Jak vybrat funkční ponožky – rady a tipy
René Kujan
5 minut čtení
Troufám si říct, že ponožka je jednou z nejvíce opomíjených a přehlížených součástí výbavy outdoorových gentlemanů a gentlemanek. Samozřejmě neprávem. Pokud patříte mezi ty šťastlivce, co ponožky moc neřeší a jejich existenci na svých chodidlech si často ani neuvědomují, máte kliku. Tak by to totiž mělo být. O správně zvolené, dobře padnoucí, kvalitní ponožce by člověk v podstatě neměl ani vědět. Jak toho docílit? Jak jít štěstíčku naproti?
Obsah článku:
- Opravdová funkčnost ponožek
- Správná velikost ponožek
- Správná výška ponožek
- Rozlišení na pravou a levou
- Čemu věnovat zvýšenou pozornost
- Správná tloušťka ponožek
- Vychytávky
- Chemické složení
- Ponožkoboty

Dobrá funkční ponožka je dobrým slouhou. Špatné funkční ponožky jsou jízdenkou po trase Nepohodlí-Smrad-Otlačeniny-Odřeniny-Puchýře přes zastávky na znamení Mykóza a Plíseň s konečnou zastávkou Outdoorové peklo. Vlak hrůzy někdy zajíždí i do stanice Předčasné ukončení túry. To nikdo z nás nechce. Pojďme jednou provždy přehodit výhybky!
Jsou funkční ponožky opravdu funkční?
Hned na začátku si položme kruciální otázku: Jak poznám dobré funkční, trekové, outdoorové ponožky?! 1) Dobře sedí. 2) Dobře fungují. To jest nejsou ani příliš teplé, ani příliš studené. Ani tenké, ani tlusté. Dobře odvádějí vlhkost a přiměřeně větrají. Chrání nás, podporují nás. (Sluší nám.) Není toho mnoho, co po nich máme chtít. Splnit takové požadavky ovšem nezvládne kdejaká fuska z tržnice.

Dobře sedící turistické ponožky
Zdaleka nejde jen o velikost. Ale zastavme se u ní jako u první vlastnosti ponožek do pohorek. Volba správné velikosti je základ. Tady kupujeme „přesně na tělo“. Žádné lavírování s většími velikostmi, jako je tomu třeba u bot – „aby nám palce nenarážely“. Ideálně volíme přesnou velikost své nohy. Funkční ponožky se většinou vyrábějí v určitém velikostním rozptylu. Jedna velikost ponožek pro dvě nebo tři velikosti chodidla. Např. 6-7 nebo 39-41. Jakmile jde o ponožky s ještě větší velikostní tolerancí, pozvedám obočí a tvářím se krajně podezřívavě. Vám bych si dovolil doporučit totéž.
Bude se taky hodit: |
TESTUJEME: PONOŽKY X-SOCKS NA TREKY I NA BĚHÁNÍ |
JAK SI SPRÁVNĚ VYBRAT TREKOVOU OBUV? |
JAK SE OBLÉKNOUT DO SPACÁKU |
S velikostí ponožek na turistiku souvisí také jejich výška – pod kotníky, kotníkové, pololýtkové, podkolenky. Volte adekvátně i vzhledem k této velikosti! Ponožka by měla z boty trochu koukat, tj. měla by být vždy vyšší než komín boty. Jedině tak se dá předejít nepříjemným otlakům a odřeninám. (A za ně nemusí být zodpovědné jen samotné boty, úplně stačí jemný prach a nečistoty z dalekých cest usazené na okrajích komínů.)

Na velikosti záleží
K ponožkám pod kotníky jsem velmi skeptický. Mohou snad plnit nějakou funkci estetickou, doma, ve městě. Z praktického hlediska ale chodidla nechrání ani proti botě, ani proti okolnímu prostředí. Navíc nechávají Achillovu šlachu, největší a nejsilnější, a tudíž poměrně důležitou šlachu lidského těla, exponovanou chladu, nechráněnou mechanicky. Mezi nohu a ponožku se dostávají nečistoty, zapadává tam jehličí, kamínky... Zkrátka nemám tyhle ponožky moc rád.
Kotníkové ponožky jsou pravděpodobně nejrozšířenější a obstojí v kombinaci s většinou běžných pohorek. „Pololýtkové“ neboli vysoké ponožky uplatníte v kombinaci s vysokými pohorkami typu kanady nebo lovecké boty. S nižšími botami nemají příliš význam pro svou tendenci jinak samovolně sklouzávat z nejširšího místa lýtka. Podkolenky uplatníme v zimních měsících. S nimi totiž budeme navštěvovat své skialpové lyžáky, zateplenou zimní obuv či další vysoké boty.

třeba na těchto X-Socks
Funkční ponožky z jedné i druhé strany
Pojďme se vrátit na začátek: Ponožky do turistické obuvi dobře sedí. Co to znamená? V prvé řadě „o nich nevíme“. Mají správnou velikost vůči naší noze a správnou výšku vůči naší botě. Nikde netlačí a nedřou. Dobrým znamením je, když komín ponožky není jednolitá trubka stejné šíře a stejného úpletu. Dobrou ponožku na trek poznáte i podle propracovaného tubusu, kde nechybí funkční prvky typu vyměkčení / odvětrávání / zesilování / zeslabování / změny úpletu na specifických místech.
Vnitřní a vnější strana chodidla se samozřejmě v mnohém liší. Dobrý pár funkčních ponožek tyto odlišnosti respektuje a má rozlišení na pravou a levou ponožku (L/R). Ovšem důvěřuj, ale prověřuj. U lacinějších ponožek, které jsou jedna jako druhá, není pro pokoutné výrobce samozřejmě nic jednoduššího než na jednu napsat R a druhou L. Takové v síti HUDY samozřejmě nenajdete. ;)
Čemu věnovat speciální pozornost?
Speciální péči věnujeme:
- hornímu okraji ponožky. Je dostatečně pevný a pružný, zároveň ale neomezuje prokrvování? Je dostatečně široký, aby dobře držel a zároveň neškrtil? Na trhu se objevují i ponožky bez pružných okrajů, tedy 100% neškrtivé. Stojí za vyzkoušení, v některých případech mohou mít své opodstatnění.
- nártu a chodidlu. Nárt by měl být zpracovaný tak, aby ponožka dobře držela na chodidle a neprotáčela se kolem podélné osy ani při náročné túře v traverzu a pod. Jemná kůže chodidla by měla přicházet do styku s dostatečnou ochranou a managementem vlhkosti.
- patě a špičce. Bývá dobrým zvykem, že paty a špičky funkčních ponožek jsou zesílené. Zvenčí hladký úplet odolný vůči opotřebení, zevnitř třeba jemné froté pro maximum pohodlí jak pro prsty, tak pro vysoce namáhanou patní kost.
- švu na úrovni prstů. Neváhejte si své vyhlédnuté ponožky řádně prohmatat, zastrčit ruku i dovnitř a vyzkoušet, jaké jsou ve špičce. Klidně i obrátit naruby. Existují i ponožky takzvaně bezešvé, což je taková polopravda. Z produkčního pohledu je šev na špičce vždy přítomen, jinak ani ponožku vyrobit nelze. U dobrých ponožek do turistických bot je ale pojednán tak, že si ho ani nevšimnete. A tak to má být. Většinou je shora u prstů, měl by být krásně plochý. Kritickým bodem i plochých švů bývá jejich začátek a zakončení. Těmto místům věnujeme obzvláštní pozornost. Nesmí tvořit zatvrdlá místa a neměly by z nich koukat nitě.
Tlusté, nebo tenké ponožky?
Adekvátnost funkční ponožky spočívá i ve správné volbě na škále tenká-tlustá. Všechny mohou být vhodné a dobré, jen tedy s ohledem na konkrétní obuv a počasí/roční období. Tenké ponožky budou lépe odvětrávat, nebudeme se v nich tolik potit, na druhou stranu jejich možnosti ochrany jsou omezené. Tlusté ponožky nás ochrání před zimou a mohou poskytovat ještě více pohodlí. Když si ale zvolíme příliš tlusté ponožky, budeme se nadměrně potit, což na oplátku může vést ke zvýšené tendenci tvorby puchýřů a odřenin, o mykózách raději ani nemluvě.

Speciální kategorií ponožek jsou ponožky běžecké a kompresní. U ponožek na běhání se klade ještě větší důraz na odvětrávání a dobrou fixaci na chodidle. Ty kompresní velice zpříjemňují a zkracují dobu regenerace. Někdo je volí dokonce i pro běh samotný nebo na skialpové túry.
Co by ještě mohly mít funkční ponožky za vychytávky?
Osobně mám hodně rád zvýšenou ochranu již zmiňované achillovky. Zesílený, speciálně pletený materiál. Pokud má za sebou chránič i nějaký medicinský výzkum a laboratorní testy, patenty, tím lépe. (Něco takového najdete třeba u ponožek X-Socks: Lambertz-Nicholson Achilles Tendon Protector.)

Zajímavým zpestřením může být přídavek vlny merino (lepší hospodaření s teplem a vlhkostí, snížená tvorba zápachu) nebo vláken s přídavkem stříbra nebo oxidů titanu (potlačení množení bakterií). V případech takových outdoorových aktivit, jakými je například trail running, speed hiking nebo bike packing nemusí být od věci ani reflexní vlákno či jiná „odrazková“ úprava pro zlepšení viditelnosti nositele za zhoršených podmínek.
Chemické složení ponožky
Pokud jste opravdu zvídaví, nahlédněte i do složení té které ponožky. I to může trochu napovědět, jak se bude ponožka tam venku chovat. Polyester (PES) má pevná vlákna odolná a oděruvzdorná, odolávající i UV záření. Je pružný a měkký, i když je mokrý. Ovšem právě tato syntetická vlákna nejvíce vyhovují i nejrůznějším bakteriím, takže prát bude nutné častěji, případný zápach bude nastupovat rychleji, důrazněji. Zajímavý je určitě i nylon (polyamid, PA), který má také některé skvělé vlastnosti, ovšem kontakt s vlhkostí značně snižuje jeho pevnost. Akrylová příze je zase měkká a pružná a má výborné tepelněizolační vlastnosti.
![]() |
![]() |
Při intenzivní zátěži jako třeba splitboarding nebo skitouring oceníte dobře fungující funkční ponožky |
V praxi je výsledná ponožka ze směsi třeba i sedmi různých druhů vláken, takže toto slouží opravdu jen k hrubé orientaci. Směsi jsou tvořeny tak, aby se vlákna ve svých vlastnostech vhodně doplňovala, vzájemně potlačovala svoje neduhy a podporovala se v tom nejlepším, co svým nositelům mohou nabídnout.
Ponožky místo bot?
Hybridem mezi ponožkou a botou jsou tzv. „ponožkoboty“, dle výrobce někdy označované jako „skinnersky“. Jde o třívrstvý pružný úplet, který dodá pohodlí bosé nohy/ponožky doplněné o ochranu obuvi. A zrovna Skinners se vyrábějí v České republice z odolných švédských polymerů a italských funkčních vláken. Vydrží stovky kilometrů užívání a jsou skvělou alternativou běžných bot pro méně náročné outdoorové aktivity. Kvůli jejich dobré sbalitelnosti a minimální hmotnosti je rád využívám taky jako druhou, záložní outdoorovou obuv.

Zajímavou kategorií jsou zimní ponožky s přídavným vyhříváním na baterii. S kapacitou na mnoho hodin externího tepla jsou určitě zajímavou alternativou pro lyžaře/skialpinisty. A třeba therm-ic má takovou vymoženost ovládanou mobilní aplikací. Ten pokrok, říkáte si určitě, kde se to zastaví?!