Výrobky s BLUESIGN® STANDARD = šetrně k životnímu prostředí
Bluesign® standard
Na rozdíl od mnoha jiných eko-značek se bluesign ® standard zaměřuje nejen na to, zda konečný produkt obsahuje znečišťující látky nebo zbytky chemikálií, ale na celý výrobní proces jeho jednotlivých složek. Důvod je jednoduchý: Výrobek může na trh vstoupit „čistý“, pokud se při jeho výrobě používají neznečištěné materiály.
V každé fázi výrobního řetězce, od surovin až po hotové zboží, je zkoumán způsob, jak optimalizovat proces z hlediska výběru materiálů, spotřeby energie a vody, použití chemických látek, hladiny hluku, emise do ovzduší a vody, jakož i bezpečnost a ochrana zdraví. Bluesign® screeningový nástroj slouží jako základ, na kterém jsou výrobní zařízení přezkoumávána nezávislými odborníky.
Pouze tehdy, když místo výroby úspěšně provedlo navrhovaná opatření ke zlepšení, může se stát systémovým partnerem bluesign®. Proto Bluesign standard zajišťuje ochranu spotřebitele a životního prostředí přímo na místě a ne až na konci výroby ve zkušebnách. To také znamená, že ochrana spotřebitele a životního prostředí není garantována pouze u jediného výrobku, ale u všech produktů pocházejících z dané výroby.
Bluesign standard má směrnice pro dva různé druhy etiket. „Bluesign approved fabric“ (látka schválena bluesign normou) se týká textilií použitých v nějakém výrobku, zatímco označení „bluesign product“ (bluesign výrobek) zahrnuje všechny komponenty výrobku. Etiketa „bluesign approved fabric“ se používá u výrobků, kde 90% z použitých textilií odpovídá bluesign normě. Zbylých 10% textilního materiálu nemůže přijít do přímého kontaktu s kůží a musí být v souladu s bluesign seznamem standardních látek (BSSL).
Výrobky se štítkem „bluesign product“ jsou první ligou: 95% použité textilie musí být bluesign certifikovaná látka („bluesign approved fabric“). Zbývajících 5%, které nesmí přijít do přímého kontaktu s kůží, musí dosahovat úrovně v souladu s BSSL a také musí projít laboratorními testy.
Kromě toho potisky, nášivky a příslušenství jako jsou spony a pásky musí být rovněž v souladu s bluesign normou. V současné době existuje prozatímní dohoda, která uvádí, že 30 % příslušenství musí vyhovovat bluesign normě.
Firma deuter a Bluesign® standard...
Firma deuter je na dlouhé a náročné cestě. Samozřejmě, že je mnohem jednodušší vyrobit tričko ze 100% bavlny nebo polyesteru v souladu s bluesign normou, než vyrobit batoh složený z nejméně 220 různých dílů!
To je také důvod proč naštěstí existuje stále větší množství výrobků se štítkem „bluesign approved fabric“. Těch, kteří mají označení „bluesign product“ je o poznání méně a jsou to většinou firmy z oděvního odvětví. Certifikace „bluesign product“ je v současné době nereálná pro výrobek tak komplexní jako je batoh. Nicméně firma deuter společně s jejich partnery pracuje na implementaci bluesign normy v celém jejich dodavatelském řetězci. Cílem firmy je vyrábět batoh s certifikací „bluesign product“.
Další informace o bluesign standard zde: www.bluesign.com
Zdroj www.deuter.com
Podobné články
Recenze: Testujeme skialpové kalhoty La Sportiva Orizon
3 minuty čtení
13. 3. 2025, Tereza Bačinová, Magdaléna Válková


Jordánsko: exotický trek horami a pouští – Jordan Trail
5 minut čtení
5. 3. 2025, Marek Žampach


Srí Lanka: Perla Indického oceánu, ráj čaje i exotické přírody
7 minut čtení
24. 2. 2025, Tereza Jandová

