Jak se obléknout do spacáku
Marek Žampach
5 minut čtení
Koupili jste si drahý spacák s doporučenou komfortní teplotou pod bod mrazu a při prvním odzkoušení vám v něm byla zima již v teplotách kolem nuly? To se může stát. Chyba však většinou nebývá ve spacáku, ale v nějakém jiném faktoru ovlivňujícím požitek ze spaní. Pojďme se tedy trochu mrknout na to, co může ovlivňovat kvalitu vašeho spánku ve spacáku.
Teplotní komfort
Důležité je uvědomit si dvě věci:
1. Spací pytel sám od sebe nehřeje ale teplo akumuluje.
2. Pokud vlezete do spacáku už promrzlí, bude vám zima i dál. Teplotní komfort udávaný výrobcem i podle normovaného měření může být velice orientační. Každý jsme totiž jiný a naše subjektivní vnímání chladu je odlišné. Zatímco jeden se div nepotí, druhý vedle mrzne. Údaj navíc nepočítá s okolními faktory jako je například únava z celodenního chození po horách, hlad, okolní větrné podmínky apod. Toho, co ovlivňuje náš pocit z vnímání teplotního komfortu, je zkrátka opravdu veliké množství. První bod vyřešíte tím, že se před spaním zahřejte teplým jídlem či krátkou rozcvičkou, ale dejte pozor, abyste se nezapotili. K druhému bodu: volte spací pytel s mírnou teplotní rezervou, která bude přesahovat teplotu, ve které chcete spacák používat. Ideální třísezónní "univerzál jsou např. Rimo II 600 či Koteka II 290 od Sir Joseph.
Například Grüezi bag po měření dle teplotní normy ještě raději přidává do spacáků nějaké množství peří navíc k docílení očekávaného komfortu.
Izolace pod spacák
Ani ten nejteplejší spacák vás nebude hřát, budete-li v něm ležet na studené zemi. Spacák sám o sobě totiž moc nehřeje. Teplo, které si následně v noci užíváte, pochází od vzduchu, který si vlastním tělem ve vašem spacím vaku vytopíte. Pod vaším tělem však žádný teplý vzduch nekoluje, a proto je důležité využít nějaký izolant, který od vás odfiltruje spodní chlad a zároveň nahradí absenci vyhřátého vzduchu. Výběr správné karimatky je proto stejně tak důležitý jako výběr samotného spacáku.
Pokud zrovna uvažujete o nákupu nějaké nové karimatky, určitě doporučuji kouknout na tento článek.
Jak se obléknout do spacáku
Téma, které již bylo v různých outdoorových debatách rozebíráno ze všech stran. Jeden z názorů razí myšlenku, že do spacáku jedině nalehko, ideálně pouze ve spodním prádle. Druhý se naopak přiklání k nějakému tomu vrstvení. Pokud toho budete mít na sobě příliš mnoho, nebo budete oblečeni ve svršcích a spodcích z nevhodných materiálů, bude vám zima, protože vypocená vlhkost nebude mít možnost uniknout a bude studit. Osobně do spacího pytle lezu oblečen přiměřeně. Ideální je funkční spodní vrstva oděvu ze syntetiky nebo merino vlny. Pokud člověk spí třeba v zimních podmínkách a nemá tak teplý spacák, je dobré se trochu přistrojit, ideálně prodyšnou střední vrstvou oblečení. Pokud nemáte rádi staženou kapuci , tak si na hlavu vezměte čepici. Také teplé ponožky na nohy jsou základ. Tělo prostor ve spacím vaku vytopí i přes jednu další vrstvu navíc.
Převlékat se do suchého?
Když už jsme u toho oblékání, nabízí se další otázka týkající se toho, zda se před ulehnutím převlékat do suchého prádla. I zde hodně závisí na dané situaci. Pokud máte po dni na treku vlhké oblečení a nemáte příliš možnost ho do dalšího dne usušit, můžete využít teploty vašeho těla. Propocené triko na vašem těle pěkně uschne. Při převlékání v zimě vaše tělo navíc mírně prochladne, což není zrovna žádoucí, vezmeme-li v úvahu, že následně bude muset vytopit váš spacák. Na druhou stranu může být pocit mokrého trika na těle nepříjemný a značně ochlazující. V této problematice bych se tedy řídil danou situací a okolními podmínkami. Chodit spát ve vlhkém oblečení rozhodně není příjemné, na druhou stranu na vás triko poměrně rychle uschne, a tak by vaše utrpení nemělo trvat navěky.
Tento způsob „sušení“ svršků a spodků ve spacáku je často nezbytně nutný v rámci expedičních akcí ve velehorách a náročnějších zimních výpadů, během nichž z praktických důvodů neberete příliš oblečení navíc. Díky výhřevnosti spacáku lze přes noc samozřejmě vysušit i další části oděvů. Při zimních trecích oceňuji především suché vložky do bot. Přesto z hlediska komfortu platí pravidlo, že je lepší jít spát bez ponožek, než s ponožkami vlhkými.
Spaní ve spacáku zimě
Na spaní v zimních podmínkách je vhodné vybírat spací pytel širšího střihu, aby byl pohodlný i s další vrstvou oblečení a případně dalšího vybavení, které chcete chránit před mrazem. Sice ho budete tělesným teplem vyhřívat o něco delší dobu, ale na oplátku vám naakumulované teplo vydrží po zbytek noci. Menší a těsnější spací pytel se vyhřeje rychleji, ale pokud v něm budete příliš napěchovaní, zmáčknete izolaci a spacák nebude ideálně fungovat.
Dbejte také na to, abyste neulehali v upnutém nebo kompresním prádle. To může nepříznivě působit na krevní oběh a vaše tělo se pak hůře prohřívá. Vhodné je naopak podpořit průtok krve končetinami. K tomuto účelu lze udělat například pár jednoduchých dřepů. Rozhodně to ale nepřehánějte, abyste se nezapotili.
Pokud je opravdu veliká zima, můžete výhřevnost spacáku zvýšit například i tím, že si k sobě do pytle vezmete láhev Nalgene s horkou vodou zabalenou do nějaké látky, aby vás nespálila. Horká voda vám krásně a rychle pomůže s vyhřátím vnitřního prostoru kolem vašeho těla. Některé spacáky mohou mít v oblasti nohou zabudované dokonce i elektrické vytápění na powerbanku.
Na co si dát při spaní ve spacáku pozor
Komfort spánku může ovlivnit i zdánlivá maličkost, jako je například správně stažená kapuce kolem vaší hlavy. Hlavou uniká nejvíce tepla, a proto je velice důležité právě tuto periferii zateplit. Před použitím spacího pytle si proto v domácích pohodlných podmínkách nastudujte, jak se s kapucí vašeho pytle pracuje, aby v případě potřeby mohla správně fungovat. Mnoho spacích pytlů disponuje stahováním i v oblasti ramen. I to je vhodné vyzkoušet, aby vám v chladných podmínkách neunikalo teplo vrchem vašeho vaku. Uživatelsky problematickým může být i centrální zip.
Spaní ve stanu a spaní pod širákem
Pokud na svém výletu nebo treku plánujete spát ve stanu, počítejte s tím, že pocitová teplota uvnitř stanu bude o několik stupňů vyšší než venku. Prostor vně stanu se totiž velice rychle vydýchá a stan samotný odfiltruje vnější vlivy snižující teplotu, jako je například vítr. Při spaní ve vašem přenosném příbytku však dávejte pozor například na to, abyste se svým spacím pytlem nedotýkali okolních stěn. Vlhkost, která se na nich v průběhu noci může usadit, by následně mohla prostoupit i do vašeho spacího pytle.
Problém navlhnutí spacáku je základní věc, kterou si musíte ohlídat nejen při spaní ve stanu, ale i pod širákem. Zde je potenciálních zdrojů vlhka daleko více než ve skrytu stanu. Rosa, mlha, déšť. Pokud budete trávit ve spacáku jednu noc a další den se chystáte domů, kde pohodlně svůj spacák vysušíte, nemusí první dvě zmiňované věci představovat zase až takový problém. Jestliže ale plánujete více nocí, je vhodné riziko minimalizovat. Zkuste na spaní najít takové místo, které vás bude nějakým způsobem chránit před padající vlhkostí. Takovým místem může být například turistický přístřešek, skalní převis nebo i stromy. Ochránit vás může ale i například tarp či bivakovací vak. Při výběru bivakovacího pytle ale určitě dbejte na prodyšnost, abyste se v něm při spaní příliš nezapařili.
Pokud při použití spacáku očekáváte veliké množství vlhkosti, zvažte jakou náplň spacího pytle použijete. Obecně platí, že péřové spací pytle jsou sice teplejší a lehčí, ale s vlhkostí kamarádí o trochu méně než třeba spacáky ze syntetické izolace či vlny.
Správné spaní ve spacím pytli není žádná věda. Při dodržení několika základních zásad, které jsem se pokusil shrnout, si v něm určitě odpočnete stejně kvalitně, jako byste spali v pohodlí své peřiny. Vyberte tedy spacák s vhodným teplotním komfortem a vyrazte do terénu! Na čerstvém vzduchu se vám bude spát určitě lépe než doma.
MAREK ŽAMPACH
Mára je nadšený cestovatel, který se s oblibenou posunuje s napřaženou rukou a vztyčeným palcem. Stopem projel pořádný kus světa. Svezl se na všech možných i nemožných dopravních prostředcích, nákladním vlakem počínaje, oslem taženým povozem konče. Cestování mnohdy kombinuje se svým dalším koníčkem, kterým není nic jiného než běhání.
Přečtěte si i další články z Márova pera:
- Stopem do bývalého gulagu Vorkuta
- Na kole a stopem západní Afrikou
- Pod africkým sluncem aneb recenze kalhot Fjällräven Abisko Shade
- Jak vybrat spací pytel
- Vybíráme vložku do spacáku