Jak se sbalit do letadla – rady a tipy
Jaromír Zaoral
5 minut čtení
Plánujete cestu letadlem a chcete ušetřit? Cestujte jen s příručním zavazadlem! Díky tomu můžete ušetřit spoustu peněz a zároveň se naučíte netahat s sebou zbytečnosti, které by bylo navíc namáhavé přepravovat. Procestoval jsem každý stát Evropy a lítám velmi často, a tak znám aktuální trendy. Tento průvodce vám poskytne ucelené rady a tipy, jak správně zvolit rozměry a váhu nejen příručního zavazadla, co s sebou vzít na palubu, co naopak sbalit do „check-in“ zavazadla a jak se co nejefektivněji zabalit, ať už cestujete kamkoliv.
OBSAH:
- Proč cestovat jen s příručním zavazadlem?
- Pozor na rozměry a váhu příručního zavazadla
- Pozor na váhu odbaveného zavazadla
- Balicí tipy a triky
- Bezpečnostní omezení pro příruční a odbavená zavazadla
- Pozor na přepravu jídla a tekutin
- Přeprava expedičního vybavení
- Výběr vhodného zavazadla
- Shrnutí k cestování letadlem
Proč cestovat jen s příručním zavazadlem?
Našli jste levnou letenku? Dávejte si pozor. V dnešní době změnila většina nízkonákladových aerolinek svou strategii a dnes vydělávají zejména tím, že účtují velké částky za zavazadla. Často zaplatíte více za ně než za samotnou letenku. Jestli chcete ušetřit, rozhodně se vyhněte cestování s odbaveným zavazadlem.

Pozor na rozměry a váhu příručního zavazadla
Prvním krokem k bezstarostnému cestování letadlem je znalost maximálních povolených rozměrů a váhy příručního zavazadla pro vaši leteckou společnost. Tyto informace se mohou lišit, proto je nezbytné být připraven a podívat se na přesné informace na stránkách aerolinek, s kterými poletíte.

Aby to bylo ještě komplikovanější, v dnešní době se rozlišují dva druhy palubních zavazadel: malé a velké (pro příklad uvádím rozměry u největší evropské aerolinky Ryanair. Jsou to – malé 40×20×25 cm, které se musí vejít pod sedadlo před vámi a velké zavazadlo s rozměry 55×40×20 cm). Bohužel u většiny aerolinek je dnes už zdarma k letence na palubě jen malé zavazadlo a musíte tak platit navíc jak velké zavazadlo na palubu, tak odbavené zavazadlo.
Často se uvádí také váha, do které se vaše kabinové zavazadlo musí vejít. Nejčastěji to bývá 10 kg nebo 8 kg. Z vlastní zkušenosti ale musím říct, že se mi stalo jen jednou, kdy můj batoh vážili. Mnohem častěji se kontroluje právě rozměr a počet zavazadel. Na to si dávejte největší pozor.

Pozor na váhu odbaveného zavazadla
U odbaveného zavazadla je naopak důležité dát si pozor na jeho váhu. Omezení bývá 15 kg, 20 kg nebo 23 kg. Rozhodně si omezení pečlivě zkontrolujte, protože každé kilo navíc si aerolinky nechají tučně zaplatit. Může to být až 50 EUR za každé kilo navíc!
Doporučuji si proto koupit malou cestovní váhu, kterou zavazadlo zvážíte, než se dostavíte k odbavení. Aerolinky většinou tolerují do 0,9 kg navíc, od 1 kg už ale bývají často velmi přísné a nekompromisní. V případě, že máte nadváhu zavazadla, neplaťte hned, ale oblečte si něco navíc. Určitě se chvilka trapnosti na letišti vyplatí více než platit přemrštěné částky navíc. S tím mám bohatou zkušenost.

Balicí tipy a triky
Základem je nebalit toho prostě moc. Nic moc složitějšího na tom nehledejte. Statistiky ukazují, že více než 30 % sbalených věcí na výletě nebo dovolené člověk vůbec nevyužije. Naučte se balit efektivně a bez zbytečností. Níže přikládám pár vybraných tipů, kterých se při balení držím a díky tomu se dokážu sbalit i na větší výlety jen do kabinového zavazadla:
- Vytvořte si seznam: Před balením si udělejte seznam toho, co potřebujete. To vám pomůže minimalizovat nezbytné položky a udržet se v rámci limitů. Po výletu seznam projděte a proškrtejte, co jste nepotřebovali. Pomůže vám to při dalším balení.
- Technika balení: Sbalte oblečení do rolí místo skládaní. To nejen šetří místo, ale také minimalizuje záhyby na oblečení.
- Využijte prázdný prostor: Vložte menší předměty nebo ponožky do volných prostorů ve vašem zavazadle, například do bot.
- Minimalizujte obuv: Boty zabírají nejvíce místa, takže se snažte omezit počet párů a volte ty, které jsou vhodné pro různé příležitosti.
- Vyhněte se "co kdyby" předmětům: Držte se skutečně nezbytných věcí a vyhněte se balení na základě "co kdyby náhodou" situací.
- Technologické pomůcky: Pokud je to možné, využívejte moderní technologie k ukládání dokumentů, knih a záznamů místo těžkých knih a vytištěných papírů.
Pohoda při cestě na dovolenou může přispět k celkově příznivému vyznění celé akce Pokud je pro vás výhodnější vzít si batoh, dobře dotáhněte všechny popruhy, šňůrky a snažte se minimalizovat jejich vyčuhování ven. Na pohyblivých pásech na letištích a překladištích se totiž volné popruhy či šňůrky mohou zachytit a případně i vytrhnout z batohu či jinak přijít k úhoně. Na letištích bývá služba zabalení batohu do fólie, což přidá dobře chráněnému zavazadlu jen minimální hmotnost, ovšem bývá dosti drahé. Jak obalit batoh do letadla sami se můžete podívat na tomto videu. Pokud k věci chcete přistoupit udržitelněji a ekologičtěji, můžete použít speciální transportní obal na batoh či kufr. Ten lze samozřejmě používat opakovaně.
Bezpečnostní omezení pro příruční a odbavená zavazadla
Pamatujte, že ne vše lze vzít s sebou na palubu letadla. Zákaz se týká tekutin a ostrých, výbušných nebo hořlavých předmětů, dále samozřejmě také zbraní a výbušnin (včetně jejich imitací) a paralyzující spreje. Zakázané jsou také plynové kartuše. Plánujete-li si na výletě vařit, kupte plynové kartuše ke svým vařičům až ve své destinaci.

V odbavených zavazadlech je naopak zakázané uchovávat power-banky a jiné větší baterie. Doporučuje se je proto převážet v palubovém zavazadle. Kompletní výčet předmětů, které jsou v přepravě zakázány určitě zkontrolujte na webových stánkách své aerolinky. Některé například dovolují přepravu dronů, jiné nikoliv.
Pozor na přepravu jídla a tekutin
Jestli chcete ušetřit, pokuste se vyhnout nákupu jídla na letištích, kde jsou ceny často několikanásobně vyšší než mimo letiště. Nicméně existují určitá omezení a pravidla, která je důležité dodržovat. Zde jsou nejzákladnější pravidla, kterých je dobré se držet:
- Omezení tekutin: Množství tekutin přepravovaných na palubě je obvykle omezeno na 1 litr a zároveň nesmí být tekutiny ve větším než 100 ml balení. To znamená, že si s sebou můžete vzít až 10 malých lahviček o objemu až 100 ml.
- Omezení přepravy čerstvého jídla: Některá čerstvá jídla, jako jsou čerstvé ovoce nebo syrová masa, mohou být omezena kvůli bezpečnostním a hygienickým předpisům. Zkontrolujte pravidla vaší letecké společnosti.
- Speciální omezení pro mezinárodní cesty: Vydáváte-li se mimo EU, bývají pravidla ještě striktnější. Je důležité se informovat o případných omezeních předem. Jednou mě málem chtěli zatknout, když jsem převážel maso z Evropy do jižní Ameriky.
Je vždy doporučeno zkontrolovat specifická pravidla letecké společnosti, se kterou cestujete, protože pravidla se mohou lišit. Plánujete-li si koupit jídlo na palubě, doporučuji se podívat na ceny předem před cestou, ať nejste nepříjemně překvapeni.

Přeprava expedičního vybavení
Ať už potřebujete přepravit lezecký materiál nebo nějaké jiné expediční nebo drahé náčiní, doporučuji několik tipů:
- Pozor na specifická pravidla: Přepravujete-li něco speciálního nebo nadrozměrného, určitě se nejdříve detailně seznamte s pravidly letecké společnosti, s níž cestujete. Různé společnosti mohou mít odlišná pravidla a omezení pro přepravu velkých nebo speciálních předmětů. Nenajdete-li odpověď, určitě napište na zákaznickou podporu, kde vám určitě poradí.
- Ochraňte své vybavení: Obecně se doporučuje demontovat a rozložit vybavení na menší části. To nejenže usnadní balení, ale může také minimalizovat riziko poškození během manipulace se zavazadlem. Chcete-li přepravovat něco křehkého, dbejte na pečlivé obalení předmětu něčím, co jej ochrání. Vše skleněné například ukládám do ponožek nebo jiného oblečení.
- Pojistěte své vybavení: Jestli přepravujete něco cenného, zvažte možnost sjednání pojištění pro vaše vybavení. Většina pojišťoven nabízí speciální krytí pro cenné předměty a případná škoda tak bude krytá. Pojištění doporučuji hlavně pro předměty v odbavených zavazadlech, protože manipulace s nimi na některých letištích není úplně ukázková a ohleduplná.

Výběr vhodného zavazadla
Různé typy cest vyžadují různé typy zavazadel. Vzít si s sebou do letadla kufr je vhodné, když se vydáváte na výlet do měst. Díky kolečkám je jejich přeprava pohodlnější. Obecně se dá ale sbalit více a lépe do batohů než do kufrů. Jsou lehčí a jejich objem se dá přizpůsobit kontrolním rámům. Taky se vyhnete určitým nepříjemným situacím, když se jako já rozhodnete vydat na letiště zkratkou přes les (viz foto níže). Dalším vhodným zavazadlem je tzv. duffel bag. Rozměry často korespondují s pravidly a duffely („jezevčíky“) jsou velmi dobře skladné.

Shrnutí K cestování letadlem
Cestování letadlem je velmi praktické, protože se během chvilky můžete přepravit na velké vzdálenosti. Pro řadu lidí může být ale velmi stresující a také velmi drahé, když si člověk nedá pozor na pravidla. Určitě si vyhraďte pár minut a nastudujte pravidla své aerolinky. Hlavně si pečlivě přečtěte, jaká zavazadla máte zakoupená a dbejte na jejich rozměry a váhu.
Hodně štěstí na cestách přeje HUDYsport a Jarda Zaoral!