RADY A TIPY: Jak se obléct na skialpy
Lukáš Vavrda
5 minut čtení
Běh nebo chůze do kopce, klouzání prašanem, drhnutí po zmrzlém firnu, opékání na vrcholovém plateau nebo silný anabatický chladný vítr. To vše se může při skialpinismu vystřídat během jediného dne a pro zachování tepelné pohody je potřeba správně kombinovat skialpové oblečení. Vrstvení oblečení na skitouring i freeride je alfou i omegou.
Co kus, to unikát
To platí jak o jednotlivých modelech oblečení, tak především o skialpinistech. Možná máte jako já kamaráda, který se potí po pěti krocích – jeho nároky budou zcela odlišné od mých. Já totiž i po deseti kilometrech ranní chůze cítím chlad v periferních částech těla a pot řeším jen při opravdu svižném tempu.

Před výběrem oblečení na skialpy si tedy vzpomeňte, jaký jste druh člověka a tomu od začátku přizpůsobte výběr vrstev. Některé zůstanou společné, nakonec možná všechny, ale zatímco stokilovému, na aerobní sport přivyklému třicátníkovi bude stačit jako izolace tenká primaloftová vesta, děti nebo ženy ve stejný moment budou oblékat nejtlustší péřovku.
Jaký druh skialpinismu chci dělat?
Vezměte v potaz i druh skialpinismu, který se chystáte vykonávat. Oblečení totiž stejně jako výbava pro skialpinsimus zahrnuje široké spektrum zaměření – od závodní kombinézy, přes teplé skialpové kalhoty a bundy až po vysloveně technické péřovky nebo návleky na boty, které využijí himalájští extrémní skialpinisté.

Pomoci odhalit jaký druh oblečení na skialpinismus se pro vás hodí může porovnání s výběrem skialpinistických lyží a bot. Ty totiž také rozlišujeme podle druhu aktivity, těžké a široké lyže se hodí spíš pro freeride, lehoučké touringové speciálky zase pro závody a sportovní chůzi. |
Poznej svoje tělo
Své tělo znáte z jiných sportů – víte, při jaké zátěži se potíte, jak často jste zvyklí zastavit a odložit nebo obléci další vrstvu. Na zkušenostech z ostatních sportů lze také vydedukovat, jaký skialpinista z vás bude, a tedy jaké vrstvy pro vás budou vhodné. Jste ultramaratonský běžec? Asi budete mít sportovní až závodní ambice a budete vybírat z velmi tenkých a prodyšných oděvů.
BUDE SE HODIT: |
JAK SE VYBAVIT NA SKIALPY |
JAK VYBRAT SKIALPOVÝ BATOH? |
JAK VYBRAT SKIALPOVÉ VÁZÁNÍ? RADY A TIPY |
ste turista a na skialpy vyrážíte jako zimní variantu vysokohorské turistiky nebo ferrat? Vybírejte z technických vrstev, které poskytují i tepelný komfort, budou podobné těm turistickým, ale přizpůsobené zimním podmínkám.

Jste lyžař a výstup na kopec je pro vás jen příprava na sjezd prudkého žlabu? Nebo lyže používáte jako nástroj pro rychlý přístup k mixovému lezení? Potom významně diferencujte vrstvy pro pomalejší činnosti jako sjezd a čekání na štandu, které na výstup sbalíte do malého balíčku v batohu.
Pozor na prochladnutí
Obecně ale platí, že na skialpové túře strávíte až 90 % času chůzí do kopce, zbytek se dělí mezi sjezd a odpočinkové pauzy. Bylo by však chybou zaměřit se jen na výbavu pro chůzi, prochladnout při ostrém větru lze i během těch pár minut, než vyndáte termosku s čajem. Následující výčet tedy berte jako inspiraci, ze které podle fungování vašeho organismu a způsobu, kterým budete skialp provozovat, vyberete vlastní set-up.

Prádlo z merino vlny – spodní izolace, odvod potu, minimalizace pachů
Pomocí kůže tělo vyrovnává svou teplotu a při aktivním pohybu je potřeba odvádět vlhkost, aby po zastavení (sundání pásů a sjezd) navlhlé podvlíkačky a spodní vrstva nevedla k rychlému prochladnutí. Moderní materiály většinou kombinují část syntetických vláken, která jsou odolná, a přírodních – vlna merino má skvělé izolační vlastnosti i prodyšnost, a navíc brání vzniku nepříjemných pachů, ale produkty ze 100% vlny nebývají tak odolné. Proto je vhodné vybrat triko a spodky z takového mixu, který bude mít co nejlepší komfort, ale také dobrou odolnost a výdrž. A nezapomínejme na komfort. Komu vadí na kůži švy, může zvolit bezešvé termoprádlo, pro skitouring neberte příliš teplé – zahřejete se a spodní vrstvu nesundáte, vybírejte spíš jako na běh, izolaci zajistí druhá vrstva.
Střední izolační vrstva – hoodie
Tenkou mikinu nebo triko s dlouhým rukávem mohou zařadit ti, kteří mají tendenci spíš prochladnout a nemají problém s pocením. Taková tenká „hoodie“ může být variantou pro chladné dny.

Technická vrstva – still on
Jde o bundu na skialpy a skitouringové kalhoty. To nejdůležitější, co obléknete, musí splňovat požadavky na lyžařské oblečení, ale zároveň být lehké a velmi, velmi prodyšné a funkční. Tenký softshell je vhodné vybrat i s vodoodpudivou úpravou, aby při drobném sněžení nebo přeháňce nebylo nutné vyndávat nepromokavou vrstvu. Windstopperové ať jsou aspoň klíčové části, vítr dokáže v horách srazit pocitovou teplotu o mnoho stupňů. Taková prodyšná bunda a kalhoty na skialpy by měly mít velké větrací otvory (otevírané a zavírané zipy), díky kterým není potřeba tuto vrstvu téměř nikdy svléknout. Některé skialpinistické bundy (třeba z řady La Sportiva Alpine Tech) mají vnitřní kapsu na stoupací pásy, ve které lepidlo nevystydne a pásy se pak lépe znovu nalepují na skluznici.

Vnější izolační vrstva
Po většinu času odpočívá pod víkem batohu, pro dobytí vrcholu nebo komfortní sjezd nezbytná. Peří, Primaloft nebo jakékoliv jiné izolační vrstvy jsou nutnou součástí. Péřová bunda nebo tenká vesta , podle toho, jak velký je kdo „zmrzlík“, najde uplatnění při delších pauzách nebo závěrečném výstupu na vrchol, ale i při jakémkoliv náhlém zhoršení počasí. Protože je tato vrstva většinu času v batohu, měla by být dobře sbalitelná a lehoučká. Při ochlazení je k nezaplacení.

Nepromokavé a větruodolné kalhoty a bundy na lyže
Nebo také nepromok a neprofuk – záloha když jde do tuhého. Membránovou vrstvu by měl u sebe vždy mít ten, kdo vyráží do nejistého počasí nebo na více dní. Převlečná technická bunda a kalhoty, které lze obléknout bez sundání přezkáčů – tedy celorozepínací po obou stranách, by měly odolat vodnímu sloupci alespoň 20 000 mm. Tuto vrstvu lze spojit s tenkou bundou, pokud má dobrou membránu a plánovaná túra je v jistých podmínkách a při zhoršení bychom stejně z túry utíkali. Nepromokavá bunda na lyže a převlečné kalhoty na skialpy musí být tím, co vás ochrání před jakýmkoliv deštěm, sněžením a větrem.
Skialpové ponožky
Pečujte o své nohy, odmění se vám. Skitouringové podkolenky bychom mohli zařadit mezi spodní vrstvu, ale jsou natolik klíčové, že jim věnujeme speciální pozornost. Nahoru i dolů vás nesou nohy, navíc jsou uzavřené v málo prodyšných botách. Ponožky pro skitouring by měly především přesně padnout na nohu, jinak se budou shrnovat a tvořit puchýře. K tomu bude docházet i pokud bude noha v mokru, takže vybírejte materiál, který dobře odvádí vlhkost, na tlusté lyžařské zapomeňte. Pokud trpíte chladem, radši si pořiďte vyhřívané, ale tenké.

Rukavice dvojmo – tenké a převlečné
U výběru rukavic počítejte s nutností ovládat batoh, karabiny, přepínání vázání a tak dále. Hodí se tedy tenké rukavice, podobné jaké používají běžci na lyžích, a jedny převlečné, které v chladných dnech poskytnou tepelný komfort. Vrchní ideálně nepromokavé, teplé nebo vyhřívané, spodní spíše prodyšné.

Co na hlavu?
Kulich nebo čelenka? Počítejte s helmou. Pokrývka hlavy není jen estetickým doplňkem, i když i tato role je důležitá. Hlavou utíká spousta tepla, takže aspoň tenkou čelenku potřebuje každý. Kdo není zvyklý používat kapuce, využije i teplejší čepici – jen pozor, bambule je cool, ale pod helmu se nevejde.
