Přechod pohoří Český les - rady a tipy pro turisty
Tereza Jandová
5 minut čtení
Český les, dalo by se předpokládat, mnozí z vás doposud nenavštívili. Ani jste toho o něm pravděpodobně moc neslyšeli. Přitom svojí délkou, přibližně 100 kilometrů, kopíruje poměrně dlouhou část hranic Česka. Na jejich opačné straně, v Německu, se nachází Hornofalcký les. Jestliže jste příznivci míst, která jsou spíše opuštěná a nehemží se to tam davy turistů, přechod tohoto pohoří bude přesně pro vás.

Přechod Českého lesa
Chráněná krajinná oblast Český les je netypicky rozdělená na dvě části. Nechtěné oddělení má na svědomí silnice E50 vedoucí z Plzně přes Rozvadov a dál přes hranice až do německého Norimberku. Naštěstí nám to nikterak neznemožní souvislý přechod Českého lesa. Ten můžete zahájit jak na jihu, přičemž jako výchozí bod se nabízí Česká Kubice, tak ze severu Českého lesa z městečka Broumov. Při zadávání do navigace či při nákupu jízdenek dejte pozor na výběr toho správného Broumova. Znenadání byste se totiž mohli ocitnout v pískovcových skalách CHKO Broumovsko. Přestože tamní oblast je oblíbená zejména v lezecké komunitě a stojí za návštěvu i pro ty, kteří se raději drží nohama na zemi, Český les by se vám odtamtud přecházel dost těžko.
Turistickými trasami se to v Českém lese jenom hemží, ale nejjednodušší je vydat se po, v dnešní době velice populární, Stezce Českem. Ta vás bez problému provede celým tímto rozsáhlým pohořím. Nejedná se o nikterak náročný terén a tento stokilometrový úsek lze zvládnout hravě i během 3-4 dnů.
Nocování v Českém lese
Jak jste se už dočetli o pár řádků výše, toto české pohoří patří k takzvaným CHKO. Jedná se o chráněné území, které naštěstí nepodléhá tak přísným pravidlům jako národní parky. Přesto byste klasické tábořiště v Českém lese hledali marně. To je daň za méně turisticky známou oblast. Na turistické přístřešky v Českém lese jako adepty na pohodlné nocování také není radno se spoléhat.
Jak tedy uskutečnit nepřerušený přechod a nemuset být závislý na komerčních ubytovacích zařízeních? Odpovědí a zároveň řešením je bivakování v Českém lese. Pod tímto pojmem si můžete představit klasické spaní pod širým nebem. Ne vždy však přeje počasí a byla by škoda zůstat doma jen proto, že by vám během noci pršelo do spacáku. Elegantním řešením může být jednoduchá plachta, z které si pomocí kolíků a pomocné horolezecké šňůry vytvoříte přístřešek. Další z dostupných možností je takzvaný tarp. Může být jednak náhradou za stan, jednak lze také některé z modelů využít během deště jako pláštěnku/pončo.
A jaké jsou zajímavosti v Českém lese?
Kurzova rozhledna

Na co se můžete těšit, jestliže se rozhodnete přejít Český les? První, co vás čeká po nenáročném výstupu z jižního směru na sever, je Čerchov. Jedná se o nejvyšší horu Českého lesa měřící 1 042 metrů nad mořem. Na samotném vrcholu se vypíná Kurzova rozhledna, která kdysi bývala dřevěná, ale v současné době je již postavena z kamene. Z výšin této rozhledny na Čerchově můžete spatřit Domažlice, Přimdu a za dobré viditelnosti také Velký Javor či Alpy. Mnohé z vás jistě potěší, že se ve věži nalézá také občerstvení lákající k odpočinku se sklenicí něčeho dobrého v ruce. I něco na zahnání hladu tady najdeme.
Čerchov
Hned vedle rozhledny je bývalý vojenský objekt, který je v současné době využívaný jako vysílač. Tato stavba, dokonce dominantnější než samotná rozhledna, byla svědkem neustálých změn probíhajících zde po vypuknutí druhé světové války. V roce 1938 si Čerchov a jeho okolí zabrala německá armáda. Po skončení války byla tato místa navrácena v dezolátním stavu KČT. Ne však na dlouho. Již po roce 1950 spadal Čerchov do přísně střeženého pohraničního pásma, jež bylo turistům opět znepřístupněno. Nejprve zde docházelo k výcviku příslušníků SNB, následně sloužila tato místa vojsku k radioelektronickému odposlouchávání. Ještě dlouho po revoluci trvalo Klubu českých turistů, než získal Kurzovu rozhlednu a její okolí zpět.

Starý Herštejn
Z Čerchova se naše kroky budou ubírat přes obec Capartice. Možná vás, stejně jako jiné, zaujmou úřední hodiny místního obecního úřadu. Řekněme si to na rovinu, takovou pracovní dobu by chtěl pravděpodobně každý z nás (viz obrázek). Hlavní červená značka nás dovede na zříceninu hradu Starý Herštejn. Jeho věž v nedávné době prošla rekonstrukcí, kdy se rozvaliny přeměnily na úhledně opravené obvodové zdi. Na střechu dojde snad příště.

Zaniklé obce
Jelikož se nacházíme v bývalém pohraničním pásmu, stejně jako na Šumavě se i zde nachází, nebo spíše nenachází mnoho zaniklých obcí. Opět se vracíme do let po druhé světové válce. Nejprve došlo k odsunu obyvatel, zejména německé národnosti, a následně byla většina obcí nacházejících se příliš blízko hranic zničena. Mezi ně patří Horní Huť, Mladé Korytany, Herštejnské Chalupy a mnoho dalších. Jejich smutnou připomínkou jsou jen chabě patrné základy domů a tu a tam nějaká cedule informující o existenci místní neexistující obce.

Rozhledna Havran
Aniž bychom si toho povšimli, na chvíli CHKO Český les opustíme, hravě překonáme hlavní tah mířící do Německa a jen co se nadějeme, jsme opět v chráněné krajinné oblasti. Za mírnou zacházku z hlavní trasy nepochybně stojí rozhledna Havran, z níž můžete vidět nejen nedaleký Tachov. Nikoho jistě nepřekvapí, že v minulosti rozhledna také posloužila vojenským účelům. Není tedy divu, že v nové době musela projít značnou rekonstrukcí. Její nynější podobu si můžeme užívat od roku 2014.
Českým lesem na kole
Lesní pěšina se střídá s asfaltovým povrchem, kterého je zde více, než by si naše nohy přály. Ale nedá se nic dělat. Na vině je opět pohraniční pásmo a potřeba rychlých přesunů tehdejších strážců hranic. Co trochu trápí pěší, potěší naopak cyklisty. Ti si místní stezky nepochybně užijí. Ať již po svých nebo na kole, pomalu se dostáváme do závěru našeho přechodu či přejezdu Českého lesa. Skoro doslova nás čeká cílová rovinka do Broumova. Zakončení našeho putování je na dohled.
Co si sbalit na cestu Českým lesem
Pohodlný batoh, dobře sbalitelnou karimatku a dostatečně teplý spacák je asi zbytečné připomínat. Ale co takový filtr na vodu? To, že si ho s sebou přibalíte, vám výrazně ulehčí obstarávání pitné vody. Bude stačit říčka či místní Kateřinský potok a potřebné tekutiny budete mít během pár minut dostatek. Počítejte s tím, že Český les je skutečně opuštěný a restaurace nenaleznete za každým keřem. Není tedy od věci mít s sebou vařič a klasický ešus nebo lehký hrnec.

Kdo z vás si nedokáže představit ráno bez kávy, tomu by neměl chybět hrneček a vařič s french-pressem, aby si ji mohl řádně a v poklidu užít. Přestože jsou v létě dny dlouhé, pořádná čelovka by nám v batohu také neměla chybět. Lehká nepromokavá bunda nás může zachránit během nečekaných dešťů, které nezřídka přicházejí po horkém dni. Terén v tomto pohoří není nikterak náročný, vystačíte si jen lehkými nízkými trekovými či běžeckými botami.
Český les osloví svojí odlehlostí, tajuplnými místy skrývající mnoho příběhů lidí, kteří zde kdysi po mnohá desetiletí žili, a také hlubokými, nikdy nekončícími lesy. Pojďte si s námi užít klid, ticho a samotu, jež vám bude dělat společnost během nekolikadenního přechodu po tomto rozsáhlém pohoří.
Tereza Jandová
Nachodila tisíce kilometrů, prošlapala nejedny boty. V českých i slovenských horách je jako doma, divá zvěř se s ní mohla potkat také namátkou ve švédské divočině za polárním kruhem. S batohem obsahujícím vše potřebné na pět měsíců absolvovala Pacific Crest Trail táhnoucí se od mexických hranic až po hranici kanadskou. Strávila bezpočet nocí sama pod širým nebem. „Kvalitní vybavení, na něž se můžete stoprocentně spolehnout, je základ, bez kterého se daleko od civilizace jednoduše neobejdete.“