Lavinová bezpečnost

Freeride, skialpy i sněžnice. Tři různé sporty pojí jedno. Jakmile pohyb v netknutém terénu zkusíte, propadnete mu. Sjezd a výšlap divokou přírodou rozechvěje každou buňku vašeho těla. Stále znova a znova. Panenské hory jsou krásné, ovšem jen do chvíle, kdy se dá bílá masa do pohybu.

Doporučené vybavení

Vždycky s sebou noste lavinový vyhledávač, lopatu a sondu. Díky nim vás kamarádi, se kterými na túru vyrážíte, dokážou najít. Lavinový batoh s airbagem zase pomáhá udržet tělo na povrchu laviny, i když se jej snaží sněhová vlna polknout.

Na vlastní zodpovědnost

Nejlepší setkání s lavinou je to, kterému se vyhnete. Nedostat se do laviny vám kromě lyžařského umu a kvalitního vybavení pomůže to, když se budete držet základních pravidel. U místní horské služby si zjistěte, jaké panují na horách aktuální podmínky. Bez záchranné výbavy a spolujezdců nedávejte ani oblouk. Předem si nastudujte trasu a nacvičte první pomoc. A pokud máte pochybnosti, nechejte to na další den. O nic nepřijdete. 

Pokaždé, když vyrážíte na lidskou rukou nedotčené svahy, berte v potaz všechna preventivní opatření a výlety plánujte opravdu pečlivě.

V zimě na horách číhají i jiné nástrahy – podchlazení a omrzliny. Co jim může zabránit? Vhodné oblečení, včasná výměna mokrých věcí, dostatek teplých tekutin, speciální zahřívací gely či pravidelná kontrola vašich horských kamarádů. A rada na závěr. Hory nepokoušejte. Hory respektujte.
 

Užitečné rady, tipy a návody

Přehled lavinové výbavy

Lyžování ve volném terénu je krásná, ale nebezpečná činnost. Nezapomeňte si na túru přibalit spolehlivou lavinovou výbavu.

Přehled lavinové výbavy

Články o Lavinová bezpečnost

Další články