Zimní kondiční kurz běžecké péče – jaký je a proč tam prostě musíš
René Kujan
4 minuty čtení
V nabídce HUDY zákaznických kurzů najdeme také něco s podivuhodným názvem Zimní kondiční kurz. Také jste si mysleli, že v zimě se na kondici nemusí pracovat, že stačí raději počkat za pecí, až se forma sama dostaví? Anebo maximálně na kondici sice pracovat, ale až na jaře, až bude tepleji? Řekněte důrazné Ne! svému línějšímu vnitřnímu já a vyrazte příště s námi! Je na co se těšit, bude na co vzpomínat.

Kdo vede běžecké kurzy?
Na čtvrteční večerní příjezd účastníků Zimního kondičního kurzu navazuje komplexní představení programu, představení realizačního týmu fyzioterapeutů, sportovních lektorů, instruktorů speciální armádní tělesné přípravy a podobně. Tým lidí starajících se o pohybu lačné svěřence je opravdu pestrý a široký. Vyrazíte-li na kurz opakovaně, seznáte, že se i částečně mění a obměňuje, což přispívá jednak k pestrosti programu, jednak k jisté jeho neopakovatelnosti. Na závěr úvodního shromáždění se představují účastníci a mají i široký prostor k tomu vyjádřit účinně své vlastní představy, s nimiž se na tento kurz vypravili.
To pravé ořechové pro všechny kategorie
Velkou devizou kempů pod patronací Běžecké péče jsou široké možnosti individualizace programové náplně. Nejde jen o samotný fakt, že jednotlivé bloky programu jsou volitelné, tedy že si každý může zvolit, na co půjde a na co ne, a seskládat si tak tréninkový den podle svého. Pokud dojde k tomu, že se u někoho objeví nějaká indispozice nebo s ní už přijíždí, nevadí. Realizační tým je na to připravený a s opravdovou a nehranou ochotou upraví dotyčné či dotyčnému program a věnuje se mu také individuálně.

V případě kurzu zimní přípravy je místem běžeckého zdokonalování komplex s názvem Ořechový dvůr nedaleko Písku. Už samotný název nám naznačuje, že tady se bude odehrávat to pravé ořechové pro všechny příznivce běhu za jakýchkoli podmínek. Vkusně zrekonstruované hospodářství na kraji jihočeské vísky poskytuje skvělé zázemí pro výběhy po kopcích a lesích Blatenské pahorkatiny, přičemž vrch Velký Kamýk s přilehlou rozhlednou vytváří nejeden vrchol tréninkového snažení.
Vyváženost zátěže, regenerace i stravy
Ořechový dvůr poskytuje kromě podmínek pro velmi pohodlné spaní skvělé kurzovní zázemí. Zrekonstruovaná stodola přeměněná na prostorný a vyhřívaný cvičební sál, přednášková místnost v podkroví s příjemně domáckou atmosférou, zahradní bazének hloubky dospělého muže, rozlehlá kuchyň s jídelnou, kde nesmí chybět kachlová kamna nebo vyhřívaná podlaha... Velkou devizou běžeckých kempů je také fakt, že si s sebou vozí vlastního kuchaře, respektive šéfkuchaře – Martina Macháčka. Vyvážená strava se tak stává skvělým protipólem vyvážené zátěži a regeneraci.

Pátek a sobota představují dny plné rozmanitých aktivit, kdy je program dopodrobna rozplánován od 7:30 do 21:00. Samozřejmě i tady platí možnosti individualizace, i třeba vynechání některého bodu programu. Pravidelným zahájením dne je dnes již legendární rozcvička. Motivační výběh na nejvyšší bod v okolí spojený s návštěvou rozhledny vytvoří tu správnou chuť na snídani. Zájemci a zájemkyně o otužování chladným vzduchem nastupují na rozcvičku spoře oděni. Ti, kteří dávají přednost otužování chladnou vodou, zakončují rozcvičku pocucháním ledů v zahradním jezírku.

Něco navíc? No tak určitě!
Krásně probraní, řádně nasnídaní a následně zrelaxovaní nastupují účastníci k dalším bodům programu. Ty se odehrávají tu ve stodole, tu pod zastřešenou terasou, tu venku pod širým nebem. Na pořadu dne je péče o ideální nastavení běžeckého těla ve všech směrech (posturální příprava), běžecká abeceda, práce na koordinaci jednotlivých svalových partií, běžecký kruhový trénink, silový kruhový trénink, protahování rotačním i statickým způsobem, relaxace, reflexní terapie a další.

Celkově se během dne prostřídá na osm bloků pohybových aktivit. Běžecké nácviky, posilování a kruháče střídá v pravidelných intervalech posturální péče, jídelní a zažívací intermezza stejně jako motivační přednášky. Nebudeme přehánět, když budeme tvrdit, že i pro zkušené běžce se vždy najde něco, co si mohou odnést. Tedy... nemyslíme tím úplně těch několik desítek párů různých velikostí několika vybraných modelů trailové obuvi La Sportiva. Ty si mohou účastníci na kurzech bezplatně vyzkoušet.

Co je potřeba s vynikající kuchyní na kurzu také vypíchnout, jsou dostatečné časové prostory na řádné zažívání. Zátěž po jídle je dále aplikována postupně a přiměřeně, což je pro výkony, ale i pro celkovou pohodu účastníků velmi důležité. Po jídle je vždy dost času zalézt si na chvíli na lože, lépe však na kachlovou pec, případně do závěsného houpacího křesla na verandě. Socializačně dychtiví jedinci využívají tyto pauzy ku kolektivní relaxaci, třeba nad dobrou kávou, takže není výjimkou, rozléhá-li se po chodbách přátelský smích. Není vyloučeno ani to, že si z kurzu odvezete i nové přátele, s nimiž budete holdovat běhu i po návratu domů.

největší pozitiva HUDY běžeckých kurzů
Jaká jsou v kostce největší pozitiva HUDY běžeckých kurzů?
- pestrý program
- špičkoví instruktoři v počtu 4+
- možnosti a ochota rozsáhlé individualizace
- vlastní kuchyně od vlastního šéfkuchaře
- dostatek regeneračních a zažívacích pauz
- motivační přednášky
- testování běžecké obuvi La Sportiva
Nejbližší běžecký kurz je už v květnu. Tam musíš taky být!