Jak vybrat spací pytel
Marek Žampach
6 minut čtení
Je už přes váš starý spací pytel skoro vidět, obsahuje nejpodivnější skvrny neznámého původu nebo jen prostě hledáte skladnějšího společníka pro další noci ve stanu nebo pod širákem? V tom případě je ideální čas podívat se po novém spacáku. Jak ale vybrat ten správný? Na trhu je opravdu celá řada spacích pytlů a ať se to na první pohled nemusí zdát, vybrat ten nejlepší model, který přesně padne na vaše požadavky a aktivity nemusí být až tak jednoduché. Nezoufejte ale, s výběrem vám pomůže náš článek!
Při nákupu spacáků vás pokaždé čeká dilema syntetika versus peří. O tom, který materiál a jaké konkrétní provedení máte zvolit, rozhodnou vaše teplotní nároky, vlhkost krajů, kam nejčastěji jezdíváte a taky fakt, zda jste alergici.
Otázky před výběrem spacího pytle
Před výběrem spacáku je nutné zodpovědět si několik jednoduchých otázek:
- Budu spacák nosit v batohu na zádech nebo ho budu vozit spíše v autě?
- Budu ve spacím pytli spát dlouhodobě ve vlhkém prostředí nebo jeho možné navlhnutí nehrozí?
- Budu ve svém spacím pytli spát spíše během parných nocích nebo hledám parťáka do mrazivého záhrabu?
- Poslední otázka je samozřejmě otázka peněz. Chci zainvestovat trochu větší částku a užívat si jeho vlastnosti po delší dobu nebo hledám spacák spíše na kratší úsek? S touto otázkou souvisí i četnost používání. Pokud vím, že budu ve spacáku trávit každý víkend bude asi lepší si připlatit.
Když si zodpovím tyto otázky je vhodné se zaměřit na několik základních rozdělení spacích pytlů, aby si člověk udělal v té záplavě spacáků, co se na trhu objevují jasno a dokázal na své požadavky napasovat jeden konkrétní.
Dělení dle náplně
Nejdůležitější rozdělení spacích pytlů je podle toho, co mají pod svým mnohdy líbivým svrškem. V podstatě máme dvě možnosti.
Syntetické spací pytle
První je syntetické vlákno. Do spacáků se dávají dva základní typy syntetických vláken. Jedná se o duté vlákno, pro ty nejzákladnější nebo různé typy mikrovláken, pro výkonnější spacáky. Syntetické spacáky budou levnější možností. Většinou uspokojí méně náročné uživatelé, kteří v něm nebudou trávit tolik času.
Výhodou syntetického spacího pytle je kromě nižší pořizovací ceny i větší odolnost proti vlhkosti nebo menší náročnost na údržbu. Těmto spacákům dají palec nahoru například i alergici, protože jsou anti alergenní.
Nevýhodou syntetik jsou větší rozměry a váha. Pokud vím, že hledám spacák na několika denní horský přechod nebo zimní skialpovou túru, mohl by se tento typ značně pronést. Syntetické spací pytle si také zpravidla uchovají kratší dobu své tepelné vlastnosti. Může za to náchylnost syntetických vláken k lámání, ke kterému dochází během používání. Toto opotřebení vláken lze samozřejmě výrazně prodloužit například vhodným skladováním spacáku nebo pravidelným čistěním, i tak ale platí, že syntetika za nějaký čas prostě odejde.
Typickými představiteli syntetických spacáků mohou být například spacáky od české firmy Rock Empire nebo švýcarští Mammut či němečtí deuter.
Péřové spací pytle
Druhým izolantem je peří. Husí nebo kachní. Obecně platí, že husí peří bývá malinko kvalitnější. Peří z kachny může být při navlhnutí mírně cítit. Péřové spacáky jsou dražší s delší životností a lepšími izolačními vlastnostmi. Tyto spacáky budou tedy při stejném teplotním komfortu lehčí a výrazně sbalitelnější než ty syntetické. To je jejich výrazná výhoda, protože v případě péřového spacáku většinou nemusím táhnout těžkotonážní bestii, která mě v noci zahřeje. Ty nejmenší letní péřové spacáky se vejdou doslova i do kapsy.
Nevýhodou péřových spacáků je náročnější údržba a praní. Na první pohled se může zdát, že se jedná o značnou nevýhodou, osobně to tak ale nevidím. V dnešní době sušiček a pracích prostředků na peří to až taková věda není.
Péřové spacáky jsou také náchylnější na navlhnutí. Hodí se tedy spíše do sušších podmínek v opačném případě si musím dát pozor, aby mi spacák během akce nenavlhl.
Pokud uvažujete nad koupí péřového spacáku, určitě mohu doporučit osvědčené spacáky od českého výrobce Sir Joseph-např. oblíbený Rimo II 600 či Koteka II 290 nebo i některé spacáky od Mammut, třeba tento krasavec.
Důležité parametry péřových spacáků
S péřovými spacáky se vážou dva základní parametry, o kterých je dobré mít před případným nákupem povědomí.
Plnivost peří – složitý parametr, který se určuje podle několika norem. Zkráceně ale platí jednoduché pravidlo, že čím je údaj větší, tím je spacák kvalitnější. Plnivost se udává v tzv. cuinech neboli kubických palcích. Průměrná hodnota péřového spacího pytle by se měla pohybovat okolo 600 cuinů. U těch lepších se pak bude jednat o hodnoto mezi 700–850 cuinů.
Poměr prachového peří k celému peří – prachové peří, izolant uchovávající vzduch, který nás následně hřeje. Drobná celá peříčka zase určují životnost spacáku. Můžeme se setkat například s poměrem 85:15 nebo 90:10.
Dělení dle teploty určení a sezónnosti
Další důležité kritérium, podle kterého můžeme vybírat spacák je jeho sezónnost. Jedná se o to, kdy chci spacák využívat. Podle tohoto kritéria mohu spací pytle dělit na letní, tří sezónní, které užiju od jara do podzimu a zimní.
Teplotní komfort
Se sezónností spacího pytle úzce souvisí jeho teplotní komfort. Jedná se o tři údaje, které by uživateli měli napovědět do jakých teplotních podmínek je spací pytel koncipován.
První údaj je komfortní teplota. Je to teplota, při které by průměrně záhřevné ženě nebo méně záhřevnému muži neměla být zima a měl by se v pořádku vyspat do růžova.
Druhý údaj se nazývá limitní teplota, což je to teplota vztažená k muži nebo záhřevné ženě. Tito lidé by se při této teplotě měli ve spacáku cítit komfortně.
Extrémní teplota, pokud ukazatel teploměru klesne na tuto hodnotu, tak začínáte mít problém. Teoreticky byste se měli ve spacáku dočkat rána, ale o žádném pohodlném spaní se určitě hovořit nedá. Rozhodně tedy nedoporučuji vybírat spací pytel podle této hodnoty. Někdy se lze setkat i s údajem horní extrémní teploty, která udává zase horní hranici teploty.
Při výběru spacáku je potřeba vzít v úvahu, že všechny tyto teploty jsou pouze orientační. Nepřicházejí tu v potaz parametry typu váha uživatele, jeho únava a celkový stav. Jinak se budete cítit ve spacáku, když večer vyrazíte na přespávačku za dům na louku a jinak když budete za sebou mít 30 ti kilometrový pochod.
Pamatujte i na to, že teplotní komfort daného spacáku se může vlivem času posouvat. To platí hlavně u těch syntetických. Již jsem psal o problému lámání syntetických vláken a toto je toho důsledek. Syntetický spacák s psaným komfortem 10 °C může za několik let mít reálný komfort třeba 15 °C apod.
Letní, tří sezonní a zimní spací pytle
Podle teplotního komfortu pak můžeme dělit spacáky na letní, které budou nejmenší, nejlehčí a jejich teplotní komfort se bude pohybovat v plusových hodnotách. S tří sezónním spacím pytlem je pak možné se už přiblížit během noci k nule nebo dokonce i pod ní a stále se cítit komfortně. Zimní spacáky následně míří svým určením ještě níže. V teplotách kolem 15 °C se v něm uvaříte ale jakmile začne mrznout, bude vám fajn.
Spací pytle s membránou
Některé spací pytle, především ty zimní, mohou mít ve vrchní látce nalaminovanou membránu, která spacák chrání před navlhnutím z vnějšku. To má své výhody i nevýhody. Osobně bych tento typ spacích pytlů doporučil pro expediční použití, u kterého neplánujete, že ve spacáku budete spát mnoho nocí za sebou. Použití membrány má velikou výhodu z hlediska navlhnutí a spacák tak mohu bez problému používat například na sněhu nebo ve vlhkém prostředí. Zároveň ale dochází k horšímu odvodu tělesných par, které tělo během noci produkuje. Pokud tedy budu ve spacím pytli spát několik nocí za sebou, bez možnosti ho pořádně vyvětrat, může se stát, že navlhne zevnitř a hůře bude vysychat.
Dělení dle střihu
Spacáky mohou být vyrobeny v několika střizích. Ten nejzákladnější a v dnešní době nejvíce využívaný je střih tvaru mumie. Druhým střihem používaným u spacích pytlů je střih dekový.
Mumiové spací pytle
Jsou navržené tak, aby lépe kopírovaly tvar lidského těla. Směrem k nohám se zužují a lépe tak pracují s vnitřním prostorem, který tělo lépe vytopí. Bývají lehčí a menší, lépe se proto hodí na různé turistické akce, kde si spacák nesete na zádech. Menší prostor kolem nohou ale může pro někoho být nevýhodou, protože úzký prostor mnohdy může znemožňovat různé otáčení či vrtění.
Dekové spací pytle
V tomto případě lze využít spací pytel dekového střihu. Tyto spacáky se vyznačují klasickým rovným střihem. Výhodou je určitě větší prostor při spaní. Většina těchto spacáků se dá rozepnout a přetvořit do klasické deky. To je určitě příjemné, pokud hledáte spací pytel například na chatu nebo do auta. Díky většímu objemu těchto spacáků bych je ale příliš nedoporučoval, pokud ho plánujete nosit v batohu na zádech.
Letní a zimní střihy spacích pytlů
Střih spacích pytlů se může lišit i podle určení. Spací pytle určené na letní turistiku budou mít zpravidla širší střih, než pytle zimní nebo expediční. U těchto spacáků převažuje účelnost nad pohodlím.
Dámské spací pytle
Některé spací pytle se vyrábějí i v dámském střihu. Tyto spacáky se neliší jenom barevným provedením, které je často v nějaké krásné holčičí barvě ale mnohdy mívají navíc zateplené kritické partie. Tyto modely jsou ideální volbou pro ženy s věčně zmrzlýma nohama nebo hýžděmi.
Dětské spací pytle
Pokud sháníte spacák pro vašeho malého potomka, určitě koukejte po dětských spacácích. Tyto spací pytle bývají menší, což je důležitější, než se na první pohled může zdát. Pokud vynechám jasný fakt, že díky menšímu rozměru bude spací pytel pro naše dítě lehčí. Velká výhoda spočívá v tom, že kolem dítěte bude menší vnitřní prostor, který svým tělem lépe vytopí. Jedná se vlastně o podobnou věc jako v případě dekových spacích pytlů. Pokud bude dítě spát ve spacáku, ve kterém bude kolem sebe mít hodně volného prostoru, jen těžko ho vyhřeje natolik, aby spacák mohl dosahovat svých udávaných parametrů. Tento problém lze sice částečně vyřešit například přeložením spodní části spacího pytle, čímž zmenšíte volný prostor kolem dolních končetin, ale to rozhodně není ideální řešení, hodící se pro dlouhodobé použití. Vždy je tedy lepší kupovat spací pytel přímo na velikost dětského těla.
Některé dětské spací pytle se vyrábějí v tzv. rostoucí variantě, kdy lze spodní část spacáku nasoukat do vnitřního prostoru, čímž se zmenší vnitřní prostor a pytel navíc získá další izolační vrstvu, která malému spáčovi zahřeje nohy. Když dítě povyroste, spacák se dá lehce zvětšit, čímž se značně prodlouží doba jeho použitelnosti.
Jak poznat, že mi spací pytel sedí?
Z výše uvedeného vyplývá, že by mi měl spací pytel poměrně dobře padnout. Ideální je to otestovat přímo na prodejně. Nebojte se do spacáku zalézt, otočit se v něm případně chvíli poležet. Důležité je se v oblečeném spacáku posadit. Pokud si nasadíte kapuci spacího pytle, zapnete hlavní zip a zaujmete pozici v sedě, neměl by vás táhnout. Stejně tak by vám neměl bránit v pohodlném otočení. Jak jsem ale psal, přílišná volnost vnitřního prostoru je také na škodu.
Expandéry do spacích pytlů
Během zkoušení se může stát, že délka spacáku je sice ok ale s jeho šířkou to je už horší. Někteří lepší výrobci tak vyrábějí spacákové expandéry, které lze do spacího pytle vepnout a tím ho rozšířit. V tomto případě mohu znovu odkázat na firmu Sir Joseph.
O vložkách do spacích pytlů si přečtěte zde.
Karimatky
S výběrem kvalitního spacáku určitě souvisí i výběr správné karimatky. I ten nejlepší spací pytel nebude dostatečně hřát, pokud nebudete správně izolován zespodu. Materiál spacáku, na kterém ležíš je díky váze těla splácnutý a neobsahuje vzduch, který následně hřeje. Na toto je nutné pamatovat a při ladění tvé spací výbavy zabrousit i do tohoto segmentu.
Shrnutí, vybírám spací pytel
Uf, a jsme téměř na konci vyčerpávajícího článku o spacích pytlích. Věřím, že nyní máte už jasno o tom, jaký typ bude ten nejvhodnější. Pokud stále váháte mrkněte na drobné shrnutí:
Pokud nejste častý uživatel spacího pytle, nevadí vám nějaký gram navíc, o spacák se nechcete příliš starat, hrozí, že v něm budete spát ve vlhku a nechcete tuto problematiku řešit nebo vám nevadí, že po čase tvůj spací pytel trochu ztratí ze svého tepelného komfortu, sáhl bych po spacáku se syntetickým vláknem.
Pokud se ale považujete ze ostříleného outdooristu, který bude spacák tahat většinou na zádech, nevadí mu věnovat nějaký čas péči o něj, dokáže ho zabezpečit proti navlhnutí nebo chce prostě co největší porci tepla v co nejmenším balení, přemýšlel bych spíše nad péřovým spacím pytlem.
Následná péče o spacák
Ať už jste se rozhodli pro koupi jakéhokoli spacího pytle, je dobré mu během jeho životního cyklu věnovat alespoň trochu péče, která výrazně prodlouží jeho životnost. Myslím, že co se týče této problematiky potřeba vypíchnout hlavně dva základní body – praní a skladování.
Praní spacích pytlů
Praní spacích pytlů je potřeba! Odmaštěním a vyčištěním vnitřní náplně se výrazně prodlouží životnost spacáku. Každé praní je pro materiál samozřejmě jistá zátěž ale benefity z toho plynoucí jsou výrazně větší. Takže určitě se nebát a prát. Pokud byste si na vyprání svého spacáku doma přeci jenom netroufli, existuje celá řada specializovaných prádelen, které se o váš spací pytel bez problémů postarají. Jednou z nich je například prádelna Hvozdec, se kterou dlouhodobě spolupracujeme. Stačí tedy donést špinavý spacák na jednu z našich prodejen a o další se postaráme my.
Skladování
Spacák je v ideálních podmínkách nejvhodnější skladovat na suchém místě, rozložený a zavěšený. Ne každý má samozřejmě prostor, kde by mohl mít spacák pověšený, a tak řada výrobců dodává ke spacím pytlům skladovací obal, který nabízí dobrý kompromis mezi velikostí uskladněného spacáku a jeho kompresí, která mu v dlouhodobém hledisku nedělá příliš dobře. Nikdy tedy neskladujte svůj spací pytel v kompresním obalu.
MAREK ŽAMPACH
Mára je nadšený cestovatel, který se s oblibenou posunuje s napřaženou rukou a vztyčeným palcem. Stopem projel pořádný kus světa. Svezl se na všech možných i nemožných dopravních prostředcích, nákladním vlakem počínaje, oslem taženým povozem konče. Cestování mnohdy kombinuje se svým dalším koníčkem, kterým není nic jiného než běhání.
Přečtěte si i další články z Márova pera: