Jak se vybavit na zimní turistiku
Marek Žampach
5 minut čtení
Dny se krátí, stromy barví, ptáci pozvolna mizí někam na jih. Pomalu se blíží zimní chvíle, kdy naše milované hory obléknou bílý háv a nabídnou prvotřídní sněhovou hostinu. To je potom čas vytáhnout své skialpy, běžky, sněžnice anebo jen tak vyrazit ven užít si tu zimní pohádku. Každé zimní dobrodružství s sebou ale nese jistou dávku rizika, je tedy určitě vhodné toto riziko minimalizovat a správně se na zimní turistiku vybavit. Článek Marka z pardubického HUDY týmu shrnuje základní rady a tipy, které byste během zimního výšlapu neměli opomenout.
Základ všech základů - vrstvení oblečení
Základním systémem oblékání v chladnějších podmínkách je vrstvení. Důvod pro to je jasný. S měnící se intenzitou zátěže se naše tělo různě zahřívá. Pokud tedy poběžíte s naloženým batohem do prudkého kopce, zcela jistě vám bude pocitově mnohem větší teplo, než když budete jenom postávat a svačit na nějakém vršku. Je velice důležité být na tyto změny intenzit pohybu připraven a mít možnost odložit, nebo naopak obléknout nějakou další vrstvu. Obecně se systém vrstvení dělí na tři základní úrovně, v mnohých situacích je žádoucí i čtvrtá nebo dokonce pátá vrstva. V tomto článku najdete další rady jak správně vrstvit.
Základní vrstva
První částí oděvu, která přichází přímo na tělo, je spodní vrstva. Její funkce je odvod tělesné vlhkosti dále od těla. Podle použitého materiálu se dá rozdělit na spodní vrstvu syntetickou nebo z přírodního materiálu. Syntetická spodní vrstva bude rozhodně rychleji schnout, což může být výhodou při namáhavých letních sportech. Z přírodních materiálů se nejčastěji používá merino vlna. Pravdou je, že tento materiál o něco pomaleji schne. Jeho velikou výhodou je ale to, že po propocení nestudí na kůži a je tak velice vhodným materiálem pro zimní aktivity, při kterých hrozí riziko zpocení. Navíc je dlouhodobě antibakteriální, takže nezapáchá ani při delším nošení.
Střední vrstva
Úkolem této vrstvy je izolovat tělo od okolního chladu a poskytnout mu tak základní tepelný komfort. Opět se můžeme setkat se syntetickými i přírodními materiály. Moderním přístupem v izolacích středních vrstev je různá tloušťka materiálu. Díky tomu zůstane břicho a hruď, kde je největší množství orgánů náchylných na prochladnutí, v teple. Zatímco záda, případně podpaží, kudy odchází největší množství potu, budou zahřívané měně. Více v tomto článku.
Vrchní vrstva
Vrstva, která oblečení, jenž vezmete na výlet, tak nějak zastřešuje. V případě výletu do zimních hor se může jednat o péřovou, nebo syntetickou bundu. Jejich výhoda rozhodně spočívá v nízké váze, sbalitelnosti a vynikajících izolačních schopnostech. Právě díky poslednímu zmiňovanému parametru lze na mnoho zimních akcích využívat slabé péřovky tzv. péřové svetry. Jejich váha je v porovnání s jinými materiály opravdu parádní a zároveň dosahují super tepelného komfortu. Navíc lze v případě okolní vlhkosti přes takový svetr přehodit ještě membránovou bundu. Více v tomto článku.
Typů membrán, chránící nás před vnějšími vlivy „špatného“ počasí, outdoorový trh nabízí celou řadu. Nejznámějším představitelem je Gore-Tex, stejnou službu vám ale udělá například i velice prodyšná membrána Gelanots a mnohé další. Každá membrána má trochu jiné parametry a může být vhodná na jiný druh aktivit.
Od vlhkosti je potřeba ochránit samozřejmě i nohy, a tak může přijít vhod rozšířit svůj šatník před zimní túrou i o membránové kalhoty. Tyto kalhoty budou sice nejspíše většinu času na túře ležet u vás v batohu, ale když už na ně přijde řada, budete stoprocentně rádi, že je s sebou máte. Většina kvalitních membránových kalhot je lehce a rychle sbalitelná a v ideálním případě umožňují rychlé obléknutí přes boty. Zimomřivci ocení i zateplené kalhoty. Určitě pro vás budou důležité informace z článku o oblečení do nepohody.
Aby vaše výprava do zimních údolí a hřebenů dopadla na jedničku, není potřeba jen kvalitní zimní oblečení. Pro zimního turistu je nezbytná i další výbava.
Boty a ponožky
Kvalitní kotníkové boty jsou základ. Pro klasickou zimní turistiku budou zřejmě stačit nezateplené pohorky. Je však potřeba jim před začátkem túry věnovat náležitou péči a řádně je ošetřit. Naimpregnovat je. Ty kožené ideálně nějakým voskem, nebo podobným přípravkem, aby byla kůže pěkně vláčná a boty při náročných zimních podmínkách nepraskly. Impregnací bot navíc značně prodloužíte dobu, než jimi projde vlhkost, které se při zimní túře jen těžko vyhnete. Ochránit vaše nohy před mokrem z napadaného sněhu vám pomohou návleky.
Pokud se tak přece jenom stane, je dobré být vybaven kvalitními ponožkami. Ponožky z merino vlny vás nebudou studit ani při navlhnutí. Jejich výhřevností navíc můžete významně dohnat tepelný komfort bot a mít dobrý pocit i v teplotách, kdy by vám ve fuseklích z jiného materiálu byla již zima. Dejte však pozor na tloušťku ponožek. Pokud do boty použijete příliš tlustou ponožku, může se paradoxně stát, že vám bude na nohy větší zima. Prsty, které se přímo dotýkají stěny boty, mohou totiž lehce promrznout!
Samostatnou kapitolou je volba správného batohu, o které se dočtete v tomto článku.
Rukavice
Co se týče rukavic, doporučuji přibalit do vašeho batohu o jeden pár záložních navíc. Pokud jedny rukavice při obědové přestávce zapomenete, nic zásadního se neděje a díky druhému páru můžete v klidu pokračovat bez promrzlých rukou dále.
Pokud na promrzání rukou trpíte výrazněji, zvažte i použití tzv. zateplovacích rukavic, které vložíte prostě do vašich vrchních rukavic. Výhodou jejich použití je, že pokud potřebujete vaší primární rukavici sundat, například kvůli zavázání tkaničky nebo jiné operaci, kterou v silné rukavici neuděláte, vaše ruka nepřijde do přímého kontaktu s mrazem. Je chráněná vnitřní rukavicí, která bývá tenčí a disponujete v ní větším citem.
Další důležité doplňky pro zimní túru
Čepice, nákrčník, funkční spodky pod kalhoty. To jsou jen některé z dalších důležitých výbav pro pohodovou zimní turistiku. Stejně jako u ponožek doporučuji i zde zvážit použití merino vlny.
Zcela jistě by ve vaší výbavě neměly chybět kvalitní sluneční brýle s vhodnou UV ochranou. Sluneční paprsky dopadající na bílý sníh mohou s vaším zrakem udělat opravdu nepříjemné věci. V opačném případě, když je počasí na levačku a všude kolem sviští mrznoucí sníh, mohou přijít vhod i brýle lyžařské, které lépe chrání tvář a zrak před ledovým vichrem.
Stejně tak nezapomeňte přibalit do batohu kvalitní opalovací krém, případně lip stick na ochranu vašich rtů. Hodit se mohou například i tepelné polštářky, které vložíte do rukavic nebo bot a výrazně si tak končetiny ohřejete.
Nepodceňte ani nádobu na vodu. V chladném počasí není konzumace studených tekutin nijak příjemná. Navíc hrozí jejich zamrznutí. Nezapomeňte tedy na termosku nebo jinou láhev, která uchová vaše tekutiny teplé. Hodit se může také izolační návlek na láhev.
Podle náročnosti túry zvažte použití trekingových holí. Nemusejí vám pomoci pouze při cestě do nebo z kopce, ale také například při brodění se napadaným sněhem. Stejně tak mohou přijít vhod i nesmeky nebo mačky.
Zkontrolujte si také, zda máte v batohu přibalenou termoizolační folii. Ta se hodí nejen v zimě, proto by rozhodně neměla chybět v žádné lékárničce.
Vhodné může být také přihodit do batohu čelovku. Dny v zimě přece jenom neoplývají svou délkou, a tak nemusí být na škodu disponovat záložním světelným zdrojem, kdyby se vaše túra protáhla.
Spaní v zimě
Pro zimní spaní je základním předpokladem kvalitní spacák a karimatka s vhodným tepelným komfortem. Při výběru spacího pytle myslete vždy na to, že komfortní teplota udávaná výrobcem je pouze orientační a počítá právě s použitím kvalitní karimatky s vhodným tepelným odporem. Zároveň nepočítá například s vaší únavou, která může být po celodenním pobytu v zimních horách značná a subjektivní vnímání okolní teploty díky tomu výrazně jiné. Pokud si nejste jistí tepelným komfortem vašeho spacího pytle, lze použít například tepelnou vložku do spacáku, která komfortní teplotu posune, jak se dovíte z tohoto článku.
Plánujete během zimního dobrodružství spát ve stanu? Vhodný je stan s dobrou konstrukcí, aby vydržel nápory větru, případně navátého sněhu. Jistě oceníte i předsíňku, ve které budete v případě potřeby moci uvařit a být tak chráněni před okolními mrazivými vlivy. Pro spaní na sněhu také zvažte použití stanu se sněhovým límcem. Více k výběru stanu zde.
Pokud i při zimní túře dáváte raději při usínání přednost výhledu na nebe, jistě vám přijde vhod použití žďárského vaku, který ochrání váš spací pytel před provlhnutím. Zároveň to je další faktor, který může významně zvednout komfort vašeho spánku.
Při zimním spaní může přijít vhod i teleskopická lopata, pomocí které snadno vybudujete nějaký záhrab nebo stěnu proti větru.
Nebezpečí zimních hor
Zimní hory jsou krásné, ale zrádné. Určitě přípravu a následný pohyb v nich nepodceňte. Myslete na to, že zimní túra bývá fyzicky mnohem náročnější než letní a ujít konkrétní úsek mnohdy zabere mnohem více času, při kterém je kladen větší nárok na vaše vybavení. Je tedy důležité začít s plánováním zimního výletu dostatečně dopředu a zkontrolovat, že vám nic potřebného nechybí. A pokud náhodou ano, je nejvyšší čas zastavit se na nějaké prodejně HUDY a svou zimní výbavu doplnit! Rádi vám s výběrem osobně pomůžeme!