Co si sbalit na hory v létě? Rady a tipy
Marek Žampach
6 minut čtení
Léto se blíží. Lyžím a vychytávkám na sněhové túry odzvonil na nějaký čas zvonec. Nyní jsou v kurzu pohorky, kraťasy a obrazy sluncem zalitých kopců. Určitě neuškodí před letní horskou sezónou zkontrolovat, zda máme vše potřebné připraveno a nachystáno. Ať máme jistotu, že až přijde čas naházet to všechno na hromadu a vyrazit směr hory, je vše ok a nic nechybí.
Obsah:
Určitě neuškodí projet si před akcí seznam věcí "co s sebou do hor" a vše důležité si připomenout. Ti méně zkušení v článku určitě naleznou spoustu cenných bodů, které mohou přihodit na svůj horský checklist. Co si tedy s sebou zvít na hory v létě?
Obuv na letní hory
Základním předpokladem pro zvládnutí naplánované túry jsou pohodlné boty. Určitě doporučuji vzít takové, které již máte odzkoušené na menších výletech. Zbrusu nové a nezajeté boty přímo z prodejny nemusí být na celodenní túře zrovna to pravé.
S pohodlností chůze úzce souvisí i kvalitní trekové ponožky. Tuto kategorii určitě nepodceňujte a vezměte s sebou do hor opravdu ponožky k tomu určené. Běžné, městské ponožky se mohou v botě shrnovat nebo nepojmou takový objem potu z nohy. Na několikadenní túře přijde vhod i další pár ponožek na vystřídání.
Oblečení na letní hory
Vybrat vhodné oblečení na výpad do letních hor nemusí být až tak snadná věc, jak se zprvu může zdát. Určitě nejdříve mrkněte na předpověď počasí. Dole pod horami může být sice parno a vedro na padnutí, tato teplota ale s přibývajícími výškovými metry může rapidně klesat, a tak kraťasy nemusí být vždy úplně dostačující. Na druhou stranu ale počítejte s faktem, že se člověk pohybem po horách výrazně zahřeje. Doporučuji tedy přidat nějaké lehké, dobře prodyšné kalhoty. Řešením mohou být kalhoty s odepínacími nohavicemi.
Co se týče trika, určitě volte technické materiály. Bavlna je sice příjemná na těle, ale při potivých aktivitách s ní moc parády nenaděláte. Na výběr máte buď syntetické materiály, které budou sice rychle schnout, ale mohou na těle nepříjemně studit. Počítejte také s tím, že syntetické triko budete muset brzy vyměnit. Jeho zápach vám totiž jinou možnost nedá. Alternativou jsou vlněná trika. Jejich výhodu bezesporu oceníte v případě, když se chůzí do kopce zpotíte. Merino vlna totiž nestudí. Druhým benefitem je i fakt, že je antibakteriální, nemusíte tedy táhnout další triko na převlečení a několikadenní trek zvládnete mnohdy i v jednom triku, aniž by vás vaši kolegové vyloučili z party.
Více vrstev, více pohody
Nezapomeňte na střední vrstvu. Doporučuji nějakou technickou flísku, která bude lehká a zároveň prodyšná. Řešením může být i slabá softhshellka, která vás navíc ještě ochrání před větrem. Pro případ deště se doporučuji pojistit ještě vrchní vrstvou. Goretexová bunda bude nejjistější, ale dobře poslouží i pláštěnka či pončo. Nepromokavé kalhoty jsou určitě také na zvážení. Když se bavíme o dešti, nezapomeňte ochránit před promoknutím i váš batoh. Některá horská zavazadla mají integrovanou pláštěnku na batoh, k těm ostatním ji lze dokoupit.
Přestože se chystáme do letních hor, počasí může být zrádné a často můžeme využít třeba i slabé rukavice nebo něco co nám zakryje uši – čelenku nebo dokonce slabou čepici. Super může být i multifunkční šátek, který si uvážete dle potřeby.
Může ale nastat i opačná situace, kdy bude na otevřených vrcholcích vedro k padnutí a žhavé slunce nás bude spalovat. Na tyto případy se určitě bude hodit lehká pokrývka hlavy typu kšiltovka nebo klobouk. Je dobré volit spíše světlejší barvy. Černá kšiltovka může při poledním slunci způsobit pěkný přehřehlav.
Nutné nezbytnosti na letní hory
Kromě kvalitního oblečení budete na letním treku jistě potřebovat i spoustu dalších věcí. Začneme u slunečních brýlí s kvalitní ochranou proti UV záření. Před sluncem musíme ochránit ale i pokožku, takže nezapomeňte přibalit opalovací krém s dostačujícím UV faktorem. Horské slunce může být řádně spalující, a tak bych volil nejméně faktor 30. Vhod může přijít i lipstick.
Během horkých pařáků je důležitá hydratace. Určitě si tedy na túru vezměte dostatek vody. K jejímu přenosu lze využít například hydratační vak, jehož výhoda spočívá v tom, že během pití nemusíte sundávat batoh ze zad a pít můžete průběžně během chůze. Pokud zvolíte láhev, zvažte použití nějaké se širším hrdlem, které vám umožní lepší nabrání vody z vodního zdroje. Příjemné může být i využití termosky, která uchová váš nápoj stále krásně studený. Je pravda, že termoska může být zbytečně těžká, na trhu se ale již objevuje spousta ultralehkých modelů, které váš batoh zase tolik nezatíží.
Voda a základní životní funkce
Když mluvíme o vodě, zvažte použití filtru. Během horkých dnů může přijít vhod trochu tekutiny doplnit. Najít čistý zdroj vhodný k pití ale může být někdy obtížný úděl. Použití filtru vám tuto činnost určitě značně ulehčí.
Určitě nepodceňte vaši turistickou lékárničku, která může být základním kamenem pro poskytnutí nutné pomoci v horách při nějaké zdravotní komplikaci. Před túrou doporučuji zkontrolovat, že obsahuje všechny důležité věci jako je dezinfekce, trojcípý šátek, obinadlo, obvaz, náplasti proti puchýřům nebo alu fólii, která vás udrží v teple.
Dále je vhodné myslet i na orientaci. GPS, mapa oblasti, buzola či kompas. To vše se může hodit. I přes důkladné plánování túry pomocí vaší GPS se může váš pochod nepříjemně protáhnout až do setmění. V takovém případě určitě oceníte čelovku nebo podobnou svítilnu. Za zvážení také stojí také powerbanka pro nabití vašich elektronických přístrojů.
Dále zmíním třeba píšťalku, kapesní nožík, turistické hole, provázek, ortézu, pokud vás trápí kolena, jehlu a niť, kdyby praskly kalhoty, lehkou karabinu na připnutí nějakých věcí, no a samozřejmě toaletní papír.
Strava na letních horách
Co se týče jídla, doporučuji spíše lehce stravitelné pokrmy. Vhodné mohou být různé typy ovoce. Osobně miluji banány nebo datle. Super jsou také ořechy, které mají v sobě velký podíl tuků (a tedy koncentrované energie) a výrazně vás zasytí. Proteinové tyčky, různé energetické nakopávače nebo kvalitní čokoláda mohou příjít vhod jako rychlý zdroj energie. Někdy toho sladkého může být na túře již mnoho, a tak může přijít vhod i slanější druh potravin jako je například klobása, sýr, nebo třeba uvařené vejce.
Večer po túře doplňte energii. Pokud během dne jíte spíše lehčí svačinky, dopřejte si vydatné jídlo. Nezapomeňte se řádně zavodnit. K tomu je vhodný nějaký multivitamín, vitamín C či magnézium. Pivo v omezené míře může také přijít vhod.
Hotová jídla do přírody
Pokud plánujete na túře vařit, budete potřebovat několik pomůcek na ohřev jídla. K tomu se dostanu v samostatné kapitole. Co se ale týče samotného jídla, určitě je štěstím, že hostincům a pytlíkovkám již pomalu odzvonil zvonec a my si můžeme vybrat z celé škály hotových jídel. Za sebe doporučuji Adventure Menu, které je výborné a ve velkém výběru různých pokrmů si určitě vybere i náročný milovník dobrého jídla.
Batoh na letní hory
Těch věcí se začíná trochu hromadit. Pořád je ale potřeba nacpat to všechno do kvalitního turistického batohu. Přestože nám seznam věcí postupně narůstá, neměl by být problém vejít se do batohu okolo 25 litrů. Maximálně do 30 litrů v případě jednodenního výletu. Větší batoh samozřejmě naplníte celkem bez problému také, ale myslím, že je trochu zbytečné tahat 50litrovou příšeru na jednodenní výpad do kopců. Takový batoh berte, chystáte-li se na vícedenní dobrodružství.
Pokud vybíráte batoh speciálně pro letní túry, obraťte svou pozornost na zádový systém, který by měl být odvětraný. Často se můžete setkat se síťovou konstrukcí. Ta zajistí perfektní prodyšnost batohu.
Co s sebou v létě na vícedenní treky
Pokud máte v plánu vícedenní trek v horách. Seznam nutné výbavy bude prakticky stejný jen ho navíc ještě rozšíříme o několik dalších věcí.
První obsáhlou položkou bude spací systém skládající se ze spacáku, karimatky a případně nějakého přístřešku. Co se týče spacího pytle určitě berte v potaz, že noční teploty mohou i v létě klesat k nule, a tak rozhodně nedoporučuji tuto výbavu podceňovat. Pokud si nevíte s výběrem spacího pytle rady, určitě mrkněte na článek Jak vybrat spací pytel.
Karimatku doporučím samonafukovací. Je pohodlná a poměrně skladná. Hrozí však její propíchnutí, vždy tedy vezměte navíc sadu na lepení karimatek. Na letní treky se dá použít i pěnová karimatka ve variantě tzv. Zig Zagu. Tato karimatka je parádně lehoučká a při připnutí z boku batohu i skladná. Navíc nemusíte nic nafukovat, jen rozložíte a ležíte. V létě se nabízí i spaní v hamace. Jak správně vybrat hamaku vám poradí další obsáhlý článek.
Jako přenosný přístřešek vám samozřejmě poslouží stan. Pro letní treky může být často lehčí konstrukce, vždy ale samozřejmě záleží, jaké podmínky očekáváte. Vždy počítejte s horší variantou. Místo stanu lze využít například i žďárského vak, tedy nouzový bivakovací pytel.
Vařím, vaříš, vaříme
Pokud plánujete na vašem treku vařit, přijde vám vhod nějaký vařič. Nejrozšířenější a nejvíce dostupné vařiče jsou plynové. Vaření na takovém vařiči je rychlé a jednoduché. Problém může nastat při vaření v chladu. Doufejme ale, že v letních horách nebudete mít zase takovou zimu, aby to výhřevnost vařiče ovlivnilo. V opačném případě je vhodné plynovou bombu krátce zahřát. Další možností jsou benzínové vařiče, které patří k těm dražším variantám. (Podívejte se i na obsáhlou sérii článků o vařičích a vaření v přírodě.)
Nezapomeňte samozřejmě na lžíci a vhodnou nádobu na vaření. Využít můžete starý dobrý ešus, ale i nádoby z moderních ultralehkých materiálů.
Při vícedenních přechodech určitě uvítáte trekové hole, které výrazně ulehčí vašim kolenům a zapojením celého těla do pohybu rozloží lépe zátěž.
Rizika letních hor
Návštěva jakýchkoliv hor přináší vždy drobné či větší nástrahy a ty letní nejsou žádnou výjimkou. Proto vždy myslete na bezpečnost na horách a vždy důkladně prostudujte meteorologickou předpověď. Nepodceňujte bouřky, které jsou v letních horách obzvláště nebezpečné. Předpovědi samozřejmě přizpůsobte výběr vašeho vybavení na hory. Vhodnou přípravou značně minimalizujete velkou část horských nástrah.
I tak si ale vždy pro jistotu zjistěte kontakt na horskou pomoc. Pokud se pohybujete v českých horách doporučuji využít aplikaci Záchranka, která vám v případě nouze značně ulehčí komunikaci se záchranáři.
Po důkladné přípravě vzhůru na hory!
Příprava na letní procházku po horách je v mnoha ohledech lehčí než příprava zimního treku. Věřím, že po přečtení článku pro vás nebude problém vyrazit na jednodenní čí vícedenní výlet a do sytosti si užít krásy horských vrcholků. Pokud nic nepodceníte, budete připraveni na jakýkoliv rozmar počasí, ale i na spoustu dalších záludností, které by eventuelně mohly nastat. Žádný problém v letních horách vás pak nezaskočí. Vzhůru tedy do kopců!