Jak vybrat lezečky - návod
Magdaléna Štanglerová
7 minut čtení
Lezecké boty neboli lezečky je nejobvyklejší název pro speciální obuv využívanou na umělých lezeckých stěnách, při skalním lezení, boulderingu nebo při lezení těžších skalnatých pasáží v horách. Je pro ně charakteristická vysoká adheze. Pro lepší přilnavost mají lezečky na vnější straně vrstvu z gumy, která zvyšuje tření s chyty na umělé stěně anebo se skálou. Je důležité vybrat si správný typ lezečky a především správnou velikost.
Obsah
- Z čeho se skládá lezečka
- Typy lezeček
- Druhy lezeček podle zapínání
- Druhy lezeček podle materiálu
- Tvary lezeček
- Velikosti lezeček
- Značky lezeček
- Jak vybrat lezečky?
- Cena lezeček - co ji ovlivňuje
Dříve byl trend co nejmenší lezecké obuvi, v poslední době se od tohoto trendu ustupuje. Malá lezečka nerozvíjí funkčnost chodidla a snižuje jeho citlivost. Lezečka by tudíž měla být těsná, ale něměla by výrazně tlačit na žádném místě. Pokud tlačí jen v určitém místě, může jít o nesprávně zvolený tvar lezečky a doporučujeme vyzkoušet jiný typ boty, například s jiným tvarem kopyta. Typ lezečky volíme dle úrovně lezeckých dovedností a pokročilosti lezce, podle charakteru lezení (disciplíny) a způsobu zapínání (tkaničky, suchý zip atp.).

z čeho se skládá lezečka?
Lezečka se skládá z jednotlivých částí. Uvedeme si je pro porozumění textu. Skládá se z podešve, obsázky a svršku, přičemž důležitou roli hraje i kopyto.
- Podešev je lepička (podrážka, na které lezeš)
- Obsázka je obvodová guma kryjící prsty
- Kopyto je obuvnická forma určující tvar lezečky
- Svršek je horní část boty, většinou z kůže nebo uměliny
Dle prohnutí podrážky rozlišujeme lezečky neutrální, mírné a agresivní. Špička a pata lezečky je zesílena a pogumována. U lepičky řešíme dva parametry životnost a přilnavost. Lepičku byste měli vybírat dle terénu, který budete primárně volit. Lepička pro výkonnostní lezení musí být co nejvíce přilnavá. Nevýhodou vysoké přilnavosti lezečky je její kratší životnost. Těm, co preferují méně těžké lezení, postačí tvrdší a méně přilnavá lepička. Tato lepička se naopak pyšní delší životností.

Podrážka lezeček je gumová, pogumovaná bývá obvykle i špička a pata lezeček, jak z důvodu prodloužení trvanlivosti boty, slouží proti oděru, tak z důvodu techniky lezení, umožňuje tak snadnější špičkování a patování. Guma má vysokou adhezi, tudíž hezky přilne ke skále. Na podešev a obsázku se používá guma, tedy speciální materiál. Například různé druhy Vibramu (Vibram 2, Vibram XS Grip s lepší přilnavostí, Vibram XS Edge, Vibram Flash Indoor atp.) nebo Evolv TRAX či CATrubber, Tenera atp.
Mezipodešev je výztuha lezečky, která není na první pohled patrná. Je však součástí každé kvalitní lezečky. Mezipodešev určuje finální tvrdost boty. Důležitým prvkem je provedení paty. Lezečky mají různě hlubokou patu a odlišný je i její tvar. Lezečka se nesmí vyzouvat.

TYPY LEZEČEK
Dle lezeckých disciplín dělíme lezečky na sportovní (boulderové, stěnové), tradiční a expediční lezečky.
Boulderové lezečky
Jedná se zpravidla o měkké lezečky, symetrické, s vysokým prohnutím, výrazně pogumovanou špičkou a patou kvůli častému špičkování nebo patování při lezení.

Sportovní lezečky
Jde o tvrdší lezečky méně prohnuté a těsnější, vhodné na sportovní lezení na tvrdém materiálu (žula, vápno).
Tradiční lezečky
Ve spárách volíme lezečky vyššího střihu tzv. kotníkové lezečky nebo kombinaci lezečky a tzv. hádinek (ochrana kotníků proti oděru). Vybíráme lezečky méně těsné, pohodlné, pogumované (prodloužení životnosti z důvodu ochrany proti oděru a menší bolestivosti při kontaktu lezečky a spáry). Jedná se o lezečky větší velikosti (skrčený palec ve spáře není žádoucí). Na písku volíme lezečky měkké, větší velikosti, rovné (větší kontakt se skálou na tření, například v rajbáku). Tvrdost lezeček volíme dle materiálu oblasti. Například na žulu tvrdé, na písek měkké lezečky.
Expediční lezečky
Volíme lezečky větší, pohodlné, dle charakteru materiálu (většinou tvrdé) a charakteru cest (kotníkové nebo nízké), většinou méně asymetrické s menším prohnutím. Někdy volíme kombinaci lezení v lezečkách a v jiné botě (pohorky, nástupovky/eproučovky). Při lezení v horách používáme většinou speciální pohory s návleky proti sněhu a vyšším tepelným komfortem, často v kombinaci s mačkami.
Zvláštním typem lezečky jsou lezečky na drytooling typu Capoeira. Lezečky s hroty. Jedná se o lezečky vhodné na kratší cesty v horách nebo na jednu těžkou mixovou pasáž. Jsou tenké a je v nich zima. Používají se i na speciálních umělých stěnách na drytooling a závody v ledovém lezení nebo drytoolingu.
druhy lezeček podle PÁSKU A zapínání
Na trhu existují různé typy pásků a zapínání lezeček, jako jsou suchý zip, klasický zip nebo šněrování.
Tkaničkové lezečky neboli lezečky na šněrování jsou vhodné pro úzkou nohu. Výhodou je že se hezky utáhnou na nohu, i když lezečka povolí. Nevýhodou je pomalejší nazutí i pomalejší sundání.

Nazouvačka musí lezci opravdu sednout, nemá tkaničky, takže se používá jen bez šněrování. Výhodou je pohodlná manipulace a rychlé vyzutí i nazutí lezečky. Doporučují se zdatnějším lezcům, většinou jsou to lezečky s vysokou citlivostí a ohebností, ale vyžadují silnější muskulaturu klentby. Často se používají jako lezečky na překližku nebo bouldering.
Lezečky na suchý zip je takový kompromis. Trochu je dotáhnete. Nehodí se moc do spár, riziko oděru přezky.
Dle střihu lezečky mohou být nízké (nejrozšířenější) anebo s vyšším střihem (kotníkové, vhodné do spár).
druhy LEZEČEK PODLE MATERIÁLU
Lezečky mohou být jak ze syntetické kůže, tak z kůže přírodní. Výběr lezeček záleží na každém z nás, přičemž každý z uvedených materiálů má svá specifika.
Kůže se může vytáhnout, proto je třeba to brát v potaz při výběru velikosti obuvi a vzít si lezečku třeba o číslo menší. Nevýhoda spočívá v tom, že ze začátku je lezečka těsná až bolestivá, nicméně po vytažení sedí častokrát lépe, jelikož se vytvaruje přesně na vaše chodidlo.
Syntetická lezečka se oproti lezečce z přírodní kůže tolik nevytáhne, proto můžete počítat s tím, že jak bude lezečka sedět při výběru, bude sedět i po celou dobu užívání. Existují i lezečky, které jsou z kombinace těchto materiálů.

TVARY LEZEČEK
Tvary lezeček se liší v asymetrii a profilu (prohnutí boty). Asymetrií lezečky máme na mysli, jak moc je lezečka prohnutá od špičky k patě. Prohnutí lezečky je vidět z profilu/ při pohledu na lezečku z boku. Čím více je bota prohnutá, tím více je lezec schopný ustát z důvodu lepšího přenosu síly z celého chodidla do špičky lezečky. Tím pádem je tato bota efektivnější, útočná, vhodná pro výkonnostní lezce a pro stěnové lezení. Nicméně je i podstatně méně pohodlná. Začátečník v ní nejspíše nevydrží.

Pro začátečníky je lepší volba rovnějšího kopyta, kde noha nemusí tolik trpět. Rovné profily lezeček jsou vhodnější též na rajbáky (při lezení na tření, například na písku), kde mají lepší kontakt s podkladem.
Velikost lezeček
Výběr správné velikosti lezeček je naprosto esenciální a klíčové pro lezecký výkon z hlediska důležitosti výběru materiálu pro lezení. Záleží na materiálu lezečky. Kůže se vytáhne víc než umělina. Tudíž na to musíme brát ohled při výběru správné velikosti. Pro lepší vyšlápnutí lezečky je dobré ze začátku použít slabé silonky nebo pytlíky. Noha pak do lezečky lépe vklouzne a méně to bolí, než se lezečka takzvaně vyšlápne.
ZNAČKY lezeček
Kvalitní výrobce je u bot na lezení zcela zásadní. K předním výrobcům patří La Sportiva, Ocún, Triop, Black Diamond a další.
![]() |
![]() |
![]() |
Česká značka Ocún se od roku 1988 věnuje výrobě lezeckých bot a lezeckých úvazků, tehdy ještě pod značkou Rock Pillars. V roce 1944 otevřela vlastní výrobní podnik a rozjela sériovou výrobu. Z lezeček Ocún stojí za zmínku model Jett QC, Pearl LU , Ozone QC nebo Striker.
Triop je značka s 25 letou tradicí u nás a tak navazuje na obuvnickou tradici ve zlínském kraji. Z Triopu stojí za zmínku model Genus, Tango, Tiger top , Start plus a Lambada. Za dětské lezečky pak Junior. Pyšní se skvělými vlastnostmi při zachování nižší ceny.
La Sportiva byla založena v roce 1928 v Itálii N. Delladiem. Ten začal své podnikání výrobou bot pro dřevorubce a farmáře. Za 2. světové války se začal specializovat na lezecké boty pro vojáky.
La Sportiva na základě důsledné morfologie nohy a zkoumání způsobů, jak se chová chodidlo v jednotlivých fázích lezení a na stupech různých velikostí a tvarů, vymyslela revoluční No Edge koncept. Jde o eliminaci hran na podrážce boty. Odstraněním hrany z podešve se zvýšila citlivost nohy s kontaktem se skálou. Z těchto lezeček můžeme doporučit velmi oblíbené lezečky Futura, Genius.
Oblíbenou sportovní výkonnostní lezečkou od firmy La Sportiva je Skwama, vhodná na lezení v převisech, plotnách i na umělých stěnách. Snadno se nazouvá, a přitom hezky sedí díky kombinaci nazouvačky se suchým páskem. Nechybí ani u La sportivy oblíbená S-Heel, pata tuhá v torzi vhodná k patování.

Pánskými sportovními lezečkami pro maximální výkon jsou lezečky La Sportiva Solution Comp, Nechybí ani v dámském modelu. Jsou to lezečky upraveny závodníky pro jejich potřeby k maximalizaci výkonu. Pyšní se P3 systémem jako většina lezeckých bot od La sportivy. Jde o patentovaný systém pomáhající udržet tvar lezečky, lezečky pak nestárnou a drží tvar. Nestanou se z nich „bačkory“.
Oblíbenou lezeckou v barvách Ferrari je Testarossa. Kombinace syntetické kůže s přírodní je kompromisem mezi technickou účelností a pohodlím. Je prohnutá a maximálně citlivá na malé stupy. Jedná se též o řadu výkonnostních lezeček.
Děvčaty oblíbený model od La sportivy je Katana.
Představitelem lezeček na skálu se zvýšeným kotníkem je TC PRO od La sportivy. Jsou to lezečky především určené pro horské výstupy a lezení ve spárách. Jde o lezečky šněrovací na tkaničky, takže hezky sednou. Jsou kožené, dost se vyšlápnou. Jsou oblíbené například Tommy Caldwellem a A. Honnoldem.

JAK VYBRAT LEZEČKY?
Podle čeho vybrat lezečky? Každá rada se hlavně na začátku hodí. Takže:
- Ze začátku dejte na radu zkušenějšího kamaráda anebo se poraďte v obchodě se školenými specialisty.
- Vyberte si lezečku své velikosti boty, jakou obyčejně nosíte. Je to kompromis mezi pohodlím a oporou. Zkušený lezec si bere často lezečku i o číslo až dvě menší, záleží na účelu. Správná velikost lezeček je to nejdůležitější!
- Zkoušejte lezečky naboso nebo ideálně v silonce.
- Pata by neměla tlačit do achillovky a neměla by se zvedat, měla by pevně držet.
- Palec by měl být těsný, ale ne zmáčknutý a příliš skrčený
- Vyzkoušejte co nejvíc modelů
- Pro začátečníky nejsou nejvhodnější agresivní prohnuté lezečky, hledejte spíš rovnější
- Lezečky vybírejte podle disciplíny a účelu užití - jak velikost, tak tvrdost.
Cena lezeček – co ji ovlivňuje
Cenu u lezeček ovlivňuje především jejich typ. Základní lezečky pro začátečníky nebo příležitostné lezce budou levnější než technické, patentovanými technologiemi prošpikované lezečky pro sportovní a výkonnostní lezce. S tím také souvisí použité materiály, jako je kvalitní pravá kůže (dražší) nebo syntetika (levnější). Cenu určuje i materiál podešve. Ve většině případů je dobré popřemýšlet, jestli se dražší podešev v konečném důsledku nevyplatí díky své trvanlivosti. Méně zastoupené technologie (jako např. No Edge) bývají o něco draží, protože jejich výzkum a vývoj se prostě rozpočítává do méně kusů.
TIP NA ZÁVĚR: Jak roztáhnout lezečky? Lezečky si pořádně vyšlápněte použitím silonek nebo sáčku na svou nohu. Dětem obecně volíme lezečky spíše větší, aby si nezdevastovaly nohy.