Přechod Krkonoš – rady a tipy pro turisty
Tereza Jandová
5 minut čtení
Krkonošský národní park je bezpochyby nejnavštěvovanější chráněné území v Čechách. Není divu. Nic podobného, co může toto pohoří nabídnout, nenajdete u nás nikde jinde. Má to i svoji stinnou stránku, a tím je značné množství lidí, v některých místech skutečně značně koncentrované. Zvlášť výstup na Sněžku láká nejen české turisty, ale i naše sousedy z Polska.
Z obsahu:
- Krkonošská hřebenovka
- Kde spát při přechodu Krkonoš
- Horské chaty v Krkonoších
- Nejvyšší hora Česka
- Tipy na výbavu
Krkonošská hřebenovka
Přechod Krkonoš lze absolvovat, i díky jejich kompaktnosti, za tři dny. Nabízí se dvě základní varianty. Modrá hřebenovka, která vede z Velké Úpy, přes Malou Úpu, Sněžku, podél Labe na Labskou Boudu a zakončit ji můžete v Harrachově u Mumlavského vodopádu. Druhou možností je nechat se vést červenou značkou.
Na tu se napojíte buď v Trutnově, nebo na ni navážete kousek nad Svobodou nad Úpou. Prochází rovněž Malou Úpou a před Sněžkou se spojuje s již zmíněnou modrou značkou. Nedlouho po zdolání nejvyšší hory Česka se od ní opět odpojuje a čas od času vás zavede na polskou stranu. Minete Dívčí a Mužské kameny a přes Labskou boudu sejdete opět do Harrachova. Oba tyto hřebenové přechody Krkonoš mají přes 50 kilometrů, což už slibuje hezký prodloužený víkend v horách. Při plánování neopomeňte fakt, že některé úseky stezek jsou z důvodu ochrany přírody uzavřené zejména v období od 15. března do 31. května.
Kde spát při přechodu Krkonoš
To, kde budete který den spát, bude vyžadovat trochu plánování. Jestliže byste si chtěli na přechodu užít v Krkonoších stanování, budete nejspíš zklamaní. Jelikož se jedná o národní park, pravidla týkající se kempování a rozdělávání ohně jsou nemilosrdná. Ani spaní na divoko není návštěvní řád v Krkonoších nakloněn. V NP Krkonoše lze bivakovat mimo takzvané klidové zóny, které jsou ale naneštěstí pro spáče, vybavené jen karimatkou a spacákem, prakticky po celém území tohoto pohoří. Jak tedy vyřešit spaní v národním parku?
Ukázka nouzových přístřešků v Krkonoších |
Nouzové přístřešky v Krkonoších
Dobrá zpráva je, že během hřebenového přechodu Krkonoš můžete využít hned několik malých přístřešků převážně ve tvaru áčka. V jejich vrchní části je malé podkroví, kde se vyspí dva nocležníci. Ideálně pokud jsou si blízcí, jelikož každý má svůj osobní prostor vymezený pouze karimatkou a na víc prostě nemá nárok. Nebo lépe řečeno: na víc nemá prostor.
Pro inspiraci:
PŘECHOD BESKYD |
PŘECHOD ORLICKÝCH HOR |
PŘECHOD JIZERSKÝCH HOR |
V dolní části přístřešků jsou občas lavice. Někdy se na dřevěnou podlahu přístřešku dokáže naskládat i několik lidí. Přesto počítejte s tím, zejména o víkendech a v hlavní sezóně, že je třeba přijít včas. O využití netradiční ubikace bude pravděpodobně velký zájem. A kde tyto přístřešky jsou? Najdete je na portálu Mapy.cz, kde se pod piktogramem stříšky zobrazí po rozkliknutí několik fotek, díky nimž si uděláte aspoň nějakou představu o jejich vzhledu.
Horské chaty v Krkonoších
Jestliže nechcete riskovat pozdní příchod do nouzového přístřešku a následné spaní před jeho dveřmi, nabízí se možnost přečkání noci v horských chatách, které se většinou honosí názvem „bouda“. Nenechte se zmást názvem. Nejedná se o boudu podomácku stlučenou rezavými hřebíky z nehoblovaných prken. Namísto toho vám taková krkonošská bouda může nabídnout pohodlné ubytování a v místních restauracích můžete doplnit potřebné kalorie a zoptimalizovat váš pitný režim.
Výrovka
Jestliže vás lákají treky v Krkonoších, ale na přechod se necítíte, můžete zvolit k ubytování a jako skvělý výchozí bod boudu jménem Výrovka. V nabídce jsou jak samostatné pokoje, tak cenově příznivější společná noclehárna. Stravování je jen pro ubytované hosty. Bouda má velmi příhodnou polohu, včasná rezervace je tak nutností. Od dveří Výrovky se můžete vydat na Luční boudu a dál na Sněžku.
Luční bouda
Z Luční boudy je to na nejvyšší horu Česka co by kamenem dohodil. Pokud se na Sněžce zrovna neusadí mrak či mlha, můžete ji pozorovat z okna svého pokoje. Zdejší restauraci můžete využít i v případě, že se zde nerozhodnete ubytovat. Velmi vysoké ceny vás už jistě nepřekvapí. Připravte se na to, že vysokohorská přirážka dělá čest tomuto slovnímu spojení. A bohužel ne vždy dostanete za vysokou cenu vysokou kvalitu jídla. Klíčové umístění dělá zkrátka své.
Labská bouda
Mezi další horské chaty se zvučný jménem patří nepochybně Labská bouda. Jak už název prozradí, nedaleko se nachází pramen Labe lákající nemalý počet návštěvníků. K němu vede pohodlná pískem sypaná stezka. Další zajímavostí nacházející se opodál je Labský vodopád. Ti z vás, kteří máte rádi historii, si nepochybně nenecháte ujít památník Hanče, v tehdejší době jednoho z nejlepších lyžařů, a jeho přítele Vrbaty, kteří v roce 1913 během závodu na krkonošských hřebenech tragicky zahnuli. Z chmurných myšlenek vás ale vytrhne krásný výhled z Vrbatovy boudy... nebo náš článek o nejméně známém hrdinovi oněch pohnutých chvil Emerichu Rathovi.
Krkonošských horských chat je ještě mnoho. Za zmínku stojí Petrova bouda, takzvaná Petrovka, Špindlerova bouda a Brádlerovy boudy. Výčet bud tako ovšem není zdaleka kompletní. V mnohých se můžete ubytovat, v jiných strávit příjemné chvíle při obědě či při něčem dobrém k pití po náročné túře po hřebenech Krkonoš.
Sněžka
Co by byly Krkonoše bez Sněžky? Upřímně, nejedná se o nikterak okouzlující vrchol, ale svou popularitu si svými 1603 metry nad mořem získal statusem nejvyšší hory České republiky. A to, že každý Čech a každý Polák chce tuto horu zdolat, je fakt určující další fakt – že na tomto místě nebudete, až na výjimky, nikdy sami.
„Je hluboká noc a my spíme v jednom nouzovém přístřešku přímo u cesty. Probouzí nás hlaholící hlasy. Kouknu se rozespale na čas. Je po třetí hodině ráno. Nemusím se ani dlouze zamýšlet, aby mi došlo, co tady tato rozjařená skupinka dělá. Jdou na Sněžku na východ slunce. A nejsou jediní. Kolem našeho nočního útočiště projde ještě mnoho těch, kteří se nedali odradit brzkým vstáváním, aby stanuli na této hoře po boku mnoha dalších.“
Zrádnost hor
Nenechte se ukolébat tím, že Krkonoše jsou „jen“ české hory a tam vás přece nemůže nic ohrozit. Jak dokazuje třeba už příběh Hanče a Vrbaty, podmínky se mohou rychle měnit. To neplatí pouze pro toto pohoří, ale pro veškeré hory. Zvlášť v zimě je třeba být řádně připraven. I v případě jednodenních výletů, je skoro až nezbytně nutné mít v batohu extra vrstvu pro případ prudkého poklesu teplot. Ideální variantou může být péřová bunda nebo její sestra plněná syntetickým vláknem.
Nejen v zimních měsících může přijít vhod nepromokavá bunda, která by měla patřit do vaší základní výbavy. Už nejednoho naivního turistu musela horská služba zachraňovat. Příběhů k vyprávění by bylo nepochybně mnoho. Je lepší si některé zážitky nechat ujít. Nikdy člověk neví, co se může stát a čelovka vás může také dostat z prekérní situace, jestliže nejde vše podle plánu. Lahev na vodu s dostatečným množstvím tekutin vás zase ušetří úžehu při horkých letních dnech.
Pakliže se rádi inspirujete reálnými odstrašujícími příklady, bude pro vás jistě zajímavá kniha Petra Šámala Záchranáři. Ta v sobě ovšem ukrývá i množství zajímavých informací a osudů z tichého kraje pod nízko zavěšenými mraky – z Krkonoš.
Přestože se Krkonoše nehonosí žádnou velkou rozlohou, mají nepochybně co nabídnout. V zimě lákají mnoho lidí zdejší sjezdovky, ale i zastánci horské turistiky si zde přijdou na své. Kopce pokryté po mnoho měsíců sněhem si zkrátka získají nejedno srdce. Léto s sebou přináší zase trochu jiný ráz krajiny. Jiný, ale přesto krásný. Půvab naplňující a uklidňující po generace nemalá množství milovníků hor.
Tereza Jandová
Nachodila tisíce kilometrů, prošlapala nejedny boty. V českých i slovenských horách je jako doma, divá zvěř se s ní mohla potkat také namátkou ve švédské divočině za polárním kruhem. S batohem obsahujícím vše potřebné na pět měsíců absolvovala Pacific Crest Trail táhnoucí se od mexických hranic až po hranici kanadskou. Strávila bezpočet nocí sama pod širým nebem. „Kvalitní vybavení, na něž se můžete stoprocentně spolehnout, je základ, bez kterého se daleko od civilizace jednoduše neobejdete.“
Podobné články
Vše, co potřebujete vědět při výběru kalhot na skialpy
4 minuty čtení
9. 1. 2025, Ondřej a Jiří Švihálkovi
Skialpové bundy: Rady a tipy horských vůdců
3 minuty čtení
20. 12. 2024, Ondřej a Jiří Švihálkovi
RECENZE: Testujeme unikátní karimatku Nemo Tensor Extreme Conditions
3 minuty čtení
9. 12. 2024, Martina Sedláková a Michaela Hrdá