Víte, kam na via ferraty v ČR a okolí?
Marie Lollok Klementová
5 minut čtení
Úvodem rovnou doporučení. Nemusíte jezdit nikam daleko a obětovat tomu celý víkend. Ačkoliv nemáme v ČR velehory, ani nejsme ferratová velmoc, právě u nás je řada terénů, které vysloveně vybízejí k tomu vyzkoušet si, jestli vás via ferraty budou bavit. Ať už se jedná o krátké, několikametrové jednoduché cesty, nebo velké ferratové stěny. A to téměř ve všech koutech republiky. A ferraty jdou skoro vždy spojit s příjemným, třeba i rodinným, výletem. Pojďme se na na ně společně podívat, vezmeme to od severu Čech po Moravu.
Obsah článku
- Via ferraty v severních Čechách
- Via ferraty v Lužických horách
- Via ferraty v Jizerských horách
- Ferrata Vodní brána u Semil
- Via ferraty v jižních Čechách
- Via ferraty na Moravě
- Vybavení na ferraty
Via ferraty V severních Čechách
Bezesporu nejvyhlášenějším tuzemským ferratovým komplexem je Pastýřská stěna v Děčíně. Jeho jednoznačnou výhodou je lokalita v centru města. Přímo u Labské cyklostezky a pohodlně dosažitelná i vlakem. Ke stěně dojdete od nádraží za pár minut pěšky, pod skálou si můžete schovat batoh nebo kolo v uzamykatelných boxech.
Zdejší ferraty ale nejsou vhodné pro úplné začátečníky, lehčí cesty obtížnosti B tady najdete jen dvě. Naopak je to ideální stěna pro pokročilé. Nechybí převisy, lezení v komíně či vzdušný „Karlův most“. Pokud nemáte vlastní vybavení, u stěny funguje i půjčovna. Topo nákres k ferratám najdete na řadě českých serverů i přímo fyzicky pod stěnou, nejadekvátnější značení obtížnosti ale nabízí Bergsteigen.com.
Popularita děčínské stěny inspirovala jejího autora Karla Bělinu k „navrtání“ dalších zajištěných cest na skalkách v okolí Českého Švýcarska. Krátké cvičné ferraty si můžete vyzkoušet v Srbské Kamenici. A když už se budete pohybovat na severu s ferratovou výbavou, přibrzděte i na Poustevně (nízký ferratový komplex v bývalém pískovcovém lomu) nebo na hradu Blansko (několik kratších cest obtížnosti B, končí u hradeb). A pozor: jestli jste si brousili zuby i na ferraty Vrabinec, tak bohužel. Ferraty byly odstraněny a Vrabinec je opět čistě lezeckou oblastí. Tour po ferratách v okolí Ústí můžete doplnit i o krátkou Lužickou spojku (C).
Ferraty v Lužických horách
V době kovidové by se tato kapitola musela vypustit. Ferraty Lužických hor totiž leží už za hranicemi, na německé straně, a v době nejtužšího lockdownu tak byly pro nás nepřístupné. Dvě nejznámější najdete nedaleko skalního hradu Oybin. Začněte “zadrátovanou Jeptiškou” – Nonnensteig (C/D). Před pár lety přidali správci této ferraty novou únikovou variantu v horní části stěny, a tak už lezce nemusí děsit déčkový převis na jejím konci, který dokázal mnohé odradit a dost vystrašit. Jinak je celá Jeptiška příjemné a nenáročné lezení. Nedaleký Alpiner Grat (C) už je sice kratší, ale více vertikálně vedená cesta, která dokáže začátečníky trochu potrápit. Zatímco na Nonnensteig Klettersteig lze vzít i děti, u Alpiner Gratu zvažte, kolik mají děti energie a jak jsou vysoké. Cesty jsou netradičně vedeny na pískovci, tak si jen pohlídejte počasí, za mokra a deště sem nejezděte. Jestli máte po slezení obou cest ještě dost síly, o pár desítek kilometrů směrem na sever můžete denní program doplnit o cesty Apollofalter (B), Riesenboulder (D) a Spitzberg (C/D).
Ferraty v Jizerských horách
Když už budete v Lužických horách, nemáte to daleko do Liberce. Před 10 lety zde vyklidili a zrenovovali starý lom a vybudovali horolezeckou arénu. Uprostřed města si tak můžete půjčit vybavení a ferraty vyzkoušet. Cest je zde více, od lehčích obtížností B, po silový C/D převis. Skvělé na trénink. Areál se zamyká, pokud se sem chystáte, ověřte si otevírací dobu. V severní části Jizerských hor, u hranic s Polskem, natrefíte na kratší a lehčí ferratu Kočičí kameny (B/C). Stojí u chaty Hubertka, ideálně se k ní dostanete po červené turistické značce z Lázní Libverda.
Ferrata Vodní brána u Semil
Tahle zajištěná cesta si zaslouží samostatný odstavec. Najdete ji v přírodní rezervaci Údolí Jizery a patří k nejstarším ferratám v ČR. Na žulovém masivu skalní Věže Vodní brána jsou aktuálně vytyčeny 3 lezecké směry, nejlehčí modrá linie obtížnosti B/C, červená C/D a nejtěžší fialová s volitelným „E“ úsekem.Takže každý si přijde na své. I tady zakomponovali stavitelé lanový most a nechybí vrcholová knížka. Jste v přírodní rezervaci, proto pro sestup využívejte značenou stezku.
Ferraty ve středních Čechách
V příjemné vzdálenosti od Prahy si můžete zalézt na ferratách Slánská hora. Je to ferratový komplex provozovaný městem Slaný, se sedmi cestami obtížnosti od B po E na čedičové skále. Jedna z mála ferrat v ČR, kde si můžete zkusit lézt komínem. I tady nechybí mostík, ferrata je ideální pro nácvik techniky. Pokud můžete, vyberte si pro návštěvu všední den, o víkendech zde bývá celkem plno.
Ferraty v jižních Čechách
Nejsou sice tak hezky „po ruce“, jako ferraty na severu Čech, ale jsou to cesty, které stojí za zmínku. Nejtěžší ferrata v ČR je známá ferrata Bechyně (E) nad řekou Lužnice. V podstatě traverz nad řekou, který musíte přelézt tam i zpět. Kratší a lehčí cestu v údolí Lužnice najdete i u Tábora, tady se nebojte vzít i děti. Nad Vltavou, u Hluboké, najdete ferraty obtížnosti B a C/D, s délkou 150, respektive 400 metrů. Pozor – zdejší ferrraty jsou jednosměrné. A v Českém Krumlově začali budovat v roce 2021 zajištěné cesty na skále Havranka. Aktuální obtížnost je za C, chystá se zde i lehká ferrata pro děti.
Via ferraty na Moravě
Morava až tak pestrá na ferratové lokality není. Na druhou stranu jste schopni moravské ferraty s trochou výdrže přelézt za jediný den. Nebo na pohodu za víkend. Dvě krásné linie jsou vytyčeny u vodní nádrže Vír na Vysočině. Ledová stěna i Jezerní stěna mají úseky maximální obtížnosti B/C a zvládnou je i děti od cca 7 let. Ledová stěna má i své pokračování v Horní Vyhlídce (D).
Z Víru je to už jen 55 minut přejezd do Moravského krasu, do lanového parku Velká Dohoda. Tady se na ferratovou stěnu platí vstupné, cesty jsou vedené na vápencových stěnách bývalého lomu a najdete tady všechny běžné obtížnosti. Od “áčkových” traverzů, vhodných i pro menší děti, přes vyzývavý převis obtížnosti E. Od ferrat si tady můžete odskočit na zipline, do lanového parku nebo se jen občerstvit v místním bufetu. Budete přitom uprostřed lesa, stranou jakékoli civilizace. Pravda, s alpskými ferratami zde srovnávat nelze, ale jako jednodenní úvod do ferratového světa je tento areál naprosto dokonalou volbou.
Vybavení na ferraty
Ať už lezete ferraty v ČR nebo v Alpách, doporučené vybavení na ferraty je stále stejné. Vždy si na ferraty berte helmu s certifikací na lezení, sedací úvazek a ferratový set. Pochopitelně i vhodný batoh a správné boty. O botách více v tomto článku.
Na Pastýřské stěně, v Bechyni i na Hluboké asi ale více než kdekoli jinde oceníte i odsedávací smyčku. U ferrat ve městech nebo areálech z důvodů přeplněnosti dalšími lezci, u ferrat nad řekou z důvodů delších, silových traverzů. Vyplatí se investovat do speciálních ferratových rukavic. A ačkoli nebudete na ferratě celý den, přibalte do batohu lékárničku.
Bezpečnost na ferratách
Připomenout si, jak se bezpečně chovat na zajištěných cestách, není nikdy od věci. Ačkoli máte pocit, že na našich českých ferratách se nemůže nic stát, protože jsou krátké, opak je pravdou. Na Pastýřské stěně v Děčíně není vzácností vidět pád na ferratě v přímém přenosu. Štěstí přeje připraveným, tak to nepodceňujme.
Rady, které nezaznívají tak často
- nepřeceňujte vlastní síly, pokud nemáte zkušenosti s cestami obtížnosti C, nepouštějte se do těžkých ferrat obtížnosti E
- nenechejte se vyhecovat k těžším cestám, pokud se cítíte už unavení
- myslete na bezpečné rozestupy, hlídejte si lezce před vámi
- ověřte si, jaké jsou možnosti úniku, jak jsou bezpečné a dlouhé sestupové varianty
- stáhněte si do „offline“ mapy, ne všude bývá mobilní signál, když hledáte cestu
- zkontrolujte si předpověď počasí, za mokra, deště a bouřky na ferratu nechoďte, ferraty na pískovci bývají po dešti navíc zcela uzavřené
A hlavně, ferraty jsou tady od toho, abyste si je užili! Netrapte se a pokud se necítíte na laně příjemně, zvolte si raději nelezecký, turistický cíl výletu!