Blog

Nové články

:

Vše

Jižní Afrika – trek v horách, stopování v civilizaci

Jižní Afrika – trek v horách, stopování v civilizaci 6 minut čtení

Jižní Afrika není destinace na týden, a snad ani na měsíc. Obří množství přírodních a kulturních krás na rozlehlém území není nic co by se dalo sfouknout krátkou návštěvou. Při návštěvě vás čekají přesuny. Hodně přesunů, jejichž délku bude většinou označovat trojciferná číslice. Hned od začátku nám tak bylo jasné, že jestli chceme vidět na naší třítýdenní akci maximum, budeme do toho muset pěkně šlapat!

28. 3. 2023, Marek Žampach

Emerich Rath, outdoorový vizionář

Emerich Rath, outdoorový vizionář 5 minut čtení

O Emerichovi Rathovi, v mnoha ohledech jedinečné až neuvěřitelné, a tudíž obdivuhodné postavě, toho bylo zejména v uplynulé dekádě napsáno poměrně mnoho. To je jednoznačně pozitivní, protože tento chlapík, oplývající od mládí výjimečným sportovním a intelektuálním nadáním, ale především nezměrným potenciálem nadšení a lidskosti, byl po válce z českých, potažmo evropských dějin vesměs vytěsněn. Důvod? V různých dějinně politických etapách 20. století zkrátka nezapadal do struktury příběhů, které většinou vyrůstaly z národního a politického podhoubí. Rehabilitace se dočkal až relativně nedávno, o to četněji jeho košaté životní zkušenosti, a nejen sportovní majstrštyky reflektovala média všeho druhu. V následujícím textu se tedy zaměřím zejména na jeho vztah ke sportu, přírodě, trampingu, tedy obecně řečeno outdooru.

23. 3. 2023, Libor Dušek

Přechod Orlických hor – rady a tipy pro turisty

Přechod Orlických hor – rady a tipy pro turisty 4 minuty čtení

Orlické hory jsou zapomenutý kraj lákající k několikadennímu přechodu. Ukrývají místa dýchající dobou, kdy se zde pilně budovalo a připravovalo na obranu hranic. Nejen ti, kteří se zajímají o 2. světovou válku, se na chvíli zamyslí, jaké to zde asi tehdy bylo. A zvlášť jaké to muselo být po zjištění, že veškerá snaha byla zbytečná. Délka celého přechodu bude záviset na místě, kde budete začínat a končit, ale můžete se dostat i na hezkých 75 kilometrů, které se dají za tři až čtyři dny lehce zvládnout.

21. 3. 2023, Tereza Jandová

ČÍM A NA ČEM VAŘIT? – III. PLYNOVÉ VAŘIČE

ČÍM A NA ČEM VAŘIT? – III. PLYNOVÉ VAŘIČE 8 minut čtení

Plynové vařiče jsou asi právem nejoblíbenějším druhem vařičů u nás. Proč právem? Jaké mají výhody a jakými naopak trpí neduhy? V obsáhlém článku si přiblížíme všechny plusy a minusy, a to za plusových i minusových teplot. Podíváme se na nejrůznější konstrukce plynových vařičů a zahledíme se i na zoubek nejrůznějším plynným palivům v tekutém i plynném skupenství. A naučíme vás i pár šikovných triků, jak si pohodově uvařit i za obtížných situací či velmi nízkých teplot anebo na téměř prázdné kartuši.

17. 3. 2023, Michal Sladký / René Kujan

POD POKLIČKU: Slavíme ve velkém stylu 10. narozeniny HUDY lezecké stěny v Ústí

POD POKLIČKU: Slavíme ve velkém stylu 10. narozeniny HUDY lezecké stěny v Ústí 4 minuty čtení

Už celých 10 let se můžeme těšit z HUDY lezecké stěny v Ústí nad Labem. A protože rádi slavíme ve velkém stylu, připravili jsme si pro vás dárek. Dárek v podobě zbrusu nové boulderovky hned ve vedlejší hale. Na 550 m2 lezecké plochy se můžete popasovat s více jak 120 boulder problémy. Nově vybudovaná boulderingová hala se svými parametry řadí k nejmodernějším stěnám v republice.

15. 3. 2023, HUDY tým