Jak správně vybrat hamaku
René Kujan
5 minut čtení
Hamakování, spaní ve visu, má své příznivce i své odpůrce. Lidé se většinou dělí kategorie „miluji hamaky“ a „nenávidím hamaky“. Všechno má své důvody. A my si dnes ukážeme, že to rozdělování je úplně zbytečné. Hamakování totiž můžeme milovat všichni!
Obsah
- Velikost hamak
- Hamaky pro jednoho nebo pro dva
- Bavlněné hamky
- Syntetické hamaky
- Modulární systém nebo set
- Hmotnost hamaky
- Cena hamaky - co ji ovlivňuje
Proč lidé milují hamaky, je asi jasné. Důvody jsou podrobně popsány v článku Jak správně na spaní v hamace. Proč ale existují i lidé, kteří je nemají rádi? V naprosté většině případů je to proto, že spát v hamace zkusili jen jednou. Něco se nepovedlo, vyspali se nedobře a od té doby si myslí, že to tak musí být už nastálo. Přitom stačí hamaku jen správně vypnout, mít vhodné vybavení – anebo si prostě jen dobře vybrat. Podle čeho ale máme hamaku vybírat?

Parametry, parametry, parametry
S hamakami (nebo také „houpacími sítěmi“, jak se někdy nesprávně nazývají, lépe snad „závěsnými lůžky“) je to jako s jakýmkoli jiným outdoorovým vybavením. Záleží na tom, kdo jste (výška, hmotnost, nejčastější spánková poloha...) a na co to chcete používat (odpočinek po nedělním obědě na zahradě, autokemp, občasné přespání v lese, seriózní vícedenní výprava v ultralight stylu, bikepacking...)
BUDE SE HODIT:
-
Stanování a bivakování v ČR - kde a jak?
-
Nový fenomén: quilt a underquilt
-
Jak správně na spaní v hamace?
-
Testujeme: Grüezi Bag Biopod Downwool Hybrid Underquilt
Velikosti hamak
Na velikosti prý záleží, říká klasik. Nebo to byla klasička?! U hamak to každopádně platí. Přeci jen se chceme vyspat pohodlně a do růžova, že? Hamaka musí být dostatečně dlouhá. Univerzální poučka praví, že délka hamaky by měla být o cca půl metru větší, než je naše výška. Co se šíře týče, chceme mít alespoň pohodlných 130 cm. Kupodivu jsou výrobci hamak většinou svéprávní a vyrábějí hamaky s dostatečnými rozměry. Takže běžné postavy by neměly mít se standardními hamakami problém.

Pokud nám příroda nadělila trochu více centimetrů, existují i hamaky „nadrozměrné“, prodloužené pro osoby vyšších vzrůstů. Existují i hamaky pro děti, ale v takových případech jde spíše o takové srandičky do dětských pokojíčků, případně všelijaká houpací látková udělátka. Moje děti spí venku v dospěláckých hamakách a jsou velmi spokojené. I vy budete, pořídíte-li jim už od začátku „plnotučnou“ hamaku. Jednak v ní budou mít dostatek místa na své hrátky přes den, jednak si ušetříte další nakupování, až děti povyrostou.

dávno překonán.
Hamaky pro jednoho a pro dva
Co se velikostí týče, existuje ještě jedna varianta členění. Někdy se setkáme s označením hamak jako „single“ pro standardní rozměry a „double“ pro rozšířené. Neberte to doslova. Ve dvou se v jedné hamace určitě nevyspíte. Výrobci nás spotřebitele jen zkoušejí. Co tím chtějí doopravdy říci, je spíše to, že u „double“ se jedná o hamaku zpevněnou, rozšířenou. Určitě je větší a určitě si do ní můžete na zahradní slavnosti sednout dva, nebo i tři. Vejdete se, nějaké děti se vejdou k vám, hamaka vás unese, má zvýšenou nosnost, tedy pevnější materiál i závěsný systém.
Dvoumístná hamaka? Raději dělejte, že jste to nikdy neslyšeli!
Dobrá hamaka na spaní ve dvou neexistuje! Pokud si opravdu chcete užívat „zdvojenou noc“, můžete dvě „single“ hamaky zavěsit nad sebe. Můžete sdílet jeden ze dvou nosných stromů/bodů, případně i oba. Existují na trhu i rozporky, které se vloží mezi úvazy obou hamak připevněných na stejných stromech. Distanční tyčky drží hamaky od sebe tak, aby se každý z nocležníků mohl vrtět podle svého. I tak se mi ale toto řešení nejevilo naživo jako úplně šťastné. Stará dobrá klasika...
Jakou hamaku vybrat?
Je možné, že jedním z rozhodujících faktorů pro nás bude barva hamaky. Pokud jsme ženy, aby nám ladila k letním šatečkám, pokud muži, tak třeba budeme chtít nějakou, co splyne s okolní přírodou.
![]() |
![]() |
Dívky zvolí patrně živější, plážové barvy, muži se zase rádi maskují. |
Bavlněná hamaka?
Jedním z hlavních faktorů bude určitě také materiál. Takové ty pestrobarevné hamaky á la Karibik bývají z bavlny. Nic proti bavlně, na hamakách, které chcete mít na zahradě přes celé léto, má své hluboké opodstatnění. Odolá slunečnímu záření, možná jen trochu ztratí barvu. A když ji necháte hodně na dešti a nevysušíte řádně, možná trochu zaplesniví, ale bude pořád držet. Taková klasická hamaka na léto na terasu nebo zahradu. A není problém, aby dlouhodobou letní expozici bavlněná hamaka vydržela několik sezón za sebou. To by ta syntetická určitě nikdy nedala. Má ovšem zase jiné výhody.
- TIP: Úplně se vyvarujte hamak, které mají na koncích dřevěné příčníky. Ty sice tolik nesvírají spáče, ale z nepřevratitelného korábu noci dělají vratkou kocábku, z níž vypadnete, než řeknete Ulánbátar! Takové hamaky hrají hlavní roli v humorných videích na internetu. Na nic jiného se moc nehodí.
Syntetická hamaka!
Výhody syntetiky jsou nasnadě: Může být mnohem pevnější a zároveň mnohem lehčí a dobře sbalitelná. Mnohem rychleji taky vysychá. Na putování krajinou určitě zvolíme syntetickou variantu. Nevýhoda syntetického materiálu je v tom, že pod slunečními paprsky (UV záření) degraduje, ztrácí své dobré vlastnosti. Je potřeba ji (alespoň většinou) po noci sbalit a nevystavovat zbytečně slunci.

Až dosud to bylo jednoduché, teď se to trochu zahustí: Jaký tvar, jaký střih hamaky zvolit? Ještě donedávna byla volba snadná. Hamaka byl v zásadě obdélník látky s našitými tunýlky na koncích. Těmi se provlékly šňůry, stáhly se – a bylo, dostali jsme klasický „banán“ (mně klasický tvar připomíná člun). Dnes máme na výběr spousty variant. Kromě klasiky, kde lze polohu spáče hodně variovat (v ose, vychýlení z osy na jednu, na druhou stranu...), existují i nejrůznější tvary asymetrické, tak takové jiné... hmm, já jim prostě říkám „korýtka“ (bridge). Jde třeba o modely Skyloft a Skylite od ENO. Korýtkový tvar textilie doplňují dva pevné příčníky na koncích.

Hamaka jako korýtko
Je na nich méně materiálu, zase nám přibyly příčníky, takže bývají o maličko těžší (Skylite Hammock s 907 gramů vs. JungleNest s 567 gramů). Nespornou a obrovskou výhodou korýtkových hamak je, že se v nich vyspí i spáči na břiše. Ti si většinou v klasické hamace moc dobře nepodřímají. Ale třeba zase pokud máte rádi něco pod hlavou, budete oproti klasice potřebovat polštář. V „člunkové“ konstrukci si spáč může pod hlavu nařasit boční materiál hamaky a ten mu hlavu ve zvolené výši jaksi přirozeně podrží. Mezi výhody „korýtkových“ hamak zase patří to, že si lépe rozumějí s běžnými typy karimatek a nemusíme k nim mít underquilt. S ním si zase korýtka rozumějí o něco hůř.

Modulární systém, nebo set?
Další velké dilema, které budeme muset řešit je, zda pořídit modulární hamakový systém, nebo raději nějaký komplet. Co je to kompletní outdoorová hamaka? Někteří výrobci nabízejí své vlastní kombo – hamaku, uvazovací systém, moskytiéru, zateplení (underquilt), celtu proti dešti (tarp). Máte něco, co k sobě skvěle sedí a je vzájemně vyladěné. Co když vám ale některá z položek nebude z nějakého důvodu vyhovovat?

Druhou variantou je pořizovat součásti hamakovací výbavy odděleně. Vybrat si nejvhodnější hamaku, zvolit ochrannou síť proti hmyzu, zvolit pro nás nejlepší uderquilt i tarp. Nevýhodou může být, že některé součásti spolu nebudou úplně stoprocentně kooperovat. Samostatná moskytiéra bude pravděpodobně těžší než moskytiéra setová, která přesně padne a nemá ani o centimetr čtvereční navíc.
Zlatá střední cesta turistické hamaky
Moje asi nejoblíbenější hamaka je JungleNest od ENO. Je něco mezi setem a samostatnou hamakou. Má totiž integrovanou moskytiéru, kterou lze sice sejmout, ale nelze ji úplně oddělit od hamaky a nechat doma. V létě má ochranná síťka své opodstatnění. Ale i v zimě. Nezdá se to, ale i síťovaný materiál trochu pomáhá s udržováním tepla. Takže mně nevadí, že moskytiéru musím vozit vždy s sebou. Zbytek k „setu“ od ENO už dolaďuji podle potřeby. Když přespáváme dva tři, beru kromě většího batohu i větší tarp. Podle teploty/ročního období volím jeden z několika uderquiltů nebo quiltů, případně spacáků. Podle potřeby doplním třeba ještě UnderBelly (gear hammock), malou spodní hamačku na odložení batohu nebo bot.

- TIP: Vyhněte se uvazovacím/upevňovacím systémům založeným na šňůrkách, provázcích apod. Ono to může být pevné, ale zcela určitě poškodíte kůru stromů, na něž se zavěsíte. Volte raději popruhy. Čím širší, tím lepší, lépe rozloží hmotnost a jsou ke stromům šetrnější. Ne nadarmo se jim říká „tree hughers“, objímače stromů.
Vybíráme podle hmotnosti hamaky
Čím méně materiálu, vychytávek, dovybavení, tím bude hamaka více „ultralight“. Lehká hamaka do batohu, když třeba běžíme vícedenní trail nebo jedeme v bikepackingovém stylu na kole, je k nezaplacení. Od ultralight věcí ale zase nemůžeme čekat stejnou odolnost nebo stejné pohodlí jako u klasiky. Odolné materiály, odolnější způsob tkaní se zpravidla projeví na hmotnosti. Vždycky je to něco za něco.

Nejlehčí hamaky mají něco málo přes 100 gramů. Rozumné sety (hamaka + moskytiéra + úvazy) nemají problém s přehledem podlézt laťku jednoho kilogramu.
Příklad set-upu do chladnějších podmínek
ENO – JungleNest | 567 g |
ENO – uchycení hamaky Helios | 162 g |
RockEmpire – celta Tarp UL | 500 g |
Grüezi Bag – Biopod Downwool Hybrid Underquilt | 590 g |
Sir Joseph – Teton 560 Quilt | 580 g |
Celkem hmotnost | 2399 g |
Cena hamaky – co ji ovlivňuje
Zásadně ovlivní cenu hamaky použitý materiál, to asi nikoho nepřekvapí. Důležitá je nejen hlavní textilie hamaky, ale třeba i přídavné moskytiéry nebo materiál systému zavěšení. Cena hamaky může napovědět i to, zda se jedná pouze o prostou hamaku, nebo o celý modulární systém včetně šetrného upevnění na stromy, ridge line, tarpu a moskytiéry. I případné skládací tyčky/rozporky a jejich materiál cenu ovlivní. Pokud patříte k pravidelným uživatelům hamaky, určitě je dobré investovat do těch nejlepších rozporek. Jsou nejen lehčí, ale i spolehlivější. Někdy se výrobci snaží snížit cenu na úkor velikosti tarpu. Může být. Při delších výletech ale opravdu záleží na velikosti, takže i tady se nějaká drobná investice navíc více než vyplatí. Zpevněné hamaky, hamaky se zvýšenou nosností budou také o něco dražší. Tady už záleží na využití, zda je vyšší investice nutná, vhodná.
Malý slovníček začínajícího hamakisty
- amok – speciální druh hamaky s uchycením posunutým o 90° oproti klasice a nutností použít nafukovací karimatku
- bridge – druh designu hamak; v našem článku „korýtko“
- gear hammock – malá podvěsná hamaka na batoh a další výbavu (někdy také UnderBelly)
- netless – hamaka bez moskytiéry
- pullouts – „napínáky“; podivná gumolanka udržující u některých typů hamak tvar/pozici; nepoužívám a nedůvěřuji jim
- ridge line – „hřebenová šňůra“; šňůrka spojující oba cípy hamaky a spoluurčující tak úhel jejího vypnutí vůči horizontální rovině; využitelná i k zavěšení součástek výbavy
- snake skins – trubicové návleky sloužící k rychlému sbalení hamaky/tarpu
- tree huggers / tree straps – „objímače stromů“; široké popruhy k uvazování hamaky na stromy
- whoopie sling – posuvná šňůrka pro rychlé uvazování a vypínání založená na principu tření (např. systém ENO Helios Suspension System)
René Kujan
Zarputilý a vášnivý příznivec nocování ve visu na čemkoli. Ve svém hamakovém korábu proplul již mnoha tucty temných nocí u nás i v devizové cizině. Pokud je to alespoň trochu možné, oddává se svému hobby i za nízkých až mrazivých teplot. K tomu mu dopomáhá všemocný Perun a stále širší sortiment quiltů a underquiltů.