Skialpové bundy: Rady a tipy horských vůdců
Ondřej a Jiří Švihálkovi
3 minuty čtení
Chystáte se na skialpy a hledáte ideální bundu, která vás ochrání před nepřízní počasí a zároveň poskytne maximální komfort? V našem průvodci vám ukážeme, na co se zaměřit při výběru skialpové bundy, abyste byli připraveni na jakékoli horské dobrodružství.
Hned v úvodu si musíme přiznat krutou pravdu: Bohužel neexistuje jedna univerzální skialpová bunda. Tak jako se mění počasí, nadmořská výška a aktivita skialpinisty výstup/sjezd, tak se mění i volba vhodné bundy. Výstup na skialpových lyžích je velice potivá fyzická aktivita, zatímco při sjezdu dokážete pořádně vychladnout (tedy v případě, že máte zmáklou techniku sjezdu a nebojujete o každý oblouk).
► RADY A TIPY: Jak se obléct na skialpy |
► Jak se vybavit na skialpy |
► Rady a tipy: Jak vybrat skialpový batoh? |
► Jak vybrat skialpové vázání? Rady a tipy |
Obecné zásady oblékání na skialpy
Pro správné pochopení celé problematiky volby bundy si pojďme stručně připomenout obecné zásady oblékaní na tuto aktivitu. Základem je vrstvení tenkých vrstev. Díky variabilitě tenkých vrstev máte možnost ladit svoje oblečení přesně podle potřeb. Každá vrstva má svoji funkci. V případě tlustých vrstev, například teplá lyžařská bunda, je velký problém to, že vám v ní bude horko, bez ní zima. Bunda je navíc tak objemná a těžká, že se vám do rozumně velkého batohu žádné další variability nevlezou.
První vrstva
Vše tedy začíná v první vrstvě, což by ideálně mělo být funkční tričko, které rychle schne a odvádí vlhkost. Není potřeba to přehánět s jeho gramáží, abyste se v něm zbytečně nepřehřívali. Třeba my používáme nejčastěji ta nejtenčí trička s gramáží 150. Doporučuji volit první vrstvu z merino vlny, neboť je to materiál přírodní a jeho hlavní funkcí je, že nezapáchá, nebo minimálně zapáchá mnohem později než umělé materiály. Například na vícedenní skialpové přechody je merino triko naprosto nepostradatelné, neboť z důvodu odlehčování nemůžete mít s sebou triček několik.
Druhá vrstva
Druhá vrstva je vlastně nějaká „mikina“. Zase doporučuji brát tenké varianty a jako materiál zvolit merino z již zmiňovaných důvodů. V této vrstvě je také dobré cílit na technické vychytávky, jako je třeba náprsní kapsa, kde můžete nosit mobil v teple a chránit ho tak před rychlým vybíjením kvůli mrazu. Ideální druhá vrstva by měla mít celorozepínací zip pro co nejlepší regulaci tepoty. Upnutá kapuce kolem hlavy je samozřejmostí, dobře pak sedí pod helmou a izoluje. Celkový střih je zásadní, aby vám neustále nelezla holá záda.
A teď se konečně dostaneme k bundám, tedy ke třetí (softshell), čtvrté (péřové a syntetické bundy) a páté vrstvě (hardshell).
Třetí vrstva: softshellové a hybridní bundy
Softshellové bundy jsou za mě tou nejpoužívanější bundou na horách vůbec. Ať je to v zimě, nebo v létě. Na skialpech nebo při horolezení. Zase doporučuji volit ji v tenkých variantách. Jde o bundy, které v sobě snoubí snad všechny vlastnosti potřebné k pohodlnému stoupání. Jsou velice prodyšné, proto relativně stíhají odvádět vlhkost od těla. Neomezují v pohybu díky strečovému materiálu. Odolávají větru a sněhovým srážkám. Dokáží v omezené míře odolávat dešti.
Rozhodně vždy volím variantu s kapucí, u které je ale potřeba si uhlídat, že ji dokážete pohodlně přetáhnout přes helmu. Je dobré, když po zapnutí zipu límec bundy dokáže chránit bradu a tváře před vnějšími vlivy. Náprsní kapsy na zip se hodí vždy. Dále pak do této kategorie patří takzvané hybridní bundy, které kombinují větruodolné a zateplené panely na hrudi s odvětranými panely na zádech a v podpaží. Dostatečně dlouhá záda jsou základ.
„Hybridní bundy jsou čím dál oblíbenější, protože dokážou chytře zkombinovat různé materiály tak, aby byly pohodlné, funkční a skvěle vás chránily v různých podmínkách. Nabízí ideální mix tepla a prodyšnosti, dobře se přizpůsobí pohybu i počasí, a navíc často vypadají hodně dobře,“ říká oděvní specialistka HUDYsportu Anna Řízková.
Čtvrtá vrstva: bundy plněné peřím, syntetikou nebo vlnou
Péřové bundy představují nejlepší poměr váha/sbalitelnost/izolační vlastnosti, ale je potřeba si uvědomit, že peří hřeje pouze v suchých podmínkách. Nesmí tedy promoknout a ani byste ho neměli propotit, neboť pak naprosto ztrácí svoje izolační schopnosti. Není to však důvod proto tyto bundy nepoužívat, jen je potřeba být si vědom jejich limitů a dávat si na to pozor.
Oproti tomu syntetické izolační bundy hřejí, i když navlhnou, ale zase nejsou tak lehké jako peří. Rozhodně nezapomeňte na praktické kapsy na hrudníku, kde můžete uchránit před mrazovým vybíjením třeba foťáky. Péřovou bundu nosím na zimní túry v batohu vždy, ať je předpověď počasí jakákoliv. Jde totiž o to, že plní i funkci bezpečnostní. V momentě, kdy se ve skupině někdo zraní, je v šoku a nemůže se kvůli zranění zahřát pohybem, začíná velice rychle vychládat a zabalení do péřovek zachránců mu velice pomůže. Zachránci se zahřejí pohybem, transportem zraněného, přípravou pro přistání vrtulníku… Jedině dostatečně dlouhá péřovka má smysl. I zde by měla kapuce být schopna pojmout helmu.
Pátá vrstva: hardshell
Poslední, takzvaně neprůstřelná vrstva, která vás má ochránit proti těm nejdrsnějším vlivům počasí. Odolá větru, sněhu i dešti, ale moc nezahřeje. Na zahřátí máte vrstvy pod ní. Díky kvalitnímu hardshellu dokážete uchránit péřovku před promoknutím a ta si pak udrží svoje izolační schopnosti. Naprosto základní vlastností takové bundy je dostatečně velká kapuce, do které se dobře vejde helma i s již nasazenou kapucí předchozí vrstvy. Límec kolem krku zapnuté bundy by měl dostatečně překrývat tvář, abyste se mohli opravdu dobře zadeklovat před špatnému počasí.
Pryč jsou však dny nepoddajných plechových hardshellů, které jsou těžké a zaberou polovinu batohu. Většina dnes vyráběných hardshellových bund s membránou gore-tex (nebo jinou) jsou už dobře sbalitelné a poddajné kousky. Na trhu jsou již několik let opravdu minimalistické membránové bundy, které jsou tak sbalitelné, že je v létě nosím skoro na každou túru jako záložní bundu. Další nutné vlastnosti klasické membránové bundy jsou utahovací rukávy a kapsy na hrudi. Vzhledem k tomu, že tyto bundy nedýchají tak dobře jako softshell, je na zvážení chtít u takových modelů větrací otvory v podpaží.
TIP: Vždy si s sebou berte alespoň dvoje rukavice. Nejenom proto, že na výstup rádi využijete jiné než na sjezd. Ale i kvůli případné ztrátě rukavice třeba za silného větru. Šátek ve tvaru tunelu, kterým překryjete omrzající nos, by taky neměl v batohu chybět. |
Rychlé shrnutí
Rychlé shrnutí, aneb na co si dávejte při výběru skialpové bundy pozor:
► volte tenké varianty pro maximální možnost variability |
► sledujte poměr sbalitelnost/váha/izolační vlastnosti |
► dbejte na funkční kapuci |
► vyžadujte praktické kapsy |
► vybírejte dostatečně dlouhé střihy, ať vám nelezou záda |