Vše, co potřebujete vědět při výběru kalhot na skialpy
Ondřej a Jiří Švihálkovi
4 minuty čtení
Výběr ideálních kalhot na skialpy může být poněkud náročný. Je ale je klíčový pro váš komfort a také bezpečnost na horách. V tomto průvodci vám ukážeme, na co se zaměřit při výběru kalhoty na skialpy, abyste mohli bez obav zdolávat vrcholy a užívat si každý svůj sjezd mimo upravené svahy naplno.
Z OBSAHU:
Hned na počátku si pojďme říct, že nejuniverzálnější skialpové kalhoty jsou určitě softhellové. Tento materiál má pro nás zkrátka ideální vlastnosti. Softhell na skialpových kalhotách nám zajistí jak dostatečnou prodyšnost při poněkud potivém výstupu, tak i větruodolnost ve vrcholových partiích a při následném sjezdu. V extrémním případě softshell vydrží i nějaké ty dešťové srážky, ale pro tyto případy můžeme mít v batohu membránové nepromokavé převlečné kalhoty. Pojďme si nyní vše rozebrat detailněji.
Důležité detaily SKIALPOVÝCH kalhot
Strečový materiál
Kalhoty by měly být vyrobeny z pružného materiálu, který nebude omezovat náš pohyb jak při sjezdu, tak i třeba při skialpových otočkách, kde je potřeba poměrně velký rozsah.
Délka kalhot
Zásadní je dobře zvolená délka kalhot, a to proto, aby spodní konce nohavic neměly při rychlé jízdě v hlubokém sněhu tendenci se vyhrnovat a sníh se pak netlačil do lyžáků. To může být značně nepříjemné. Mokro v botách pak může způsobovat mnoho komplikací.
Protisněhové manžety
Správná manžeta obepíná skialpovou botu ze všech stran, aby při výstupu ani při sjezdu nepadal volný sníh do bot. Zároveň nám díky manžetám nepodfukuje pod kalhoty.
Nastavitelné nohavice/postranní zipy na spodní části nohavic
Odolný zip na rozepínací nohavici kalhot určených pro skialpinismus je naprosto zásadním prvkem. Bez pevného zipu je malá pravděpodobnost, že nám kalhoty půjdou dobře, pohodlně, a hlavně rychle přetáhnout přes skialpové boty. Odolnost zipu je kruciální, neboť s ním budeme manipulovat často a často také v rychlosti a v nepříznivých podmínkách. Dobrý zip u kalhot na skialpy se zkrátka nesmí rozsypat při prvním škubnutí.
Cvočky pod postranním zipem
Dalším drobným, ovšem praktickým detailem je, když má spodní okraj nohavic nohavic cvoček s více možnostmi zapnutí. Můžeme si tak doladit šíři kalhot dle potřeby a dle aktuální obuvi. Přesně tak, aby nohavice vždy těsně obepínala nohu, ať už budeme zrovna nazutí v lyžácích, nebo třeba v pohorkách.
Zesílení vnitřních částí nohavic
Při jízdě na skialpech se velmi často stává, že ostré hrany lyží proříznou vnitřní spodní části nohavic. Mohou tak vzniknout nepěkné podélné sečné díry kalhotami skrz na skrz. Proto je důležité, aby právě tato část byla zesílena odolnějším materiálem, například cordurou (ODKAZ) jinak se kalhoty z vnitřní strany pod koleny poměrně rychle rozpadnou.
Pas s nastavitelným opaskem
Je těžké trefit střih kalhot tak, aby seděly naprosto perfektně všem. Nehledě na to, že lyžařova velikost se s přibývajícími dny skialpové sezóny může lehce měnit. Proto je velmi příjemné, když mají kalhoty opasek nebo aspoň integrovaný provázek na dotažení kolem pasu. Ideální je takové řešení, kdy je pásek nebo šňůrka v určitém místě pevně spojena s kalhotami tak, aby při manipulaci nemohlo dojít ke ztrátě. U některých pásků postačí i fakt, že jejich přezky jdou provléknout jednotlivými oky kalhot tak natěsno, že se vlastně jedná o hlavolam.
Boční kapsy – na ruce i na drobnosti
Kapes u pořádných skialpinistických kalhot není nikdy dost. Jak často si potřebujeme odložit čepici, šátek nebo kapesník? Přitom ale takovým způsobem, aby vše bylo stále po ruce, zároveň ale nehrozila ztráta těchto potřebných drobností. Proto by v horní části kalhot neměly chybět dvě pořádné, klasické, dostatečně hluboké kapsy. Obě musí být samozřejmě uzavíratelné na zip, jinak si do nich naberete vrchovatě sněhu.
Stehenní kapsy
A máme tu další kapsy, tentokrát z boku na stehnech. Minimálně jedna taková kapsa je nutnost. Můžeme v nich nosit cokoliv. Dejte ovšem pozor na to, aby byla kapsa dobře dimenzovaná i na něco většího. V momentě, kdy je kapsa čistě placatá, nedáte do ní nic objemnějšího bez toho, aby vás to nezačalo omezovat v pohybu. Nejlepším řešením jsou kapsy nabírané, se záhyby, sklady. Někdy se jim říká „cargo“ kapsy.
Odvětrávání
Vzhledem k tomu, že skialpový výstup je velice poctivá a potivá disciplína, je potřeba být dobře připraveni a aktivně čelit přehřívání. Kalhoty by určitě měly mít boční větrání na stehnech, a to poměrně dlouhé, aby v případně plného rozepnutí došlo k pořádnému žádoucímu ochlazení a odpaření přebytečné vlhkosti.
Celkový střih skialpových kalhot
Správné kalhoty pro skialpinisty a skialpinistky by měly mít relativně vysoký pas, abychom při ohýbání se k vybavení neměli neustále holá záda. Celkově volnější střih je příjemný a přínosný v mnoha ohledech. Když je zima, vytvoří se vrstva teplého vzduchu mezi tělem a kalhotami a ty pak pocitově lépe hřejí. Když je vedro, po rozepnutí větrání se v kalhotách vytvoří příjemný průvan a nedojde tak k zapaření, které už nejednoho skialpinistu drasticky zastavilo v jeho snech. U skialpinistek není tato stopka tak častá, ty mohou mít větrání menší.
A co když softshell nestačí?
Pro případ změny počasí je opravdu vhodné mít v batohu dva drobné kusy oblečení navíc. Svoje nohy tak dokážeme udržet v teple a v suchu takřka za jakýchkoli podmínek.
V první řadě se jedná o spodky/podvlíkačky/jégrovky/drtiče mrazu. Ať už je nazveme jakkoliv, jedná se o velice praktický doplněk oblečení. Ten totiž ohromným způsobem zvyšuje tepelný komfort, přitom skoro nic neváží a je velmi dobře sbalitelný. Stačí nosit nižší gramáže, které jako zálohu v batohu opravdu skoro nepocítíte. Na horských chatách je navíc můžete využít na spaní.
Čím dál tím oblíbenější jsou tříčtvrteční spodky, které se díky své délce nehádají a nepřetlačují s ponožkami. Velmi doporučujeme používat spodky z přírodní merino vlny. Hlavní výhodou tohoto materiálu je, že se nemusí prát po každém použití. V případě vícedenních skialpových přechodů je merino naprosto nezbytné, neboť z důvodu šetření váhy si s sebou nesete jenom minimální množství náhradního oblečení.
Nepromokavé kalhoty, převlečné membránové kalhoty jsou dalším pomocníkem, který v případě krize posune váš komfort zase o level jinam. Při velké změně počasí, při mokrých srážkách a dalších nepříjemných situacích vás dokáží doslova zachraňovat životy a udržet v suchu. Řeč je o tenkých membránových kalhotách, které jsou po stranách celorozepínací. To je nutnost, abychom se do nich dokázali obléct bez nutnosti vyzouvání lyží, lyžáků, pohorek a podobně. Membránové kalhoty jsou odolné proti větru i proti dešti.
Rychlé shrnutí
Rychlé shrnutí aneb Na co si dávat při výběru skialpových kalhot pozor |
► dobře sedící celkový střih |
► dostatečné odvětrávání, dostatečně dlouhé zipy |
► dostatek šikovných kapes |
► dobře zpracované spodní části nohavic |
► možnost upevnění opaskem a pod. |