Jak připevnit vybavení a materiál na batoh
René Kujan
12 minut čtení
Ať už jsi horolezec, vysokohorský turista, skialpinista, nebo jen milovník pohybu v přírodě, správné upevnění vybavení na batoh je klíčové pro bezpečnost, pohodlí a celkovou spokojenost během tvých dobrodružství. V tomto článku najdeš vše, co potřebuješ vědět o různých upevňovacích systémech, materiálových požadavcích, bezpečnostních opatřeních a mnohem víc, abys mohl své vybavení nosit efektivně a bez obav.
OBSAH:
- Obecné zásady připevňování výbavy na batoh
- Připevnění karimatky
- Připevnění stanu
- Připevnění spacáku
- Připevnění helmy
- Připevnění cepínu
- Připevnění lezeckého materiálu
- Uchycení brýlí
- Odložení telefonu
- Připevnění oblečení
- Připevnění hůlek
- Připevnění maček
- Připevnění lana
- Připevnění sněžnic
- Připevnění láhve
- Připevnění lyží, snowboardů, splitboardů
- Připevnění lavinové lopaty
- Připevnění maskota
Co se balení a přenášení outdoorové výbavy týče, vydefinujme si nejprve celé spektrum přístupů, kde na jednom konci bude extrémně minimalistický (a nutno podotknout, že i trochu masochistický) přístup reprezentovaný třeba českým survivistou Jardou Pavlíčkem. Ten uznává jen jeden druh balení: jeden pytel absolutně bez kapsiček, popruhů a dalších součástí, jen s dvěma provazy místo popruhů, které se krásně zařezávají do ramen. Všechno v pytli, nic venku.
Druhý konec spektra bychom asi nejspíše zahlédli někde v brdských lesích u trempistů či kdekoli se vyskytujících „takytáborníků“: malý batoh, protože minimalismus je dnes moderní (v případě trampů „usárna“), se spacákem uvnitř a všechno ostatní navěšené hezky zvenku na popruhy, řemínky, očka, karabinky a přezky. Výsledkem je pochodující bimbající monstrum šířící akustický smog, jak se mu plecháček tříská na batohu s pánví, ešusem a lahví či čutorou. Zjev pak doplňuje pohupující se sekerka, mačeta či dlouhý nůž. A do toho všeho se mimo rytmus bimbá provázkem uchycená karimatka, celta, bunda či plášť a další zavazadlo s potravinami řečené „žracák“.

A protože nejsme žádnými šiřiteli extrémistických přístupů a názorů, my se budeme snažit strefit se svým přístupem někam mezi. Vycházet při tom budeme z požadavku na kompaktnost balení (lépe se nám chodí/běhá, když nám nikde nic nelétá a nebimbá) a zároveň z trochu protichůdného požadavku, abychom vše potřebné měli co nejvíce při ruce.
Věci používané pouze večer nebo ráno, zkrátka během táboření, patří do útrob přiměřeně velkého batohu. Věci, po kterých sáhneme několikrát za túru nebo je naopak potřebujeme do zavazadla odložit, uspořádáme, připevníme tomu odpovídajícím způsobem. Výrobci se nám naštěstí i v tomto směru snaží vycházet vstříc, takže možností je opravdu dostatek. Někdy i tolik, že by nám některé mohly uniknout, což by byla opravdu škoda. Pojďme se na ně podívat!
Všeobecné zásady připevňování
Asi nebude na škodu, když si vydefinujeme pár základních zásad balení, resp. připevňování dalšího vybavení na batoh:
- Snažíme se o co největší kompaktnost. Čím menší rozměry, tím lépe se nám bude procházet náročným terénem, tím méně budeme svou batožinou ohrožovat své kamarády na túře a tím méně se do nás může opřít silný horský větřík se svými nenadálými poryvy.
- Těžiště batohu se snažíme držet co nejblíže u těla. Jinými slovy: těžké věci patří co nejblíže k tělu, abychom nemuseli celou túru bojovat s nepříjemně silnými pákovými efekty a nepřevažovali se neustále dolů s kopce, případně z horských hřebenů někam do údolí. (Stranou ponechme otázku, jak vysoko má těžiště batohu být. Někdo jej rád proklatě nízko, jiný – třeba profesionální tatranští nosiči – jej umísťují až nezvykle vysoko. Pojďme tedy obecně vycházet z toho, že těžiště má být někde zhruba uprostřed zad či o maličko výše.)
- Neustále myslíme na bezpečnost – svou i svého okolí. Nikdy nenecháváme ze svého batohu čouhat ostré nebo špičaté předměty, jež by mohl někoho zranit.
- Věci, které připevňujeme zvenku na batoh, vždy pojistíme tak, aby při selhání jednoho upínacího systému ještě stále zůstaly dostatečně pevně spojené s batohem. Jen tak existuje naděje, že o ně nepřijdeme.
Upevnění karimatky
Asi nejčastěji řešíme uchycení karimatky. Zvláště pak ty pěnové jsou pěkně lehké, zároveň ale značně objemné. Takže jinou možnost ani nemáme. To jen šťastlivci vlastnící opravdu velký batoh mohou z pěnovky udělat trubici, tu zasunout do hlavního prostoru batohu a vyplnit ji dalším vybavením. Je to praktické a zvenku to vypadá úhledně.
Ostatní budou hloubat nad tím, kam karimatku připojit. K vidění jsou standardně dvě horizontální polohy – buďto úplně nahoru, nebo úplně dolů. Zpravidla podle toho, kde a jakými pásky, popruhy je batoh vyzbrojen. Do vertikální pozice můžeme karimatku dostat také. Boční popruhy z levé nebo pravé strany k tomu přímo vybízejí. Případně můžeme karimatku uplacírovat také čelně – pomocí popruhů, gumolanek, sítěk a podobně.

Karimatka nám díky své (ne)hmotnosti s těžištěm batohu nijak nezahýbe. Co může být někdy problém, je její značný rozměr, který nám může ztěžovat průstup náročným terénem plným větví, keřů, roští... či úzkými průchody mezi skalami a podobně. Tomu bychom měli uchycení karimatky přizpůsobit.

Výrobci batohů často také nabízejí možnost dokoupit si nejrůznější stahovací pásky (existují také pásky nejrůznějších délek k univerzálnímu použití), gumolanka, gumové pavouky či nejrůznější kapsičky na drobnější záležitosti typu láhve na pití, fotoaparátu nebo mobilu.
Upevnění stanu
Stan může nabývat podobných rozměrů jako zmiňovaná karimatka. Má však jednu komparativní nevýhodu – vyšší hmotnost. Tu už bychom měli brát v potaz při balení batohu. Nejlépe by asi bylo mít ho uvnitř batohu, ale někdy to možné není. Umístíme jej tedy pomocí stahovacích pásků úplně dolů, případně úplně nahoru. Čelní umístění už není tak vhodné – těžiště se dostává dále od těla a vzniká nepříjemný pákový efekt. Ani stranové umístění není ideální, ledaže bychom stan na druhé straně batohu vyvážili dalším vybavením odpovídající hmotnosti.

Bezpečnostní tip: Jako u všeho, u stanu speciálně platí – pojistit jej, dalším způsobem připevnit k nějakému pevnému bodu na batohu. Osobně jsem byl už svědkem nepříjemné situace v Alpách, kdy turistovi vypadl stan z popruhů, nabral rychlost a velice nepěkně ohrozil další turisty na výstupových serpentinách o několik pater níže. Nemluvě o spřáteleném turistovi, který hodně zariskoval, když se po letícím pytli se stanem neohroženě a takříkajíc s nasazením vlastního života vrhl. Tenkrát to naštěstí dobře dopadlo...
Upevnění spacáku
Pro uschování spacáku slouží u velkých turistických batohů dolní oddělená komora. Někam níže do těchto míst patří v takových případech měkký a lehký spacák i z důvodů optimálního rozložení hmotnosti. Stejnou logiku použijeme i při upevňování spacáku na již sbalený batoh zvenčí. Jeho nejoptimálnější místo je dole – pod stahovacími popruhy na dně batohu. Ostatní možnosti nejsou příliš vhodné.

V některých případech snad možná ještě čelně nebo na opačném pólu – zcela na vršku batohu. Tam by nám ale pravděpodobně mohl zase znesnadňovat záklon, nebo dokonce i pohodlné narovnání hlavy. Nutno zkrátka vyzkoušet. Dolní umístění využijeme i při chvílích odpočinku, kdy si po sejmutí batohu z ramen můžeme na sbalený spacák pohodlně sednout.
Upevnění helmy
Přilba svými podbradními pásky spínanými nejčastěji na přezku s trojzubcem přímo vybízí k tomu, abychom ji tím nejjednodušším způsobem někam prostě zavěsili. Sami ale brzy zjistíte, že tento způsob není ani pohodlný, ani příliš bezpečný (pro helmu ani pro nás).

Mnohem vhodnější je využít doplňkového vybavení – speciální síťky pro uchycení helmy. Ta je u mnoha skialpových, zimních nebo bikových batohů integrovaná, případně lze univerzální držák na helmu také dokoupit (nutno odzkoušet, zda si s naším batohem bude rozumět!). A se síťkou na helmu můžeme zároveň získat navíc i univerzální meshovou kapsu – třeba na sušení vlhkých věcí nebo separaci těch nejvíce zaneřáděných.
Upevnění cepínu
Přípravky na upevňování cepínu k batohu jsou dnes už velice zaběhnutým standardem. Někdy je možné vidět dvě očka v dolní části i u levných městských batohů, to jak jejich výrobci narychlo zkopírovali koncept některé z věhlasných outdoorových firem, aniž by si uvědomili, jakou funkci určité části batohu vlastně plní.
Klasickým řešením je tedy spodní oko, kterým cepín prostrčíme tak, aby jeho pásek šel po překlopení cepínu přes jeho hlavu. A dále v horní části připevníme k batohu také topůrko cepínu. K tomu výrobci nabízejí celou škálu řešení. Přes pásky na suchý zip až po nejrůznější systémy gumolanek s háčky, olivkami, stahovacími průvlečkami a pod.

Moderním, stále více rozšířeným řešením je průvlečka z eloxovaného hliníku připomínající svým tvarem vlaštovčí křídla. Vlaštovku provlékneme odlehčovacím otvorem hlavice cepínu – a je hotovo. Vlaštovky bývají někdy po dvou, někdy najdeme na batohu jen jednu. Každá vlaštovka je s batohem spojena gumolankem. Není výjimkou, že přesnou délku a napětí takového gumolanka lze zevnitř batohu také regulovat pomocí stahovací průvlečky. Takto můžeme systém vlaštovek využít i v případě, že máme cepín, který v hlavici nemá otvor. Prostě jen uvolníme větší kus gumolanka a do něj, jeho oka hlavici cepínu vetkneme.
Bezpečnostní tip: Zobák cepínu vždy směřujeme tak, aby nepřečníval přes batoh. Tak se vyhneme zcela zbytečným zraněním nebo poškozením vybavení svého i svých souputníků. Skvělé by samozřejmě bylo, kdybychom používali i speciální ochranné čepičky na zobák, lopatku i bodec cepínu.
Upevnění lezeckého materiálu
Na batozích určených k lezení, skialpinismu a pod. najdeme na bederním pásu jedno nebo i více ok na materiál – nejrůznější karabiny, smyce, šrouby do ledu... Někdy bývá přítomno i další speciální očko, za nějž můžeme vetknout nosič materiálu, speciální karabinu (většinou plastovou) s velkou světlou šířkou, do níž se vejde i jinak problematický materiál.

Bezpečnostní tip: Nepleťte si materiálové oko a oko na protažení mezinožního popruhu u lavinových batohů. Do takového oka by nic jiného nemělo přijít! Většinou je výrazně barevně (i velikostně) odlišeno.
Uchycení brýlí
Pro lyžařské brýle slouží u většiny specializovaných batohů kapsa vypolstrovaná jemnějším materiálem s chlupem tak, aby skla brýlí byla ochráněna před mechanickým poškozením.

Sluneční brýle můžeme v průběhu túry odkládat do některého z oček na ramenních popruzích. Nicméně existují i batohy (např. deuter) se speciálním průvlekem na nožičku brýlí. Svoje oblíbená skla tak máme vždy po ruce a zároveň bezpečně uchycené k batohu.

Odložení telefonu
Mnoho výrobců už dávno myslí na to, že i jejich uživatelé chtějí mít svůj mobilní přístroj neustále při ruce. K tomu nabízejí množství integrovaných nebo odnímatelných kapsiček, převážně na ramenních popruzích. Najdou se však i tací (např. Mammut), kteří neváhají nabídnout i něco navíc – speciální nepromokavou kapsičku s univerzálním využitím.

Uchycení oblečení
Vyskytnou se případy, kdy potřebujeme rychle odložit nějaký ten svršek, případně ho nechat vyvětrat, vysušit. Kam s ním? Tady je řešení asi nejuniverzálnější. V podstatě kamkoli, kam nám to půjde a nebude to překážet.

Bezpečnostní tip: Zkuste i každý kus oblečení na batohu pojistit. Skvělé je, když se nám popruh podaří protáhnout třeba rukávem trika, mikiny a zacvaknout na přezku. Tak nám triko neuletí, ani když se mu ze sevření samotného popruhu podaří vyprostit. Různé batohy nabízejí třeba také lankové nebo gumolankové pavouky, vnější síťované pružné kapsy a pod. Hezké je řešení třeba u batohu Mammut Ducan Spine.
Uchycení hůlek
Hůlky standardně u většiny batohů umístíme za boční popruhy. Někdy lze zčásti využít i boční kapsy. Jindy na svém batohu objevíme i přípravky speciálně pro uchycení hůlek. Zářným příkladem nám může být deuter Ascender nebo Mammut Ducan. Většina popruhů z čelní části u větších batohů, které jsme výše využívali pro uchycení cepínů, je využitelná také pro trekové hůlky.

Bezpečnostní tip: Také tady se snažíme si svůj náklad pojistit. Poutka hůlek přímo vybízejí k tomu, abychom je ještě navíc procvakli nějakým popruhem, karabinkou a pod.
Uchycení maček
Mačky představují společně s cepíny asi nejnebezpečnější kontraband, jaký budeme na svých túrách přepravovat. Jejich upevňování je zhusta podceňováno, a proto lze také v navštěvovanějších částech Alp v sezóně nacházet množství poztrácených maček.

Samotné mačky nejsou k upevňování úplně ideální, a to právě kvůli svým hrotům. Při připevňování za popruhy necháme hroty buď opírat o batoh (a zaděláváme si na batoh s vlastnostmi řešeta), anebo je necháme trčet směrem od batohu (a zaděláváme si na poškození vybavení nebo dokonce zranění těch, kteří jsou nám prostorově nejblíže). Ani jedno nejspíše nechceme.
Bezpečnostní tip: Pro přepravu maček vždy používejte k tomu určená pouzdra. Mačky v pouzdře se přepravují výrazně lépe, snadněji, bezpečněji. Obal na mačky najdete většinou pod názvem crampon(s) bag, crampon safe nebo crampon pocket. A vůbec není špatný ani obal od českého výrobce Rock Empire.
Uchycení lana
Pro lano opět nejlépe volíme horizontální uchycení v horní nebo spodní části batohu. Postranní popruhy si necháme pouze pro případ, že neseme lana dvě a batoh si tak vhodně vyvážíme, anebo na druhé straně už nějaký jiný náklad korespondující hmotnosti máme. Ideální je horizontální uchycení v horní části batohu, kde už je zhusta připraven i k tomu účelu vhodný kompresní popruh. Pojištění dalšími popruhy od víka batohu je třešničkou na dortu.

Bezpečnostní tip: Hlavou lanové panenky provlékneme jeden popruh nebo expresku, případně smyci a zajistíme lano proti ztrátě. Vyzkoušejte třeba parádní lezecké batohy deuter řady Gravity.
Uchycení sněžnic
Sněžnice mají povětšinou stejný problém jako mačky – mají hroty, před kterými je nutno se v případě transportu bránit. Některé sněžnice se dodávají včetně transportního obalu, který můžeme také využít.

Pokud obal nemáme, je nejlepší sesadit sněžnice hroty k sobě a uchytit za dvojici stahovacích pásků – vertikálně z čela batohu, patkami dolů to vychází asi nejlépe. Ve hře jsou také boční strany batohu případně některá z vertikálních poloh. Tam už ale zase roste náklad do šířky a prostupnost volným terénem se tak zmenšuje. Jako vždy se vyplatí náklad pojistit dalším popruhem či karabinou.
Uchycení láhve
I na potřebu mít nějaké menší láhve po ruce už výrobci batohů zhusta myslí. Takže převážně o kapsy (a třeba i odnímatelné, vhodné k připnutí třeba i na bederní pás) není zase až taková nouze. Někdy bývá obal na láhev součástí dodávky, samotné obaly lze i dokoupit – třeba právě pro vaši oblíbenou Nalgene. Vhodný obal může zároveň působit i jako termoizolace pro náš nápoj.

Uchycení lyží, snowboardů, splitboardů
Na zimních túrách budeme určitě řešit také uchycení lyží. Standardně lze téměř u každého turistického batohu zvolit uchycení zboku za kompresní popruhy. Nejlepší ovšem je, když máme adekvátní batoh na zimní sporty, případně přímo skialpinistický. Takový skialpový batoh má přípravu na boční (lyže, rozložený splitboard) i čelní (složený splitboard, snowboard) uchycení a na patřičných místech je zesílený. Snowboard, splitboard lze v některých případech nosit uchycený také napříč batohem, nicméně musí tomu odpovídat terén – jdeme po zasněžené pláni a můžeme si dovolit být takto širocí.

Pro uchycení skialpových lyží slouží také odkládací diagonální „rychlosystém“ složený z pevného oka na jedné dolní straně batohu a pružného kotvícího popruhu na úrovni protilehlého ramene. Tímto způsobem je možné lyže rychle odložit či opětovně nazout, aniž by bylo nutné sundávat batoh. Z našeho videa je postup dobře patrný.

Bezpečnostní tip: Máte-li lavinový batoh s airbagem, nikdy nepoužívejte uchycení lyží zboku. To by mohlo mít za následek špatnou funkci nebo selhání záchranného systému!

Uchycení lavinové lopaty
Pokud vyrážíme na skialpovou túru, využijeme k tomu určený batoh, který má vnitřní organizační systém na lopatu i lavinovou sondu. O uchycení lopaty na batoh uvažujeme pouze v případě, že jdeme do hor nebo sněhových podmínek s turistickým batohem, který bezpečné uložení lopaty dovnitř neumožňuje.

V takovém případě můžeme využít „vlaštovky“ určené primárně pro cepíny a k tomu příslušející upínací popruhy (původně pro topůrka cepínů), případně boční nebo čelní popruhy. Určitě se vyplatí vlaštovky zevnitř batohu více dotáhnout, umožňuje-li to náš batoh.
Uchycení maskota
A v neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na talisman, oblíbeného plyšáka, maskota výpravy! Také u něj, ačkoli mu třeba najdete místo v pohodlné kapsičce na batohu, se vyplatí předcházet ztrátám a pojistit jej třeba karabinou. Záchrana talismanu už dokázala předejít mnoha rodinným tragédiím! :)