Expediční lezení

Měsíce psychické i fyzické přípravy. A pak to přichází – výprava na nejvyšší vrcholy světa. Extrém. Vzrušení. Adrenalin. Výstup až tam, odkud se už dál nikdo nedostane.

Doporučené vybavení

Na pár týdnů až měsíců strávených v nejnáročnějších podmínkách se to nastřádá – spaní, jídlo, hygiena, lékárnička, lezecké vybavení a samozřejmě oblečení a obuv.

Dotknout se nebe

Go North! Nejvyšší vrchol Severní Ameriky se šplhá do výšky 6190 metrů. Najdete jej na Aljašce v národním parku Denali, který vám rozhodně nedá nic zadarmo. Počasí je zde nesmírně studené a vrchol má oproti běžným podmínkám jen okolo 42 % kyslíku. Když už jste tady, expedici spojte s poznáváním. Aljaška vás změní. Ne člověk, ale příroda tady určuje pravidla hry. Pokud se chcete vrátit zpátky v pořádku, nezbývá vám nic jiného, než podle nich hrát. Za to zjistíte, co to znamená skutečná divočina. 

Celá skupina pracuje jako jeden a vy víte, že jediné rozhodnutí ovlivní výsledek celé expedice. O to větší radost panuje, když vše klapne.

O K3 se říká, že je jednodušší než sousední K2. Přesto dokáže být tenhle dvanáctý nejvyšší vrchol světa dost tvrdý chleba i pro opravdu ostřílené lezce. Svou stopu na Broad Peaku zanechalo celkem na šest českých expedic. Kdo jako další zdolá tento pákistánský masiv, který se tyčí do výšky 8051 metrů?
 

Užitečné rady, tipy a návody

Jak se obléknout do vysokých hor

Špičkový český horolezec Marek Holeček se s vámi podělí o zkušenosti, co si vzít na sebe do drsných podmínek. Podívejte se na video.

Jak se obléknout do vysokých hor

Tipy na výběr expedičního vybavení

Horolezec Marek Holeček vám prozradí jeho tipy při výběru bot a batohu do extrémních podmínek. Podívejte se na video.

Tipy na výběr expedičního vybavení

Články o Expediční lezení

Další články