Jak prát a impregnovat membránové oblečení?
Roman Pospíchal
4 minuty čtení
Tak schválně, když jste si kupovali vaší první goráčovku, pomysleli jste na to, jestli víte, jak se o takovou bundu starat? Můžu svou nepromokavou bundu nebo nepromokavé kalhoty prát? Dost možná se k vám donesli osvědčené rady od zkušenějších outdoorářů, že prát takovou bundu není vlastně dobré, protože je to přece nějaký trilaminát a ty švy jsou přece schované za jakousi páskou, která se jednoznačně musí při prvním praní odlepit. Jenže opak je pravdou.
Jak ta membrána vlastně funguje?
Jak už jsme naznačili, nepromokavé bundy bývají vícevrstvé a tyto vrstvy mají své funkce. Ta hlavní vrstva je schovaná mezi vnějším a vnitřním materiálem. Je důležité obě tyto vrstvy udržovat v kondici. Ta horní trpí nejen třeba oděrem, ale hlavně nečistotami z prostředí. Můžete namítnout, že trocha špíny vyznavače drsných výletů nemůže rozházet. Věřím, že ne, ale pokud chcete od své nepromokavé bundy co nejlepší výkon, je důležité jí dopřát čas od času očistu. Ušpinění vnější vrstvy bundy má za následek oslabení účinku původní DWR úpravy. Nečistoty v horním tkanině způsobí vyšší nasákavost. To sice neznamená, že by bunda měla promoknout, ale to, že mokrá vnější vrstva nebude propouštět tolik páry z bundy ven. Tudíž se budeme více potit, popřípadě budeme mít pocit chladu. Celkově člověk může mít pocit diskomfortu.
Vnitřní vrstva
No, a starat se musíte i o vnitřek bundy nebo kalhot. Vzpomeňte si, jak jste při svých dobrodružstvích zapotili, ať už při zdolávání náročného kopce, nebo při běžeckém tréninku. Bunda uschla a šla na věšák do skříně. A pak další vejšlap a další a další. No a pak se vám může stát, že nejen že bunda nevoní, ale jsou na ní viditelné skvrny. V tom fatálním případě může bunda měnit svou strukturu, laminace se může oddělit nebo se začnou odlepovat pásky ze švů. Všichni víme, že pot je slaný a mastnota odcházející z pokožky taky dobrou službu neudělá. Největší problémy se zpravidla objevují v místech, kde bunda může přijít do přímého kontaktu s pokožkou. Myslím, že takovéto nenápadné vnitřní zašpinění je pro vaši nepromokavou bundu nebo kalhoty horší než trocha bláta z venku.
Bude se taky hodit: |
Jak na praní péřového oblečení |
Tajemství impregnace outdoorového oblečení |
A jdeme prát
Jak tedy prát membránové oblečení, jak prát Gore-Tex, aby bylo všechno v pořádku? Ještě než strčíte prádlo do pračky, ujistěte se, že nejen že máte odstraněné všudypřítomné papírové kapesníčky z kapes a vůbec všechno ostatní, ale hlavně zapněte všechny zipy a velcro zapínání (suchý zip). Zvolte vhodný prací prostředek. Ono totiž ani když zvolíte prací gel na „funkční oblečení“, nemusí to být to pravé. Aviváž a běžný prací prášek nechte schovaný. Přesvědčte se, že víte, jak přípravek nadávkovat. Například u Grangers Performance Wash je to jeden plný uzávěr na jeden kus oblečení. Teploty vyčtete na visačkách a řiďte se i dalšími symboly tam uvedenými. Zvolte nějaký šetrnější režim. Kdybyste prali v ruce, je to samozřejmě také varianta, ale je třeba oblečení pořádně vymáchat a neždímat. Nechte přirozeně uschnout, popřípadě dejte do sušičky, když to visačka dovolí. Chcete-li mít dokonalý přehled o jednotlivých symbolech na mraní. Doporučujeme tento článek.
Tajemné šifry na visačkách – nejčastější symboly
Impregnace membránového oblečení
Důležitost nenasákavosti horního materiálu je jasná z výše zmíněného. Ale co pro to tedy můžeme udělat? Chceme přece, aby se na bundě při dešti tvořily ty kuličky, které okamžitě stékají do pryč. Nejprve je důležité si říct, že původní DWR úprava vaší nepromokavé bundy nebo kalhot není ztracena po prvním výletě nebo prvním praní. Písmenko D v té zkratce znamená „durable“ (anglicky „trvalý“, „odolný“). Ona tedy hned tak nezmizí, jen je potřeba ji oživit. A to uděláte teplem. Možná vás to překvapí, ale spousta materiálů, ze kterého se dnešní outdoorové oblečení vyrábí, je dovoleno žehlit. Ba dokonce se to doporučuje právě pro obnovu DWR úpravy. Někdy to jde právě i u membránových materiálů. Ale kde neprojde žehlička, jde někdy použít sušička. Zase je potřeba zkouknout onen proužek bílé textilie uvnitř oděvu, který se ale spousta uživatelů naučila hned po nákupu odstřihnout… Když už tedy naznáme, že původní DWR úpravu k životu už nepřivedeme, je čas na impregnaci.
Jak impregnovat?
Máte v podstatě dvě možnosti, jak impregnaci na vaši bundu nebo kalhoty dostat. Jedna varianta je v podstatě bez práce, vše za vás udělá pračka se sušičkou. Dáte do pračky impregnaci tak jako předtím prací prostředek, proženete to pracím cyklem a po praní dáte do sušičky, která aktivuje účinek impregnace. Senzační ale je, že Grangers vyrábí produkt 2 in 1. To znamená, že během jednoho pracího cyklu oblečení vyperete a na impregnujete, což ušetří čas a energii. A pak zas šup do sušičky pro aktivaci. Toto je ideální řešení pro lenochy. Někdo může namítat, že se oblečení naimpregnuje i zevnitř což není přece žádoucí. Na to Grangers odpovídají tím, že impregnace je přece prodyšná. Uvnitř bundy se navíc neudrží příliš dlouho, v podstatě se odře do ztracena.
Instantní impregnace
Více rozšířená varianta je impregnace ve spreji. Například Performance Repel. Důležité je, aby bunda byla čistá. Proč, to jsme si řekli na začátku. Pověste vlhkou bundu třeba na ramínko a stříkejte impregnaci z rozprašovače ze vzdálenosti asi 10-15 cm, a to tak dlouho, až bude svrchní tkanina impregnací nasycená. Přebytečnou impregnaci můžeme lehce setřít hadříkem a bundu necháme na vzduchu doschnout. Pro optimální trvanlivost nicméně výrobce doporučuje prohnat bundu sušičkou nebo lehce přefénovat, nicméně i bez tohoto „vylepšení“ bude impregnace fungovat.
Ekologické hledisko
Před časem se přestaly používat impregnace s obsahem fluorokarbonů (PFC). Jednalo se o velmi funkční impregnaci, která byla sice velice trvanlivá, nicméně se prokázaly nepříznivé účinky na zdraví nositelů a na životní prostředí vůbec. Dnešní impregnace už PFC neobsahují. Možná tedy budeme muset impregnovat častěji. Ale co bychom pro ten náš svět, který je vlastně takovým našim hřištěm, neudělali, že?
Tipy na závěr
1. Přebytečná impregnace z bundy vám po nastříkání bude stékat na podlahu. Dejte pozor, může to potom dost klouzat! Někoho třeba napadne impregnovat nad vanou. Lepší volba, jen potom bude trochu víc klouzat a na několik dní se stane zcela nesmáčivou. Ale to už je jen estetické hledisko.
2. Dejte si pozor, když chcete v pračce impregnovat nepromokavou bundu plněnou peřím! Ano, i takovéto kombinace materiálů existují, například v bundách Trivor nebo Terag od Sir Joseph. Na impregnaci a praní péřových bund je speciální výrobek, a to Grangers Wash+Repel Down 2 in 1 s impregnací přátelskou k peří.
3. I na vašich různých cestách se může stát, že budete potřebovat materiál vyprat. Specialisté ze Sea To Summit vám radí použít jejich šetrný Laundry Wash, který můžete mít díky kompaktnímu balení všude s sebou.
Závěrem
Snad jsme vás přesvědčili, že to praní a impregnace vaší outdoorové výbavy není nic až tak složitého. Jen je třeba být trochu obezřetní, neunáhlit se. Jako to platí třeba při pohybu ve skalách. Správně ošetřená membránová bunda má potenciál vám lépe a déle sloužit, když už jste do ní dali nějaký ten těžce vydřený peníz. Tak pradlenky a pradleňáci, s chutí do toho!
* Podívejte se taky na VIDEO Jak pečovat o outdoorové oblečení a obuv!