Jak vybrat spací pytel

Při nákupu spacáků vás pokaždé čeká dilema syntetika versus peří. O tom, který materiál a jaké konkrétní provedení máte zvolit, rozhodnou vaše teplotní nároky, vlhkost krajů, kam nejčastěji jezdíváte a taky fakt, zda jste alergici.

spacákyNejjednodušší dělení spacáků se řídí teplotami: nejtenčí jsou letní (ideální pro vnější teplotu nad patnáct stupňů), pak následují třísezónní (v rozmezí od lehkých mínusových teplot po nějakých plus dvacet) a nakonec zimní (pro teploty výrazněji pod nulou). Krom nich se vykytují ještě dvě kategorie: extrémně teplé expediční a supertenké na opravdu horké měsíce.

Pro běžného uživatele nicméně připadají v úvahu hlavně první tři jmenované. A pokud nemáte ve zvyku spávat na sněhu, vystačíte si s jedním bytelným třísezónňákem a jedním lehčím spacákem na léto.

Úctyhodný huňáč

Specifikace spacáků obvykle zahrnuje tři teploty: horní hranici komfortu, spodní hranici komfortu a potom ještě spodní extrém. Zavrtáte-li se do spacáku za teploty vyšší než je jeho maximum, probudíte se nejspíš spocení, jak křeček. U dolních hranic můžou být důsledky nevhodně vybraného spacáku fatálnější. Blíží-li se venkovní teplota spodnímu komfortu, ještě to půjde. Ale při spodním extrému nemůžete čekat příjemnou noc. I když do spacáku zalezete plně oblečení, zajistí vám spací vak pouze to, že se dramaticky nepodchladíte.

Posledních pár let už většina firem uvádí komfortní teploty zvlášť pro ženy a zvlášť pro muže; ženy bývají na chlad citlivější. Bez ohledu na pohlaví má většina lidí alespoň přibližnou představu, jak moc zimomřiví jsou. A tomu je dobré spacák přizpůsobit.

Mluvíme-li o teplotním rozmezí spacáku je na místě připomenout, že ho nezajišťuje sám materiál, jímž je pytel vycpán, ale vzduch: peří nebo syntetické vlákno mu jenom vytvářejí prostor. Když roztřepete zdánlivě malý péřový spacák, stane se z něj za moment huňáč s úctyhodným objemem i hřejivostí.

Výhřevné peří

A teď už se dostáváme ke konkrétní výplni spacáků, kterou může být buď peří nebo syntetika. Peří je lehčí, teplejší a skladnější. Další výhodou péřového spacáku je obnovitelnost: dá se docpat. Všechny tyhle výhody se nicméně promítají do ceny, která je vždy poměrně vysoká a ještě dál narůstá s kvalitou peří.

Údaj, který vás bude zajímat, je poměr prachového peří a ostatních pírek, který bývá uváděn v podobě zlomku. 90/10 znamená, že spacák má devadesát procent peří prachového, tedy toho, které lépe izoluje. Sto procent prachového peří by ale nebylo ideální, rychle by slehalo a spacák by degradoval během krátké doby. Proto se přidávají i malá pírka jiného typu.

Další číslo, které vás u péřáků bude zajímat, je cuin. Tedy plnivost, rozpínavost respektive schopnost zaplnit určitý prostor.  Za dobrou je považovaná hodnota 600 a cokoliv, co je nad ní. Spacáky se dělají z peří různých vodních ptáků, nejčastěji kachen a hus.

Péřáky jsou fantastické (podle množství náplně) do vyšších i nižších teplot a pokud nejste alergici, mají slabinu pouze jednu. A tou je vlhkost. Mokré peří nehřeje a spacák se z nadýchané nory může během pár minut změnit v nepoužitelný zplihlý žok. Nemusí dokonce ani zmoknout, stačí, když nasává vlhkost z okolního vzduchu. Ano, tušíte správně, deštný prales není tou správnou destinací pro péřové spacáky, naopak horská poušť Karakoramu je pro ně jako stvořená.

Odolná syntetika

Tam, kde peří selhává a mokrem plihne, proti němu získává jedinou nezadatelnou výhodu syntetika. Ta totiž většinou hřeje, i když je navlhlá. U syntetiky může být problémem dramaticky široká škála kvality vláken. Je lepší sahat po značkových výplních.

Velkým množstvím typů ovšem nevýhody syntetických výplní jenom začínají. Jednou z těch dalších, kterou vidíte na první pohled, je mnohem větší objem. Tam, kde má sbalený péřák do mínus desíti objem kolem 14 litrů, bude mít ekvivalentní synteticky plněný spacák kolem 24 litrů. A to už v batohu poznáte. U hmotnosti je rozdíl též markantní.

Dlouhodobým problémem syntetiky je, že rychleji odchází. Zatímco péřový spacák je investicí na řadu let a v případě potřeby se dá docpat, syntetické spacáky degradují rychleji.

Deka, ovál, mumie

Kromě náplně je samozřejmě důležitý i materiál, z něhož je šitý svršek spacáku. Dávné časy bavlny, která se snadno špinila, natahovala vlhkost a byla poměrně těžká už jsou pryč, dneska se používají tkaniny lehké, které umožní výplni, aby se nafoukla. Zároveň by látka měla být i hustá, aby se náplň nedrala ven.

Pro zcela svrchní vrstvu se někdy používají i nepromokavé membránové textilie. Zejména v případě peří to má eliminovat jeho jedinou nevýhodu. Ceny takových spacáků jsou ovšem dosti vysoké.

Kromě svrchních textilií je při nákupu třeba brát v úvahu i typ zapínání. Systém dekový můžeme pro účely jakéhokoliv trekingu odložit stranou, zbývají nám tedy mumie a jejich různé varianty včetně anatomických a oválných.

Tady je fajn vyzkoušet, co vám sedí: chcete mít spacák spíš obepnutý nebo chcete mít dost prostoru na vrtění? Využijete stahovací kapuci nebo je pro vás zbytečná? V téhle fázi taky zvažte, zda budete chtít svůj spacák propojovat se spacím pytlem někoho jiného. Potom je na místě ladit pravost/levost zipu a kompatibilitu obou kusů vybavení. U zipů se ještě na moment zastavme: právě přes ně může pronikat chlad, vyberte tedy model, který je má dosti kryté.

Trochu zanedbávaným parametrem, který ale není radno podceňovat, je délka. Zbytečně dlouhý spacák, znamená nejen váhu navíc, ale též menší tepelný komfort. Svým tělem vytápíte zbytečně moc prostoru a je vám tedy větší zima. Naopak krátký spacák znamená, že se v noci pořádně nevyspíte proto, že si nemůžete natáhnout nohy a taky proto, že příliš stlačíte izolační vrstvu. Ideální je vybrat model, který je o cca 15 cm delší než vy. V tom vám bude dobře.

Vývoj v oblasti outdoorové výbavy čas od času přináší různé novinky jako nerovnoměrně vycpávané spacáky, nebo dokonce takové, co dole žádnou náplň nemají a jen se do nich vsune karimatka. Podobné výstřelky ocení hlavně skalní vyznavači minimální hmotnosti. Kdo se chce vyspat, sáhne raději po klasice.

Tři praktické rady navíc:

  1. Váháte-li nad dvěma spacáky, z nichž jeden je teplejší, sáhněte po něm. Dobrý spánek má na treku větší hodnotu než nízká váha.
  2. Teplotní komfort spacáku může o pár stupňů vylepšit vnitřní vložka a taky bivakovací pytel, který se na něj navléká zvenku a odklání krom vody i vítr.
  3. Teplotu hodně ovlivní i to, v čem do spacáku zalezete. Jsou takoví, co spí i v mínus dvaceti ve spodním prádle, střední varianta většinou počítá s jedinou funkční vrstvou. Pokud jsou mrazy pod hranicí toho, co obvykle snesete, klidně si navlečte všechno, co máte. A nezapomeňte na čepici: hlavou odchází hodně tělesného tepla.

Syntetické spacáky - hlavní výhody a nevýhody  
+ vhodné pro alergiky - větší objem
+ rychle schnou - větší hmotnost
+ nižší cena - rychleji se opotřebují
+ vhodné do dlouhodobě vlhčího podnebí  
Péřové spacáky - hlavní výhody a nevýhody  
+ skladnost - nevhodné do dlouhodobě vlhkých podmínek
+ nižší hmostnost - vyšší cena
+ přírodní materiál - alergie
+ snesou výrazně nízké teploty  
+ dá se docpat