Jak se vybavit na skialpy
HUDY tím
7 minut čtení
Mnoho lidí se mylně domnívá, že skialpinismus je jakási extrémní adrenalinová aktivita. To už ale dávno není pravda. Věnovat se mu můžete, ostatně jako každému jinému sportu, na jakékoli úrovni. Pokud máte základní fyzickou kondici a jste-li zdatní lyžaři, do skialpu se lehce zamilujete. Svobodu a eleganci spojenou s výstupy a sjezdy na panensky bílých svazích si však užijete jen s adekvátní výbavou.
Naprostý základ
Na úplném začátku si nejprve položte otázku, co od své výstroje očekáváte? Rozhodujte se podle toho, zda chcete na lyžích trénovat a měřit síly s ostatními, odvážně se pouštět dolů strmými žlaby nebo si užívat klasické túry zakončené poklidnými sjezdy. Před pořízením je třeba pečlivě zvážit, jakou částku jsme ochotni do skialpového vybavení investovat, jak často a k jakému účelu je budeme používat. Pochopitelně je nutné mít kvalitní zimní výstroj, ve které se cítíme dobře, je spolehlivá a pohybujeme se v ní volně. Např. něco z kolekce Patagonia.
Skialpové lyže
Lyže na túru by měly být přizpůsobeny dvěma faktorům: neupravenému, různorodému sněhu a fyzické náročnosti výstupu. Během sjezdu se pohybujeme převážně v měkčím sněhu, ale obvykle nedosáhneme rychlosti jako na upravené sjezdovce. Skialpové lyže však slouží především k výstupu, který tvoří přibližně 80% túry, a proto je důležitým parametrem jejich hmotnost. Optimální poměr nízké hmotnosti a jízdních vlastností jsou v kategorii touring těmi nejdůležitějšími parametry.
Šířka a délka lyží
Šířka lyží pod patou se pohybuje obvykle v rozmezí 78 až 90 mm. Ty užší používají závodníci, širší freerideři. Co se týče délky, tak je doporučeno volit lyže o přibližně 15 cm kratší, než je vaše tělesná výška. Někomu vyhovují kratší, někomu delší, ale rozhodně by neměly lyže přesahovat vaši postavu. Dlužno poznamenat, že kratší lyže významně usnadňují stoupací otočku a pohyb mezi stromy, ale zároveň vyžadují zvýšený lyžařský um během sjezdu.
Na výběr máte mezi lyžemi širokými pro freeride nebo úzkými do závodů, tuhými pro náročné i měkkými a dobře ovladatelnými pro začátečníky, modely krátkými a dlouhými, lehkými či těžkými. Sáhnout samozřejmě můžete i po všestranných lyžích, které během výšlapu vzhůru příliš nezatíží, zároveň však dobře poslouží i ve sjezdu.
ZÁKLADNÍ OTÁZKY, KTERÉ SI MUSÍME POLOŽIT PŘED VÝBĚREM SKIALPOVÉ LYŽE?
- Jak dobrý jsem lyžař?
- V jakých terénech se budu pohybovat?
- Budu víc chodit nebo víc jezdit?
- Kolik vážím?
- Preferuji nižší váhu vybavení a více chodím.
- Váha není rozhodující kritérium, preferuji jízdní vlastnosti.
- Jak často budu lyže používat?
- Kolik chci do lyží investovat?
Podrobnější info najdete v článku "Pár rad, jak vybrat skialpinistické lyže".
Skialpové vázání
V případě vázání se nabízejí dvě varianty. Rámové modely jsou těžší, a dnes už se příliš neprodávají. Hodí se spíše pro náročné sjezdy strmým terénem. Ty dnes však zvládnou i o dost lehčí pinová vázání. Opět zvolte dle předpokládaného použití: robustní a velmi bezpečné pro freeride, kde budete většinu času věnovat sjezdu a minimum stoupání a lehké jednoduché pro turistiku a dlouhé přechody. Francouzský Plum nabízí, ostatně stejně jako další značky, celou škálu vázání, od ultralehkých závodních vážících v páru pouhých 200 g až po 1 100 g v páru těžká freeridová konstruovaná pro extrémní přenosy sil.
Pojistné řemínky byly z bezpečnostních důvodů vytlačeny brzdičkami. Při nákupu vázání je třeba znát šířku lyže a podle toho zvolit odpovídající rozsah brzdy, obvykle jsou k dispozici 3-4 šířky brzdy.
Podrobnější informace najdete v článku "Jaký je rozdíl mezi vázáním na skialp a freeride?"
Stoupací pásy
U stoupacích pásů vstupuje do hry hned několik faktorů. Vybírat můžete mezi modely s lepidlem nebo s hybridním lepidlem na bázi silikonu. Prve jmenované hrají prim díky své spolehlivosti, na teplotu nehledě. Co se týče materiálu, máte tři možnosti. Mohérové pásy mají oproti syntetickým výrazně lepší skluz, ovšem krapet ztrácejí ve stoupavosti. Jednoduše podkluzují. Kombinované pásy využívají výhod obou materiálů. Tak či tak platí, že pro správnou funkci by pásy měly na lyžích sedět na milimetr přesně. Jedině tak vám ve stoupání poskytnou dostatečnou oporu.
Nejlepší je uchycení pásu na obou koncích lyže! Na jednom konci pevné, na druhém variabilní. Pásy jsou řešeny v souladu s tvarem lyže, dříve používané rovné pásy už dnes používají vesměj jen závodníci. O pásy je třeba po každé túře pečovat: sušit (ne nalepené na lyži), nenechávat přes noc nalepené na lyži, kontrolovat lepivost a dle potřeby obnovit lepící vrstvu, voskovat a pokud možno vyvarovat se kontaktu pásů s vodou.
Podrobnější informace najdete v článku "Co je potřeba vědět o stoupacích pásech".
Stoupací železa
Na zledovatělém povrchu pásy doplňují stoupací železa, jakési "mačky na lyže", takzvané haršajzny, které se zahryzávají do sněhu a usnadňují tak postup. Ty určitě nenechte doma. Jejich použití na tvrdém povrchu dosti zvyšuje jistotu kroku a bezpečnost výstupu. Nasazují se do špičky vázání a lze je po překonání problematického úseku lehce sundat.
Skialpové boty
Pořízení skialpinistických bot se opět řídí způsobem použití. Na škále mezi super lehkými pro závodní chrty a těžkými a zároveň tvrdými pro freeridery najdete celou řadu modelů, ze kterých si vybere opravdu každý. Většině lidí ovšem nejlépe poslouží jakási zlatá střední cesta. Rozhodně zde neplatí, že co je univerzální, to není dobré. Právě tyhle středně těžké boty totiž používají i horští vůdci při výkonu svého povolání či skialpinisté na expedicích. Výběru určitě věnujte dostatek času, abyste našli takové, které vám opravdu sednou. Nic totiž nedokáže zkazit slunečný den na pásech tak, jako do krve rozedřené puchýře způsobené nevhodným obutím. Skialpinistky jistě ocení dámské modely, a to nejen kvůli líbivému designu, ale především pro tvar respektující anatomii ženské nohy.
Boty vždy vybíráme podle toho, jak nám sednou na nohu, ne podle značky. Každý výrobce má jiný tvar kopyta na výrobu boty . Musíte hledat takové, které sednou na vaši nohu. Ve stručnosti platí tyto zásady: jestliže více jezdíme, tak volíme boty vyšší a čtyř přezkové o gramáži 1350-1600 g, boty 2-3 přezkové o váze 1050 -1350 g pro poměr 80% výstup : 20% sjezd a jestliže se orientujeme převážně na výstup volíme boty 1-2 přezkové vážící 700-1050 g. U lehčích bot je v poslední době častý pohodlný stahovací systém BOA. Boty též volíme proporčně k lyžím a vázání! Je nesmysl mít těžkou lyži a lehkou botu, stejně jako opačně: čtyřpřezkovou botu na 800 g lyži.
Podrobnější informace najdete v článku "Čím se odlišuje skialpová bota od lyžařské?".
Skialpové hole
Hole si pořiďte dvoudílné a dostatečně odolné, ideálně opatřené dvojí nebo prodlouženou rukojetí. Ta se hodí především ve stoupání a dlouhých traverzech, kdy místo pracného nastavování délky hůl jednoduše uchopíte tak vysoko, jak zrovna potřebujete. Nezapomeňte na to, že hole dobře poslouží jen se správně velkými talířky.
SKIALPINISTICKÉ KURZY
Objevte kouzlo skialpinismu pod dohledem zkušených! Přihlašte se na jeden ze skialpových kurzů, které pořádáme v malebném prostředí Krkonoš na Brádlerových boudách! Je zbytečné si léta sám přicházet na to, co vás instruktor naučí v rámci víkendu.
Horolezecká výstroj
Pro pohyb na ledovci a v exponovaném terénu se používají prvky horolezecké výstroje, k nimž patří i mačky, cepín, sedací úvazek, lano, karabiny a další. U těchto věcí se skialpinista vždy snaží pár gramů ušetřit, volí proto odlehčené varianty vybavení. Na túrách se jen málokdy dostanete do kontaktu s tvrdým vodním ledem, bohatě si tedy vystačíte s hliníkovými mačkami, které nic neváží a ve vysněžených žlabech jsou jako doma. Podobné je to i s cepínem. Speciální skialpinistické modely mají kvůli úspoře hmotnosti z ocele pouze hrot, topůrko obvykle tvoří už zmíněný hliník.
Co se týče sedáku, pořiďte si jednoduchý úvazek bez zbytečného polstrování. Na trhu dnes naleznete i takové, které se dají obléknout s lyžemi na nohou, jako například Rock Empire Super Light. Samozřejmostí je také helma, která vaši hlavu ochrání nejen před uvolněným kamením a ledem ve žlabu, ale také při pádu ve sjezdu.
Připraveni na vše
Do zimního terénu byste nikdy neměli vyrazit bez adekvátní lavinové výbavy. Základ v dnešní době tvoří lavinový vyhledávač (pípák), sonda a lopata. Pokud byť jen jedna položka z téhle takzvané „svaté trojice“ chybí, stává se úspěšná záchrana zasypaného velmi nepravděpodobnou.
Lavinová výbava
Vyhledávač rozhodně volte tříanténový, například Mammut Barryvox, pro který výrobce na letošní sezonu připravil rozsáhlou aktualizaci. Sondu si pořiďte minimálně 240 cm dlouhou a lopatu vezměte s kovovým listem a teleskopickou rukojetí. Váží sice o něco více, v porovnání s plastovými modely se s ní ovšem o poznání lépe kope. Sáhnout můžete také po lavinovém batohu, který vás v případě potřeby udrží na povrchu laviny.
TIP HUDY: Nezapomeňte, že nestačí mít kvalitní výbavu, ale musíte s ní také umět patřičně zacházet. Ke získání zkušeností je dobrá literatura - například kniha "Lavina - praktická příručka", jejímž autory jsou přední světoví odborníci na problematiku lavin nebo skialpové/lavinové kurzy, kde se této problematice detailně věnují.
Nezbytné doplňky
Z nouzového vybavení doma určitě nezapomeňte bivakovací vak, tedy takzvaný žďárák, a lékárničku. Chybět by neměl nabitý mobilní telefon, doklady, mapa, buzola, hodinky s výškoměrem, GPS přístroj, čelovka s náhradními baterkami, sluneční brýle, lyžařské brýle, opalovací krém, pomáda na rty, dostatek jídla a pití, lepidlo na pásy ve spreji, mininářadí na opravy a náhradní rukavice.
V neposlední řadě nezapomínejte na pravidelnou údržbu. Tak hurá do kopců, užít si svobody ve volém terénu! Nezapomínejme však na dodržování pravidel v chráněných územích! Též buďme soudní sami k sobě-především k vlastním dovednostem a schopnostem. Bezpečí především.
Text připraven ve spolupráci s bratry Ondrou a Jirkou Švihálkovými, horskými vůdci UIAGM a HUDY ambasadory značky Millet.
Mohlo by vás zajímat
- Skialpinismus a lyžování
- Co si nezapomenout zabalit na skialpovou túru
- Na skialpech přes Krkonoše
- Základní informace o lavinách
- Laviny a terén
- Laviny a počasí
- Lavinové vybavení aneb do volného terénu bezpečně
AVALANCHE INFO
Vyrážíte v zimě do hor! Pohybujete se v místech, kde mohou padat laviny? Stáhněte si e-book AVALANCHE INFO, který připravili odborníci na slovo vzatí, a to profesionální záchranář Martin Honzík, horští vůdci UIAGM Janek Bednařík a Dušan Stuchlík a vůdce Alpenvereinu Michal Bulička.
Publikace vás jasně a stručně provede všemi nástrahami pohybu v zimních horách. Rozdělena je na šest kapitol, postupně se tedy podíváte na zoubek skialpovému, freeridovému a lavinovému vybavení, záchraně zasypaného, lavinám jako takovým, postupu na lyžích po ledovci, první pomoci a plánování túr. To vše v přehledném a čtivém provedení.