Jak vystoupat na Grossglockner – rady a tipy
Magdaléna Štanglerová
7 minut čtení
Grossglockner (v překladu „Velký zvoník“) je nejvyšší horou Rakouska s vrcholem ve výšce 3798 m n. m. Nachází se ve Velkých Taurech na pomezí Korutan a Tyrolska. Strmě ční do nebes nad městem Kals. Vrchol Grossglockneru je zdoben zlatým vrcholovým křížem a nabízí výhledy na všechny strany beroucí dech. Po takové podívané nejspíše zapomenete na námahu z výstupu.
OBSAH:
- Normální cesta na Grossglockner / Normalweg
- Chata Erzherzog Johann Hütte
- Výstup na Grossglockner přes hřeben Stüdlgrat
- Pallaviciniho kuloár / Pallavicinirinne na Grossglockner
- Mayerlrampe na Grossglockner
- Potřebné vybavení pro výstup na Grossglockner
Nádhernou alpskou scenérii dokresluje třicet sedm třítisícovek a devatenáct ledovců. Masiv Grossglockneru tvoří rula. Na povrchu je protkána vrstvami břidlice, někde v kombinaci se slídou a vápencem. Východní svahy masivu pokrývá největší rakouský ledovec Pasterze. Jelikož je Grossglockner nejvyšší a zároveň pravděpodobně nejznámější horou Rakouska, je výstup na tuto horu velice populární. Může se tudíž stát, že se budete muset na vrchol prostrkat masami nadšených turistů a alpinistů. Mít vrchol sami pro sebe je už trochu umění.

Jako první vystoupil na vrchol 28. července 1800 pětičlenný tým z početné expedice, která byla zorganizována na popud biskupa Reifferscheidta z Korutan . Členy vrcholové skupiny byli bratři Klotzovi, farář Horasch a dva tesaři. Dnes vede na Grossglockner celá řada horolezeckých výstupů. Jde o zhruba 30 různých tras, které se liší svou obtížností – od „normálky“ vhodné pro začátečníky až po těžký lezecký terén. Kromě normální cesty jsou velmi populární horolezecké výstupy:
• Pallaviciniho kuloár
• Mayerlrampe
• Stüdlgrat
Pokud si na takovou seriózní túru na nejvyšší horu Rakouska netroufáte, doporučujeme ji absolvovat s horským vůdcem! Na zdolání Glockneru je totiž potřeba bezpečně zvládat horolezecké techniky, orientaci v horách, chůzi po ledovci, vyprošťování z trhlin, zachycování pádu/ brzdění cepínem, jištění i pohyb na skalách atp.

Výstup na nejvyšší horu Rakouska lze uskutečnit jak v létě, tak v zimě. V zimě obvykle počítejte s těžšími podmínkami, ovšem menším počtem lidí. Můžete mít hory víceméně pro sebe. Některé horolezecké výstupy jsou náročné na podmínky, je třeba sledovat počasí v souvislostech s možnostmi výstupu a jeho bezpečnosti včetně návratu. Například velká sněhová nadílka či výrazné oteplení po napadnutí sněhu může znamenat vysoké riziko pádu laviny. Na některých cestách potřebujete spíše firn, někde oceníte raději suchou holou skálu.
Normální cesta / Normalweg
červen - říjen | 2-3 dny | 1900 m | obtížnost I-II UIAA | PD+
Nejoblíbenějším výstupem na Grossglockner je takzvaná „normálka“ (Normalweg), nejlogičtější a nejsnazší výstupová trasa. Stupeň její lezecké obtížnosti je II. Díky tomu ji zvládnou i horolezci-začátečníci. Výstup na Velkého zvoníka začíná začíná buď z Kalsu nebo Heiligenblutu a vede přes chatu Erzherzog Johann Hütte.

Popis trasy
Od Lucknerhütte nahoru k Stüdlhütte. Tam odbočíte vpravo na cestu směr Salmhütte, po cca 500 m se vpravo obejde skalní výběžek a dostáváme se na začátek Ködnitzkeeses. Stoupáme vzhůru po levé části ledovce, na výšinu Luisenscharte, mírně do kopce na tzv. Kampl. Po Mürztalersteig (po ferratě obtížnosti C) nahoru do Adlersruhe (Erzherzog-Johann-Hütte). Od chaty po plochém hřebeni doleva k vrcholu. Na závěr strmě na tzv. Glocknerleitl až do sedla (malé sedlo). Stoupejte vpravo po plochém hřebeni (do stupně 2 UIAA) na předvrchol Kleinglockner. Z Kleinglockneru prudce klesáme do průrvy mezi Kleinglocknerem a Grossglocknerem. Ocelové lano usnadňuje výstup na samotný vrchol.

Výstup od chaty Lucknerhaus
Pokud se chcete vydat nahoru tou nejjednodušší trasou, zvolte tu z městečka Kals od chaty Lucknerhaus (1918 m n. m.). Odtud vede nahoru pěšina k chatě Stüdlhütte. Druhou alternativou je dojít večer před plánovaným zdoláním vrcholu až na chatu Erzherzog Johann Hütte ležící ve výšce 3454 metrů nad mořem. Jde o nejvýše položenou horskou chatu v Rakousku. Zde můžete přenocovat a brzy ráno vyrazit na vrchol. Většina ostatních plánuje ranní výstup až ze Stüdlhütte, která leží o více než 600 výškových metrů níže. Díky tomu získáte náskok a vyhnete se davům na vrcholu.
Chata Erzherzog Johann Hütte
Chata bývá otevřena v letní sezóně a je hojně navštěvovaná. Určitě je dobrý nápad rezervovat si místo předem. Mimo sezónu je zde možný nocleh v takzvaném winterraumu, který slouží pouze k přespání a za nocleh se platí do kasičky. Pokud patříte ke zkušenějším lezcům, od chaty Stüdlhütte můžete zvolit i jinou hezkou výstupovou trasu. Ta vede přes exponovaný jihozápadní hřeben Stüdlgrat a ledovec Teischnitzkees.

Výstup přes hřeben Stüdlgrat
červen - říjen | 2-3 dny | 600 m | obtíže III+ UIAA | AD
Stüdlgrat představuje klasickou skalní a kombinovanou túru. Obtížnost je určena na III+ UIAA. Výstup trvá si čtyři a půl hodiny a převýšení dosáhne na necelý kilometr. Výstup má charakter skalní hřebenovky s orientací na jihozápad.

Popis trasy
Autem dorazíme na parkoviště Glocknerhaus (1984 m n. m.) – východisko na chatu Stüdlhütte. Vyrážet budeme z chaty Stüdlhütte (2802 m n. m.), serpentinami se ubíráme do kopce až do sedla u ledovce. Po kraji ledovce a částečně podél hřebene pokračujeme až pod hlavní stěnu. Nastupujeme na hřeben a pokračujeme přímo po něm. Občas je potřeba provést malý úhybný manévr doleva, nikoli však výrazně. Sestup z vrcholu následuje normální cestou. Zpočátku podél železných tyčí (s jejich pomocí možno dojišťovat), dále pak na chatu Johann Hütte a traverzem pokračujeme až na Stüdlhütte.

S sebou je potřeba
2x40metrové lano poloviční, expresky (7), vklíněnce / friendy (pár na dojištění), mačky, turistický cepín, helma, sedací úvazek s jistítkem. Kompletní výbava na ledovec. Nanotraxion, T-bloc, prusíky, ledovcový šroub, karabiny s pojistkou. Nezapomeňte také pár smyček na dojištění.
Teplé oblečení, nepromokavá/neprofoukavá bunda, zateplovací vrstva např. primaloft nebo péřovka, dostatek tekutin, svačinu, lékárničku (alu folie, obvaz, obinadlo, léky), spacáková vložka na chatu, rukavice, čelenka/slabá čepice. Na sebe: pohorky, vhodné trekové ponožky, merino triko, dlouhé kalhoty, mikinu např. polar-tec.
Pallaviciniho kuloár / Pallavicinirinne
březen - červen, září - říjen | 2-3 dny | 600 m | obtíže 70°/III UIAA | D

Jedná se o nejslavnější ledovcový výstup v Rakousku. Vede severní stěnou Grossglockneru a patří k povinným výstupům ledovcového lezce. Dostatek ledu či firmu je sice jen brzy na jaře, ale přesto je výstup fantastickým dobrodružstvím. Těžko věřit, že jej hrabě Pallavicini se svými dvěma vůdci prostoupil jako první již před více než jeden a půl stoletím. Dnes je poblíž nástupu umístěna bivakovací bouda, která je velmi často beznadějně přeplněná, ale ani tak nelze vynechat.
Pallaviciniho kuloár je klasická ledová túra o sklonu cca 55° se severní orientací. Jedná se výstup cca 600 m dlouhý, převážně ledový/mixový. Cesta je náročná na podmínky. Touto cestou se vydali dolů i první pokořitelé hory z řad lyžařů. Vy to ale raději nezkoušejte.
S sebou je potřeba
Ledovcové šrouby (počet závisí na stavu sněhu/firnu) , mačky, cepín(y), helma, expresky (7), vklíněnce, smyčky, friendy, lana poloviční 2x50 m
Vychází se z Glockner-Biwaku (3260 m n. m.). Z Franz-Josefs-Höhe se vydáme na ledovec Pasterze. Přes něj a pod séraky stoupáme k bivakové boudě, stále zůstáváme vlevo od hřebene. Bouda stojí na markantní skalní kazatelně ve výšce 3205 m n. m. Na konci se vydáme buď doleva okolo (sníh, nebo lehká plotnovitá skála), nebo mírně vpravo od hřebene (lezecký úsek II. stupně) k boudě. Počítejte 6 hodin na výstup. Sestup následuje přes normálku (jihovýchodně) přes Kleinglockner (3770 m n. m.) a Glocknerleitel dále na Adlersruhe (3451 m n. m.). Odtud přes ledovec Hoffmannskees (trhliny) na ledovec Pasterze. Na sestup počítejte 4,5 hodiny.
Mayerlrampe
květen - červen | 2-3 dny | 500 m | obtíže 70°/III UIAA | D
Jedná se o krásný kombinovaný výstup v severní stěně Glockneru. Nejprve si užíváme ve strmém firnu a ledu, poté pokračujeme velmi exponovaným mixovým hřebenem na vrchol. Vedoucí lezec prvovýstupu byl S. Mayerl, po němž cesta nese i svůj název. Cestu lezci zdolali roku 1967.

Výstup začíná z Glockner-Biwaku, Franz-Josefs-Höhe na ledovec Pasterze. Přes něj a pod séraky stoupáme k bivakové boudě, stále se držíme vlevo od hřebene. Bouda stojí na markantní skalní kazatelně ve výšce 3260 m. Na konci buď doleva okolo (sníh, nebo lehká plotnovitá skála) nebo mírně vpravo od hřebenu (lezecký úsek II). Čas výstupu 5:30. Sestupujeme normální cestou (4:30).
Rampa se skládá ze dvou částí, prvních 250 m vede firnem do 50°, pak se uhýbá vlevo po výrazné rampě, sklon se zvedá až k 70°, místy může být čistý led. Po dolezení do sedla pokračujeme na vrchol Glockneru vzdušným severozápadním hřebenem zhruba 200 m v obtížnosti III. stupně. Hřeben může být dle aktuálních sněhových podmínek značně náročný.
Potřebné vybavení na Grossglockner
Expresky (8), vklíněnce, friendy, ledové šrouby (8), smyčky, helma, cepíny, mačky, poloviční lana 2x50 m.
SHRNUTÍ INFORMACÍ O VÝSTUPU NA Grossglockner
Výška Grossglockneru | 3 798 m |
Doba výstupu | cca 5,5h |
Doba sestupu | cca 4,5 hodiny |
Obtížnost výstupu | UIAA II-III |
Převýšení | cca 3 000 m |
Souřadnice | 47°4′28″ s. š., 12°41′38″ v. d. |
Pohoří | Vysoké Taury, Alpy |
Ubytování/Stravování | Chata Erzherzog Johannhütte, Chata Salmhütte |