Jak se starat o spací pytel
Marek Žampach
4 minuty čtení
Bez vhodného spacáku není dobré spaní v noci. Bez dobrého a posilujícího spánku v noci není dobrého ani následujícího jitra. O každý, i ten nejvhodnější spacák je potřeba se starat. Občas ho vyvětrat, vyprat, dobře skladovat i dobře průběžně udržovat. Jak na to?
Předběžná otázka by měla znít: Máte vybraný a koupený spací pytel? Protože jestli ne, tak mrkněte na to, jak vybrat správný spací pytel, pokud ale svůj spacák již máte, určitě může přijít vhod připomenout si pár tipů, jak se o něj starat, aby vám vydržel více, než jenom pár cest a vy jste byli stále v pohodě a teple.
Jak sbalit spacák
Každý spací pytel koupíte s kompresním obalem, díky kterému může dostát příjemnějších rozměrů. Tento obal však určitě neslouží k dlouhodobému uskladnění. Komprese totiž vašemu spacoši zrovna dvakrát neprospívá. Na cestách se jí samozřejmě vyhnout nedá. Mít ale spacák v kompresáku doma pod postelí je hotové peklo.

Pokud spacák do obalu musíte narvat, nikdy ho neskládejte. Vnitřní materiál je v místech ohybu namáhaný a pokud byste pytel při důkladném skládání neustále ohýbali v jednom místě, mohlo by dojít k výraznému rozlámání a poškození výplně. Nejlepší možností je tedy do kompresního obalu spacoš klasicky natlačit. Vnitřní materiál bude namáhaný pokaždé na jiném místě a v dlouhodobém horizontu bude docházet k jeho menšímu poškození.
Jak skladovat spacák
Většina lepších, převážně péřových spacáků je prodávána také s přepravním/skladovacím obalem. Je to prostě větší pytel, ve kterém můžete spacák přepravovat, aniž byste ho museli kompresit. Ani tento obal ale není úplně ideální k dlouhodobému uchovávání vašeho spacího společníka. Jedná se však o lepší variantu než kompresní obal, proto pokud nemáte v domě příliš místa na uchování jednoho, dvou či několika vašich spacáků, využijte tento vak. Je však důležité spací pytel z obalu vždy jednou za čas vytáhnout a nechat ho důkladně nadechnout a provětrat.

BUDE SE HODIT: |
Jak se obléknout do spacáku? |
Nejideálnější variantou dlouhodobého uchování spacáku je mít ho rozložený. Super varianta je zavěsit ho na dobře větrané místo s rozumnou mírou vlhkosti. Pokud pytel delší dobu nepoužíváte, čas od času ho zkontrolujte, jestli třeba nezatuchá. I zde neuškodí ho občas vyvětrat.
Jak se starat o spací pytel při vašem outdoorovém dobrodružství
Jak jsem již zmiňoval, během používání spacího vaku se kompresnímu obalu nevyhnete. Účelem kompresáku je, aby váš spacák byl co nejmenší. Všeho ale s mírou. Stáhnout kompresák na maximum vám ze spacáku sice udělá malou kuličku, ale váš spacoš vám za to zrovna dvakrát nepoděkuje. Koule o tvrdosti kamene se vám v batohu ani hezky nepřizpůsobí prostoru, takže ani z tohoto důvodu není dobré utahovat kompresák až na krev. Krizové situace, kdy máte batoh naplněný k prasknutí a pytel prostě musí být co nejmenší, určitě nenastávají vždy.

V kompresním obalu nechte spacák tedy jen po dobu nezbytně nutnou. Když ho vytáhnete, mírně s ním zatřepejte, aby do sebe vnitřní náplň mohla nasát vzduch a získat tak lepší loft, který vás následně bude hřát. Naopak při sbalení hleďte na to, aby byl spacák co nejvíce vysušen. V praxi toho samozřejmě nejde vždy docílit. Ve vlhkém prostředí spacák prostě nedoschne. V takovém případě budete muset počkat domů, nebo na chatu, kde spací pytel vytáhněte z obalu a nechte řádně vyvětrat a vysušit. K dlouhodobému uložení ho ukládejte vždy 100% suchý.
Jak prát spací pytel
Během používání spacáku se nevyhnete jeho menšímu či většímu ušpinění. Určitě se ho proto nebojte čas od času vyprat. Pravidelné praní může životnost vašeho spacího pytle výrazně prodloužit. Vnitřní materiál se pročistí a dovolí spacáku znovu nabýt lepšího loftu. Samozřejmě i zde platí zlaté pravidlo, že všeho moc škodí. Není tedy vhodné prát spací pytel po každém výletu nebo kratší cestě. Při běžném používání bych doporučil prát maximálně jednou ročně.

Praní syntetických a péřových spacích pytlů
U praní spacáku záleží, z jakého materiálu je vnitřní náplň.
Praní spacáků plněných dutým vláknem
Pokud je váš spacák z dutého vlákna, je praní celkem bezproblémové. Vždy vycházejte z pokynů, který uvádí výrobce. Doporučení pro většinu spacích pytlů je prát na 30 °C (troufám si tvrdit, že většina produktů zvládne i 40 °C). Teplotu bych volil především v závislosti na znečištění. K prostému propláchnutí nečistot z používání bude jistě stačit i těch 30 °C. Pokud na spacím vaku pozorujete nějaké vnější nečistoty, zkuste je nejprve odstranit ručně. Pomoci může potřít skvrnu koncentrovaným práškem. Pro praní můžu doporučit prací prášek od britské firmy Grangers – Performance-wash.

Sušení spacího pytle
Praní bych volil ve variantě bez ždímání, případně na velmi nízké otáčky. Počítejte s tím, že spacák během pracího cyklu nasaje velké množství vody. Dejte pozor, aby jeho váhu vaše pračka utáhla. Z tohoto důvodu doporučuji v domácích podmínkách prát spíše menší letní, nebo třísezónní spacáky. Vypraný spacák následně můžete dát vyschnout do sušičky, případně rozložit někde na sušáku, aby mohl pozvolna vysychat. Ideální je zabývat se praním během léta, kdy ho můžete dát vysychat ven. Čerstvý vzduch proudící skrze spacák výrazně zlepší schnutí. Spacák z dutého vlákna není potřeba během tohoto procesu načechrávat, stačí prostě vyčkat, než řádně proschne a následně vyrazit na další nocovačku do přírody!
Praní péřových spacáků
Prát péřový spacák je o trochu náročnější proces, ovšem ani zde není potřeba se této činnosti obávat. Základ je vlastně stejný. Z pracích prášků bych volil určitě přípravek přímo na praní peří, za mě například Down Wash od Grangers. Rozdíl oproti duťákům je v sušení. Problém totiž je, že mokré peří se opravdu silně scukne a trvá dlouhou dobu, než vyschne a získá zpět svůj původní loft. Pokud máte sušičku, máte vyhráno. Zvolte vhodný program na peří a vyčkejte. Někdo do sušičky dává společně se spacákem i tenisák nebo dva, lepší však budou přímo gumové míčky, které díky svým výstupkům váš spacák znovu dokonale načechrají.
Jestliže sušičku nemáte a kupovat ji nechcete, nezoufejte. Vyprat péřák lze i bez tohoto výdobytku moderní doby. Důležité je váš spací pytel pravidelně protřepávat tak, aby se chuchvalce pozvolna schnoucího peří postupně rozdělily. Zprvu se tento úkol bude zdát nemožný. Nejspíše vás čeká obrázek prázdných komor, ve kterých bude někde v rohu dole kus čehosi, co dříve bývalo načechrané peří. Jak ale bude spacák schnout, bude se tento cucek pozvolna rozdělovat a váš spacák znovu začne připomínat ten produkt, který jste vkládali do pračky. Jen v čistější variantně. Tak či tak to chce ale trochu trpělivosti a času věnovanému protřepávání peří. Je třeba počítat s tím, že spací pytel může schnout i několik dnů.

Důležité u péřových spacáků je znovu zmínit i intenzitu praní. Je pravda, že každým praním odplavíte z peří drobnou část jejich přirozené mastnoty a tím trochu snížíte kvalitu spacího pytle. Na druhou stranu dlouhodobým používáním nepraného spacáku jeho životnost budete snižovat daleko více. Takže perte uváženě ale pravidelně.
Co dělat, když si na praní spacáku netroufnu nebo mám těžký zimní spacák?
Pokud se praním vašeho spacáku nechcete příliš zabývat nebo k tomu nemáte řádnou pračku, není nic snadnějšího než špinavý produkt přinést k nám na prodejnu. Je jedno, jestli se bude jednat právě o spacák nebo jiný kus outdoorového vybavení. Naši odborníci od vás zašpiněný kus převezmou a za pár dnů vám ho vrátí v top vyvoněné kvalitě! HUDY pere a impregnuje.
Použití vložky do spacáku
Dobu, kdy se vyprání spacáku stane nevyhnutnou, lze odsunout používáním vložky do spacáku. Ta pohltí velké množství nečistot a velice účinně tak ochrání váš spací pytel. Vybrat vhodnou vložku do spacáku není nic složitého. Na druhou stranu ale existuje celá řada materiálů, ze kterých se vložky vyrábějí. K zorientování vám jistě pomůže článek Vybíráme vložku do spacáku.

Bivakovací pytel stojí za úvahu
Svůj spací pytel můžete před nepřízní počasí a před případnou špínou tohoto světa dále ochránit taky vhodně zvoleným žďárákem, bivakovacím vakem (anebo klidně i stanem). Jde vlastně o takový obal na spacák, do nějž si spolu s ním vlezete. Životnost spacáku můžete jeho používáním znatelně prodloužit. A stejně tak ještě zlepšit teplotní parametry spacáku. Některé žďáráky mají dokonce odraznou vrstvu, která vrací teplo zpět ke spáči. Jiné třeba mohou ochránit váš spacák i před propálením od létajících jisker z ohniště.
Ať už máte spací pytel nový nebo starý, syntetický nebo péřový, dekový nebo mumiový, vhodnou péčí jeho životnost několikanásobně prodloužíte a zpříjemníte si pobyt v něm. Určitě doporučuji se spacákům občas trochu pověnovat, dbát na jejich uskladnění a čas od času je prohnat nějakým pracím cyklem. Komfort během nocí strávených v něm vám to stoprocentně vrátí.

Podobné články
RECENZE: Testujeme běžecké vesty La Sportiva Trail 5L / Ultra Trail 10L
5 minut čtení
7. 5. 2025, René Kujan


RECENZE: Testujeme softshellové kalhoty Mammut Taiss SO Pants
5 minut čtení
29. 4. 2025, Lucia Janičová


Nejlepší spacáky 2025 + recenze - jak vybrat nejlepší
7 minut čtení
24. 4. 2025, HUDY tým

