Tencel, eukalyptové přírodní vlákno z náručí koal
HUDY tým
3 minuty čtení
Výtažky eukalyptu známe asi všichni ze žvýkaček, bonbonů či různých léčivých preparátů. Co ale může eukalyptus nabídnout outdoorovému vybavení? Tencel představuje další z přírodních tkanin. Vyrábí se z celulózových vláken eukalyptu, česky blahovičníku. Mohlo by se tedy zdát, že je nejlepší hlavně pro koaly medvídkovité, které se téměř výhradně živí právě jím. Až si ale představíme unikátní vlastnosti tencelu, zjistíte, že je vhodný i pro veškerý outdoorový lid.
Z OBSAHU:
Jak se vyrábí tencel
Blahovičníkové dřevo se zbaví kůry a rozemele a rozvaří na kaši ne nepodobnou papírenskému polotovaru. Uzavřenými chemickými procesy (rozpouštědla se téměř beze zbytku vracejí zpět do výroby) se získává celulóza, z níž se už mechanicky vytvářejí vlákna požadovaných vlastností, především tloušťky a délky. Výroba vláken tencel je přísně kontrolovaná a získala i některé z nejprestižnějších ekologických certifikátů. Nejen proto, že výsledný produkt je čistě přírodní, a tudíž bezproblémově rozložitelný jak ve vodě, tak v půdě a můžeme jej kompostovat třeba i na své zahradě.
Proč používat tencel?
Blahovičník, jehož původním domovem je Austrálie, je dnes bezproblémově rozšířen i na jiných kontinentech, přičemž nevykazuje žádné agresivní invazivní chování. Zároveň je mnohem méně náchylný než bavlna, tradičně a hojně používaná v textilním průmyslu. Nevyžaduje totiž dodatečné zavlažování ani ochranné chemické postřiky.
ZAJÍMAJÍ TĚ I DALŠÍ OUTDOOROVÉ MATERIÁLY? |
A dokonce i výtěžnost rostliny, respektive její půdní nároky jsou ve srovnání s tradiční bavlnou mnohem nižší. Jedno bavlněné tričko prý potřebuje 6 m2 pro bavlník. Na stejném prostoru vyroste blahovičník pro 10 triček z tencelu.
Jaké jsou vlastnosti tencelu?
O tencelu se říká, že má pevnost polyesteru (PE), jemnost plyše, hřejivost vlny a chladivost lněné košile. Termoregulační vlastnosti tencelu se nápadně podobají vlně – v létě pomáhá tělo ochlazovat, v zimě zamezovat tepelným ztrátám. Najde tak uplatnění v outdooru v zimním i letním vybavení. Zároveň je tencel jemný a vhodný i pro citlivou pokožku. Ne nadarmo se z tencelu vyrábí ložní prádlo. U nás ho najdete například v outdoorovém oblečení od Mammut, Fjällräven, Icebreakeru, Devoldu nebo Patagonie. S vlnou merino se mimochodem tencel skvěle doplňuje, a tak s ní ve směsi tvoří u outdoorového oblečení skvělý funkční duet.
Tencel je podobný vlně i na úrovni velké absorpce vlhkosti. Vytváří tak v oděvech příjemné mikroklima, zároveň nenahrává množení mikroorganismů, které mají vlhko naopak rády. Tencel má dále přirozené antibakteriální účinky podobně jako vlna. Některé prameny uvádějí, že mikroflora se v tencelu množí až 2000x méně než na umělých vláknech. Lze tedy důvodně předpokládat, že oděvy z tencelu vydrží také déle nezapáchat, čímž druhotně opět přispějí k ochraně životního prostředí – budeme je méně prát, tedy spotřebujeme méně vody a méně pracích prostředků.
Jaký je tencel v kostce?
- příjemný na dotek, vhodný i pro citlivou pokožku
- pevný jako umělá vlákna
- dobře absorbuje vlhkost
- brání množení mikroorganismů
- poskytuje dobrou termoregulaci v široké škále podmínek
- ekologická výroba
- šetrný k životnímu prostředí – dobře rozložitelný
Jeho vlastnosti tencel předurčují k širokému outdoorovému využití