Lavinová bezpečnost

Freeride, skialpy i sněžnice. Tři různé sporty pojí jedno. Jakmile pohyb v netknutém terénu zkusíte, propadnete mu. Sjezd a výšlap divokou přírodou rozechvěje každou buňku vašeho těla. Stále znova a znova. Panenské hory jsou krásné, ovšem jen do chvíle, kdy se dá bílá masa do pohybu.

Doporučené vybavení

Vždycky s sebou noste lavinový vyhledávač, lopatu a sondu. Díky nim vás kamarádi, se kterými na túru vyrážíte, dokážou najít. Lavinový batoh s airbagem zase pomáhá udržet tělo na povrchu laviny, i když se jej snaží sněhová vlna polknout.

Na vlastní zodpovědnost

Nejlepší setkání s lavinou je to, kterému se vyhnete. Nedostat se do laviny vám kromě lyžařského umu a kvalitního vybavení pomůže to, když se budete držet základních pravidel. U místní horské služby si zjistěte, jaké panují na horách aktuální podmínky. Bez záchranné výbavy a spolujezdců nedávejte ani oblouk. Předem si nastudujte trasu a nacvičte první pomoc. A pokud máte pochybnosti, nechejte to na další den. O nic nepřijdete. 

Pokaždé, když vyrážíte na lidskou rukou nedotčené svahy, berte v potaz všechna preventivní opatření a výlety plánujte opravdu pečlivě.

V zimě na horách číhají i jiné nástrahy – podchlazení a omrzliny. Co jim může zabránit? Vhodné oblečení, včasná výměna mokrých věcí, dostatek teplých tekutin, speciální zahřívací gely či pravidelná kontrola vašich horských kamarádů. A rada na závěr. Hory nepokoušejte. Hory respektujte.
 

Přehled lavinové výbavy

Lyžování ve volném terénu je krásná, ale nebezpečná činnost. Nezapomeňte si na túru přibalit spolehlivou lavinovou výbavu.

Přehled lavinové výbavy Přehled lavinové výbavy