Nubuk – co to je a jak se o něj starat
Marek Žampach
3 minuty čtení
Pokud patříte mezi milovníky přírodních materiálů, jistě nějakého představitele broušené kůže budete mít doma. Tento materiál je totiž pro spoustu svých vlastností naprosto nedocenitelný a objevuje se v široké škále produktů od outdooru až po nábytek. Má však svá specifika a úskalí. Co to vlastně ta broušená kůže je, a jak o ni pečovat vám řekne následující článek.
OBSAH:
- Co to je nubuk?
- Kůže nebroušená a broušená
- Čištění a impregnování nubuku
- Vysoušení nubuku
- Nubuk versus syntetické materiály
Co to je nubuk?
Nubukování je typ povrchové úpravy kůže, který vytváří měkký, sametový a odolný materiál pro širokou škálu použití. Proces výroby zahrnuje broušení samotné kůže. Je to náročný proces, vyžadující velikou preciznost. Není tedy překvapením, že nubukové výrobky patří k luxusním koženým produktům s výbornými vlastnostmi. Jako nubuk se teoretický dá upravit téměř jakákoliv kůže. V praxi se ale často používají hovězí kůže, které jsou velmi odolné, a ovčí či kozí, jež vynikají svou jemností při zachování vysoké pevnosti.
>>> CO NOVÉHO NA POLI OUTDOOROVÝCH MATERIÁLŮ? <<<
Kůže nebroušená a broušená
Setkat se můžete s vrchní kůží broušenou nebo nebroušenou. Nebroušená useň je o poznání hrubší a na jejím povrchu nenajdete žádný vlas. Je hladká. Takový materiál se poměrně lehce ošetřuje a je odolný. Broušením kůži zjemníte, zvýrazníte její texturu a přidáte jí typický vlas. Není to však tak jednoduché. Kůže se dá broušením upravovat z obou stran. Z vnější i vnitřní. Podle strany broušení poté získává své konkrétní vlastnosti.
Nubuk a Velur
Aby byla kůže označovaná za nubuk, musí být broušena z lícové strany. Budeme-li kůži brousit po rubu, nazýváme ji velur. Velur, který někdy nese jméno semiš, což je nejznámější představitel veluru a často bývá užíván jako synonymum, se díky své měkkosti a snadnější údržbě používá například v módě, při výrobě jemných oděvů, v interiéru či různých dekoracích. Setkat se s ním můžeme ale i v obuvnictví. Obecně se dá říct, že se využívá všude tam, kde chceme jemnou texturu kůže, měkkost a snadnější údržbu.
Pro naše outdoorové potřeby však využijeme spíše nubuk. Takto upravená kůže je totiž hrubší a pevnější, což je přesně ta vlastnost, kterou v mnohdy nelehkém outdoorovém prostředí potřebujeme. Na rozdíl od Veluru má také kratší vlas, dokonce natolik, že při navoskování může vypadat jako nebroušená useň.
Čištění a impregnování
Nubuk je vysoce odolný materiál. Jeho odolnost je však podmíněna náležitou péčí. Nejdůležitější je zachovat kůži stále vláčnou, pružnou a čistou. Je to ostatně stejné jako u naší kůže. Pokud bude kůže vysušená, začne praskat. Čištění by mělo probíhat pravidelně. Nubuk má otevřenější povrch než tradiční nebroušená kůže, je tedy náchylnější na absorpci skvrn a špíny. Nečistota, která zůstává delší dobu na kůži, může navíc nabourat její strukturu a tím ji znehodnotit. Pokud dáte vašim nubukovým botám o víkendu řádně naloženo, je vhodné je po příjezdu domů zbavit alespoň hrubé nečistoty. K tomu jsou určeny speciální kartáčky s měkkými štětinami. Že takový nemáte? Nevadí, na jemné nečistoty dobře poslouží i obyčejný zubní kartáček.
Čištění provádějte spíše sušší cestou, materiál zbytečně nenamáčejte. Co se týče přípravku na čištění, určitě doporučuji nějaký k tomu určený, ideálně šetrný, na přírodní bázi. Zbytečná chemie může opět nabourat strukturu kůže a nenávratně ji poškodit. Vhodný pro čištění bot je například Footwear Cleaner od Grangers.
Po vyčištění je důležité kůži naimpregnovat a zajistit tak její pružnost a vyživení. Popraskání kůže je jedním z nejčastějších problémů při používání nubuku, zvláště se objevuje v nějakém namáhaném ohybu. Kůži můžete impregnovat buď nástřikem či prostředky na bázi vosků, krémů nebo olejů. Dobrou zkušenost mám s voskem G-WAX, který je založen na včelím vosku a parafínu. Impregnování kůže se dá také kombinovat s různými kondicionéry na kůži, které ještě více podpoří její vyživení.
V souvislosti s impregnováním nubuku je potřeba zmínit jeden velice důležitý fakt. Jelikož je kůže přírodní materiál, který může mít rozdílné vlastnosti, lze se setkat například s rozdílnou savostí. Kvůli tomu se může vosk či olej různě v prostoru vsakovat. Kůže poté změní barvu a zflekatí. Je to běžná věc, která nijak neovlivní její kvalitu.
Vysoušení nubuku
Vedle čištění a pravidelného vyživování je důležité nubuk i důsledně sušit. To dělejte vždy pozvolna. Není vhodné dávat vlhkou koženou věc například na topení nebo ke kamnům. Lepší je zajistit pozvolné vysychání, ideálně na vzdušném místě. Pokud zbavujete vlhkosti například boty nebo rukavice, můžete je vycpat nějakým materiálem, který dobře absorbuje vlhkost. K tomu mohou posloužit třeba i obyčejné noviny.
Z výše uvedeného vyplývá, že když už nám nubuk promokne, může chvíli trvat, než je opět provozuschopný. S tím je potřeba počítat například při počinech, kde nemůžeme zajistit důkladné vysušení. Nutno ale zmínit fakt, že promočit dobře ošetřenou nubukovou kůži dá celkem zabrat.
Nubuk vs. syntetické materiály
Nubuková useň bývá často nahrazována různými syntetickými materiály. Obě varianty mají své výhody i nevýhody a je jenom na vás, pro kterou možnost se rozhodnete. Výhodou nubuku je určitě jeho odolnost. Dobře ošetřovaná useň vydrží opravdu mnoho let. Výborných výsledků dosahuje i v technických parametrech, jako je například voděodolnost, větruodolnost nebo prodyšnost. Největší problémem se tak může jevit péče, kterou vyžaduje. Ve srovnání s moderními syntetickými materiály bývá také o něco těžší. No a nemůžu nezmínit ani fakt, že cena výrobků z nubuku není úplně nejnižší. To je však způsobeno jejich exkluzivitou a jedinečností přírodního materiálu.
Jak řekla anglická spisovatelka Virginia Woolfová: “Život je těžký, člověk potřebuje hroší kůži – a tu nemá.“ Naštěstí však máme nubuk! Úžasný materiál se širokou škálou využití. Stačí jen vědět, jak o něj správně pečovat a používat. A o dlouhodobého parťáka, na kterého se můžeme spolehnout, máme postaráno.