Softshell vs. hardshell – v čem se liší a co vybrat?
Kateřina Ženíšková
5 minut čtení
S hezkým počasím často přichází velká chuť vyrazit do přírody za zážitky. A s plánováním cesty samozřejmě souvisí pořízení nebo doplnění výbavy. Softshell a hardshell jsou dvě téměř kouzelná slovíčka, která se v outdoorovém světě používají velmi často. Co znamenají a jak se v nich vyznat? Je vhodné zvolit „měkký“ nebo „tvrdý krunýř“, jak zní jejich doslovný překlad? V následujícím článku si jejich význam přiblížíme a vysvětlíme.

Z obsahu:
- Hardshell
- Vlastnosti hardshellu
- Softshell
- Softshell s membránou
- Softshell bez membrány
- Vlastnosti softshellu
- Hybridní bundy
- Co si vybrat?
Outdoorové oblečení
V krátkosti si pojďme připomenout, co vlastně je outdoorové oblečení. Outdoorové oblečení označuje druh oděvů vyrobených z funkčních materiálů, které poskytují ochranu při sportovních aktivitách v přírodě. V závislosti na zvolenou aktivitu a prostředí je potřeba se zaměřit na konkrétní vlastnosti materiálu. Důležité je při outdoorových aktivitách správně zkombinovat jednotlivé vrstvy oblečení.

Hardshell
Hardshellové oblečení bychom zjednodušeně mohli popsat jako vrchní ochranné oblečení. Základními vlastnostmi hardshellových bund a kalhot je nepromokavost, větruodolnost a nízká hmotnost. Primární funkcí tohoto druhu oblečení je ochránit uživatele před nepřízní počasí. Kvalitní hardshellová bunda vám poskytne ochranu při dešti, větru i sněhu. Označení hardshell vychází z použité svrchní látky, která nebývá elastická, ale o to víc je odolná. Součástí tohoto druhu bund je membrána, která se stará o optimální paropropustnost a zároveň zabraňuje vodě protéct skrz bundu.

Hardshellové oblečení
Na trhu je velké množství nepromokavého oblečení s membránami, které mají rozdílné technologie a vlastnosti. Mezi takové materiály patří například Mammut DRYtechnology™ Pro, Eco-Shell od firmy Fjällräven, Futurelight™ od firmy The North Face a další. Asi mezi nejznámější membránové materiály patří GORE-TEX.
GORE-TEX je polytetrafluoretylen neboli teflon. Princip této porézní teflonové membrány je vcelku prostý. Zjednodušeně bychom tuto membránu mohli popsat jako síto, kterým neprojdou kapky vody, ale projde vodní pára. Navíc labyrintová struktura zajišťuje větruvzdornost.

V oblečení se membrána GORE-TEX vyskytuje především jako laminát. Na trhu existuje hned celá řada druhů laminátů GORE-TEX:
DVOUVRSTVÝ GORE-TEX se nejčastěji používá u turistických nebo lyžařských bund. Membrána je pevně spojena s vnější textilií a pohodlí může zvýšit volná podšívka.
• GORE-TEX PACLITE® Plus je dvouvrstvý laminát, který je ze spodní části chráněn karbonovou vrstvou. Bundy tohoto typu jsou nepromokavé, prodyšné a lehké. Nevýhodou je nižší odolnost.
• GORE-TEX Shake Dry™ je ideální na aerobní aktivity. Membrána GORE-TEX s karbonovou vrstvou není chráněna krycí tkaninou. Tento druh oblečení není vhodný pro použití s batohem.
Třívrstvý GORE-TEX je druh laminátu vzniklý spojením tří vrstev do jedné. Membrána GORE-TEX je slaminována s ochrannou podšívkou i s vnější tkaninou. Díky tomu je zajištěna vysoká odolnost, nepromokavost, větruvzdornost a prodyšnost.
• GORE-TEX Pro zvyšuje oděruvzdornost a snižuje hmotnost díky nahrazení podšívky materiálem GORE Micro Grid.
• GORE-TEX ACTIVE je vhodný na aktivní sport, jako je běh, skialpinismus nebo cyklistika. Tenká membrána integrovaná přímo do podšívky nabízí vynikající prodyšnost. Není zde tak vysoká odolnost a nepromokavost.
Vlastnosti hardshellu
Hardshellové oblečení chrání uživatele při nepřízni počasí. Bundy a kalhoty tohoto typu jsou nepromokavé, lehké, větruodolné, prodyšné a odolné. O nepromokavost, prodyšnost a větruodolnost se postará použitá membrána. Zajisté nebude hardshell prodyšný jako softshell, ale i tak se v případě membránových bund dá hovořit o prodyšnosti. Některé typy těchto oděvů jsou navíc opatřeny zipovými větracími otvory (v podpaží nebo po stranách nohavic) pro zvýšení regulace teploty při náročných aktivitách nebo za teplého počasí.

Vrchní materiál bývá odolný a doplněný o vodoodpudivou DWR úpravu. Díky tomu kapky vody hezky stékají z povrchu pryč. Hardshellové oblečení mívá technický střih s prostornou nastavitelnou kapucí. Jedná se o lehké oblečení, které můžete mít vždy přibalené v batohu a obléci jej při zhoršení počasí.
Softshell
Oblečení ze softshellového materiálu je měkčí a bývá elastické. Softshellové bundy a kalhoty poskytují výbornou prodyšnost a chrání před větrem. Některé kousky z této kategorie zvládnou i lehčí deštík, ale pro vydatnější déšť musíme zvolit nepromokavou svrchní bundu.

Softshellové oblečení s membránou
I softshell může být doplněn o membránu. Mezi softshellové membrány patří například GORE‑TEX INFINIUM™ WINDSTOPPER®. Membrána je integrovaná mezi svrchní polyamidový materiál a vnitřní podšívku. Primárně je membrána určena jako ochrana před větrem.
Softshellové oblečení bez membrány
Softshellové oblečení je primárně určeno jako ochrana před větrem. Pokud si nevybereme bundu nebo kalhoty s membránou, můžeme zvolit kus oblečení s vysokou hustotou tkaní. Díky tomu je tento oděv větruodolný a skvěle prodyšný. Tento druh softshellu je vhodný pro aktivnější pohyb, jako je skialpování, běžkování, běh apod.

Vlastnosti softshellu
Softshellové oblečení je větruodolné, prodyšné a často vodoodpudivé. Elastický materiál společně se sportovním střihem poskytuje volnost pohybu. Díky vodoodpudivé úpravě (DWR) vydrží bunda či kalhoty i lehčí déšť. Tento druh oblečení není nepromokavý. Jednotlivé bundy a kalhoty se samozřejmě liší ve střihu a také v teplotním určení. Velký rozdíl bude mezi bundou určenou do zimního počasí a lehkou softshellkou určenou na letní vyjížďky na kole. Softshellové bundy je možné díky prodyšnému materiálu použít i jako střední izolační vrstvu pod svrchní nepromokavou bundu.

Hybridní bundy
Další samostatnou kapitolou by byly hybridní bundy. Ty se snaží kombinovat více funkčních vlastností. Při výpravě do hor s těžkým batohem oceníte kombinaci prodyšného elastického softshellu s rameny z odolného materiálu. Třeba na skialpech se vám zase hodí kombinace prodyšných elastických panelů s izolačními materiály.
Hardshell nebo softshell? Co si vybrat?
Ideálně obojí. Záleží, co plánujeme a jaké máme požadavky. Nicméně vzhledem k odlišným vlastnostem těchto dvou typů outdoorového oblečení není možné softshell a hardshell zaměňovat. Pokud se chystáme na turistickou výpravu nebo výlet s přáteli, je chladněji nebo větrno, ale nebude pršet – zvolíme softshellové oblečení. Ideální ovšem bude, pokud si do batohu přibalíme hardshellovou bundu a kalhoty. Počasí se dokáže velmi rychle měnit, a ne vždy bude na blízku nějaký přístřešek. Nemusíme kvůli velké změně počasí ani do zahraničí. I u nás v Krkonoších může být během chviličky z hezkého počasí pořádná vánice.

Stejně tak zvolíme softshellové oblečení, pokud máme v plánu aktivnější pohyb, jako je běh, jízda na kole, běžky, skialpy apod. Softshellku si vybíráme podle několika kritérií: střih, určení (zimní/letní), elasticita materiálů, množství kapes, prodyšnost apod. U nepromokavého oblečení budeme řešit především střih, nepromokavost, prodyšnost a odolnost.
Nepromokavé hardshellové bundy jsou vhodné pro outdoorové aktivity během celého roku. Nutností budou v případě delších treků, horolezectví, skialpů a dalších aktivit, u kterých hrozí nepřízeň počasí. Stejně tak je to i s kalhotami. Vydáme-li se na túru do lesa nebo do hor, tak si většinou oblečeme softshellové kalhoty a s sebou přibalíme nepromokavé svrchní kalhoty.
Já osobně nedám na svoji goretexovou bundu dopustit. Už mnohokrát mi zpříjemnila skialpovou túru, turistický výšlap i výlet s dětmi. V poslední době jsem si také dost oblíbila tenkou softshellovou bundu od La Sportivy, která je ideální na běh a kolo v chladnějších či větrných dnech. Je skvělé, když se nemusíme nechat limitovat počasím a můžeme si každou svou aktivní chvíli užít naplno!