Mimo sítě s deuterem – jaké jsou deuter Off-Line Days?
Před nedávnem proběhla soutěž o účastnická místa na celoevropském skialpovém kurzu, lépe řečeno zážitkovém víkendu se spoustou túr, work-shopů a přednášek organizovaném německým výrobcem batohů deuter. Jaké to bylo a proč se určitě zúčastnit dalšího ročníku? Nejen odpovědi na takové otázky najdete v tomto článku.
Off-line lze v outdoorovém kontextu chápat více různými způsoby. To, co asi každého napadne jako první, je odstřihnutí se od všech sítí – GSM, GPS, a třeba dokonce i od elektřiny. Nabízí se ovšem i další pojetí – off-line jako jízda mimo sjezdovku, mimo linie načrtnuté upravovanými pásy oficiálních sjezdovek, nebo snad i mimo linie vyjeté někým před námi. A právě ta druhá interpretace byla předmětem letos již čtvrtého ročníku deuter Off-Line Days. Ačkoli odpojení se od všech sítí bylo samozřejmě také možné.

Dvě místa pro ČR
V závěru roku 2024 proběhla intenzivní soutěž o vypsaná místa na zážitkový prodloužený skialpový víkend s mnohými překvapeními. Každý oblastní zástupce tradičního německého výrobce široké škály batohů a dalšího outdoorového vybavení měl možnost zapojit své zákazníky do hry o dvě místa. HUDYsport jakožto výhradní zástupce v našich končinách byl mezi prvními, kteří se k akci přidali. Komukoli, kdo zavítal na stránky www.hudy.cz, tak stačilo vyplnit jednoduchý dotazník, správně odpovědět na tři soutěžní otázky a s napětím doma čekat, zda toto dobrodružství vyjde. Předpoklad, kromě správných odpovědí, byl jediný: mít zkušenosti se skialpinismem odpovídající úrovni tyrolských až třítisícových vrcholů.

V rámci zachování naprosté objektivity a nestrannosti se všechny správné odpovědi ze všech koutů Evropy sešly v německé centrále firmy deuter, která následně nezávisle vybrala dva účastníky z každé země. Šťastlivci se mohli těšit na prodloužený alpský víkend v srdci Jižního Tyrolska. V ceně ubytování, strava, množství work-shopů s tématy jako lavinová bezpečnost, vyhodnocování předpovědí, poskytování první pomoci, lavinové airbagy a dalšími, praktické ukázky během skialpových túr a testování různých výrobků deuter v terénu. Nemluvě ani o možnosti oprášit si své znalosti angličtiny, případně němčiny, francouzštiny, holandštiny, italštiny či nám příbuzné slovinštiny. Deuter Off-Line Days jsou tak skvělým zážitkem i pro polygloty.
Mlýn místo kolejí
Ještě před odjezdem na vysněný trip přistává ve schránce organizační e-mail od deuteru: Účastníci se mají připravit na horské ubytování typu vysokoškolských kolejí. Kdo si někdy udělal zkušenost s českými vysokoškolskými kolejemi, o pražském Strahově snad ani nemluvě, musel vyrážet na cestu se smíšenými pocity, možná i drobnými obavami. Doktorandská studentka organické chemie a studující voják, kteří na akci zastupovali Českou republiku, však byli nejspíš už dostatečně otrkaní a protřelí životem, že je informace o formě ubytování neodradila. Naopak oba vykazovali známky nadšení a těšení se.

Po příjezdu na místo, do malé vesničky malebného tyrolského údolí, kde každý druhý dům byl mlýnem – ať už sloužícím, anebo bývalým – přichází překvapivé rozuzlení. Chalet Morná, kde mají být účastníci ubytovaní, je v očích Čechů zvyklých patrně na ledacos neočekávaným luxusem: Nádherná stavba obložená odshora dolů kvalitním dřevem a vyznačující se prvky moderní funkcionalistické architektury naroubované na původní největší mlýn ve vsi připomíná všechno, jen ne vysokoškolskou kolej. Také čtyři symboly hvězd lesknoucí se u názvu ubytovacího zařízení nenechává naše zástupce na pochybách, že v německém kontextu se pod pojmem „ubytování vysokoškolského typu“ rozumí něco zcela jiného než spartánské postkomunistické krabice žalostné funkcionality i vzezření.

Čas na představení
Na stanovenou hodinu se začínají sjíždět výherci z dalších evropských zemí: samozřejmě z Německa, z Rakouska, Slovinska, Švýcarska, Nizozemí a Francie. Po ubytovacím ceremoniálu následuje představení organizačního týmu. Očekávatelné zástupce firmy deuter doplňují profesionální horští vůdci, mladší a sympatičtější, než byste možná čekali. A protože rozhodně není čas ztrácet čas, plynule navazuje první z workshopů – tentokráte na téma globálních změn klimatu, ekologie a individuální angažovanosti se zástupkyní hnutí Protect Our Winters (POW). Společná večeře u rozhlehlého stolu se odehrává v prostředí pro Itálii více než typickém – v pizzerii. Kdo uspíšil svůj návrat, stihl ještě v Chalet Morná prvotřídní saunu.

Skialpové túry s nejprofesionálnějšími profesionály
Pravidelná snídaně začíná nejpozději o osmé hodině ranní, aby se frekventanti kurzu dostali co nejdříve do svého přirozeného prostředí – na panenské svahy jihotyrolských Dolomitů, a to na svých oblíbených skialpech. Na návrat v odpoledních hodinách plynule navazuje další z work-shopů, tentokráte o vyhodnocování lavinového nebezpečí v terénu a lavinových předpovědí, pokud možno ještě dříve, než se v terénu ocitneme. Přednášejícím je zkušený horský vůdce, v oboru doktorandsky vzdělaný Ben Reuter. Ben žije v současnosti ve Francii, kde vede, řídí a koordinuje lavinové zpravodajství pro celý stát. Profesionál a expert, kterého by jinak frekventanti kurzu pravděpodobně vůbec neměli šanci potkat. Další velmi milé překvapení!

A o překvapení z té příjemné poloviny spektra není nouze ani další dny. Túry se odehrávají v menších skupinách, vždy vedených zkušenými horskými vůdci. Jednou z nich je také profesionální horská vůdkyně a lyžařská instruktorka Monika Hümmer. Drobná žena vykružuje v hlubokém sněhu a náročném terénu tak ladné obloučky, že zůstává rozum stát i těm nejzkušenějším účastníkům akce. S Monikou bude ještě šance se potkat – tedy pokud bude jednání účastníků někdy vyžadovat zásah bavorské horské služby Bergwacht Bayern, kde vůdkyně slouží.

Stejné působiště má i další profesionální vůdce jsoucí na akci k službám frekventantů Michael Bückers, všemi familiárně oslovovaný Michi. Ten má v repertoáru kromě vůdcovských služeb na skále či skialpech ještě tandemové létání na paraglidu.
Aby první pomoc nebyla poslední kapitolou
Na část kurzu se připojuje i profesionální lékař s horskou specializací, aby účastníkům vštípil základy poskytování první pomoci na skialpových túrách i jinde. Očekávatelnou a také očekávanou samozřejmostí je všudypřítomné praktické testování výrobků deuter přímo v terénu. To samozřejmě zahrnuje i beztrestné odpalování lavinových airbagů technologicky založených už nikoli na uvolňování stlačeného plynu, ale na principu superkondenzátorů. Každý má tak možnost vyzkoušet batoh deuter řady Alproof vybavený elektronickou technologií Alpride E2. Jejím přínosem je kromě jiného široké teplotní spektrum bezproblémového využití a možnost opakovaného nabití a použití přímo v terénu, a to pouze pomocí dvou alkalických baterií typu AA.

Domů jedině s lavinovým airbagem!
Předem avizována byla možnost batoh deuter s nejmodernějším lavinovým airbagem také vyhrát. Spravedlivý los tentokrát padl na „domácího“ borce z Německa. V neděli po poledni si s sebou všichni odvážejí hromadu zážitků ze tří nádherných skialpových túr a mnoho nových poznatků a zkušeností také z oborů lavinové bezpečnosti, prevence, environmentalistiky a první pomoci.

Děkujeme všem, kteří se soutěže o účast na deuter Off-Line Days zúčastnili. Už nyní se společně s vámi těšíme na další ročník. A pokud by někdo nechtěl nechávat vše jen na vrtkavé Štěstěně, může využít nabídky kurzů HUDY. Tradiční skialpový kurz na Brádlerových boudách nebo zimní kondiční kurz se přímo nabízejí.