Lavinové základní vybavení, tzv. „svatá trojice“ je samozřejmostí. Kromě vyhledávače je nutné být vybaven také lavinovou sondou a lopatou. Kromě toho, že jsou všichni patřičně vybaveni, je důležité, aby s výbavou také dokázali patřičně a efektivně pracovat. To se nejlépe naučí na specializovaném kurzu v terénu. Že je nutné nabyté znalosti pravidelně trénovat a cizelovat, snad nemusíme vůbec hovořit.
Jak na laviny
Vyhledávač v terénu nosíme umístěn co nejblíže u těla – překrytý minimálně jednou vrstvou oblečení, aby v lavině nedošlo k jeho stržení. Dále pípák v režimu vyhledávání držíme co nejdále od mobilních telefonů a přístrojů GPS, které mohou jeho funkci negativně ovlivňovat.
Na dohledávání zasypaného si dáváme maximálně záležet. Jeho přesná lokalizace nám ušetří cenné minuty. Dohledáváme s přístrojem striktně v horizontální poloze, pohybujeme jím do kříže a pečlivě sledujeme naměřené hodnoty. Zaměřený minimální perimetr prohledáváme sondou. Jednotlivé vpichy opisují spirálu od prvního zápichu na místě nejnižší hodnoty z vyhledávače směrem ven, a to s rozestupem 25 cm. Sondujeme kolmo k povrchu sněhu. Při pozitivním nálezu necháváme sondu zapíchnutou na místě.
Kopeme a hrabeme
Od předpokládaného zasypaného ustoupíme mírně směrem po svahu a začneme kopat. Pochopitelně co nejrychleji a co nejopatrněji. V první řadě je důležité odkrýt hlavu, umožnit dýchání. Celou oběť vytahujeme z laviny pokud možno v horizontální poloze. S postiženým manipulujeme velmi opatrně, existuje reálné nebezpečí, že může mít poraněnou páteř.
V případě, že je nás více, se po svahu dolů rozestavíme do tvaru převráceného V a postavíme se v rozestupech na délku 1 lopaty (první dva), případně na délku 2 lopat (další kopající). Pokud to struktura lavinového sněhu a pevnost našeho vybavení umožňuje, využíváme k odhrabávání sněhu pohyby jako při pádlování. Je to ryché a účinné. Při déletrvající fázi vyprošťování členové kopáčského záchranného týmu pravidelně rotují každých cca 5 minut nebo častěji.
Co nám může ještě pomoci?
Pokud zasažený neutrpí nějaká závažná mechanická zranění (pravděpodobnost toho je poměrně malá), pak má s vhodným vybavením velkou šanci přežít. Z příslušného vybavení máme na mysli hlavně batoh s lavinovým airbagem. Vzduchový vak výrazně zvýší objem těla a tím také pravděpodobnost, že zůstanete „plout“ na povrchu laviny. Vzduchový polštář navíc chrání nejzranitelnější místa – hlavu, krk, ramena, trup. Pokud už investujete do této lavinové vychytávky, před každou túrou připravte batoh přesně dle instrukcí výrobce a před vstupem do lavinového terénu jej připravte k použití (hlavně táhlo k aktivaci airbagu). Nebylo by nic trapnějšího, než dostát újmy s nepoužitým, leč perfektně vybaveným batohem.
Lékárnička
Do „svaté X-tice“ by měla neodmyslitelně patřit také lékárnička. Dobře vybavená lékárnička nám pomůže výrazně zefektivnit první pomoc postiženému. Můžeme si pořídit specializovanou lékárničku nebo si připravit svoji, a to tak abychom dokázali ošetřit stavy bezprostředně ohrožující život (prudké krvácení, otevřené poranění hrudníku, zástava dechu a oběhu). Dále však také méně závažná poranění a úrazy (odřeniny a rány, poranění kloubů, zlomeniny atd.).
A co by nemělo chybět v žádné lékárničce? Latexové rukavice, resuscitační rouška, větší obvazy různé šířky, trojcípý šátek, cívka náplasti, pružné obvazy různé šířky, zavírací špendlík, alu-fólie a v neposlední řadě také návodné kartičky s postupy první pomoci (třeba deuter je má standardně natištěné na textilu a všité přímo do svých lékárniček) a multifunkční nůž s integrovanými nůžkami.
V neposlední řadě nezapomeňte na helmu! Lavina často nesestává jen z čistého nadýchaného prachového sněhu a celá řada obětí lavin utrpěla závažná poranění právě hlavy. I třeba od svého vlastního vybavení. Takže: Stay safe with blembák! ;)
Prostudujte si lavinovou problematiku ještě důkladněji – stáhněte si naši specializovanou příručku!