Jak vybrat lezečky

Pro lezení po skále nebo horolezecké stěně používáme speciální neprofilovanou obuv, tzv. lezečky. Ty nám umožňují lepší cit a kontakt s povrchem při postupu vzhůru. Jak vybrat ten správný typ a velikost?

jak-vybrat-lezecky

RADY ZAČÁTEČNÍKŮM PRO VÝBĚR LEZEČEK

 • Začínajícím lezcům doporučujeme tvrdší lezečku. Je důležité si uvědomit, že horní svaly vašeho chodidla nejsou dostatečně vyvinuty a budete tedy potřebovat od lezeček oporu.
 • Vaše první lezecké boty by měly být akorát na nohu a těsně jí obepínat.  Měly by být pohodlné, ale zase ne tak, abyste byli schopni v pohodě chodit celé dvě hodiny, co jste na stěně. Pokud si koupíte velkou a zbytečně pohodlnou botu, nedovolí vám lézt správně technicky nohama, což výrazně ovlivní váš lezecký vývoj.
 • Lezečky zkoušejte až na konci dne, kdy je noha již lehce větší. Normálně nosíme lezečky bez ponožek. Při alpském lezení má smysl nosit tenkou ponožku.
 • Využijte lezecké stupy na prodejně. Vyzkoušejte stabilitu postavením špičkou lezečky na menší stupy, vnitřní i vnější hranou lezečky.
 • Pokud se postavíte na špičku, ujistěte se, že vás lezečka bolestivě netlačí do achylovky.
 • Vybírejte typ dle šířky vašeho chodidla, některé modely lépe sedí na úzké chodidlo, jiné zase na široké.  Úzkému chodidlu lépe sedí modely, které mají méně asymetrický tvar. Na širší chodidlo sedí modely, které mají více asymetrický tvar.  
 • Každá lezecká bota má jiné provedení, jiný tvar, materiál, design i systém zavazování, vyplatí se vyzkoušet více modelů, okolních velikostí a mít na zkoušení dostatek času.
 • Po zesílení a zdokonalení v technice si pořiďte o něco těsnější lezečky, ve kterých budete mít lepší cit a budete tak moci pokračovat v dalším zlepšování svého lezení.

VÝBĚR LEZEČKY PODLE TYPU LEZENÍ

Tak jako u každého lezeckého materiálu, i u bot musíte zvážit, pro jaký typ lezení budete lezečky používat:

 • Na kolmé, technické cesty jsou lepší tvrdší lezečky, které se nebudou tolik prohýbat a ustojíte toho na malých stupech mnohem víc.
 • Do převislých cest a na písek jsou lepší měkké a citlivější lezečky.
 • Pro bouldering je důležitá těsná pata, přesná špička a snadné, rychlé nazouvání. Tyto lezečky mají často prohnutou klenbu s agresivně zakončenou špičkou.
 • Do vícedélkových cest a bigwallů oceníte pohodlnou lezečku. Jestliže se chystáte lézt spáry, volte tvrdší lezečku a myslete na své kotníky, které ochrání kotníkové lezečky.

Jak vybrat lezečky

Tkaničky, suchý zip, nebo nazouvací?

Lezečky s tkaničkami nejlépe přizpůsobíte vašemu chodidlu a umožňují lepší dotažení. Jejich nevýhodou je pomalejší nazouvání a vyzouvání před a po každé vylezené cestě. Suchý zip je mnohem rychlejší a jednodušší. Existují 1 - 3 protisměrné páskové varianty. Lezečky s více pásky umožňují podobné stažení jako tkaničky. Pokud se rozhodujete mezi nazouvacími a zavazovacími lezečkami, mějte na paměti, že nazouvací jsou měkké a citlivé, ovšem noze poskytují menší oporu.

Kožené nebo umělé?

Lezečky jsou z kůže, nebo syntetiky. Kožené lezečky se můžou časem vytáhnout až o jednu velikost. Pokud chcete výkonnou lezečku, pak by při zkoušení měly být vaše prsty ve špičce lezečky pokrčeny, ale ne tak, abyste v nich nevydrželi po několik minut. Některé kožené lezečky mají podšívku, která výrazně redukuje jejich zvětšení jen asi o půl čísla.

Lezečky ze syntetických materiálů se příliš nevytahují a můžete počítat s tím, že podobně budou sedět od začátku po konec jejich životnosti. Po zpocení zapáchají výrazně více než lezečky kožené.


Tip: Jak o lezečky pečovat
Kožené lezečky necháváme přirozeně vyschnout v dobře větraném místě daleko od zdroje sálavého tepla a slunečních paprsků. Páchnoucí lezečky můžeme vložit na den do mrazicího boxu a ošetřit přípravkem. Kromě lezeček, na nichž je to vyloženě uvedeno, nikdy nepereme v pračce, protože prací prostředek může poškodit lepidlo.


Lezečky pro ženy

Dámské lezečky od kvalitních značek se liší od pánské varianty nejen barevným provedením, ale jsou více přizpůsobené dámskému chodidlu. Mají odlišný tvar kopyta a jsou méně tuhé než pánská varianta. Všeobecně jsou více pohodlnější než stejný model v pánském provedení.

Lezečky pro děti

Dětem nekupujte příliš těsné lezečky, ve kterých by trpěly, je to nezdravé pro vývin jejich nohou. Volte o něco větší číslo, až kolem jednoho čísla, než je noha dítěte. Pro začátek pomůže zaplnit prostor ponožka. S rostoucím výkonem a zároveň i s rostoucí nohou dítěte budou lezečky sedět lépe.

Proč pořizovat lezečky od ověřeného výrobce?

Lezečka se lezením opotřebuje a změní svůj původní tvar, rozdíly jsou ale v tom, stane-li se to po pár dnech, týdnech, nebo se bota jen zčásti přizpůsobí vašemu chodidlu. Určitě se proto vyplatí investovat do lezeček renomovaných značek, ty mají vyšší životnost a navíc se dají po prolezení „lepičky“ opět podrazit.

Přehled lezeček La SportivaPřehled lezeček La Sportiva