Jak si správně vybrat trekovou obuv?
HUDY tým / Libor Dušek
5 minut čtení
Pohodlí vašich nohou patří mezi těch málo věcí, které mohou výrazně ovlivnit vaši náladu a motivaci na treku! Vaše turistické boty (pohorky) vám poskytnou tolik důležitou oporu a stabilitu v terénu a to i při nošení těžkého batohu. Pokud vede trasa v nerovném kamenitém terénu, ochrání také vaše kotníky. Vybírejte tedy pečlivě. Nechte si poradit, na co se při výběru turistické obuvi zaměřit.
Obsah článku
- Jaké turistické boty zvolit
- Správná velikost obuvi
- Správné ponožky
- Rady zkušených trekařů
- Nízké nebo vysoké boty
- Trekové sandály
- Voděodolnost a prodyšnost bot
Jaké trekové Boty zvolit?
Turistické boty byste si měli vybírat podle náročnosti trasy a povahy terénu. Pokud víte, že vaše trasa povede mokrým terénem, měly by být boty nepromokavé a vyšší než například boty na lehký trek v Alpách nebo kratší výlety v tuzemských lesích. Především ale musí být maximálně pohodlné! S materiály a tipy turistických bot se seznámíme za chvíli, nejprve si řekneme základní osvědčené rady. Každopádně nejlépe vám s výběrem pomohou ve specializovaném outdoorovém obchodě.
„Zastavte se v prodejnách HUDY a školený personál vám vě výběru poradí. Mnoho z nich má i vlastní letité zkušenosti z treků po celém světě.“
Správná velikost trekové obuvi
Když přijde na výběr správné velikosti bot, je důležité počítat s tím, že vám noha během šlapání lehce oteče. Ideálně tedy zkoušejte turistickou obuv v odpoledních hodinách, kdy už jste něco nachodili a noha je lehce oteklá. V prodejně si také vyzkoušejte chůzi z kopce (v HUDY prodejnách jsou umístěny terénní trenažéry). Při chůzi z kopce by se vaše prsty neměly dotýkat přední části boty kvůli otlačeninám na nehtech a dále hrozí poškození např. goretexové membrány.
Nejlépe byste měli vyzkoušet na nohu několik modelů a najít ten, který vaší noze nejlépe vyhovuje. Dobrá přilnavost v oblasti kotníku a paty vám pomůže vyhnout se puchýřům a špička by měla být dostatečně široká, aby vaše svaly u nohou mohly odpočívat. A samozřejmě je důležité, aby boty měly dostatečnou podporu klenby. Každý máme trochu jiný tvar nohy, proto není žádoucí výběr boty uspěchat.
![]() |
![]() |
Správné ponožky do bot
Správný výběr ponožek je stejně důležitý jako správný výběr boty. Především byste měli volit kvalitní ponožky vyrobeny z vlny nebo z kombinace vlna - syntetická směs. Do horských chladných podmínek lze nosit také dvoje ponožky: jednu ponožku těsnou a jednu tlustší, porézní. Asi nejhůře dopadnete při nošení bavlněných ponožek, které neodvádějí vlhkost od ponožky, a můžete si být jisti puchýři. Někdy není od věci použít i návleky, které zabrání padání nežádoucích přírodních materiálů do boty.
pravidla od zkušených trekařů
- Mezi další pravidla patří sundat si boty vždy, když je možnost. Ale pozor, nohy po delším pochodu a sundání bot vždy lehce otečou!
- Případně zpocené podnožky nahradit za suché.
- Na dlouhý trek byste se měli vydat s botami, ve kterých už jste alespoň několik desítek kilometrů nachodili a perfektně vám sedí. Předejdete tím puchýřům, které opravdu dokážou zkazit krásný den v přírodě.
- Pokud při chůzi začínáte cítit otlak, mějte vždy po ruce tejpovací pásku a preventivně si místo zalepte.
- Vždy s sebou také mějte v záloze Compeed náplasti, které pomohou na větší puchýře na patách a chodidlech.
Nízké nebo vysoké Boty?
Jak již bylo předesláno, typ bot, jaké na treking zvolíme, je odvislý především od terénu, ve kterém se budeme pohybovat. V zásadě dělíme terén na lehký, středně náročný, těžký a vysokohorskou turistiku. O povaze terénu a tedy i vhodných botách pojednává tento článek, který si rozhodně přečtěte. S tímto souvisí i typ podrážek, jejich tuhost a vzorek. Zřejmě vás nepřekvapí, že platí přímá úměra: čím těžší (tedy tvrdší, kamenitější, nestabilnější atd.) terén, tím tužší podrážka s hrubší strukturou, ale především pevnější bota. Pevnější především v kotníku, protože právě na pevnosti kotníku velkou měrou závisí pohodlnost a především bezpečnost vašeho pochodu. Z tohoto logicky vyplývá, že na lehčí výšlap s menším nákladem není třeba kotníková pohorka, ale stačí pevnější obuv, někdy též nazývána nástupovky. Vhodné pro lehčí treky jsou boty na multisport.
![]() |
![]() |
Naopak v náročném kamenitém terénu (např. když se v rámci VHT pohybujete ve skalních sutinách s těžkým batohem) je nutné mít vysoké pohorky, které důkladně a správně zavázané, zajišťují pevnost a stabilitu kotníku. Váha na vašich zádech v kombinaci s nestabilní půdou pod nohama pochopitelně extrémně zatěžuje a vyčerpává vaše nohy, kotníky zvláště. Bez pevných bot by se nohy unavily o poznání rychleji, v horším případě by došlo ke zranění, což rozhodně není ve vysokohorských průsmycích žádoucí a bezpečné.
![]() |
![]() |
Trekové sandály
Někteří trekaři preferují na lehčí a středně těžké terény sandály s pevnou podrážkou, což není v rozporu s bezpečnou turistikou, ale vyžaduje to zvýšenou obezřetnost, zkušenost a vytrénované zpevněné kotníky. Mějte na paměti, že sandály v kombinaci s trekingem jsou jen pro zkušené, kteří se i tak dobrovolně vystavují riziku. Když zakopnete v sandálech o kámen, bude vás to bolet víc, než v lehkých trekovkách. Raději ani nedomýšlet, co všechno se může stát při pohybu v sandálech po nestabilních balvanech s ostrou hranou. Takže na těžký treking a VHT sandály určitě nebrat! Někteří otrlí dobrodruzi se vydají na trek i v prstových botech.
![]() |
![]() |
Voděodolnost a prodyšnost bot
Tyto dvě vlastnosti jsou pro vaše pohodlí a tedy i úspěšný trek, který vám přinese očekávanou radost z pohybu a pobytu v přírodě, též zásadní. Souvisí s materiálem, ze kterého je bota vyrobena. Díky současným technologiím už outdooroví výrobci obuvi nabízí celou škálu voděodolných, a zároveň prodyšných materiálů. Boty z nich jsou tedy ideální na turistiku a jejich váha je nižší, než u tradičních pohorek. Přesto řada trekařů stále upředňostňujě tradiční kůži. Kožené boty jsou samozřejmě těžší, ale když o ně řádně pečujete, fungují na výtečnou. Zlatou střední cestou bývá kombinace zmíněných materiálů. Více v druhé půli nám už známého článku. V zásadě jde ale opět o to, aby se vaše nohy cítili v botech pohodlně. Takže v závěru třeba zopakovat, že boty je třeba řádně vyzkoušet. Mrkněte i na svěží článek jak se vybavit na turistiku nebo jak se sbalit na trek.
Stará láska nerezaví
Pokud máte boty, které vás doprovázely na mnoho treků, je třeba si je hýčkat a před dalším trekem zkontrolovat švy, podrážku, opotřebení kůže a vyměnit prošlápnuté vložky. Nezapomeňte, že i dobré skladování bot přispěje k delší životnosti. Za odchozené kilometry jim dopřejte suché a chladné místo. Před sezonou je ošetřete impregnací.
Jak impregnovat a udržovat obuv? Mrkněte na video: