5 skvělých tipů na zimní turistiku v ČR - kam vyrazit?
Marek Žampach
5 minut čtení
Zima nám již naplno začala, první sníh napadl a vy si pokládáte otázku – kam na výlet v ČR v zimě? Naše háje a luhy, české hory, hory naše naštěstí doslova překypují možnostmi zimních výletů. Je těžké vybrat jich jenom pár. Přesto vám přinášíme 5 lokalit, které jsou pro zimní turistiku jako stvořené. Pojďte s námi zavítat na zajímavá místa v ČR!
Krkonoše
Krkonoše, naše nejvyšší pohoří v čele s majestátní Sněžkou doslova láká k zimním túrám. Užít si parádní výhledy, sněhobílé kopečky či zamrzlé vodopády je prostě něco, co se snad nikdy nemůže omrzet. Zimní turistika v nejvyšších horách České republiky je úchvatná. Představitelem klasické Krkonošské túry je samozřejmě výstup na královnu českých hor. Pokud jste na vrcholu Sněžky ještě nikdy nebyli, je to povinnost. V opačném případě bych se možná poohlédl po jiné túře. Proud turistů směřující na vrchol může být někdy poněkud traumatizující.
Zajímavá může být procházka k Mohyle Hanče a Vrbaty, u které můžete nasát atmosféru známého Krkonošského příběhu. Ideálním startovním bodem pro výstup je parkoviště v Horních Mísečkách, odkud není k mohyle daleko. Další typickou a nenáročnou túrou je určitě procházka údolím Bílého Labe.
Krkonoše nabízejí i velké množství rozhleden. Jedna z nejkrásnějších, nacházející se hned u Vrchlabí, je rozhledna Žalý, která rozhodně stojí z návštěvu. Majestátní kamenná rozhledna z konce 19. století Vám při vhodném počasí naservíruje krásný výhled na hřeben Krkonoš na straně jedné a na té druhé Český ráj jako na dlani. A to za návštěvu určitě stojí.
Ať už v Krkonoších podniknete jakoukoliv túru, určitě se nezapomeňte zastavit v nějaké místní chatě a občerstvit se třeba Krkonošským kyselem nebo borůvkovým knedlíkem. Bez toho totiž nebude váš zimní výlet úplný.
Rychlebské hory
Pravdou je, že v Krkonoších může být někdy trochu přelidněno. Pokud si chcete užít tichosti a samoty, a to v Česku, doporučuji vyzkoušet zimní procházku v Rychlebských horách. Nejméně osídlené pohoří v republice jistě poskytne dostatek příležitostí k tichému rozjímání během túry.
Hory se díky své rozloze skvěle hodí k víkendovým zimním přechodům. Pokud si dáte do těla, projít cca 50 kilometrů z Bílé vody na samých hranicích Čech do Lázní Lipová stihnete za dva poctivé dny. Zadarmo to ale určitě nebude. Doporučuji mrknout na výškový profil.
Jestliže nepatříte mezi ambiciózní zimní horaly a ke spokojenosti vám bude stačit pouze jednodenní výlet, určitě zapřemýšlejte nad Nýznerovskými vodopády v jižní části hor. Rychlebky zimnímu dobrodruhovi nabídnou i spoustu výhledů na zasněžené kulisy. Zkuste třeba některou z vyhlídek Medvědí kámen, Vysoký kámen nebo rozhlednu na Borůvkové hoře.
Šumava
Hory v Česku mají co nabídnout i v zimě. Šumava určitě stojí v první řadě. Třeba zimní výstup na nejvyšší vrchol Šumavy Plechý je super. Výhledy zde sice nejsou nejkrásnější v republice, ale relativní izolovanost kopce a krásná okolní příroda dělají z toho treku unikátní záležitost, zvlášť podniknete-li ho v zimě. Skvělou startovací pozicí je obec Nová Pec, odkud po zelené trase začnete prakticky hned nabírat výškové metry. Zajímavou alternativou může být pohyb se sněžnicemi. Když už jste na vrcholu, můžete vzdát holt česko-rakouskému básníkovi Adalbertu Stiflerovi, který se s okolními kopci pojí, zkusit najít místní poklad, který je tu dle pověsti ukrytý, ale hlavně zajít se podívat na čarovné Plešné jezero. Toto ledovcové jezero stojí za návštěvu v každém ročním období. V zimě má ale podle mě energii nejsilnější.
Z vrcholu se dá pokračovat po hřebenovce do obou stran. Na jedné straně nás čeká Třístoličník s německou chatou a na straně druhé vrcholy Hraničník a Smrčina.
Pokud chcete zažít trochu arktického dobrodružství, zkuste navštívit vodní nádrž Lipno. Projít se po zamrzlé hladině obrovské vodní plochy je super, a což teprve na jeho zamrzlé hladině třeba přespat? Usínat za praskotu silného ledu pod vámi je celkem nevšední zážitek. Hlavně ale zkontrolujte sílu a kvalitu ledu na hladině. Pokud přes jezero jezdí auta, spaní či procházka budou v pohodě. Při pohybu po ledu vám mohou být nápomocny nesmeky nebo jednodušší mačky.
MŮŽE SE HODIT: |
NAUČTE SE ZÁKLADY POHYBU NA SNĚŽNICÍCH |
JAK SI DOBŘE VYBRAT SNĚŽNICE? |
Jestliže vám myšlenka zimního bivaku ať už na Lipně nebo kdekoliv jinde zrychlila tep a cítíte v těle mravenčení z touhy něco podobného podniknout, raději mrkněte na to, jak vybrat kvalitní spacák, ať v noci neklepete kosu. Když už jsme u vodních ploch v Šumavě, musím zmínit ještě dvě jezera, nacházející se na druhé straně Šumavy než vrchol Plechý. Černé a Čertovo jezero rozhodně stojí za to navštívit nejen v zimě. Nedaleko nich láká k návštěvě třeba i hora Pancíř.
Krušné hory
Unikátní kus hor jako stvořený pro zimní túry. Ať už zavítáte do okolí Božího Daru, Klínovce nebo třeba Plešivce, čekají na vás krásné výhledy a parádní zimní vyžití. Pro zimní dobrodruhy s dostatkem času se nabízí projít celou Krušnohorskou hřebenovku, která ale v plné parádě zabere určitě více času než prodloužený víkend.
Já osobně mám nejraději východní část pohoří v okolí obce Moldava. Naleznete tu krásné vřesoviště, méně známé vrcholy Bouřňák nebo Pramenáč ale i malebnou vodní nádrž Fláje. To vše se může stát cílem vašeho zimního výletu. Zajímavým zpestřením výletu může být svezení se na Moldavské železniční dráze, což je unikátní jednokolejná trať vedoucí z Louky u Litvínova do Moldavy. Trať je právem vedená jako kulturní památka a stojí za návštěvu, ať už máte oblibu ve vláčcích či nikoli.
Český ráj
Český ráj, kus přírody, který nenabídne vrcholy přes 1000 metrů jako výše zmiňované pohoří. Romantická údolíčka, středověké hrady a majestátní skalní útvary jsou ale náhradou více než důstojnou. Skalní města plná různých jeskyní a převisů doslova lákají k přespání, tak proč toho nevyužít? Ne nadarmo je Český ráj považován za domov všech trampů. Celou oblastí vede asi 120kilometrová Zlatá stezka Českého ráje spojující ty nejkrásnější body okolí. Užít si ji v zimě, kdy se po okolí bude toulat méně turistů, by mohlo být zajímavým projektem. Nabídka jednodenních výletů je zde opravdu hojná. Drábské světničky a okolní skalnaté rokle, Klokočky nebo třeba vrchol Kozákov jsou pro mě TOP.
VÝLETY S DĚTMI V ZIMĚ
Co podniknout s dětmi v zimě? Jestliže ratolesti sdílejí vaše nadšení pro túry a něco vydrží, určitě je vezměte s sebou! Důležité je ale přizpůsobit parametry výšlapu jejich kondici a tomu, aby si ho náležitě užily. S tím se pojí i výbava, která je extrémně důležitá. Dětské tělo prochladne mnohem rychleji než dospělé. Zastavte se proto na některé z našich prodejen a ověřte si, že je váš malý turista dostatečně připraven na procházku v zimních horách. A využijte i výhody vrstvení outdoorového oblečení.
Tipy pro zimní turistiku s dětmi
Kam na romantické výlety v zimě? Tipů pro dětskou zimní turistiku může být mnoho. Napadá mě například Dolní Morava plná různých atrakcí. Pokud ale toužíte po něčem klidnějším, zkuste třeba Orlické hory nebo Vysočinu. Pro děti může být spíše vhodná lehčí túra údolím nějaké říčky než prudký výstup do hor. Obzvláště na Vysočině je takových údolíček více než dost. Třeba řeka Doubrava je v zimních měsících dokonalá.
Nebezpečí zimních hor
Kam za zimní turistikou už tedy víme. Ale pozor: Pohyb v zimních horách je krásný, je ovšem potřeba být na mnohdy tvrdé zimní podmínky dostatečně připraven. A to platí i pro výlety do českých hor v zimě. Doporučuji vždy důkladně nastudovat trasu a nevstupovat do lokalit, které mohou být v zimě uzavřené. Počítejte s tím, že pohyb v zimních podmínkách je výrazně pomalejší než v letních horách, tomu přizpůsobte vaši výbavu. Ráno může být krásné azuro, za pár desítek minut tomu ale již může být jinak. Přečtěte si i něco o tom jak se vybavit do zimních hor. Buďte připraveni, ať vás sníh a mráz nezaskočí, a to ani při turistice v České republice!