Jordánsko: Wadi Rum – lezení na Marsu
Marek a Petr Dismanovi
5 minut čtení
Ještě než se Jordánské skály rozpálí letním sluncem, vydali se naši kamarádi Marek a Petr z DISMANTEAMu zahájit skalní lezeckou sezónu do monumentálních pískovcových skal ve Wadi Rum. Jak se jim v na východním břehu Mrtvého moře líbilo?
Zamysleli jste se někdy na tím, jaké by to bylo ocitnout se na pár dní na jiné planetě? Třeba na Marsu? A chcete to zažít na vlastní kůži? Pak jeďte do Jordánska!
![]() |
![]() |
Hotové Monument Valley arabského světa! |
ARABSKÝ SVĚT
Na Arabský poloostrov se vracíme rádi. Jiný svět, jiná kultura, jiné náboženství, podnebí, krajina i lidé. Jiné barvy, vůně, chutě a materiály. A to vše jen pár hodin letu ze srdce Evropy. Jordánsko je za poslední roky mezi západními turisty stále populárnější. Vřelost a otevřenost, s jakou tamější obyvatelé přijímají evropské návštěvníky, podtrhuje i ochota této konstituční monarchie přijímat v minulých dekádách miliony uprchlíků z okolních zemí postižených válečnými konflikty.
MRTVÉ MOŘE A PETRA
I když je lezení hlavním cílem našeho výletu, byla by škoda omezit se v této biblické zemi pouze na odírání kloubů v impozantních spárách. Ve tři hodiny odpoledne přilétáme do hlavního města – Ammánu. Na letišti si vyzvedáváme předem zarezervované SUV a vyrážíme na jih po dálnici uspokojivé kvality. Po sto kilometrech odbočujeme na západ k Mrtvému moři a se západem slunce se už necháváme nadnášet příjemně vlažným Mrtvým mořem, desetkrát slanějším než průměrné moře. Navíc na místě nacházejícím se téměř 400 metrů pod střední hladinou moře. V malém rezortu u pláže ve Wadi Mujib si dáváme rychlou večeři a potmě pokračujeme podél Mrtvého moře dál na jih, do hotelu ve Wadi Musa, výchozího místa pro vstup do památného skalního města Petry.

Čtěte také: |
JAK SPRÁVNĚ ZAKLÁDAT POSTUPOVÉ JIŠTĚNÍ? |
ZAČÍNÁME NA PÍSKU |
JOŽO KRIŠTOFFY: NOVÁ CESTA V JORDÁNSKU A PÁR TIPŮ NA LEZECKÉ VYBAVENÍ DO STĚN |
Hlavní vstup do Petry objíždíme další den ráno taxíkem ze severu a namísto osmikilometrového pochodu hlavním údolím tam a zpět obdivujeme krásy skalního města Nabatejců ze 3. stol. před n. l. jednosměrnou svižnou procházkou mezi davy turistů a všudypřítomnými odpadky zpět k našemu autu. Podobně unaveni jako nápravy našeho vozu z často neviditelných retardérů přijíždíme tentýž den kolem čtvrté hodiny odpolední do skalního města Wadi Rum a hned vyrážíme za lezením.
![]() |
![]() |
O spáry a kouty není na rudé skále nouze. |
LEZENÍ VE WADI RUM
Vesnička uprostřed oranžovo-hnědé pouště, ze které ční mohutné masivy pískovcových skal, kam jenom oko dohlédne. Ubytováváme se uprostřed vesnice, odkud jsou na západ i na východ dostupné skalní monumenty do půl hodiny chůze. Další alternativou ubytování jsou pouštní "glamour campy" rozeseté okolo jednotlivých skalních masivů, vyhledávané zejména turisty-nelezci. V nich je ale člověk s ohledem na písečný terén závislý na transportu příslušné agentury, případně omezen při výběru lezeckých cílů na masiv, u kterého se kemp nachází. Ubytování ve Starlight Bed and Breakfast v beduínské vesnici je střídmé a do čistoty evropských standardů má daleko. Ale máme střechu nad hlavou, evropský záchod, umyvadlo, alespoň malý pramínek teplé vody tekoucí z nově nainstalované sprchy a každý svou postel, takže jsme spokojeni.
Následujících pár dnů si užíváme krásného tradičního lezení po vlastním jištění v impozantních pískovcových stěnách vyhlášených zejména spárami střídajícími se s nádhernými útvary, které lze vidět snad jenom tady. Lezeckých možností je ve Wadi Rum nespočet. Najdete zde lehčí lezecké cesty (obtížnosti 5), těžší cesty (obtížnosti 7 a více), krátké jednodélkové cesty i celodenní vícedélky. Pískovec je pevný, a tak je kromě standardních smyc povoleno i používání friendů a vklíněnců. Jištění je ve většině po vlastním, štandy často ze smyc, v populárních anebo nových sportovních cestách už jsou osazeny nýty nebo borháky.

Charakter masivů je podobný Dolomitům – celkově "rozchrast", ale lezené cesty jsou zpravidla kompaktní a čisté, bez většího množství volných kamenů. Typické jsou pro tuto oblast spáry všech velikostí. Pro konkrétní cesty je třeba mít dostatek friendů dané velikosti, užijete i ty největší (velikosti 5-7). Leze se tu na jednoduchých i dvojitých lanech. Některá slanění však byla delší než 30 metrů, a tak se dvě lana určitě hodí.
Pro oblast Wadi Rum existuje starší, ale užitečný průvodce s názvem "Treks and Climbs in Wadi Rum, Jordan" od Tonyho Howarda (1994), ve kterém najdete dodnes oblíbené klasiky. Topa a přístupy k cestám lze načíst na mnohých zahraničních webech. Přístupy ke vzdálenějším cestám jsou někdy náročné a doprovázené zdlouhavým blouděním. Ale třeba budete šikovnější než my.
RUDÉ MOŘE
Když už klouby na rukou i kotníky zdobí četné rány a odřeniny, vydáváme se na poslední noc v Jordánsku do krásného hotelu na Tala Bay u Akabského zálivu Rudého moře, kde si užíváme služeb evropského standardu. Další den už uháníme vozem zpět na sever do Ammánu, odkud odlétáme přímým letem do Vídně. Na závěr musíme sejmout klobouk před naším tátou Tomášem, že s námi suverénně absolvoval toto krásné a velmi intenzivní dobrodružství!
FAKTA
Let:
Vídeň – Ammán, 3:15 hod., cena letenky 14 dnů před odletem cca 9 000 Kč (bez odbaveného zavazadla). Další využívanou možností je Praha – Intanbul – Akaba.
Vízum:
Po příletu na letišti v Ammánu za 40 JOD na osobu, není třeba vyplňovat žádné formuláře, vše se zařídí na místě.
Peníze a placení:
1 Jordánský dinár (JOD) = cca 30 Kč; ideální je vybrat místní měnu z bankomatu na letišti, popř. směnit za EUR nebo USD. Ve městech lze platit kartou/bezkontaktně, ve Wadi Rum pouze hotově.
Sezóna:
Podzim a jaro. Nicméně v únoru a v březnu typicky hodně prší, duben už začínají horka.
Bydlení a stravování:
Hostely ve Wadi Rum cca 10 JOD/osobu/noc. Jídlo ve Wadi Rum cca 5 JOD/osobu. Balenou vodu a ovoce koupíte po cestě všude, stejně jako ve vesnici Wadi Rum. Bydlení jsme zajišťovali přes booking.com.
Půjčení auta v Ammánu:
Cca 15 000 Kč za SUV na 5 dnů včetně all risk pojištění a dopojištěného druhého řidiče. Benzín cca 1 JOD/litr. Čerpacích stanic je podél hlavních silnic a dálnic spousta, často lze platit kartou. Specifické jsou všudypřítomné a často špatně viditelné zpomalovací prahy i na rychlostních silnicích. Typické jsou časté kontroly rychlosti (na dálnici 110 km/h), tolerance alkoholu nulová. Akceptován je standardní český/evropský řidičský průkaz. Pokud si nechcete půjčovat auto, dopravu taxíkem do Wadi Rum a zpět na letiště lze snadno domluvit na místě za rozumnou cenu.
Nadmořská výška a teplota:
Ve vesnici Wadi Rum cca 800 m n. m., vrcholy skal nad 1 700 m n. m.; teplota v dubnu přes den 30 °C, v noci 15 °C. Teplota v Ammánu v dubnu 30-35 °C.