Bezpečně na via ferratě: průvodce pro začátečníky
Vojtěch Dvořák
5 minut čtení
Plánujete svou první výpravu na via ferratu? Připravili jsme pro vás kompletního průvodce pro začátečníky, který vám poskytne všechny potřebné informace a tipy, abyste si mohli tento jedinečný zážitek užít naplno a bezpečně. Na této stránce najdete doporučené trasy, rady pro výběr vybavení, bezpečnostní pokyny a inspiraci od zkušených lezců. Vstupte do světa via ferrat s jistotou a objevte úchvatné trasy, které jsou ideální pro vaše první kroky v tomto dobrodružství.
Z OBSAHU:
- Jak se připravit na svou první ferratu
- Ferraty pro začátečníky
- Bezpečnost na ferratách
- Základní ferratové vybavení
- Jak z problému na ferratě?
- Nejčastější chyby na via ferratách
- Nejlepší ferraty pro začátečníky
Jak se připravit na ferraty (poprvé)
- Vyberte si pro vaše „poprvé” raději lehčí ferratu (např. obtížnost B dle Schallovy stupnice).
- Zajistěte si nákres a popis jednoduché ferraty včetně přístupu, sestupu a parkování.
- Pořiďte si nebo zapůjčte vhodné a prověřené ferratové vybavení.
- Počkejte si na pěkné počasí (pozor na bouřky, na zimu, ale i na vedro!).
- První ferrata by vás neměla odradit náročností, měla by nabídnout pěkné prostředí, zajímavé okolí a třeba i hezké rozhledy.
- Při výběru ferraty pro rodinu upozaďte jako rodiče vlastní ambice a přizpůsobte obtížnost, délku a i nástup/sestup vašim dětem či dalším/jiným svěřencům.
Trasy pro začátečníky
Začít s lezením zajištěných cest můžete klidně v Česku, ferraty u nás už rostou jako houby po dešti. Inspiraci najdete v tomto článku: Víte, kam na via ferraty v ČR a okolí? Pro začátek doporučujeme nižší obtížnost, např. B, pak postupně přidávat obtížnější a delší. Očekávat můžete stoupání vertikálou podél jistícího lana. Sdílení dojmů během nebo na konci zajištěné cesty. A určitě si během nástupu, vlastního lezení a sestupu dáte alespoň malinko do těla, uděláte něco pro své psychické i fyzické zdraví.
Bezpečnost na ferratách
1. Buďte na ferratě vždy zajištěni, a to i v lehkém terénu
Vypadá to jako triviální poučka. Odpovíte si na ni sami: „Jak jinak!?“ Lehce se řekne a těžko někdy udělá. Takže:
• Nepodceňujte jištění ani na vyloženě lehkých úsecích.
• Při „přecvakávání“ oběma rukama zároveň mohou být na krátký okamžik obě dvě karabiny mimo jistící ocelové lano a vy jste v tomto okamžiku absolutně nezajištění, tzv. „syndrom startovacích kabelů“. Přecvakávejte vždy pouze jednou rukou!
• Karabina na ocelovém laně může zůstat otevřená (nedovře se). Kontrolujte správné dovření karabin!
• Jistěte se i na samotných vrcholech, při focení nebo během odpočinku!
• V případě odsednutí do kramle nebo příčky na žebříku, buďte stále zajištění i do ocelového lana. Kramle slouží pouze k postupu. Nejsou určeny k zachycení pádu.
2. Dodržujte dostatečné rozestupy
Rozestupy se dodržují především z důvodu zabránění pádu na hlavu kolegy pod vámi. Za dodržení a udržení rozestupu však zodpovídá vždy druholezec! Dodržujete si tedy volný prostor mezi vámi a lezcem před vámi. V případě, že tento lezec před vámi zastaví, zastavte také. Výjimkou jsou horizontální pasáže, kde vás může být více na jednom úseku via ferraty.
Jak velký rozestup má být? Doporučují se minimálně dva volné úseky, raději však více. Úsekem myslíme část lana mezi dvěma držáky lana. V případě, že jsou úseky krátké (např. v převisu nebo v těžkém místě), počet úseků adekvátně přidáte tak, aby vás kolega nad vámi v případě pádu neohrozil, a to ani po vypárání tlumiče (přidejte k nohám ještě minimálně 1,5 m). Kontrolujte prostor nad vámi a nestůjte ve spádnici lezce nad vámi.
3. Používejte správné a certifikované vybavení na via ferraty
Pro začátek toho opravdu nepotřebujete mnoho. Doporučujeme celotělový nebo kombinovaný úvazek. V případě pádu vás udrží ve vzpřímené poloze a jednoduše se spojuje s tlumičem pádu. Bez helmy na ferratu raději vůbec nechoďte! Tlumič pádu doporučujeme párací. Pak už vám stačí jenom rukavice – chrání ruce proti volným drátům, které mohou čouhat z pramenu ocelového lana, a zvyšují komfort při svírání lana. Lékárnička a nabitý mobil s patřičnými telefonními čísly by taktéž NIKDY neměly chybět na vašich vertikálních dobrodružstvích. Při nákupu vybavení se seznamte s návody na použití. Dozvíte se v nich, kdy dané vybavení vyřadit a najdete tam i příklady správného a nevhodného používání.
SEZNAM ZÁKLADNÍHO ferratového VYBAVENÍ
- horolezecká helma
- celotělový nebo kombinovaný úvazek
- kvalitní kožené rukavice
- párací tlumič pádu
- extra karabina na odsednutí na ferratě do tlumiče pádu
- + lékárnička
- + nabitý telefon
Dále nezapomeňte na vhodnou lezeckou obuv, která zvládne kromě lezení via ferraty i nástup a sestup. Dále se může hodit čelová svítilna, multifunkční šátek pod helmu nebo na krk, zateplovací vrstva a nepromokavá bunda. Sluneční brýle a opalovací krém. Vhodné může být i dojišťovací lano (jednoduché dynamické horolezecké lano v délce 10-20 m), alespoň jedna HMS karabina a případně šitá smyčka 60 cm. S tímto základním setem byste měli být schopni v těžkých pasážích nebo u dětí i po celou dobu výstupu zajišťovat lezce pomocí polovičního lodního uzle.
Základní technické vybavení, jako je horolezecká přilba, tlumič pádu a sedací úvazek si můžete zapůjčit v prodejnách HUDY, kde je i půjčovna ferratového vybavení.
Tipy na ferraty: Co když to nejde podle představ?
- V případě, že postupujete pomalu a někdo vás předbíhá, myslete především na vlastní bezpečnost.
- Vždy zůstávejte zajištěni!
- Nedovolte, aby vám někdo manipuloval s vašimi karabinami.
- Snažte se společně domluvit na bezpečném místě, kde si vyměníte pořadí. Nejlépe na nějaké polici nebo v jednoduchém terénu.
- V případě, že se necítíte komfortně, nechte se zajistit horolezeckým lanem.
- Vyhýbejte se velkým skupinám a špičkám v sezóně.
- Mějte u sebe nákres via ferraty a mějte povědomí o expozici, náročnosti, délce a převýšení nástupu a sestupu, celkovém času pro přelezení zajištěné cesty a o případných únikových místech a lehčích variantách konkrétní cesty.
- Nebojte se odpočívat a k odsednutí používejte oko přímo na tlumiči pádu k tomu určené.
- Kvalitní rukavice vám ušetří také spousty sil a někdy i bolesti.
- Nebuďte zklamaní, když nějakou cestu nedolezete. Lezte dál, lezte jiné cesty, objevujte nové oblasti a zkrátka si lezení zajištěných cest užívejte. Když všechno selže, začněte s těmi nejlepšími a vezměte si na ferraty průvodce – české certifikované horské vůdce UIAGM/IFMGA.
Základy via ferrat – nejčastější chyby
• Přecenění sil vašich nebo někoho z vašeho družstva
• Nevhodný výběr cesty (příliš dlouhá, náročná, komplikovaný či dlouhý nástup nebo sestup)
• Pozdní nástup
• Nevýhodná expozice (příliš teplo v jižních stěnách, zima nebo sníh v těch severních na začátku nebo na konci sezóny)
• Nezajištěný postup
• Nedodržování rozestupů
• Nevhodné vybavení
• Absolvování v top sezóně – přelidněnost
Nejlepší ferraty pro začátečníky
Osobně doporučuji začít někde za humny. Co nejblíž. V Česku nyní máme již několik desítek pěkných zajištěných cest. Z těch, které se mi líbily nejvíce, bych doporučil následující: via ferrata Vodní brána u Semil, Pastýřská stěna v Děčíně, Vírská přehrada a Slánská hora ve Slaném, ferrata v Bechyni. Na všech uvedených zajištěných cestách je k dispozici hned několik směrů různých obtížností.
Následovat by mohly ferraty za hranicemi, a to ve ferratových velmocích jako jsou Rakousko, Itálie a Švýcarsko.
Rakousko
Osobně bych jako horský vůdce pro začátečníky vybral na rozpinkání a první krůčky následující via ferraty nebo místa s větší koncentrací zajištěných cest:
► Trattenbacher Klettersteig
Jedná se o skalní masiv, na kterém bylo vytvořeno hned několik ferrat obtížností A-E. Ferraty jsou v dojezdové vzdálenosti asi hodinu od Linze a poskytují vertikální vyžití. Na skále je vybudovaný panoramatický žebřík, který je spojen 63 m dlouhým, impozantním lanovým mostem!
► Weißbach bei Lofer
V okolí této vesničky je kromě krásné soutěsky, která je přístupná za malé vstupné i hned několik via ferrat, které jsou velmi rychle dostupné a pohodovými sestupy.
► Grünstein
Lahůdková sportovní ferrata s překrásnými výhledy na Alpy a jezero Konigsee. Obtížnost: B/C s variantami D/E.
Švýcarsko
► Eggishorn – Klettersteig – B/C
Moc hezká ferrata, spíše lehčího charakteru ale velmi zábavná s krásnými výhledy. Nástup lanovkou na Eggishorn.
► Schwarzhorn – Klettersteig – B/C
Jednoduchá hřebenová ferrata Schwarzhorn-Klettersteig vede na vrchol Schwarzhornu 2 929 m.
Nástup ze stanice lanovky na Gr. Scheidegg, pak směr Schwarzhorn.
► Via ferrata Diavolo – B/C
Lehčí ferrata, ale s nádherným okolím a výhledy. Lezení spíše po nakloněných plotnách, popřípadě po řadě kramlí, ale pořád máte na co koukat. Z Churu až do Andermattu. Nástup z Schöllenenschlucht.
Itálie
Země, kde to pravděpodobně všechno začalo a bylo nataženo první zajišťovací lano. Kolébka zajištěných cest! Kam vyrazit?
► Ferrata Rio Sallagoni – C
Zábavná ferrata nedaleko Lago di Garda. Ferrata vede v kaňonu, kterým protéká potok, a tak je ideální na horké letní dny. Ferrata má několik částí, a i dva lanové mostky. V okolí několik dalších lehčích via ferrat, navíc koupání, ježdění na kole, lezení a pizza se zmrzlinou v městečku Arco.
► Leiternsteig - (Klettersteig Toblinger Knoten) - C
Název ferraty je odvozen od jejího typického prvku – žebříku. Více jak 17 žebříků vás dovede na vrchol impozantní skalní věže Toblinger Knoten. Z vrcholu je úchvatný výhled na Tre Cime. Navíc v okolí Cortina d´Ampezo jsou další desítky zajištěných cest!
► Sentiero attrezzato dei Pizzetti – A/B
Velmi jednoduchá, avšak velmi pěkná zajištěná cesta vedoucí přímo nad jezerem Lago di Como s překrásnými výhledy na jezero. V okolí opět několik dalších zajištěných cest.
VAROVÁNÍ
Lezení zajištěných cest může být nebezpečné. Dřív, než jej začnete praktikovat, seznamte se s riziky, která jsou s tím spojená. Lezení via ferrat představuje naučené dovednosti, které vyžadují zkušenost a kvalifikované zaškolení. Nesprávný způsob používání může být fatální! Přestože je lezení zajištěných cest relativně jednoduché, vyžaduje absolutní soustředění a vhodný trénink.