Blog

Nové články

:

Vše

Emerich Rath, outdoorový vizionář

Emerich Rath, outdoorový vizionář 5 minut čtení

O Emerichovi Rathovi, v mnoha ohledech jedinečné až neuvěřitelné, a tudíž obdivuhodné postavě, toho bylo zejména v uplynulé dekádě napsáno poměrně mnoho. To je jednoznačně pozitivní, protože tento chlapík, oplývající od mládí výjimečným sportovním a intelektuálním nadáním, ale především nezměrným potenciálem nadšení a lidskosti, byl po válce z českých, potažmo evropských dějin vesměs vytěsněn. Důvod? V různých dějinně politických etapách 20. století zkrátka nezapadal do struktury příběhů, které většinou vyrůstaly z národního a politického podhoubí. Rehabilitace se dočkal až relativně nedávno, o to četněji jeho košaté životní zkušenosti, a nejen sportovní majstrštyky reflektovala média všeho druhu. V následujícím textu se tedy zaměřím zejména na jeho vztah ke sportu, přírodě, trampingu, tedy obecně řečeno outdooru.

23. 3. 2023, Libor Dušek

Přechod Orlických hor – rady a tipy pro turisty

Přechod Orlických hor – rady a tipy pro turisty 4 minuty čtení

Orlické hory jsou zapomenutý kraj lákající k několikadennímu přechodu. Ukrývají místa dýchající dobou, kdy se zde pilně budovalo a připravovalo na obranu hranic. Nejen ti, kteří se zajímají o 2. světovou válku, se na chvíli zamyslí, jaké to zde asi tehdy bylo. A zvlášť jaké to muselo být po zjištění, že veškerá snaha byla zbytečná. Délka celého přechodu bude záviset na místě, kde budete začínat a končit, ale můžete se dostat i na hezkých 75 kilometrů, které se dají za tři až čtyři dny lehce zvládnout.

21. 3. 2023, Tereza Jandová

ČÍM A NA ČEM VAŘIT? – III. PLYNOVÉ VAŘIČE

ČÍM A NA ČEM VAŘIT? – III. PLYNOVÉ VAŘIČE 8 minut čtení

Plynové vařiče jsou asi právem nejoblíbenějším druhem vařičů u nás. Proč právem? Jaké mají výhody a jakými naopak trpí neduhy? V obsáhlém článku si přiblížíme všechny plusy a minusy, a to za plusových i minusových teplot. Podíváme se na nejrůznější konstrukce plynových vařičů a zahledíme se i na zoubek nejrůznějším plynným palivům v tekutém i plynném skupenství. A naučíme vás i pár šikovných triků, jak si pohodově uvařit i za obtížných situací či velmi nízkých teplot anebo na téměř prázdné kartuši.

17. 3. 2023, Michal Sladký / René Kujan

POD POKLIČKU: Slavíme ve velkém stylu 10. narozeniny HUDY lezecké stěny v Ústí

POD POKLIČKU: Slavíme ve velkém stylu 10. narozeniny HUDY lezecké stěny v Ústí 4 minuty čtení

Už celých 10 let se můžeme těšit z HUDY lezecké stěny v Ústí nad Labem. A protože rádi slavíme ve velkém stylu, připravili jsme si pro vás dárek. Dárek v podobě zbrusu nové boulderovky hned ve vedlejší hale. Na 550 m2 lezecké plochy se můžete popasovat s více jak 120 boulder problémy. Nově vybudovaná boulderingová hala se svými parametry řadí k nejmodernějším stěnám v republice.

15. 3. 2023, HUDY tým