Top via ferraty v Rakousku
Marie Lollok Klementová
7 minut čtení
Nejdelší ferraty? Nejtěžší ferraty? Nejbližší ferraty? Zamilovali jste si samostatný pohyb ve vertikále a hledáte inspiraci pro nové výpravy do Alp? Zkoušeli jste už zajištěné cesty v ČR a chcete se posunout někam výše do hor? Jen v Rakousku je aktuálně více než 500 ferrat! A první ferrata vůbec byla vybudována právě zde, před téměř 200 lety. Nemáme to navíc daleko a obšírné shrnutí TOP via ferrat v Rakousku vás určitě zaměstná na víc než jednu letní sezónu. Vezměme to hezky od hranic.
Pro ty, kteří se prozatím za ferratami nechystají do zahraničí, je aktuálnější článek o ferratách v ČR a blízkém okolí.
Obsah:
- Ferraty v Raxech
- Ferraty v Solnohradsku (Salcbursko)
- Ferraty v regionu Schladming
- Ferraty v okolí Dachsteinu
- Nejtěžší ferraty v Rakousku
- Hřebenové ferraty
- Nejdelší ferraty v Rakousku
- Ferraty v soutěskách
- Rakouské Ferraty s dětmi

Ferraty v Raxech
Nejbližší ferraty v Rakousku hledejte hned kousek pod Vídní. Ačkoli nejvyšší vrchol Raxalpe jen o fous přesahuje výšku nad 2 000 metrů, nedalekou Hans von Haidsteig (D) lze považovat za regulérní vysokohorskou zajištěnou cestu se vším všudy. Delší nástup, fantastické výhledy, a ne úplně nejnižší obtížnost (bavíme se o několika úsecích značených stupněm D). S klidným svědomím si na ni vyhraďte celý den, zamluvte si nocleh na horské chatě Ottohaus a další den si ještě jako třešničku na dortu vyběhněte zajištěnou cestu Kronich -Eisenweg (C).

Ferraty v Solnohradsku
Dále na západ se dostáváme k nejvyhlášenějším zajištěným cestám našich jižních sousedů.
Nejznámější ferraty v Rakousku z pohledu české kotliny jsou jednoznačně Intersport (D), Drachenwand (C). Minimálně pokud jste součástí ferratových komunit na sociálních sítích – fotky z těchto stěn vás během léta rozhodně nemůžou minout. A upřímně si přiznejme, že oblíbené jsou právem. Nabízejí pestré lezecké linie, úchvatné výhledy a bohužel s tím spojené i občasné fronty v hlavní sezóně. Přesto si je nenechejte ujít. Vyberte si raději pracovní dny a zvolte brzký ranní nástup. Rozhodně se to vyplatí!

Kdo už snímek z těchto top ferrat má, popojeďte jen o pár kilometrů dále a máte za „stejně peněz mnohem víc muziky“. Pravda, vzdušný žebřík na Donnerkogel je jen jeden, ale taková Sisi Panorama Klettersteig (D) nabízí sice vzdálenější, ale snad ještě lepší výhledy na ledovec a vrchol Dachsteinu. A obtížností se dá se zajištěnou cestou Intersport srovnat. A můžeme pokračovat – kdo už lezl Drachenwand, zkuste si dát Attersee klettersteig (D-E). Klíčovou pasáž naleznete hned u nástupu a dále už je to vesměs pohodové lezení obtížnosti B-C. Výhledy na jezero rovněž zaručeny. Už zajištěnou cestou Sisi jsme se v podstatě přesunuli z Horního Rakouska do spolkové země Steiermark a tak tam chvíli zůstaňme.

Ferraty v regionu Schladming
Nevýrazný vrchol Stoderzinken budete horko těžko hledat na turistické mapě. Turistům se zde vyplatí vyrazit za neuvěřitelnými výhledy na celý hřeben Nízkých Taur. Ferratistům zase do zdařilého ferratového parku, kde vybudovali 7 zajištěných cest všech obtížností (A – E). Ty kratší cesty jsou zvládnutelné i s dětmi, u těžších se na uklouzaném vápenci i trochu zapotíte. Ať už jste na tom technicky jakkoli, vyzkoušejte i vzdušný lanový most!
Hlavní hvězdou Schladmingu, co se ferrat týče, je však bezesporu vrchol Dachsteinu.

Ferraty na Dachstein
Vrchol Dachsteinu byl kdysi považován za nejbližší rakouskou třítisícovku. A stále je to k nám nejbližší ledovec. Tomu se při výstupu ke kříži nevyhnete. Ať už vyrazíte z jakéhokoli směru, krom vybavení na ferraty přibalte i mačky.
Méně trénovaným lze doporučit hřebenovou zajištěnou cestu přes Gossauský ledovec Dachstein Westgrat (B) nebo snadnější výstup od lanovky po Schulter Anstieg (B). Nejslavnější cesta na vrchol je ale Super-ferrata Dachstein (D/E). Vznikla spojením zajištěných cest Anna Klettersteig (D), Johann Klettersteig (D/E) a výstupovky ke kříži. Obecně je považována nejen díky své obtížnosti, ale také díky své délce za jednu z nejtěžších ferrat v Rakousku.

Nejtěžší ferraty v Rakousku
Jestli si v těžkých zajištěných cestách libujete, tak krom Super-ferraty (D/E) vedoucí přímo na Dachstein najdete severně od ledovců další legendu. Seewand Klettersteig (D/E) není sice tak dlouhá jako Super-ferrata, ale zadarmo rozhodně taky není. Doporučuju zamluvit si po jejím přelezení nocleh nahoře v Gjaid Almu nebo Lodge am Krippenstein a ve výpravě za těžkými ferratami další den hned pokračovat. Ráno sestupte po Klettersteig Himmeleck (A/B), vyfoťte se u kamzíka (další legendární „instáčovka“) a pokračujte dále na Nordwand Klettersteig (E). Nebudete litovat! Pokud zeslábnete už jen při pohledu na stěnu, kudy linie vede, pořád to můžete zakončit po Gams Klettersteig (C) a dostat se zpátky nahoru lehčí cestou.

Stručný výčet dalších „éčkových“ ferrat, které by neměly uniknout vaší pozornosti: Kristall Kletterstig u Weissee, Kaiser Max Klettersteig v pohoří Karwendel nebo Dopamin Klettersteig Lienzerských Dolomitech, nabízející dokonce F variantu.

Hřebenové ferraty
Původní záměr, se kterým byly ferraty v Rakousku budovány, spočíval v tom, dostat se bezpečně na vrchol, jehož nelze dosáhnout snadnou turistickou cestou. Od sedmdesátých let, kdy nastal v Rakousku velký ferratový boom, se ale postavila i řada dalších zajištěných cest, ať už sportovního nebo rekreačního charakteru. Zcela samostatnou kategorii představují hřebenové ferraty. Jakmile jednu okusíte, už začnete pokukovat po dalších. Některé, typu Ramsauer Klettesteig (C) nad Ramsau am Dachstein bývají celkem frekventované. Jiné, jako Amon Klettersteig (C/D), vás naopak příjemně překvapí svou liduprázdností. Navíc se díky nim můžete pustit už do „vyšší dívčí“ – ferratových přechodů, od chaty k chatě. Jestli se na přechody necítíte, dejte si např. Innsbrucker Klettersteig (C/D), k nástupu si pomůžete lanovkou a stejně tak po jejím přelezení sjedete do údolí. Mezi legendy zajištěných hřebenových cest patří i Watzman Überschreitung Klettersteig (B).

Mimochodem, hřebenová Amon Klettersteig patří podle časopisu Bergwelten k TOP nejhezčím via ferratám Rakouska. A schválně – spočítejte si, kolik známých ve vaší sociální bublině ji vůbec zná.
Nejdelší ferraty v Rakousku
Stavět nejen extrémně těžké, ale i extrémně dlouhé ferraty je trend posledních let. V Totes Gebirge propojili ocelovými lany od chaty Prielschutzhaus cesty SO-Sporn Sektor až k Bert-Rinesch Steig a vznikla nejdelší ferrrata Rakouska. Priel Klettersteig (D) měří 2 130 m a dovede vás na nejvyšší bod Totes Gebirge, vrchol Grosses Priel (2 515 m). Kdo propadl kouzlu vzdušných hřebenovek, tak naprostou lahůdkou je legendární Königsjodler (C/D) v masivu Hochkönigu. Na skalních zubech prolezete taky téměř 2 kilometry. Königsjodler je považován za nejkrásnější ferratu v Rakousku, na jeho vylezení si naplánujte 2 dny. 1.den brzký ranní nástup pod stěnu, lezení a nocleh na horské chatě Matras Haus, druhý den pak sestup zpět do údolí.

Ferraty v soutěskách
Mezi výčtem TOP ferrat v Rakousku by se neměly objevit jen ty, které vedou do výšin, ale i ferraty soutěskami. Stříbrná soutěska, Silberkarklamm, nabízí hned tři výživnější zajištěné cest: Hias (D), Rosina (D) a Siega Klettersteig (C/D). První dvě oceníte hlavně během parného léta. Klasifikace se tady šplhá sice až ke stupni D, ale hlavně Hias má těch těžších, silových úseků jen poskrovnu. Můžete si dát jen jednu ferratu a vrátit se zpět do údolí, nebo pokračovat ve výstupu na horskou chatu Guttenberghaus a další den zamířit právě po hřebenovce Ramsauer Klettersteig až pod masiv Dachsteinu. Neméně vyhlášenou soutěskovou ferratou je i Postalmklamm, na jehož konci si můžete taky vyzkoušet volitelný zajištěný úsek obtížnosti F. Ten není ale povinný, ferratu lze dokončit i jednodušší linií.

Ferraty s dětmi
Z nadmořských i obtížnostních výšin klesneme zpátky na zem a mrkneme i na pár tipů pro rodinnou dovolenou. Extrémní nárust ferratových lezců posledních let přinesl i rozvoj zajištěných cest určených primárně pro děti. Nádhernou ukázku pěkně postavené dětské ferraty můžete najít na vrcholu Krippensteinu, v Solné komoře. Krátká cesta Little Bear (A) s minimálním nástupem (vystoupíte z lanovky a do 10 metrů už se můžete cvakat za lano), malým vrcholovým křížem a odměnou pro děti, kterou nejde samozřejmě prozradit, zaručuje dětem hezký zážitek, aniž by měli slzy na krajíčku z toho, že někam nedosáhnou. Na stejném principu, tedy níže vedené lano, jsou postaveny i ferraty Kali – Kinder (B) a Kala – Jugend (B-C), nedaleko Ramsau. Blíže k ČR můžete s dětmi vyzkoušet i kraťoučké ferraty na Peilsteinu (A) (vhodné pro naprosté začátečníky), pro první krůčky na ferratě se skvěle hodí i Obertraun Klettesteig (B).

Obtížnost ferrat
Rakousko primárně značí své zajištěné cesty v tzv. „Schallově“ stupnici, tedy písmeny abecedy. A je nejjednodušší, E je extrém. Nové zajištěné cesty, které se staví, se dostávají už do obtížnosti F. Mimo Alpy se můžete vydat i na obtížnost G (Kanárské ostrovy). Pro začátečníky doporučují metodici rakouského alpského svazu ferraty do maximálního stupně obtížnosti C. Náročnější zajištěné cesty už vyžadují více lezecké techniky, sílu v rukou a určitou míru zkušeností. Na „efkové“ zajištěné cesty si někteří místo ferratové obuvi brávají dokonce klasické lezečky, i tak jsou tyto extrémní cesty hodně postaveny na „ručkování po ocelovém laně“. Rukavice rozhodně s sebou! A propos – co mít vlastně vše na ferraty s sebou?

Vybavení na ferraty
Obšírnější doporučení k vybavení na ferraty si můžete přečíst zde, shrňme si ale hlavní zásady. Bez helmy, sedacího úvazku a ferratového setu se na zajištěné cesty jednoduše nechodí. Helma by měla mít certifikaci na lezení. Krom toho, že chrání hlavu před obitím o skálu, chrání hlavně proti pádu čehokoli z výšky (kameny, mobily..). Větrací otvory v horní části, jako znáte u cyklohelem, zcela logicky helma na ferraty mít nesmí.
Sedacích úvazků existuje více typů – lze nosit nepolstrovaný sedák určený primárně pro via ferraty, nebo si vzít klasický lezecký sedák. Začátečníkům, lezcům s těžším batohem, dětem, na extrémně těžké zajištěné cesty a těm, co nemají výrazné kyčle, se doporučuje kombinovat sedací úvazek s úvazkem prsním. Nejnáročnější ze všeho bývá rozhodně výběr ferratového setu. Ačkoli všechny aktuálně nabízené na trhu musí splňovat stejnou normu, najdeme v nich rozdíly. A pozor na správné pužívání, viz tento článek. Někdo sází více na hmotnost setu. Někdo řeší barvu. Proč ne. Někdo vybírá podle toho, jak se mu ovládají konkrétní karabiny. Dlaňové nebo se sklouzávací objímkou. Samozřejmě existují i úvazky pro děti.
Nezapomeňte si vzít ferratové rukavice. Je to drobnost, která ale ušetří opravdu hodně sil. Fyzických i těch psychických. Také je třeba mít správné boty, tzv. nástupovky. O obuvi na ferraty více v tomto článku.

Bezpečnost na ferratě
Ať už vás karabiny nacvaknou kamkoli, nezapomínejte na bezpečnost pohybu na ferratě!
- Vybírejte si obtížnost cest adekvátní svým aktuálním schopnostem.
- Plánujte si předem túru, řešte únikové varianty, mějte časový plán.
- Než vyrazíte, omrkněte si předpověď počasí, při riziku bouřky nebo deště na ferratu nechoďte.
- Mějte odpovídající vybavení, krom toho ferratového i dostatek jídla a tekutin, lékárničku, teplejší oblečení, nabitý telefon.
- Než na ferratu nastoupíte, zkontrolujte si navzájem vybavení. I to, jak jste navázáni.
- Na ferratách dodržujte bezpečnostní rozestupy.
- Vždy buďte zajištěni minimálně jednou karabinou.
- Myslete na to, že jakákoli horská túra končí až bezpečným sestupem.
Podrobnější info k vybavení na ferraty v tomto článku.
Tak buďte opatrní a užijte si svá ferratová dobrodružství v Rakousku!