Jak správně na spaní v hamace
Josef Chosé Valušiak | Jan Klega
5 minut čtení
Noc se dá na výpravách do přírody strávit různými způsoby. Hezky zavřen ve stanu, v jednoduchém přístřešku, pod širákem s výhledem na hvězdnou oblohu, nebo lehce se pohupujíc v hamace. Spánek v závěsu nad zemí má své kouzlo, abyste si ho však opravdu užili a načerpali síly pro další putování, je nutné se řídit několika základními pravidly. Podívejte se na ně s námi a přečtěte si praktické zkušenosti našeho kolegy, který měl možnost otestovat set americké značky ENO.
Proč vůbec spát v hamace?
Odpověď je jednoduchá, spaní v hamace s sebou přináší celou řadu výhod. Za prvé je velmi komfortní, neb v závěsu se nemusíte starat o nerovnosti, kameny, klacky, prostě cokoli, co by mohlo tlačit, zavázet, nebo dokonce poškodit vaše vybavení. Hamaka se perfektně přizpůsobí vašemu tělu a dopřeje mu tak odpočinek bez nepříjemného tlaku na některé jeho partie. Ze své podstaty skvěle větrá, nikdy se tedy nestane, že byste kolem sebe měli vydýchaný vzduch, nebo na sebe setřásli zkondenzovanou vlhkost, jako je tomu třeba ve stanu. A co je pro mnohé asi nejdůležitější, nad zemí se samozřejmě snižuje riziko nechtěného setkání se zástupci zvířecí a hlavně hmyzí říše.
Druhou výhodou je velmi malý vliv na okolní prostředí. Pro hamaku nemusíte vytvářet místo, prostě ji natáhnete nad vše, co by bylo při stavbě stanu nutné odstranit. Pokud ji navíc zavěsíte správně a tak, abyste nepoškodili kůru stromů, nezůstane po vás takřka žádná stopa, dokonce ani slehlá tráva. Mimochodem tím, že hamaku nestavíte na zem, jen těžko ji ušpiníte jako podlážku stanu. A když už ji někde vyválíte, prostě ji strčíte do pračky a zapnete odpovídající program.
Bude se taky hodit: |
JAK SPRÁVNĚ VYBRAT HAMAKU |
TESTUJEME: GRÜEZI BAG BIOPOD DOWNWOOL HYBRID UNDERQUILT |
NOVÝ FENOMÉN: QUILT A UNDERQUILT |
Třetí benefit vychází z univerzálnosti hamak, ve kterých si můžete ustlat v podstatě kdekoli, kde je máte na co zavěsit. K tomu se přidává skvělá variabilita příslušenství, kdy si v podstatě každý může přizpůsobit svou „závěsnou ložnici“, dle svých představ a potřeb. Od upínacího systému, přes střechu nad hlavou, izolaci a ochranu proti hmyzu, až po hamaku samotnou.
Jak zavěsit (upevnit) hamaku
Volba místa a orientace
V první řadě je potřeba dobře rozmyslet orientaci hamaky vůči větru. Vždy musí vát z boku! Můžete mít super spacák i zateplení, když vám ale profukuje pod plachtou, přijdete o spoustu tepla. Na straně k větru ukotvěte tarp níže, na té druhé klidně o něco výše, třeba s pomocí holí nebo větví. Získáte tak více prostoru pro bydlení.
Pokud je to jen trochu možné, vyvarujte se otevřených prostor vystavených větru, sníženin a prohlubní, kde se může držet chlad, a vodních toků a ploch, od kterých se v noci šíří vlezlá studená vlhkost. Naopak zkuste najít místo, kam s východem slunce dopadají teplo přinášející paprsky.
Výběr vhodných stromů pro hamaku
Ideální rozestup kotvících bodů samozřejmě dosti záleží na konkrétní hamace a užívaném závěsném systému, nicméně obecně platí, že by se vzdálenost měla pohybovat okolo 4,5 až 5 m. To odpovídá přibližně 6 krokům dospělého člověka.
Vybírejte živé stromy bez překážejících větví. Dobrým pravidlem je zvolit takové, které mají kmen široký zhruba 15 až 20 cm, tedy asi na délku rozevřené dlaně. Užší nemusí být dostatečně pevné, širší zase ukrojí delší kus závěsného systému.
Každopádně se vždy vyplatí mít s sebou pár metrů popruhu navíc. To pro případ, že byste se třeba dostali do starého lesa nebo do míst, kde stromy rostou dále od sebe.
Jak zavěsit hamaku
Když už máte vybráno, hamaku zavěste, a to ve výšce 1,8 m, tedy zhruba na úrovni hlavy průměrně vysokého člověka. Použít se dá samozřejmě jakákoli šňůra, daleko vhodnější je však popruh široký minimálně 2,5 cm, který zbytečně nepoškozuje kůru stromu. Přece jen by po vašem odchodu nemělo jít vůbec poznat, že jste na daném místě spali. Nejlepší řešení ovšem představují sety přímo od výrobce, které umožňují snadné a rychlé nastavení závěsu dle konkrétního místa. Například s takovým systémem ENO Helios nebo Atlas je správné natažení hamaky otázkou pouhých pár minut.

Při instalaci myslete na to, aby po zatížení hamaky svíral popruh s horizontálou úhel 30°. Ptáte se, jak tohle změřit přímo v terénu, kde s sebou rozhodně nebudete mít úhloměr? Máme pro vás snadnou pomůcku! Stačí se postavit zády ke stromu, namířit prstem vodorovně na uchycení hamaky k popruhu a zdvihnout palec do pravého úhlu. Požadovaných 30° naměříte – samozřejmě ne zcela přesně, ale s odchylkou danou stavbou vaší ruky – mezi ukazováčkem a jeho spojnicí se špičkou palce.
Hamaku vypínejte zhruba do výše 50 cm, tedy asi tak, jako by pod ní stála židle. Vcelku výrazně si tím usnadníte ulehání i vylézání ven, neb v pohodě dosáhnete nohama na zem. Mimochodem, vůbec nejlepší a nejpohodlnější je v hamace ležet nakřivo. Když se totiž natáhnete zešikma, cca v úhlu 15–30° vůči ose napnutí, hamaku lehce srovnáte a nehrbíte se.

Ochrana před ŽIVLY A HMYZEM
Hezky v suchu a pohodě
Po náročném dni v horách není snad nic horšího, než celou noc drkotat zuby nebo se ze slastného spánku probudit s kapkami deště dopadajícími na obličej. Před přívaly vody vás spolehlivě ochrání plachta, respektive jinými slovy tarp. Na trhu naleznete spoustu druhů lišících se tvarem, rozměry a vahou. Stačí si jen vybrat tu, která vám vyhovuje nejvíce.
Tarpy z produkce značek specializujících se na výrobu hamak jsou svým tvarem a velikostí uzpůsobeny přímo k použití s danými modely, takže poskytují nejlepší ochranu. Co si budeme, většinou takový komplet i lépe vypadá.

Pokud si musíte spaní rozložit za deště, ze všeho nejdříve vypněte plachtu, a to ve stejné výši jako posléze hamaku. Získáte tak přístřeší, pod kterým už si vše ostatní hezky v suchu nachystáte. Jak už jsme psali výše, s plachtou si můžete hrát a její strany dle potřeby upínat různě vysoko, abyste se lépe ochránili proti větru, nebo třeba získali krytý prostor pro vaření. Pamatujte na to, že tarp má vlivem vlhka a vzdušného proudění tendenci lehce povolovat. Nechcete-li se probudit s „mokrým hadrem“ na obličeji, vždy jej vypněte úplně nadoraz.
JAK ZATEPLIT HAMAKU ANEB SPANÍ V HAMACE MRAZU NAVZDORY
Při spaní v hamace za nižších teplot nebo v silném větru musíme myslet na to, abychom zespodu zbytečně nepřicházeli o drahocenné teplo. On i teplý péřový spacák se pod tělem totiž „splácne“ a částečně ztratí své izolační schopnosti. Není-li velká zima a nefouká, pomůže karimatka, ať už pěnová, samonafukovací nebo nafukovací.
Pokud ovšem teplota klesne, je potřeba sáhnout po zateplovacím návleku, tedy takzvaném underquiltu. V nabídce najdete underquilt od Ticket to the Moon, Robens, ENO i Grüezi bag. Underquilt svým tvarem kopíruje vlastní hamaku, ať už po celé její délce, nebo jen v části, kde se nachází torzo spáče, a vytváří tak další izolační vrstvu. Mezi vámi a zateplením by kvůli profukování a úniku tepla neměla nikdy vzniknout mezera větší než taková, do které se vleze ruka položená naplocho. To se dá snadno ovlivnit pomocí stahování. V praxi se setkáte s plněním underquiltu umělým vláknem, které lépe odolává vlhkosti, nebo peřím. To se s vodou úplně nemusí, nicméně je lehčí a o poznání sbalitelnější. Pro gramaře perfektní volba, ovšem vykoupená vyšší cenou. Grüezi bag nabízí unikátní fúzi peří a ovčí vlny (DownWool). Tato směs mnohem lépe snáší vlhko a má výborné izolační vlastnosti. Nevýhodou je trochu vyšší hmotnost.

Pro nerušený spánek v hamace
Otravný hmyz dokáže noc venku pěkně znepříjemnit, proto se v některých končinách a ročních obdobích vyplatí nést v batohu moskytiéru. Nezabere moc místa, skoro nic neváží, ale ochrání před nálety komárů a kousavých mušek. Některé modely, jako lehký ENO Guardian SL, se jednoduše natahují přímo přes hamaku. Jiné mají svou vlastní šňůru pro zavěšení, což spáči poskytuje větší prostor a pohodlí. Mezi ty patří třeba ENO Guardian.

Recenze hamaky, závěsu, underquiltu a tarpu ENO
Mezi nadšené „hamakáře“ patří také náš kamarád a kolega Josef, který se nejen podílel na vzniku tohoto článku, ale také na vlastní kůži vyzkoušel hamaky a další příslušenství z produkce značky ENO. Níže se dočtete, jak se vůbec ke spaní v závěsu nad zemí dostal, a co se mu na setu amerického výrobce líbilo.
SEZNAMTE SE SE ZNAČKOU ENO a jejími hamakami
Americká společnost Eagle Nest Outfitters, zkráceně ENO, vznikla v roce 1999 na Floridě. Její zakladatelé zprvu plánovali, že budou v malé dodávce objíždět hudební festivaly a na nich prodávat návštěvníkům své hamaky. Růst zprvu malého podniku, který se vlezl do pár krabic, znamenal konec nomádského života. Firma se usadila ve městě Asheville v Severní Karolíně, odkud nyní své produkty vyváží do celého světa. Dávno už se nejedná jen o hamaky, ale také o upínací systémy, přístřešky, moskytiéry, zateplovací underquilty a další příslušenství.
Po spoustě let spaní pod stanem, celtou nebo plachtou, prostě na zemi, jsem začal pokukovat po něčem trochu jiném. Když si kamarádi pořídili hamaky a já jen smutně koukal, jak se houpou pod hvězdami s blaženými výrazy na tvářích, bylo jasno! Ze začátku jsem porovnával hmotnost a objem se stanem, vedl spoustu vášnivých diskusí se zastánci jednoho či druhého, prostě pořád o tom dumal. Nicméně po několika úžasných nocích v hamace, navíc v různých podmínkách, jsem na to přišel! Hamaka není jenom o váze či o tom, zda je lepší než stan nebo plachta. Hamaka je o zážitku ze spaní v přírodě.
Na otestování jsem dostal hamaku SUB6, závěs Helios z odlehčené řady, zateplení Ember Underquilt a plachtu ProFly XL Sil.
Hamaka SUB6 váží pouhých 180 g a dá se sbalit do opravdu malinkatého balíčku. Vyrobena je z překvapivě jemného materiálu. Trošku jsem se obával, že ji trhnu hned na prvním čundru, ale drží fantasticky! Jedná se o velikost single, takže je spíše mělká a nejvíce si ji užijí cestovatelé střední postavy. Pozor, označení single/double neurčuje počet osob, které se v hamace vyspí. To by ostatně ani nebylo pohodlné! Prve uvedené jsou menší a mělčí, kdežto druhé větší a hlubší.
Závěs Helios je kapitola sama o sobě! Váha cca 140 g, miniaturní rozměry a fantasticky jednoduchý systém nastavení, co více si člověk může přát? Posun konstruktéři vyřešili tak, že napínací šňůru protáhli skrz samu sebe. To znamená, že se vlákna okolo ní při zatížení natáhnou, pevně ji sevřou a zabrání tak povolení. Zní to divně, těžko se to popisuje, ale funguje to na 100 % a rychle.
Zateplení Ember váží 660 g a ve svém nitru skrývá izolaci High Loft Polyester Fill. Po několika použitích mohu říci, že je zavěšení jednoduché a bezproblémové. Krom toho je na místě potřeba zmínit, že existují i péřové varianty do opravdu velké zimy, pro naše podmínky ovšem postačí varianta z umělých vláken v kombinaci s dobrým spacákem. Jedinou výtku mám k absenci kompresního obalu, neb s ním by se underquilt dal zmáčknout zhruba na půlku.
Plachta, v mém případě ProFly XL Sil o hmotnosti 709, je vyrobena z velice pevného materiálu, vybavena dostatečně dlouhými šňůrami a jednoduchým samosvorným systémem vypínání. Tvarově mi přišla naprosto ideální, nad hamaku pasuje tak akorát. Jenom když prší a fouká, vyplatí se zavěsit ji níže, aby člověk neměl mokrý zadek.
Co se líbilo:
- Fantasticky nízká váha a skvělá sbalitelnost hamaky a závěsu.
- Neuvěřitelně vychytaný systém zavěšení Helios umožňující opravdu rychlé nastavení.
- Praktický způsob vypínání kotvících šnůr u plachty ProFly. Vše se dá „poštelovat“ snadno a rychle.
Naopak úplně nenadchlo:
- Obal zateplení Ember není kompresní.
Co dodat závěrem? Určitě si to alespoň na jednu noc vyzkoušejte! Jenom malé upozornění! SPANÍ V HAMACE JE VYSOCE NÁVYKOVÉ!!!
Použité vybavení
ProFly
Eno
- Olive
- Grey
Tarp od floridské firmy Eno, který zajistí za deště dostatečně suchý prostor nejen na spaní.
DoubleNest
Eno
- Powder/Royal
- Aqua/Red
- Lavender/Violet
- Retro Tri Version 2
- Purple/Fuchsia
- Purple/Teal
- Charcoal/Fuchsia
- Khaki/Maroon
- Grey/Neon
- Teal/Charcoal
- Orange/Grey
- Grey/Seafoam
- Royal/Lime
- Sapphire/Orange
- Khaki/Olive
- Red/Charcoal
- Navy/Royal
Závěsná hamaka z jemného a odolného nylonu, ve které můžete odpočívat takřka kdekoliv.
SingleNest
Eno
- Orange/Olive
- Rasta
- Grey/Seafoam
- Charcoal/Red
- Seafoam/Navy
- Red/Charcoal
- Navy/Royal
- Khaki/Maroon
Závěsná hamaka z jemného a odolného nylonu, ve které můžete odpočívat takřka kdekoliv.
Sub6
Eno
- Charcoal
- Lichen
Nejlehčí závěsná hamaka z jemného a odolného nylonu, ve které můžete odpočívat takřka kdekoliv.
Helios Suspension System
Eno
- Grey/Grey
- Grey
Velmi lehký upevňovací popruh pro uchycení všech hamak Eno.
ProFly Sil
Eno
- Lichen
- Charcoal
Hledáte pouze jednoduchou ochranu proti dešti?
Guardian SL Bug Net
Eno
- Charcoal
Moskytiéra Guardian SL značky ENO nabízí perfektní ochranu proti hmyzu.
Atlas XL Suspension System
Eno
- Black/Royal
- Black/Grey
Upevňovací popruh se 40 upevňovacími oky pro uchycení všech hamak Eno. Popruh je lehký a nosnost je 181 kg. Šetrný ke kůře stromů. Dopřejte si nerušený odpočinek.
Biopod DownWool Hybrid Underquilt
Grüezi bag
- Deep Forest
Termo ochrana pro houpací síť. S kombinovanou náplní z kachního peří a ovčí vlny.
Podobné články
Recenze: Testujeme TOPO Athletic MTN Racer 3 – progresivní pohoda do terénu
7 minut čtení
21. 3. 2025, René Kujan


Tipy našich produkťáků do nové sezóny – pánské oblečení
19. 3. 2025, Luboš Vocásek


Nejlepší spacák roku 2025 - Biopod DownWool-Hybrid Ice Extreme od Grüezi bag
3 minuty čtení
7. 3. 2025, René Kujan

