Znáte šněrovací systém BOA?
René Kujan
3 minuty čtení
Boa, boa, kde jsme to jenom slyšeli, že? Internetový vyhledavač praví, že zkratka BOA reprezentuje Biuro Operacji Antyterrorystycznych, tedy polskou kancelář pro potírání všivých teroristů. Pod zoologickým označením Boa constrictor se skrývá obávaný a hrozný hroznýš královský. A boa je taky taková ta divná šála, co z ní urozeným paničkám čouhá nějaké to peří nebo nějaká ta němá tvář a pacičky původně patřící témuž uživateli. Ale je tu ještě jeden, hodně důležitý význam BOA – moderní tkanicový systém.
Vázací systém BOA může svůj původ odvozovat od lenosti snowboardových nadšenců. Snowboardoví američtí soudruzi z Rocky Mountains už byli značně otrávení tím, jak si musí pořád rozvazovat a zavazovat předlouhé tkanice svých bot a zároveň je trochu mrzelo, že to jejich utahování není přesnější, pevnější, jemněji přizpůsobitelné potřebám uživatele... a tak dali hlavu k hlavě a vymysleli něco rychlého, spolehlivého a precizně poštelovatelného. Že se vám taky úplně chce zvolat Boa!, viďte?! Oni tak místo Heuréka! vzkřikli v roce 2001 a uvrhli na trh první snowboardovou botu, která se nemusela klasicky šněrovat.
Hroznýš jako předobraz
Název BOA skutečně odkazuje na latinské jméno hroznýše. Ten patří mezi škrtiče a dokáže omotat velice pevně, cokoli si zamane. Stejně tak i systém BOA. Omotá a nepustí! Proto nyní, po více jak dvou desetiletích od vynálezu, můžeme systém najít na nejrůznějších typech bot – od snowboardových přes tenisové a běžecké až po cyklistické, pracovní, golfové, lyžařské a skialpinistické, rybářské a lovecké až po nejrůznější ortézy a další zdravotnické pomůcky. Spektrum použití systému je opravdu hodně široké.
Ale představte si, že ještě dnes existují lidé, kteří systému BOA nedůvěřují! Že prý je to nějaké moc tenké, může se to pokazit a kdoví co ještě. Pche! Výrobce dává na BOA doživotní záruku. Do konce životnosti! Ale né, ne vaší prababičky, ale do konce životnosti produktu, na němž je systém nainstalován. Prostě se s vámi výrobce oficiálně vsází, že jeho vynález vydrží déle a víc než ta vaše bota.
Jaké jsou zkušenosti?
Taky jsem nevěřil. Ale když nevěřím, zkouším. A tak jsem zkoušel – a zkoušel a zkoušel, až vyzkoušel. Opravdu se mi všechny běžecké boty rozpadly dříve než BOA. Používal jsem trailovky od The North Face. Užily si se mnou opravdu hodně, nejedno příkoří, nejeden kilometr. BOA se držel i ve špíně či písku. Je pravda, že v něm pak chvíli trochu poskřípávalo, ale následně se to z něj asi zase všechno vydrolilo. Dál si zavazoval to svoje, dál fungoval. Boty šly po pár letech a mnoha stovkách kilometrů do koše ne proto, že by se už nedaly zavázat, ale proto, že odpadla podrážka a ten děravý svršek na ní už taky moc nedržel.
Z čeho se skládá BOA?
Systém BOA sestává ze dvou hodně dobře promyšlených kusů odolného plastu tvořících základ – otočné kolečko, navijáček. Na něj se namotává tenká textilní tkanička nebo tenounké opláštěné ocelové lanko, podle typu použití. Princip obsluhy je jednoduchý – otáčíte kolečkem po směru hodinových ručiček (stejně jako když třeba šroubujete vrut do dřeva) = utahujete. Chcete rozvázat? Není nic jednoduššího – kolečko povytáhnete z jeho základny, tah se uvolní, tkanička je volná. Chcete opět zavázat? Zacvaknete kolečko do základny a párkrát otočíte, dotáhnete si botu s opravdu téměř mikroskopickou přesností. Navíc, jak si uvazovací systém nastavíte, tak prostě zůstane. Žádné – ani miniaturní – povolování během používání. Tohle vám žádná tkanička neposkytne ani neslíbí!
A kde systém najdete u nás? Na skialpinistických a expedičních botách La Sportiva, na skialpových botách Dynafit a Fischer, na běžeckých botách La Sportiva a Altra, ale třeba i na sněžnicích TSL.
trhací testy u Rock Empire
My jsme ve spolupráci s firmou Rock Empire a jejím vývojářem Zbyňkem Homolou provedli vlastní testy na trhacím zařízení, na němž se testuje pevnost horolezeckých karabin, sedáků, pracovních úvazků a podobně. Samozřejmě až do úplného roztrhnutí. My jsme postupovali stejně. Šestero bot zaplatilo za naši zvídavost životem. Šestero bot potvrdilo: Systém boa je minimálně stejně pevný nebo pevnější než standardní systém šněrování. Navíc je jeho obsluha nesrovnatelně rychlejší, pohodlnější a preciznější. Podívejte se ostatně na naše video!
Maximální zátěž
Obyčejné šněrovadlo (tkanička) svázané dokulata osmičkovým uzlem v našich testech zvládlo maximální zatížení 500-850 N (odpovídá 50-85 kg). Stejné hodnoty vykazovala i tenounká textilní tkanička ze systému BOA (opět svázaná dokulata osmičkovým uzlem). Destrukce nebo zničení systému následovalo na trhačce za podmínek a hodnot, které člověk v terénu dosáhne jen opravdu stěží. Takže v reálném provozu vydrží BOA mnohem více. Navíc subtilní textilní šňůrky systém BOA používá jen u bot s „lehčí“ reálnou zátěží. Skialpové, expediční a další boty s předpokládanou vyšší zátěží používají tenká ocelová lanka zapouzdřená v plastu. Ta náš trhací test neabsolvovala. Pamatuji si ale, že ve svých začátcích přesvědčovali výrobci BOA své zákazníky tím, že z jednoho páru bot vytáhli šňůrky (ty ocelové) a zavěsili na ně ke stropu krosovou motorku. Vydržely.
REKLAMACE
Za mnoho let existence systému BOA v našem sortimentu se řešilo minimum reklamací. Za posledních 10 let to byly pouze jednotky případů. Pro všechny případy ale máme na skladě i tak náhradní díly a zajištění záruční opravy je možné.
Tento obsah vám přinesl: HUDY tým