Práce a rescue

Pro výšky se člověk musí narodit. Není důležité, jestli jste hasič, záchranář, arborista nebo klempíř, do práce vyrážejte s výbavou, která vás jistí, děj se co děj.

Práce a rescue - doporučené vybavení

Pokud pracujete ve výškách, hodí se vám zachycovače, tlumiče pádů, pracovní lana, pomocné šňůry, blokanty, kladky, slaňovací brzdy a karabiny.

Ve výškách bezpečně

lezete pro uvízlou kočku do kanálu, prořezáváte stromy, umýváte okna výškových budov, opravujete střechu kostelů, vedete lanový park nebo vyrážíte pro zraněného lezce do skal, používejte vždy veškeré vybavení, které máte k dispozici. Může vás zachránit při uklouznutí, pádu, nekontrolovaném slanění i jakékoli jiné nečekané události. 

Dodržovat pravidla se vyplatí. Nejčastěji se nehody ve výškách stávají kvůli ignorování předpisů.

Práce a rescue - užitečné rady, tipy a návody

Základní vybavení pro práci na střechách

Za jakých podmínek je potřeba používat osobní ochranné pracovní prostředky proti pádu z výšky? Zjednodušeně lze říci, že všude tam, kde nám hrozí propadnutí, sesutí nebo pád.

Základní vybavení pro práci na střechách

Jak uvázat správný horolezecký uzel

Navázání se na lano, tedy spojení horolezeckého lana s horolezeckým úvazem, patří mezi základní dovednosti každého lezce. Vůdcovský, protisměrný nebo třeba půlloďák - při outdoorových aktivitách se vám jejich znalost bude určitě hodit!

Jak uvázat správný horolezecký uzel

Kdy vyměnit lezecký materiál a jak to poznat?

V květnu 2015 se ze slavné skály Kobyla v Příhrazech zřítil lezec, kterému se přetrhlo lano. Po pádu z asi desetimetrové výšky utrpěl středně těžké zranění, kvůli kterému musel zasahovat vrtulník. Hrozí vám při vertikálních dobrodružstvích něco podobného? A jak časté jsou podobné nehody?

Kdy vyměnit lezecký materiál a jak to poznat?

Jak a proč se starat o horolezecké lano?

Starat se o horolezecké lano? Proč? Jak? Mít čisté a nemastné vlasy je v určitých společenských vrstvách standardem a normou. Co ale mít čisté a vyprané lano? Nosí se to? Hodí se to? Možná je vyprané lano o trochu hezčí, ale nač si přidělávat práci, říkáte si? Výzkum provedený ve švýcarských laboratořích Mammut vás asi dost překvapí. Koukněte na video, jestli děláte všechno dobře a bezpečně!

Jak a proč se starat o horolezecké lano?

Jak bezpečně slaňovat?

Slaňování slouží k návratu v příkrém lezeckém terénu, kterým není možné scházet. Přestože slaňování není technicky nijak náročné a brzy si jej osvojí každý nováček, patří mezi ty nejrizikovější činnosti v horolezectví.

Jak bezpečně slaňovat?

Práce a rescue - nejlepší nabídky