Co je to bouldering?
Co vlastně znamená bouldering?
Bouldering je u nás stále rozšířenější lezecká disciplína. Jedná se o lezení bez lana na menších skalách - balvanech, kde je obtížnost zhuštěna do několika kroků.
Při boulderingu si lezec může vyzkoušet posouvat své lezecké hranice v obtížných sekvencích bez omezení psychického tlaku z výšky či ze zranění (tedy i zde záleží na dobrém chytači a vhodně položené bouldermatce).
Bouldering často připomíná gymnastiku
Bouldristi předvádějí představení, které je bohaté na silové gymnastické kroky, visy, vzpory, precizní přesouvání těžiště do nejnemožnějších poloh, přesnou koordinaci pohybů, kde i sebemenší chyba a nedostatečná soustředěnost ukončí váš pokus v problému.
Bouldering je také společenská událost...
I takové kroky se při boulderingu provádějí
Není nad to vyrazit si na bouldry s partou stejně posedlých lidí, vymýšlet společně kroky v boulderu, navzájem se povzbuzovat a užít si společně krásu volného pohybu na šutrech roztroušených široko daleko. A také, čím více lezců na bouldering, tím více chytačů, bouldermatek a bezpečných pádů do měkka i z vyšších boulderů.
Pokud vyrazíte sámi, bouldrujte jen do bezpečné výšky, nebo traverzujte a raději dejte svým blízkým vědět, kam míříte.
Potřebné vybavení
Velkou výhodou boulderingu je minimum lezeckého vybavení. Postačí vám pouze:
- lezečky: Speciální obuv, která chrání nohu, umožňuje stání na malých stupech a zajistí přilnavost ke skále.
- bouldermatka: Měká podložka, která chrání v případě pádu před úrazem. Je skladná, odolná a nosí se na zádech nebo přes rameno.
- batoh - Hodí se měnší, jednokomorový batoh nebo taška. Kam s batohem, když na zádech musíte nosit bouldermatku? Batoh můžete připevnit buď na bouldermatku nebo ho vtěsnat do bouldermatky.
- pytlík na magnezium - Malý vak s chemickým přípravkem magneziem, který omezuje pocení rukou. Populární je také větší pytlík, který dovoluje vysušování obou rukou zároveň.
-
Do vybavaní můžete zahrnout i deštník... Ochrana proti dešti nebo slunci :)
sportovní oblečení- Pro bouldering je vynikající pohodlné sportovní oblečení, které poskytuje volnost pohybu. Kombinace materiálu bavlna a Lycra je ideální.
- magnézium
- tejpovací páska na děravé prsty
- kartáček na čištění chytů
- malý kobereček na očištění lezeček před nástupem do boulderu
Pár zásad, které by bouldristi měli dodržovat
- Boulder očisti od magnezia malým jemný kartáčkem před a po bouldrování (ocelový kartáč a jiné tvrdé kartáče, které by skálu mohly nenávratně poškodit nepoužívat).
- Před nástupem do boulderu si očistěte lezečky od nečistot o malý kobereček.
- Co si do skal přines, to také odnes, včetně odpadků.
- Místo trhání borůvek mezi pokusy se raději věnujte chytání kamaráda bouldristy a to takto:
Sleduj lezce po celou dobu lezení. Snaž se lezce během pádu srovnat tak, aby dopadl na bouldermatku a nohama na zem.
Chytač se musí zaměřit na těžiště lezce, nejlépe v úrovni pasu. Cílem je opět usměrnit pád lezce tak, aby trefil bouldermatku, nepřetočil se na záda a netrefil vyčnívající kořen, kámen atd.
Pokud je boulder nízkého charakteru a nemůžete stát pod lezcem, hlídejte správné umístění bouldermatky a usměrněte pád lezce tak, aby si nezranil hlavu např. o vyčnívající kámen.
Tipy pro začínající bouldristy
- Vyražte se zkušenejším kamarádem.
- Vybírejte si nižší kameny.
- Vybírejte si lehčí bouldery v kolmém či lehce položeném sklonu, ve kterých není až zas tak nutná síla paží, ale procvičíte si především práci nohou, začnete jim důvěřovat, což je základ pro dobrou lezeckou techniku.
- Vyzkoušejte si pády do bouldermatky.
Bouldristi mají v zimních měsících hlavní sezonu...
Se zimou přichází i ideální podmínky na bouldrování. Chyty, které v létě nejdou udržet, v zimě díky dobrému tření udržíte o dost snadněji. Zimní bouldering je ale pro otrlé. Jak si ho zpříjemnit?
- Volit jižní svahy.
- Dobře se před lezením protáhněte a prohřejte.
- Lezečky mezi pokusy schovávejte pod bundu.
- Udržujte ruce a nohy během odpočinku v teple.
- Mezi další vybavení patří termoska s čajem, rukavice, péřová bunda a teplé zimní boty s kožíškem.