Péřový drtič mrazu: Spacák Protect Down -18 °C
Marek Žampach
4 minuty čtení
Pomalu stoupáš vzhůru, ukrajuješ výškové metry a prošlapáváš navátý sníh. Slunce zvolna zapadá a ty cítíš, jak teplota prudce klesá. Mrazivý vítr do tebe zasekává své ledové drápy a rychle posouvá tmavé mraky, které prozrazují, že by brzy mohlo začít sněžit. Prostě pravá zimní idylka, kterou je však lepší pozorovat v pohodlí s hrnkem horkého čaje v ruce. Nejvyšší čas zapadnout do nějakého bivaku nebo stanu a v teple spacáku vyčkat na nový den. Každý milovník zimních podmínek zcela jistě podobnou situaci zažil, a ještě jistěji pak nejvíce ocenil právě kvalitu svého spacího pytle. Jeden z takových spacích pytlů do mrazivých podmínek jsem měl čest testovat i já.
Jedná se o Protect Down Bag -18 °C od švýcarského Mammuta, pořádný péřový drtič mrazu do extrémně zimních podmínek z mammutí řady spacáků Recovery. Hned na úvod musím napsat, že se jedná o opravdu parádní kousek. Testoval jsem ho například v polárním Rusku, zimním Velebitu nebo na Jesenických hřebenech, kde pokaždé padala teplota celkem solidně pod bod mrazu a Mammuťák mě ani jednou nenechal ve štychu.
Ohleduplný k přírodě
Spacák mě překvapil velice solidními parametry. Příjemná váha 1700 g, která je při komfortní teplotě -18 °C celkem peckou. Může za to hlavně kvalitní kachní peří s plnivostí 700 cuinů a RDS certifikací, což ocení hlavně milovníci zvířat, protože tato certifikace zakazuje špatné zacházení se zvířaty při výrobě, jako je třeba násilné trhání peří nebo přemnožený chov v malém prostoru. RDS však není jediný významný certifikát, kterým se spacák Protect Down Bag vyznačuje. Mammut se tento spacák snažil ušít s velkou dávkou šetrnosti k přírodě, a tak je vrchní materiál spacáku vyroben z recyklovatelných vláken apod.
Kvalita a prostor
Když vybalíte spacák z obalu, čeká vás oranžová, která je doslova všude. Vrchní látka je opatřená DWR úpravou a v kritických místech posílena ještě polyurethanovou membránou. To beru jako obrovskou výhodu tohoto spacáku. Osobně membránové spacáky nemám rád, ale použití membrány v oblasti nohou a hlavy je super. Nejednou jsem se na treku budil s promočenýma nohama u spacáku, což při další noci mohlo představovat mírný problém.
Konstrukce spacáků vychází z tzv. "H komor", čímž je eliminován problém studených švů. Co nejlepší teplotní komfort podporuje mumiový tvar, který však není vedený do extrému, a tak je ve spacáku celkem hodně prostoru.
Vychytané zipy
Ohromnou předností spacáku je přední zip, který nejen, že dopomáhá k příjemné regulaci teploty v případě, že ti bude ve spacáku horko ale zároveň se výborně ovládá. Veliký, plastem obalený plastový jezdec totiž skvěle brání vniknutí látky do zipu. Ani jednou nestalo se mi nestalo, že by se jezdec zadrhával. Zapínání završuje veliký magnetický háček, kterým bez problému dopneš vnitřní krycí légu zipu a dvojice stahovadel s gumovým jezdcem kolem ramen. V kombinaci se zmiňovaným prostorem vně spacáku se vše výborně ovládá například v rukavicích nebo při jinak zhoršených podmínkách. Není tedy problém se do spacáku rychle zapnout a okamžitě využívat tepelný komfort, který poskytuje.
Centrální zip není jediným zipovým prvkem na spacáku. Mammuťák totiž obsahuje ještě dvojici zapínacích otvorů pro ruce, které můžeš využít například při vaření jídla nebo když jen tak odpočíváš s hrnkem svařáku v ruce a nechce se ti vylézat ze spacáku. Stačí si jenom natáhnout kapucu, vystrčit ruce a sedíš s oblečeným spacákem.
![]() |
![]() |
Design a praktické doplňky
Když už nastane konečně čas spát, možná oceníš špunty do uší, které i při celonočním použití opravdu netlačí nebo masku na oči v povedeném Mammutím designu. Dalším příjemným benefitem, který se postará o tvůj bezproblémový spánek je použití na dotek příjemného materiálu v oblasti hlavy.
Ráno sbalíš spacák do praktického kompresního obalu. Stahování je vytvořené ve stylu zahýbacích popruhů, které se používají například u vodotěsných pouzder. Prostě třikrát zahneš, zacvakneš dvě spony a kompresy spacáku dokončíš zatáhnutím za popruhy. Zajímavý systém, kterým se mi podařilo velikost spacáku stlačit do parádních 30x28x23cm. Nutno ale říct, že se jedná spíše o extrémní kompresi, kterou bych při běžném použití úplně nepoužíval.
Aby mohl Mamuťák naplno předvést svůj teplotní komfort, je nutné ho zkombinovat s kvalitní karimatkou, protože když není dobrá izolace ze spodu, ani nejlepší spacák nefunguje na 100%. Do tvrdých mrazů bych doporučil například lehoučkou šesticentimetrovou NeoAirku od amerického Therm a Restu. Osobně také rád používám kombinaci samonafukovací karimatky a karimatky z EVA pěny, kterou hodím přímo na sníh jako první vrstvu. V tomto případě lze sáhnout třeba po Z-Lite Sol od stejné firmy.
péřový drtič mrazu
Spacák Protect Down Bag -18 °C je opravdu skvělý kolega do mrazivých podmínek, který bych doporučil všem milovníkům zimního nocování, ať už na horských winterraumech nebo klasických přespávaček venku na sněhu. Za největší přednost osobně vidím skvěle propracovaný systém centrálního zipu a celkové zapínání pérového spacáku, v druhé řadě poté samozřejmě velikost a váhu. Někoho by možná mohla odradit výrazná barva, díky které se v přírodě prostě neschováš. Na druhou stranu právě ta výrazná barva dělá z Mamuťáka významný počin i z hlediska designu. Tenhle kousek vypadá a funguje prostě skvěle.
MAREK ŽAMPACH
Mára je nadšený cestovatel, který se s oblibenou posunuje s napřaženou rukou a vztyčeným palcem. Stopem projel pořádný kus světa. Svezl se na všech možných i nemožných dopravních prostředcích, nákladním vlakem počínaje, oslem taženým povozem konče. Cestování mnohdy kombinuje se svým dalším koníčkem, kterým není nic jiného než běhání.
Přečtěte si i další články z Márova pera:
- Stopem do bývalého gulagu Vorkuta
- Na kole a stopem západní Afrikou
- Pod africkým sluncem aneb recenze kalhot Fjällräven Abisko Shade