NÁVOD: Jak si dobře vybrat sněžnice?
Marek Žampach / René Kujan
5 minut čtení
Čerstvý prašan, sluncem zalité kopečky na obzoru a mrazivý svěží větřík. To jsou ideální přísady pro krásné zimní dobrodružství. I tato zimní idylka se však může stát solidním opruzem, pokud se budete každým krokem propadat po kolena do napadaného sněhu. Ten sice vypadá krásně, ale pro chůzi úplně vhodný není. Pohyb v hlubokém sněhu patří k nejnáročnějším pohybům vůbec, a proto si lidstvo za dobu své existence vymyslelo spoustu vychytávek a pomůcek, jak si tento pohyb ulehčit. Jednou z možností jsou sněžnice, které v posledních letech prožívají renezanci a veliký boom. Trh s jejich nabídkou se neustále rozšiřuje. Jak se lépe zorientovat při výběru a nesáhnout vedle?
OBSAH:
- Proč právě sněžnice?
- Porovnání typů sněžnic
- Podle čeho sněžnice vybírat
- Další vybavení
- Běh na sněžnicích
- Cena sněžnic - co ji ovlivňuje
Proč zrovna sněžnice?
Velikou výhodou sněžnic je jejich skladnost a váha. Dají se snadno připnout a nést i delší úseky na batohu. Pro chůzi na sněžnicích nejsou potřeba žádné speciální boty, takže jejich využití připomíná více klasickou turistiku, která je svou podstatou fyzicky méně náročná než třeba pohyb na skialpech. Zároveň se s pomocí sněžnic můžeme dostat i do méně přístupných míst, kam by to na lyžích třeba již nešlo. Někdo může namítnout, že využití sněžnic je pomalé. Ne vždy je však potřeba uhánět.

Srovnání různých typů sněžnic
Pokud uvažujete nad nákupem, je dobré si nejprve udělat lehký přehled, jaké typy sněžnic jsou na trhu k mání. Existují poměrně levné sněžnice, ale i dražší typy. Určující je, k čemu budu sněžnice používat a jaké jsou jejich základní parametry.
Rámové sněžnice
Základ těchto sněžnic tvoří kovový rám, na kterém je natažená pevná plachtovina. Mnohdy se vyrábějí ve větších velikostech, což znamená větší plochu, která bude doléhat na sníh. To je výhodné obzvláště v hlubokém sněhu a při větší váze uživatele (například i vlivem těžkého batohu na zádech). Díky použití plachty ve výplni rámu bývá tento typ sněžnic lehčí než sněžnice plastové.

Další výhodou je jejich pořizovací cena. Tyto sněžnice jsou však vhodné spíše do lehčího, neexponovaného terénu. V prudké a technické krajině může nastat díky jejich velikosti, ale i relativní měkkosti, problém. Použití plachtoviny přináší riziko i v případě chůze přes kameny, kdy hrozí nebezpečí protržení plachty. Pokud pokukujete po sněžnicích, které budete využívat na turistiku v mírných kopcích, nebo nechcete do nákupu investovat zbytečně mnoho peněz, mohou být rámové sněžnice to pravé. Doporučuji například model Easy Step od firmy Warp.
Plastové sněžnice
Hlavní výhodou tohoto typu sněžnic je univerzálnost. Tvarově bývají menší než sněžnice rámové. Jejich základ tvoří plastový rám, který je většinou různě děrovaný. Díry ve výplni plochy sněžnice oceníte hlavně při zvedání nohy z prašanu. Sníh bude volně propadat a jeho váha tak nebude zbytečně zatěžovat váš pohyb.

Plastové sněžnice mají většinou pevnější vázání a propracovanější systém spodního ozubení, který slouží k lepšímu pohybu v traverzu nebo v místech kde není zrovna prašan, ale například zledovatělý firn. Tyto sněžnice jsou tedy vhodnější do techničtějšího terénu či na několikadenní přechody. Drobnou nevýhodou je ale vyšší pořizovací cena. Zástupcem takového typu sněžnic jsou různé modely od firmy TSL nebo MSR sněžnice.
Oválné sněžnice
Tvar sněžnic charakterizuje tuto speciální skupinu. Jsou často tvořeny oválem z nějakého laminátu nebo přírodního materiálu například rákosu. Součástí oválu je výplet z různých pásků. Tyto sněžnice se mohou silně lišit cenou podle použitého materiálu. Mohou patřit k těm nejlevnějším sněžnicím na trhu, ale zároveň to mohou být i skutečné historické klenoty. Jedná se totiž o nejstarší druh sněžnic. V současné praxi jsou ale využitelné do opravdu základního terénu.
Podle čeho vybírat sněžnice?
Vázání
Jedná se o opravdu důležitý parametr sněžnic. Systém upevnění sněžnice k botě může být vyveden různými způsoby. Levnější sněžnice využívají gumových pásků nebo řemínků. Výhoda je hlavně v jednoduchosti připevnění. Takovéto vázání však není dostatečně pevné pro exponovaný terén nebo traverz. Propracovanější systémy tedy často využívají malé ráčny či různé rychloupínáky, které pevněji a přesněji uchytí sněžnici k vaší botě.

Před koupí sněžnic si ověřte, že dané vázání pojme vaši zimní botu. U běžných velikostí by neměl být problém, pokud jste však majiteli vyšších, nebo naopak menších velikostí bot, je dobré na tuto věc mrknout.
Podpatěnka
Další vychytávkou, kterou by kvalitní sněžnice měly disponovat, je podpatěnka. Jedná se o pohyblivý prvek sněžnice, který se při chůzi do prudkého kopce zasune pod patu a zvýší tak její oporu. Změníte úhel došlapu proti kopci, díky čemuž ulehčíte svalům a zjednodušíte stoupání. Využijete ji tedy při pohybu na sněžnicích hlavně v náročnějším stoupavém terénu.

Spodní část sněžnic
Před nákupem sněžnic je dobré daný model otočit a mrknout, jak má tvořenou spodní část doléhající na sníh. Často zde najdeme systém ozubených postranních vodících lišt, které nám umožňují držet stabilitu při chůzi na tvrdém zmrzlém sněhu. Tyto lišty bývají pevně zabudované v rámu sněžnice. U některých modelů může dokonce existovat i možnost jejich vyjmutí.

Kromě zubů na lištách bychom ve spodní části sněžnice měli objevit i výraznější drapáky nacházející se pod vázáním. Díky nim se sněžnice zakousne do sněhu či ledu a lépe drží ve směru našeho pohybu. To velice oceníme především při chůzi se sněžnicemi do prudšího stoupání.
Nosnost
Jednotlivé modely jsou konstruovány pro různé hmotnosti uživatelů. Sněžnice na vyšší váhu budou celkem logicky větší než sněžnice dámské pro menší váhy. Důležité je uvědomit si, že udávaná maximální nosnost je nosnost celková. Pokud vážíte třeba 90 kilo a plánujete používat sněžnice na nějakém zimním přechodu s batohem, připočítejte k vaší váze dalších třeba 20-25 kilo za zimní oblečení a batoh na vašich zádech.

Mnoho výrobců bere v potaz i dětské váhy a přináší na trh sněžnice pro děti. Tyto modely jsou menší a budou tak lépe vyhovovat dětskému pohybu. Příklad může být například model Kidoo Magenta od firmy TSL.
Další důležité vybavení pro pohyb po zimních horách
Nákupem sněžnic vaše vybavování na zimní túru nekončí. Abyste si svůj výlet na sněžnicích do sytosti užili, je nutné mít ve svém držení ještě několik nezbytností.
Naprostým základem jsou vhodné hole, které vám chůzi se sněžnicemi výrazné ulehčí. Díky nim dojde při vaší chůzi k lepšímu rozložení váhy a větší stabilitě. Osobně si pohyb na sněžnicích bez trekových holí nedovedu představit. Využijete je například i při ovládání podpatěnky nebo vázání sněžnice, kdy vám poslouží jako prodloužená ruka a vy si nebudete muset v náročném terénu klekat a ohýbat se.

Dalším, neméně důležitým prvkem, jsou kvalitní pevné turistické boty. Speciální boty na sněžnice neexistují, teoreticky by měly jít sněžnice upnout na jakoukoliv botu. Prakticky ale doporučuji boty pevnější a kotníkové. Jejich nepromokavost je samozřejmostí. Boty je vhodné kombinovat i s kvalitními návleky.
Zimní oblečení asi netřeba připomínat. Jen počítejte s tím, že se při pohybu na sněžnicích zahřejete ale v případě pauzy může nastat rychlá zima. Pokud si nejste zcela jistí, jak se obléknout do zimních hor, mrkněte na článek „Jak se vybavit na zimní turistiku“.
Jestliže plánujete vézt svou túru na sněžnicích do vyšších horských poloh, kde by mohly hrozit například laviny, doporučuji také přibalit do batohu sondu, lopatu a lavinový vyhledávač. Tedy trojici, která vám může v případě problému zachránit život.

Specifika sněžnicových výletů
Jak jsem psal v úvodu, pohyb na sněžnicích není náročný. Velkou měrou se blíží klasické chůzi, avšak několik specifik má. Tím hlavním je pocit široké chůze, která z použití sněžnic vyplývá. Někteří výrobci sněžnic z tohoto důvodu berou v potaz mužskou a ženskou fyziologii a rozlišují sněžnice na pánské a dámské. Ženy mají totiž díky postavení kyčlí, beder a pánve užší chůzi než muži. Ženské modely sněžnic jsou tak vyrobeny v užším profilu. A samozřejmě se lze na trhu setkat i s modely dětskými. Mnoho modelů je také univerzálních, takzvaně "unisex".
Pokud stoupáte do kopce, snažte se co nejvíce využít jejich spodní části sněžnic. Tedy zmiňovaných zubů a vodících lišt. Z tohoto důvodu není příliš vhodné vést výstup příliš šikmo svahem V tomto případě nebude ozubená část sněžnic efektivně fungovat a může docházet k jejich podkluzování. Při boční chůzi směrem ke kopci navíc dochází k nepřirozenému vyvracení kotníku, které by mohlo vézt k jeho přetížení. Při stoupání samozřejmě využívejte podpatěnku ulehčující výstup.

Jestliže podpatěnka významnou měrou pomůže při chůzi nahoru, při sestupu vám zase pomohou turistické hole. Ne, že byste je na výstup nevyužili, ale dolů to s dvojicí přídavných končetin půjde přeci jenom lépe. Pokud se zimní turistikou ve spojitosti se sněžnicemi nemáte doposud žádné zkušenosti, doporučuji začít pozvolna. Dlouhý, vyčerpávající výlet by vás na začátku mohl od sněžnicových túr zbytečně odradit.
Speciální pohyb - běh na sněžnicích
S rozvojem sněžnic se postupně objevují i specifické sněžnicové činnosti. Zkoušeli jste si někdy v rámci tréninku na sněžnicích například zaběhat? Tento dynamický pohyb nemusí být zase tak náročný, jak se na první pohled může zdát. I zde je však potřeba vybrat vhodný model kvalitních, sportovních sněžnic, který bude dostatečně lehký a odolný.

Běh na sněžnicích se poté může stát příjemným doplňkem vašich zimních aktivit, který bude překvapivě nenásilný pro váš pohybový aparát. Běžecký pohyb po měkkém prašanu totiž významně posiluje důležité aspekty vašeho těla a eliminuje nárazy do kloubů, které by mohly zapříčinit nějaké nepříjemné zranění.
Cena sněžnic – co ji ovlivňuje
Pro cenu sněžnic bude nejzásadnější materiál rámu. Plastové sněžnice bývají obecně levnější (i když ani to nemusí být železným pravidlem), sněžnice s kovovými rámy zase dražší. Cenu také hodně ovlivní systém upínání boty. Nejlevnější sněžnice mají jednoduchý páskový systém (mohou být s ráčnami podobně jako třeba u snowboardových vázání), ty dražší jsou vybaveny precizním rychloupínacím systémem BOA. Vliv na cenu bude mít také řešení protáčení špičky boty. Levné sněžnice spoléhají na přirozenou ohebnost syntetického popruhu, dražší mají kvalitní kloub s kovovou osou. Patní podpěra je další prvek s efektem na cenu: Levnější sněžnice nemají podpěru žádnou, u dražších patří mezi standard.
Lyžosněžnice, nebo sněžnicolyže?!
A aby těch specialit nebylo málo a abyste měli opravdu širokou paletu výběru, na světlo outdoorového světa se začínají tlačit i speciální lyžo-sněžnice nebo sněžnico-lyže, chcete-li. Jde o zajímavé a originální spojení výhod sněžnic a lyží v jeden celek. Myšlenka se zrodila uprostřed finských lesů a zasněžených plání. To už asi trochu napovídá, že specialitka bude nejlepší pro zasněžené výlety všude tam, kde vás nepotkají prudké sjezdy ani nutnost náročnějšího traverzu. Ideální do terénu „finského“ typu. Kdo z vás byl na nejvyšším bodě Finska Halti s výškou zhruba tři sta metrů pod úrovní naší Sněžky, tak si to dokáže úplně přesně představit. Třeba na courání po Šumavě, Českém lese, ale konec konců i na spoustě míst v Krkonoších jsou lyžosněžnice ideální variantou.

Co jsou jejich hlavní výhody?
- Sněžnicolyže mají do skluznice integrovaný tulení pás (syntetika, ne ten z opravdického tuleně => vhodné i pro vegany! ;)). Pásy jsou napevno, nestrhávají se a zůstávají na lyži jak ve stoupáních, tak při sjezdech. A drží opravdu fest, takže nemusíte řešit „únavu“ lepidla nebo jeho zanesení prašanem jako někdy na skialpech.
- Lyžosněžnice připnete, podobně jako sněžnice, v podstatě na jakoukoli zimní botu. Vázání je řešeno ozubenými pásky s ráčnami – stejně jako u většiny moderních sněžnic.
- Poskytují slušnou plochu, takže v hlubokém sněhu mají solidní „výtlak“ i s těžkým batohem a neboříte se.
- Tahle legrace vychází finančně mnohem zajímavěji než kompletní skialpový set. Takže pokud ještě nejste rozhodnutí pro skialp, lyžosněžnice jsou super věc pro zábavné seznámení s touto disciplínou.
- Ačkoli mají volnou patu, jsou vhodné i pro lehčí sjezdy. Jestli ale umíte řezat zákruty v telemarkových pozicích, možnosti se vám značně rozšiřují.

Zima se pozvolna blíží a čas zasněžených údolí a hor přijde co nevidět. Pokud jste dostali po přečtení článku chuť na nějakou tu sněžnicovou túru a vlastní model dosud ve své sbírce zimního vybavení nemáte, určitě se zastavte na některé z našich prodejen. Zcela jistě vám rádi poradíme či předvedeme vybrané modely naživo.
Podobné články
RECENZE: Testujeme běžecké vesty La Sportiva Trail 5L / Ultra Trail 10L
5 minut čtení
7. 5. 2025, René Kujan


RECENZE: Testujeme softshellové kalhoty Mammut Taiss SO Pants
5 minut čtení
29. 4. 2025, Lucia Janičová


Nejlepší spacáky 2025 + recenze - jak vybrat nejlepší
7 minut čtení
24. 4. 2025, HUDY tým

