Jak vybrat vhodné oblečení na běhání
Hanka Topolovová
4 minuty čtení
Hned na úvod mě napadá známé rčení. Neexistuje špatné počasí, pouze špatně vybrané běžecké oblečení. Věřte, že při běhu v přírodě a volném terénu, tzv. trailovém běhání, platí tato stará pravda dvojnásob. Snad každý běžec či běžkyně mi dají za pravdu. Nechceme-li si z běhu odnést nemoc nebo jen nepříjemnou vzpomínku, měli bychom potřebnou pozornost věnovat volbě oblečení. Poradíme vám, jaké vybrat.
Léty PROVĚŘENÉ
Základem pro pocit komfortu je vrstvení oblečení. Je to osvědčená metoda, jak vyzrát na jakékoliv povětrnostní podmínky, kterým se chystáte čelit. Více vrstev pomáhá termoregulačnímu systému plnit jeho funkci, umožňuje lépe přizpůsobit běžecké oblečení konkrétní situaci a to tak, abychom se zejména při zátěži pohybovali na dolní hranici tepelného komfortu a zbytečně se nepotili. Ztráta tělesného tepla je totiž za mokra 32× větší než za sucha.
Existuje jednoduché pravidlo, které říká: Oblékejte se tak, abyste venku před výběhem pocítili na těle lehký chlad. Ten totiž po pár minutách běhu zmizí a vám bude díky dobře vybranému vybavení na běh po celou dobu příjemně.
DOBŘE ZNÁMÉ VRSTVENÍ
Běžecké matadory nechceme urazit, ale jistá základní fakta není od věci pravidelně připomínat. Takže začněte tím, že si položte otázku: V jakém ročním období budete běhat? Podle toho se odvíjí výběr materiálů, vlastnosti i volba samotných věcí na běhání, například zda to budou kraťasy na běhání, běžecké legíny. Odlišně bude vypadat vaše zimní běžecké oblečení, jinak to, v čem budete sportovat na jaře a úplně rozdílně zase letní vybavení.
![]() |
![]() |
Oblečení na běhání by se mělo skládat ze tří vrstev: první z nich je funkční prádlo. Odvádí od těla pot. Druhá vrstva, prodyšná mikina nebo běžecké tričko, zase zahřeje a posune vlhkost ještě dále od těla. Třetí vrstva chrání před větrem, deštěm a sněhem. Z praxe doporučujeme, abyste dbali na zakrytí achilovek, ideální jsou kompresní podkolenky. Myslete i na okrajové časti těla a chraňte ruce a hlavu, například čelenkou nebo čepicí, ať neztrácíte zbytečně teplo (pokud jde o zimní oblečení na běhání či běh v nižších teplotách).
BEZ PRVNÍ VRSTVY ANI KROK
První vrstva v podobě funkčního prádla je základ. U žen je důležitou součástí kvalitní sportovní podprsenka, která díky kompresnímu střihu zajistí skvělou podporu při běhu a funkční materiál pocit sucha a komfortu.
V čem běhat v různých ročních obdobích?
- Zjednodušeně řečeno: Orientujte se podle gramáže materiálu, kterou značky uvádí. Udává, kolik váží m2 látky, z níž je tričko ušité.
- Třeba letní trika mívají gramáž okolo 140 g/m2, u zimních může gramáž přesáhnout i 200 g/m2.
- Čím vyšší gramáž, tím lepší tepelněizolační vlastnosti. Podle gramáže poznáte, jaké oblečení je vhodné na léto nebo zimu.
- Na jaře a v létě zvolte lehkou verzi funkčního prádla. Pořiďte si spodní prádlo o gramáži 140 g/m².
- Pro podzimní oblečení na běh vybírejte silnější trika s krátkým a dlouhým rukávem o gramáži 210 g/m².
- Když je chladno, neváhejte si navléknout před během rukavice.
- Také si rozmyslete, zda dáváte přednost přírodním materiálům nebo syntetice. Vše má své výhody i nevýhody. Zajímáte-li se o ekologii, pak pro vás bude důležitou informací, že spodní prádlo pro běžce z merino vlny se na rozdíl od umělých vláken při likvidaci v zemi rozloží.
HUDY TIP: Pokud běháte často a delší vzdálenosti, trpí na odření prsní bradavky. Při použití trika z merino vlny se vám to nestane.
DOBŘE VYPADAT
Mnozí z nás jistě znají frázi, že když nejsou výkony, je základ dobře vypadat. Dovolím si modifikaci: Pokud vám oblečení nesedí, nejenže nevypadá dobře, ale nebude ani fungovat. Skvěle padnoucí střih, možnost volného pohybu, praktické detaily, jako je kapuce či kapsičky, umocňují celkový příjemný pocit z běhu. Ti, kdo často běhají v rozmanitém terénu i za odlišných klimatických podmínek, jistě dají za pravdu, že tyto nezbytnosti v kanceláři nevymyslíte. Proto etablované značky mají ve svých týmech řadu sportovců, se kterými vývoj konzultují. Což je na výsledných produktech znát.
![]() |
![]() |
BĚŽECKÝ OUTFIT V KOSTCE: druhá a třetí vrstva
Bunda
Při výběru běžecké bundy jsou důležité tyto vlastnosti: voděodolnost/větruodolnost a prodyšnost. Zde se většinou skrývá celá alchymie správného výběru. Zkušenost říká, že vysoký vodní sloupec (voděodolnost) není vše. Je jasné, že při výběru jarního oblečení na běh o tom jistě přemýšlíte více. Nicméně důležitá je i prodyšnost. Platí, že obě čísla (voděodolnosti a prodyšnosti) by měla mít stejnou hodnotu. Například v případě voděodolnosti 20 000 mm vodního sloupce by měla být prodyšnost 20 000 g/m2 za 24 h. Osobně doporučuji lehké větrovky, snadno je sbalíte do náprsní kapsy. Nezaberou téměř žádné místo a budou stále s vámi, když se nečekaně zhorší počasí. V případě špatného počasí sáhněte po běžeckém oblečení z materiálů, které pomáhají izolovat při zachování skvělé prodyšnosti, například Polartec Alpha a Goretex Active. Myslete i na praktické detaily: dostatek kapes pro uložení lahve, sladké tyčinky. Velmi praktická je tzv. aktivní ventilace, což jsou síťované inserty v podpaží pro lepší odvětrání.
Kalhoty
Každý to máme jinak a proti gustu žádný dišputát. Někdo je zastáncem elasťáků na běhání, jiní preferují běžecké kalhoty. Od věci nejsou ani běžecké kraťasy, které lze použít celoročně (při otužování nebo pro teplomilné běžce). Základem je komfortní pocit. V zásadě při výběru dbejte na volnost pohybu. Většina kalhot je vyrobena ze strečového materiálu, který je doplněný o lehký softshell v oblasti kolen pro ochranu před chladem. Praktické jsou síťované kapsy pro uložení potřebných věcí během tréninku a kapsa na zip z nepromokavého materiálu. Telefon nebo doklady tak zůstanou v suchu. Samozřejmě nezapomínejte na reflexní prvky. Být vidět se hodí.
Vesta
Většina běžců dospěje do stádia, kdy samotná běžecká bunda nestačí. Vybíháte pestré terény, nahoru, dolů a zbytečně se potíte. Když však bundu sundáte, cítíte chlad. Vhodná volba je běžecká vesta z větruodolného materiálu, která spolehlivě ochrání, zatímco záda jsou prodyšná díky meshovému panelu. Současně je třeba také zmínit, že častým doplňkem i vhodnou alternativou jsou běžecké vesty - batohy. Řeší hned několik potřeb: úložný prostor jako batoh a vepředu kapsy na ramenních popruzích, do kterých se vejdou láhve, výživa a potřebné doplňky pro běh. Zároveň slouží částečně jako izolační vrstva.
Běžecké boty
Běžecké boty jsou kapitolou sama pro sebe, ale je jasné, že jiné boty jsou vhodné pro běh na silnici a odlišné zase pro běh v přírodě. Zkušenost také ukazuje, že většina běžců často běhá v kombinovaném terénu. Jednoduché pravidlo říká, že pro trail je třeba mít pevnou, kvalitní běžeckou obuv „offroad trailovku“, která nohu ochrání před vyvrknutím a nárazy do kamenů, větví a jiných překážek. Podrážka má hluboký vzorek pro spolehlivý záběr. Pro lehký terén, jako je zpevněný povrch, lesní a štěrkové cesty, jsou vhodné lehčí a prodyšnější boty. Vzor podrážky není příliš hluboký, ale nabízí skvělou přilnavost. Ochrana vůči kamenům a kořenům je odpovídající lehčí botě, ale vyšší než u silniční běžecké boty.
Doplňky
Existuje spousta praktických vymožeností a vychytávek, které vám běh ještě více zpříjemní. Také čelovky by měly být nedílnou součástí vybavení každého trialového běžce. Pomůžou vám najít správnou cestu vždy, když se venku zdržíte déle, než jste plánovali, ale také zajistí, že budete vidět. V nabídce jsou již i speciální běžecké čelovky, které díky ergonomickým hlavovým páskům při běhu dobře sedí na hlavě. Některé mají také zadní červenou blikačku.
Batoh
Každý běžec či běžkyně je originál. Jednoduše řečeno, každý máme o výběhu a běžeckém výletu jiné představy. Někdo dá svých 10 km, ale jiní potřebují vyběhnout na celý den. Pak je třeba se více vybavit a připravit vše potřebné do běžeckého batohu či vesty. Co si ale s sebou sbalit a co radši ne? Zapomeňte na zbytečnosti! Zkušenost velí vzít si lehké oblečení (běžecké tričko, bunda na běhání). Pokud víte, že trpíte na puchýře, přihoďte náplasti. Myslete na pitný režim i něco energeticky vydatného k jídlu. A jestliže očekáváte návrat za tmy, nezapomeňte na čelovku.
Podtrženo sečteno
Funkční materiály nic nepřekoná, stejně jako kvalitní vybavení na běh. Doby, kdy se říkalo, že běhat se dá ve všem, vezmu jakékoli tenisky a jde se, jsou pryč. Nejen, že se nebudete cítit komfortně, ale ohrožujete i své zdraví.
Pokud to s běháním myslíte vážně, lákají vás běžecké výzvy a neváháte se pustit do větších dobrodružství, dopřejte si kvalitní běžecké vybavení a nebudete litovat. Když vás při sportu zastihne déšť či sníh a outfit přesto funguje, je to paráda. Stačí jen vytáhnout běžeckou bundu, nasadit kapuci a můžete směle pokračovat. Pohyb v přírodě, povětšinou i zcela mimo cesty, vám dá pocit volnosti. Nebýt ničím svázaný, tedy ani vytyčenou cestou. Běžet přímo za nosem. Co na tom, když je to do kopce. Tak vyběhnu tam, kam budu stačit. Zbytek dojdu. Roztluče se mi srdce, zprvu to je nepříjemný pocit, ale výhled z vrcholku je o to intenzivnější.
Běhejte, užívejte pohybu a krásných míst!
Mohlo by vás zajímat:
Jak se vybavit na zimní běhání v horách
Oblečení z merino vlny: kdy se hodí a jak o něj pečovat
HANKA TOPOLOVOVÁ
Slečinka s duší dobrodruha, která kombinuje život na horách s životem ve městě. Sportovní "mnohoživelník“: silnička, gravel, bike, trailové běhání, běžky, lezení, windsurfing… Patřím mezi ty, kteří propadly kouzlu outdoorového sportu, mám ráda kopce a výzvy. Pracuji na UK FTVS, testuji sportovní vybavení, vytvořila jsem dámský sportovní časopis Wild cat a dlouhá léta píši o sportu v různých souvislostech. Podtrženo a sečteno sport má úžasný dar: dávat radost, zážitky a možnost poznávat místa a lidi. V tom tkví celé kouzlo a jedinečnost.
PŘÍRODA, SPORT, ENDORFINY jsou ten NEJ koktejl!