Přechody českých pohoří: Šumava – ta s vámi zamává!
Tereza Jandová
5 minut čtení
Šumava s vámi samozřejmě zamává v tom dobrém až nejlepším. Bude to láska na první pohled, uvidíte! Národní park Šumava patří mezi čtyři národní parky nacházející se v České republice. A co můžete na Šumavě vidět? Tato chráněná oblast vyhlášená v roce 1991 je pokrytá z velké většiny hlubokými lesy. Jako drahokamy se v této záplavě stromů třpytí ledovcová jezera. To pravděpodobně nejznámější z nich je Plešné jezero. V neposlední řadě vás Šumava zavede do historie pohraničí, která nabídne mnoho příběhů o pašerácích, převaděčích, finanční stráži, ale i o těch, co pracovali pro SNB a StB. Dotyk ne zrovna dávné minulosti dělá z mnohých částí Šumavy tajemné místo. Turistika na Šumavě se těší stále vetší oblibě, ale stačí vyrazit mimo sezónu a budete dokonce rádi, když vůbec někoho potkáte.
Hřebenová trasa napříč šumavou
Hřebenovka prochází takřka celou Šumavou, a jestliže si troufáte na celou její délku, můžete si zvolit výchozí bod buď v Nové Peci či v Železné Rudě. Volba směru je čistě na vás. Kudy tedy přejít Šumavu? Pokud se vydáte po červené značce, dostanete se až na hezkých 103 kilometrů, což už je pěkná vzdálenost. Zároveň se ale pohybujeme v kilometráži, která je zvládnutelná víceméně pro všechny. Navíc ji se svými 2 450 výškovými metry můžeme zařadit do nenáročných přechodů.

Jak dlouho trvá přechod Šumavy?
To samozřejmě záleží na mnoha faktorech. První předpoklad je vaše fyzická zdatnost. Nemusíte být žádný velký sportovec, abyste si mohli troufnout na tuto hřebenovou trasu. Ale tento ukazatel vám prozradí, zda se z toho vyklube třídenní přechod Šumavy, nebo na něm strávíte dnů pět. Máte raději svižné tempo, nebo dáváte přednost kochání? To samozřejmě také ovlivní potřebný počet dní na zdolání hřebenovky. Naopak s dětmi se může tento přechod protáhnout i na dní šest. Nejčastěji se nejspíš budeme pohybovat kolem 4 dní. To lze lehce zvládnout během klasické dovolené. Tak pokud s dálkovými přechody nemáte moc zkušeností, šumavská hřebenovka vám nabízí skvělou příležitost s nimi začít. Byla by škoda toho nevyužít.


Tábořiště na Šumavě
Jelikož se nacházíme v národním parku, není na Šumavě povolené nocování, kdekoli se nám zlíbí. Jak tedy řešit spaní v tomto národním parku? Kde se na Šumavě může spát a kde ne? Naštěstí je tu zbudovaná síť takzvaných nouzových nocovišť. Celkový počet míst, na nichž můžete strávit noc, je sedm. Naleznete je ve vzdálenosti přibližně 15 kilometrů od sebe po celé délce hřebenovky táhnoucí se z Nové Pece až do Železné Rudy. Jejich celkový výčet naleznete na stránkách Národního parku Šumava. Na těchto místech můžete zůstat jednu noc. Není zde možné klasické táboření trvající několik dní. Pokud chcete strávit několik nocí na jenom místě, lze si na Šumavě najít klasické tábořiště či kempy, ty se však nacházejí většinou v místech, která jsou nedaleko nějaké civilizace.

Co si s sebou sbalit na šumavu
Základem je batoh, do kterého se vám vše potřebné vejde, skvěle vám sedne na zádech a zároveň dobře rozloží váhu sbalených věcí, aby se vám pohodlně nesl. Dále na vašem seznamu věcí nemůže chybět kvalitní spacák a karimatka. S ohledem na roční dobu, ve které se rozhodnete vyrazit, sáhnete buď po teplejší, nebo naopak po letní variantě. Volba typu přístřešku je čistě na vás. Dáváte přednost spaní pod širákem, tarpu nebo jste příznivci klasického stanu? Díky nouzovým nocovištím se nemusíte bát, že vás někdo z těchto míst vyžene, jakmile si postavíte svoje přechodné obydlí. Kdo se neobejde bez teplého jídla a rád si vaří v přírodě, přibalí do svého batohu také vařič s kartuší a nějaký ten ešus, případně titanové nádobí, jde-li zrovna o zastánce ultralightu. Pro případ náhlého zhoršení počasí, je dobré mít ve své výbavě nějaké oblečení proti dešti. Budete se pohybovat v horách a tam člověk nikdy neví. Čelovka není večer také vůbec od věci.

BUDE SE HODIT:
JAK SPRÁVNĚ SBALIT BATOH
CO SI SBALIT NA TREK
JAK SE SBALIT NALEHKO

Jídlo a voda při přechodu šumavy
Možností, kde si nakoupit potraviny není mnoho, a pokud se nechcete spoléhat na otevírací dobu těch málo obchůdků, do nichž je možné sejít, raději si nabalte jídlo na celou trasu. Naštěstí si můžete zajít do pár restaurací nacházejících se nedaleko hřebenovky, což vám může ušetřit nějakou tu váhu nesených potravin. Pokud chcete snížit váhu jídla na minimum a zároveň chcete zachovat jeho výživové hodnoty a chutnost, řešením může být dehydrované jídlo, které je lehké, zároveň dobré a jeho příprava vám zabere doslova jen pár minut. Na Šumavě je vody dost, ale mnoho zdrojů není vhodných k přímému pití. Pokud si s sebou přibalíte dobrý filtr na čištění vody, máte vyhráno. Po jeho použití můžete pít vodu z různých potůčků, řek i z ledovcových jezer. Počítejte ale s tím, že ve většině případů vás čeká suchý kemp, což znamená, že bezprostředně u nocovišť voda není.

Z Nové Pece do Železné Rudy
Volba směru
Směr můžete zvolit v návaznosti na autobusové a vlakové spoje nebo se nechat vést při výběru pouze intuicí. Další ukazatel, podle něhož se můžete rozhodnout, je nejvyšší hora Národního parku Šumava Plechý. Pokud vyrazíte z Nové Pece, čeká vás stoupání na něj hned první den. V případě, že vyrážíte na cestu odpoledne, den druhý. Jedná se pravděpodobně o jednu z nejhezčích částí celé hřebenovky. Tak mrkněte na předpověď počasí, a pokud to půjde, naplánujte si svůj šumavský výlet tak, abyste v této části byli za hezkého počasí.

Plechý, nejvyšší hora české části Šumavy
Jestliže se vydáte z Nové Pece, rovnou se připravte na stoupání. Naštěstí je poměrně pozvolné, takže se nemusíte bát, že po cestě necháte plíce. Teda pokud jste si do batohu nesbalili celý svůj barák i s chalupou. Lehký batoh s lehkým vybavením se postará o to, aby dovolená představovala radost, a nikoli utrpení. Zvlášť při stoupání do kopců, kterých na hřebenovce pár je. Cestou nahoru minete první z nouzových tábořišť - U buku. Následně vás stezka povede až k Plešnému jezeru, kde si můžete odpočinout. Nenechte se rozmrzet stromy napadenými kůrovcem, jichž je kolem jezera a nad ním spousty. Všimněte si naopak nových malých stromků, které už rostou mezi popadanými kmeny. Krásná ukázka přirozeného koloběhu života v lese, viďte? Od jezera vás čeká příkré stoupání, ale jakmile minete památník A. Stiftera, budete vědět, že to nejhorší máte za sebou. Na Plechý, nejvyšší horu české části Šumavy, je to už jen kousek.

Další vrcholy Šumavy
Z vrcholu Plechý vede příjemná, mírně zvlněná trasa po hřebeni až na další ze šumavských vrcholů, na Třístoličník. Pokud vyloženě nespěcháte, vydejte se kousek za hranice s Německem na dominantní vrchol Hochstein. Odměnou vám bude daleký výhled do kraje. Z Třístoličníku vede červená značka dolů až do Nového Údolí, kde naleznete další nocoviště a postavíte stan nebo si rozložíte ležení přímo pod širákem.

Opuštěná Šumava
Přestože turistika po Šumavě patří mezi oblíbené kratochvíle Čechů, jsou místa, kde zřídkakdy někoho potkáte. Budete procházet místy, kde na vás dýchne minulost. Mnoho zaniklých obcí připomínají jen informační desky umně napodobující otevřené knihy. S historií se pojí i další fakt, který ovlivnil dnešní vzhled Šumavy. Nelze si nevšimnout, že je tu velké množství asfaltových i jinak zpevněných cest. Příčina je prostá: Tato místa byla před revolucí hlídaná a pro jednodušší pohyb strážců hranic bylo zbudováno velké množství cest.

Přes Strážný, Bučinu a Modravu
Dříve obhospodařované pastviny, staré ovocné stromy a zbytky starých stavení vytváří tajemno, které je zvlášť za ranní mlhy cítit všude kolem. Minete nouzové nocoviště u Strážného a pokračujete lesem a loukami přes Knížecí Pláně až na Bučinu, kde se můžete občerstvit v místní restauraci. I zde je možné přenocovat nedaleko obce na vyhrazeném plácku. Stále ještě červená značka vede až k Modravě, kde ti, kteří nechtějí využít dobrodiní zdejšího nocoviště, můžou zvolit ubytování v nejednom penzionu.
Poledník
Poslední z významnějších vrcholů, kolem něhož vede hřebenovka, je Poledník. Typická rozhledna je vidět už z dálky. Dříve se jednalo o radarovou stanici, jež se podílela na ochraně hranic před narušiteli. Na konci minulého století byla následně přestavěna na rozhlednu. (Podobnou stavbu můžeme vidět také na Čerchově v pohoří Český les.) Kousek za poledníkem se můžete rozhodnout, zda zvolíte zkratku po zelené, nebo to vezmete oklikou přes Prášily. Do Železné Rudy je to už co by kamenem dohodil.

Zimní přechod Šumavy
Turistické trasy na Šumavě lákají také v chladnějších měsících. A jak na takový zimní přechod Šumavy? Kvalitní výbava je základ. Léto vám leccos odpustí, ale mínusové teploty vám můžou takový horský výlet pořádně znepříjemnit. Sbalte si tedy teplý spacák a karimatku s vysokým tepelným odporem, přidejte do batohu péřovou bundu a nějakou kvalitní spodní vrstvu a vydejte se za sněhem. Vrchol Plechý ho nabízí mnohdy přes metr, a tak nebude od věci promyslet přibalení sněžnic.
A třeba takové nesmeky se hodí i když je sněhu méně. Z kopce to může pěkně klouzat a tyhle věcičky vás nejednou zachrání od nepříjemného pádu. Počítejte také s nižší denní kilometráží. Den je krátký a chůze ve sněhu je namáhavější a pomalejší. Nezapomeňte, že i v zimě je možné nocovat pouze na nouzových nocovištích, na což je při plánování výletu dobré myslet. Někdy je rozumné začít nejprve malou ochutnávkou zimního putování a vyrazit na Šumavu nejprve na prodloužený víkend.
Chcete se do toho pořádně obout? Možná pro vás budou i dálkové pochody!
Parametry hřebenovky šumavy
Délka trasy | 101 km |
Nejvyšší vrchol | Plechý (1378 m.n.m) |
Počet dní na přechod | 4 - 5 dnů |
Převýšení | 2 456 metrů |
Podobné články
Recenze: Testujeme skialpové kalhoty La Sportiva Orizon
3 minuty čtení
13. 3. 2025, Tereza Bačinová, Magdaléna Válková


Jordánsko: exotický trek horami a pouští – Jordan Trail
5 minut čtení
5. 3. 2025, Marek Žampach


Srí Lanka: Perla Indického oceánu, ráj čaje i exotické přírody
7 minut čtení
24. 2. 2025, Tereza Jandová

